Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

casa Otopeni, P+M, suprafata desfasurata 160 m2

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#1
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012
Buna seara  ,

Dupa doua luni de navigat pe acest forum, am decis sa deschid si eu jurnalul CUIBULUI nostru din Otopeni.
In primul rand vreau sa-i felicit pe cei care au avut ideea deschiderii acestui forum si sa multumesc celor care au contribuit cu observatiile si sugestiile lor.
Detaliile planului nostru sunt urmatoarele:
Terenul are 300 de m2 si este situat in Otopeni, la iesirea spre Tunari, accesul din soseaua principala facandu-se printr-un drum de servitute cu o lungime de 100 m (terenul este intravilan si scos din circuitul agricol).
Utilitatile disponibile:
- curentul se afla la aproximativ 100 si voi fi nevoit sa-l trag pe sub pamant;
- apa si canalizarea sunt la aproximativ 100 de m, deci voi fi nevoit sa merg pe variata put si fosa septica;
- gazele in fata terenului;
Casa o voi face in regie proprie si sunt in negocieri avansate cu o echipa de lucratori. Lucrarile doresc sa le incep in luna mai (sper ca pana atunci sa obtin AC). In prezent am facut un draft al proiectului si am depus cererea pentru certificatul de urbanism.
Intentionez sa termin casa pana in noiembrie 2012 (cel putin minimul care sa-mi permita mutarea in ea). Pentru toata lucrarea (casa+utilitati+amenajare curte) am un buget limitat la aproximativ 50 mii de euro.
Pentru constructia casei apelez la sistemul zidarie portanta, iar nivelul finisajelor o sa fie unul mediu.
Acestea fiind spuse, va rog sa va aruncati un ochi peste schitele atasate si, in masura in care aveti observatii/sugestii va rog sa nu ezitati sa mi le spuneti.
In prezent, pe mine ma framanta intrebarile care, desi cel mai probabil sunt inevitabile la inceputul unui asemenea proiect, pentru o evaluare si o abordare corecta mi-ar fi extrem de util sa am ceva raspunsuri la:
1. Daca bugetul este unul suficient?
2. Termenele de obtinere a AC si de finalizare a constructiei sunt realiste?
3. Cum as putea sa grabesc obtinearea avizelor mentionate in CU?
3. Care sunt tarifele pentru manopera pe care as putea sa le negociez cu constructorul (intentionez sa platesc pentru fiecare etapa constructiva in parte).
Atat deocamdata, ca sa nu va speriati. :D
Astept comentarii si va multumesc anticipat pentru orice observatie pe care o veti avea.

Attached Files



#2
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
bine te-am gasit
spor la treaba

dar pentru 160 de mp cred ca ai nevoie de mai mult de 50k.
asta si tinand cont de utilitatile de care ai nevoie.

#3
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Desenat oarecum ingrijit. Sectiunea nu este buna; la prima vedere:
- panta acoperistului nu se masoara in grade sexagesimale;
- planul de sectiunea nu este figurat dar scara nu este desenata corect;
- nu este figurata pardoseala;
- peretii interiori nu sunt de 30cm grosime;

Eu as elimina stalpii si grinda din axa B-B si am pune o grinda in axa A-A.
De ce mansarda si nu etaj + placa de beton armat?

Edited by buha, 16 February 2012 - 23:51.


#4
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
poate din cauza de buget?
o placa si un etaj e mai scumpa decat ce are el...

Edited by Sir_Mario, 16 February 2012 - 23:38.


#5
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Mai scump dar mai trainic.  ;)

Edited by buha, 16 February 2012 - 23:39.


#6
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

 Sir_Mario, on 16th February 2012, 23:23, said:

bine te-am gasit
spor la treaba

dar pentru 160 de mp cred ca ai nevoie de mai mult de 50k.
asta si tinand cont de utilitatile de care ai nevoie.
merci mult Sir_Mario, o sa am nevoie si de spor printre altele :) cum ar fi ceva bani in plus dupa cate se pare

#7
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010

 buha, on 16th February 2012, 23:38, said:

Mai scump dar mai trainic.  ;)
nu neaparat
cu certitudine nu exista mai trainica de o viata cat avem fiecare :peacefingers:

#8
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

 buha, on 16th February 2012, 23:31, said:

Desenat oarecum ingrijit. Sectiunea nu este buna; la prima vedere:
- unghiurile nu se coteaza in grade;
- planul de sectiunea nu este figurat dar scara nu este desenata corect;
- nu este figurata pardoseala;
- peretii interiori nu sunt de 30cm grosime;

Eu as elimina stalpii si grinda din axa B-B si am pune o grinda in axa A-A.
De ce mansarda si nu etaj + placa de beton armat?
bugetul e un motiv, dar mai este si vorba de partea estetica, imi place cum vine cu mansarda. (pe exterior ar trebui sa arate ceva de genul celei din imagine). Te rog detaliaza aspectele legate de motul eronat in care este desenata scara (este o chestie de forma sau de fond?).

Attached Files

  • Attached File  casa.jpg   28.5K   386 downloads

Edited by namonotp, 16 February 2012 - 23:59.


#9
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Schitele sunt desenate de tine?  :huh:

In sectiune scara nu este reprezentata corect. In plan scara este cu rampa intoarsa (trepte balansate) iar in sectiune arata mai mult ca o scara cu 3 rampe drepte. Arunca un ochi peste pozele si clip-ul din acest mesaj.
In plan, este desenat corect.

Edited by buha, 17 February 2012 - 00:10.


#10
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
In nici un caz nu o sa aicum sa te descurci cu trasul utilitatilor, fosa, gard si casa cu 50.000. Daca nu ai posibiliatea sa mai faci rost de bani te sfatuiesc sa te gandesti la un alt proiect mai mic pt ca risti sa ramai cu ea neterminata o lunga perioada de timp. Parerea mea:)

#11
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

 cosmin_sn, on 17th February 2012, 00:10, said:

In nici un caz nu o sa aicum sa te descurci cu trasul utilitatilor, fosa, gard si casa cu 50.000. Daca nu ai posibiliatea sa mai faci rost de bani te sfatuiesc sa te gandesti la un alt proiect mai mic pt ca risti sa ramai cu ea neterminata o lunga perioada de timp. Parerea mea:)
ca solutie de avarie m-am gandit sa termin doar parterul, iar mansarda sa ramana intr-o forma nefinisata. (finisarea mansardei o estimez undeva la 10-12 mii de euro). Suna realist sau tot departe sunt cu bugetul?

#12
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Eu zic ca esti tot departe:). Nici daca iti cumperi cele mai ieftine materiale si faci numai compromisuri nu iti ajung. Dupa ce te informezi despre utilitati si gard. cere arhitectului devizul de materiale la ce ai tu acolo. Calculeaza la rosu, cei de pe forum iti pot spune preturi aprox la manopera si la materiale.

#13
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

 cosmin_sn, on 17th February 2012, 00:28, said:

Eu zic ca esti tot departe:). Nici daca iti cumperi cele mai ieftine materiale si faci numai compromisuri nu iti ajung. Dupa ce te informezi despre utilitati si gard. cere arhitectului devizul de materiale la ce ai tu acolo. Calculeaza la rosu, cei de pe forum iti pot spune preturi aprox la manopera si la materiale.
In cazul acesta o sa revin cu partea de costuri cand voi avea un deviz de materiale. Pana atunci sunt in negocieri cu o echipa de constructori si mi-ar fi utile ceva sfaturi. Echipa are referinte bune (a facut casele mai multor cunoscuti) si vor aproximativ 6000 de euro pentru casa la rosu. ce parere aveti?
In rest la partea de plan nu aveti nicio sugestie!?!

Edited by namonotp, 17 February 2012 - 23:00.


#14
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
Si eu cred ca 50000 nu vor fi suficienti pentru a finisa casa si de a o bransa la utilitati.Eu am socotit cam 130-135E/mp pentru "la rosu", cu negocieri la orice,cu grija sa nu fii prea furat, intr-un cuvant cu mari economii.
Bransamentele si acelea sunt costisitoare, noi avem curentul in fata portii si tot va costa cam 2000E.
Acum despre planuri:
- Eu as pune planul in oglinda, astfel incat sa am spre curte dormitorul si livingul, nu baia si scara. Scara se poate lumina cu un velux, sau o fereastra fixa, permisa spre vecin.
-As pune dormitorul in locul bucatariei, mi se pare incomod sa traversez casa cu cumparaturile, atunci cand vin de la piata.
-Lipseste un spatiu tampon la intrare(a2-a usa)
-Izolatie exterioara nu vei pune?
Termenul pentru obtinerea AC mi se pare prea scurt(nerealist), doar daca...

Edited by doina-manuela, 17 February 2012 - 23:36.


#15
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

 doina-manuela, on 17th February 2012, 23:30, said:

Si eu cred ca 50000 nu vor fi suficienti pentru a finisa casa si de a o bransa la utilitati.Eu am socotit cam 130-135E/mp pentru "la rosu", cu negocieri la orice,cu grija sa nu fii prea furat, intr-un cuvant cu mari economii.
Bransamentele si acelea sunt costisitoare, noi avem curentul in fata portii si tot va costa cam 2000E.
Acum despre planuri:
- Eu as pune planul in oglinda, astfel incat sa am spre curte dormitorul si livingul, nu baia si scara. Scara se poate lumina cu un velux, sau o fereastra fixa, permisa spre vecin.
-As pune dormitorul in locul bucatariei, mi se pare incomod sa traversez casa cu cumparaturile, atunci cand vin de la piata.
-Lipseste un spatiu tampon la intrare(a2-a usa)
-Izolatie exterioara nu vei pune?
Termenul pentru obtinerea AC mi se pare prea scurt(nerealist), doar daca...
Eu sper sa fie suficienti. Ma bazez pe faptul ca voi avea manopera ieftina sau chiar gratis la anumite lucrari (instalatii electrice si sanitare, gard/poarta) si in plus am incredere in echipa de muncitori, deci nu ma vor fura :D, ceea ce e un mare avantaj.
Am socotit aproximativ 24000 pentru casa la rosu; 5000 pentru utilitati; 10000 finisat parter; 1500 gard si poarta; 3000 instalatie termica (centrala pe gaz si radiatoare); restul pentru alte cheltuieli pe care nu le-am prevazut;
Pt pozitia bucatariei am luat in calcul sa fie in proximitatea terasei care este in spatele casei si in perioada calda va fi locul de luat masa.
In masura in care va fi necesar, spatiul tampon se va obtine prin inchiderea ulterioara a portiunii tersate din fata casei.
Casa va fi izolata. Momentan ma documentez in privinta vatei minerale.
In privinta AC, sper sa ma incadrez in termen, chiar si cu solutii de genul "doar daca" :))

Edited by namonotp, 18 February 2012 - 00:12.


#16
bogdaneagoe

bogdaneagoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2012
a

Edited by bogdaneagoe, 21 February 2012 - 23:11.


#17
bogdaneagoe

bogdaneagoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2012

 bogdaneagoe, on 21st February 2012, 23:10, said:

planurile par ok, camerea tehnica nu o sa aveti? eu as proiecta si un winfang pt ca spatiu ai...bafta


#18
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012
Camera tehnica nu o sa avem pt ca nu ne permite spatiul :( asa ca hidroforul o sa fie afara intr-un camin dedicat, iar centrala termica sub scara dintre etaje ca-n imagine (prin coborarea cu 3 trepte sub nivelul parterului- aprox 45 cm, sub scara se va forma un spatiu de aproximativ 8m3 care va fi prevazut cu o fereastra).
Ce parere aveti ? E ok sa montez acolo centrala (pe gaz metan)? Pana acum nu am consultat o firma de specialitate care sa-mi spuna daca este in regula si am ceva emotii :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate