Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Noul BMW M6 F12/F13

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#127
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010

View Postnickelback, on 23rd February 2012, 12:00, said:

De exemplu ma uitam la tipurile de camasi dintr-un motor.

La un motor Honda din seria F, vad spatiu intre cilindru si bloc. (poza 1)
Cumva "wet liners" ? Un avantaj anume ?
Am mai vazut si la unele de pe modele Boxter de la Porsche (poza 2)

Depinde. Subiectul e mai complicat de atât.

Motorul din poza 1 are cilindrii complet suspendați (nu au susținere decât în partea inferioară, unde intră-n bloc), e "open deck".

Alte motoare au susținere pentru cămășile cilindrului și în partea superioară și în partea inferioară ("closed deck"). Și aici avem motoare care susțin cămașa în partea superioară a cilindrului de-a lungul întregii circumferințe sau în câteva puncte împrejur ("semi-closed", "semi-open"). Blocurile closed-deck pot să aibă cămăși sau nu, folosind în schimb cilindri tratați cu Nikasil, Alusil, etc.

Alte motoare susțin cămeșile cilindrilor sus, la mijloc și jos, în fiecare caz de-a lungul întregii circumferințe sau nu. Altele susțin cilindrul pe mare parte din sau pe întreaga suprafață exterioară a acestuia.

Încă altele nu au cămăși și nici cilindri tratați ci monoblocuri de fontă în care sunt alezați direct cilindrii. Dar există și blocuri de fontă cu cămăși de fontă, pentru a nu trebui înlocuit tot blocul dacă uzura este prea mare pentru a mai putea aleza cilindri mai mari fără ca pereții dintre oricare 2 cilindri adiacenți să ajungă prea subțiri.

Singurul avantaj considerabil al blocurilor cu cilindri suspendați ("open deck") e că sunt sensibil mai ușor și ieftin de produs pentru că matrița este refolosibilă. Cele closed deck trebuie turnate în matriță de nisip care trebuie distrusă pentru a înlătura nisipul din galeriile de răcire și de ulei ale blocului. Acesta trebuie curățat temeinic că altfel riști să ai un motor nou cu nisip în ulei sau lichidul de răcire. Găurile prin care este scos nisipul sunt astupate cu dopuri tehnice.

Blocurile open-deck au și oarece avantaje în greutate mai mică și răcire mai bună a părții superioare a cilindrului.

Dezavantaje ar fi că sunt mai puțin rezistente, mai puțin rigide, mai greu de etanșat între chiulasă și cilindri.

View Postnickelback, on 23rd February 2012, 12:00, said:

Next, din ce am inteles cand au trebuit sa renunte la blocuri facute complet din fonta si au trecut la materiale mai usoare si se intareste cilindru folosind camasi.
La unele blocuri (poza 3,4,5,6 = v8/v12 de la un Ferrari apoi pozele 7,8 de la un porsche gt3) se vede clar camasa iar la altele nu asa de vizibil.(poza 9 - bloc de M54 de la BMW , blocul din aluminiu cu camasi)
E vreo diferenta anume ?
Adica o varianta mai durabila decat alta ?
Sau cele 'vizibile' se pot schimba mai usor decat celealte ?

Vezi mai sus despre blocuri open-deck.

View Postnickelback, on 23rd February 2012, 12:00, said:

Apoi la unele blocuri cica au renuntat la camasi si au trecut la proces de tratament cu " The hardness of the silica crystals allows the engine to built without iron sleeves".

E vorba de blocuri cu cilindri pe a căror suprafață este aplicat (sunt mai multe metode, inclusiv cu jet de plasmă) un strat de Nikasil sau Alusil.

View Postnickelback, on 23rd February 2012, 12:00, said:

Ai vreo parere despre durabilitate acestui proces ?

Nu prea dar nu-mi surâde ideea de a depinde de un strat submilimetric de material care, dacă e străpuns, impune schimbarea blocului de aluminiu.

View Postnickelback, on 23rd February 2012, 12:00, said:

Legat de tacheti stiu ca la motocilete au acele dopuri/pastile care dupa x km trebuiesc masurate si schimbate dupa uzura. (parca solid lifters)

Nu doar la motorete. Foarte multe motoare, unele destul de recente, au folosit și încă folosesc tacheți cu pastilă.

View Postnickelback, on 23rd February 2012, 12:00, said:

Acelasi sistem l-am gasit pe multe motoare M (inafara de ultimele generatii) (poza 11)
Aceasta este o varianta care sa ofera o precizie foarte buna pt valvetrain?

N-am idee dar nu-mi surâde ideea de a trebui periodic să schimb pastile.

Părerea mea e că asta e o mofetă de marketing răspândită deliberat. O scuză să justifice o soluție tehnică rudimentară.

Pentru că uleiul are o compresibilitate neglijabilă.

View Postnickelback, on 23rd February 2012, 12:00, said:

Forjare.
Majoritate internelor am intenels ca sunt 'turnate" (cast)
Apoi pe motoare mai potente am vazut ca sunt forjate pistoanele, bielele, arborele.
In urma acestui proces moleculele se leaga mult mai bine rezultand un produs mai usor si mai rezistent. Asa e?

Din nou, subiectul e mult mai complicat decât pare.

Eu zic să ne vedem de oalele noastre că astea nu-s domenii despre care să speculăm pe forum.

Există avantaje și dezavantaje. Și nu e vorba doar de cost. Sunt diferențe de stabilitate termică (coeficient de expansiune termică, expansiune termică uniformă sau direcționată) și implicit joc în cilindru la rece, ductibilitate, forme și profiluri posibile sau nu în funcție de metoda de fabricație.

View Postnickelback, on 23rd February 2012, 12:00, said:

Intreb din curiozitate ca am vazut kituri cu astfel de componeten forjate.
Am vazut ca se pun cand se 'tuneaza motorul' , unde se schimba compresia pt turbo etc.
Insa eu intreb pt un motor aspirat, care din fabrica nu are forjate, dar  se dareste sa se face un astfel de upgrade , care va fi rezultatul?
Pe langa o factura imensa  :lol:  , s-ar mari durabiliatte si cumva ar urca mai bine in ture?

De unde știi că nu ai deja unele componente forjate în motor? Eu, de exemplu, știu sigur că am biele forjate în diesel-ul meu (2.0 HDi 90 PS).

1.4 HDi are și biele și vilbrochen forjat.

Indiferent, fusurile sunt roluite (au suprafața comprimată pentru rezistență sporită):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KOS5xDRnr38?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postnickelback, on 23rd February 2012, 12:00, said:

Si altceva legat de distributie.
Motoarele americane cu versiunea lor de SOHC cu un singur ax de came pentru ambele chiulase.
Nu cumva acesta este forma cea mai simpla de distributie ? si cea mai fiabila?

Tocmai alea nu-s motoare OHC, nu au ax cu came în chiulasă. Și nu e cea mai simplă formă de distribuție (ai tije intermediare și culbutori, eventual încă un ax comun pe care se învârt toți aceștia) și e foarte dificilă implementarea de 4 supape pe cilindru.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N2y77vEKorI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Arcurile de revenire trebuie să fie mai tari, tijele trebuie să fe ușoare dar nu flexibile și goale pe dinăuntru (pentru a permite uleiului să ajungă la culbutorii din chiulasă și la arcurile supapelor, să le răcească).

Tacheții nu prea sunt convenienți pentru folosirea de role cu ace deoarece nu își mențin orientarea corespunzătoare față de axul cu came și pot braca rola transversal pe camă în timp ce aceasta se rotește.

Soluția de compromis  este unirea tacheților 2 câte 2 cu o tijă intermediară care să prevină rotirea lor. Problema e că tija trebuie să le permită tacheților să urce și coboare independent.

Ceea ce înseamnă că tija trebuie să aibă fante care să permită culisarea bolțurilor tacheților pentru a acomoda variația distanței dintre ele.

[ http://i1234.photobucket.com/albums/ff405/maersklandro/EndureX_Gen_III_Solid_Roller_Lifters1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Soluția asta nu poate fi folosită în motoarele OHC pentru că nu e loc sub axul cu came și pentru că un astfel de tachet ar ovaliza mai repede gaura alezată în chiulasă pentru el.

Se folosesc, în schimb, culbutori cu rolă care stau pe un compensator hidraulic la un capăt și supapă la celălalt. La mijloc au o rolă pe ace pe care apasă camele axului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UTVxPFqxssY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SonyAD, 28 February 2012 - 18:27.


#128
nickelback

nickelback

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 29.12.2006
Cu forjare, eu din ce stiam de la motarele pe benzina.
Exemplu rapid, generatia M60 de la BMW, versiunea de 3l avea internele 'normale' dar versiunea de 4l avea arborele cotit forjat.
Apoi toate de M din ce am vazut aveau pistoanele, bielele, arborele si (unele) axele forjate.

La diesel, stiu ca din start e construit mult mai rezistent ca unul echivalent pe benzina, ca realizeaza combustia altfel si alte forte etc.

Cu restu am inteles.
Ms mult din nou.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate