Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Viata unui roman in U.K.

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Corect ar fi spus: știm cu toți cât costă asigurarea la o mașină ca emigranți, fără un istoric auto în UK. Pentru englezul de rând, nu costă la fel, și noi la el ar trebui să ne raportăm.

Am dreptate ?

#20
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Post101010, on 11th February 2012, 17:09, said:

Si stai linistit, ca nici englezii, desi sunt indoctrinati la maxim ca asa e normal si bine, nu sunt tocmai incantati de ei. :)
Toleranța se referă la acceptare, nu la plăcere.

#21
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostMembruAnonim, on 11th February 2012, 17:23, said:

Am dreptate ?
Nu chiar. Am amic englez care plateste aceeasi suma la asigurare ca alt amic roman, masinile lor fiind relativ asemanatoare, aici ma refer la capacitatea motorului.

View Postmufa, on 11th February 2012, 17:26, said:

Toleranța se referă la acceptare, nu la plăcere.
In cazul englezului de rand (parerea mea) e ca acceptarea vine din obligatie, nu din placere. Am stat ceva timp intre ei, crede-ma ca stiu despre ce vorbesc.

Acuma, e clar ca ceva e putred in Danemarca, atata timp cat anul trecut toti marii lideri europeni (Merkel, Sarkozy, Cameron) au spus clar ca multiculturalismul este o imbecilitate, si n-are cum sa iasa nimic bun din asta pe termen lung. Daca s-a ajuns la faza in care ei, ca isi controleaza fiecare cuvintel, au spus asta, iti dai seama cam ce simte si gandeste omul de rand.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu știam acum ceva timp mai mulți englezi care plăteau mult mai puțin pentru mașini similare față de niște români și polonezi. Aș aprecia un 65% mai puțin. Problema însă e alta, la asigurare, capacitatea motorului devine un factor în inferioritate față de alți factori sociali care fac diferența :-)

Just sayin ...

Putem face o simulare în timp real pentru câteva preturi folosind datele unui imigrant și cele ale unui englez, pe aceleasi tipuri de autoturisme, dacă vrei :)

Edited by MembruAnonim, 11 February 2012 - 17:53.


#23
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Ultima dată cînd am verificat, asigurarea onligatorie era pe șofer, nu pe mașină. Chestia cu românu' și englezu' care plăteau la fel pt același tip de mașină o fi pentru Casco, habar n-am.

Pe de alttă parte mi se pare amuzant interesul pentru mașini cînd acolo nu prea ai nevoie. :)

#24
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Asigurarea in UK este pe sofer, pe masina. Nu pe sofer pe orice masina. Este pe sofer pe o anumita masina.

#25
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009
Viata in Uk? Foarte misto, parerea mea.
Chiriile variaza de zona geografica unde te afli. De la sud la nord sunt din ce in ce mai ieftine (evident sunt exceptii) iar Londra este cea mai scumpa (dar se merita). In afara londrei daca ai peste 1000 de lire pe luna te poti descurca linistit stand singur. Daca mai ai pe cineva cu tine (prietena) un apartament cu 2 camere e mult mai iefitn iar banii sunt evident mult mai multi dupa.
Printre chestiile care imi mananca cel mai mult se afla: Council Tax (poate ajunge pana pe la 150 de lire pe luna), asigurarea pe masina, chiria si gazul. Pretul gazului e exorbitant, dar nu sa te bage in faliment.
Sa faci cumparautir in Uk chiar si de la magazine mai cu pretentii (Waitrose, John Lewis) e foarte rezonabil daca imparti totul in 2. Calitate exceptionala si preturi chiar decente astfel incat sa iti ramana sa mergi in fiecare saptamana la film / restaurant / city break.
Hainele sunt chiar foarte iefitne. CHiar daca vei gasi un pulover cu 5 £ asta nu inseamna ca e de proasta calitate. E chair de foarte buna calitate care dureaza, si dureaza, si dureaza. Chiar asta e undul dintre atuurile angliei, preturi foarte bune la haine :)

#26
Cosmin5

Cosmin5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 19.06.2007

Quote

Printre chestiile care imi mananca cel mai mult se afla: Council Tax (poate ajunge pana pe la 150 de lire pe luna), asigurarea pe masina, chiria si gazul. Pretul gazului e exorbitant, dar nu sa te bage in faliment.
Poti sa detaliezi te rog ce este acest Council Tax? S-ar intelege un fel de taxa la primarie, un fel de impozit dar pentru ce se plateste atata timp cat nu esti cetatean britanic?
Cat de mare este pretul gazului? (am observat ca majoritatea locuintelor de inchiriat au centrale pe gaz) Cam la cat te-ar duce o factura pe timp de iarna luand in considerare temperaturi normale afara si un grad de incalzire ambientala acceptabil (nici sauna nici sa tremuri)?. Acum o sa te rog sa spui si ce inseamna pentru ei temperaturi normale pe timp de iarna. Pe net am citit ca recordul negativ este de doar -10 grade si ca foarte rar se ajunge la aceste valori (nu de alta dar in comparatie cu -23 cate se inregistreaza de cateva zile la mine in oras ar fi chiar acceptabil  :lol: ).
Cand spui "Daca ai peste 1000 de lire pe luna" te referi la venituri? Cu ce te poti alege din acesti bani o singura persoana fiind si impartind chiria si cheltuielile cu alte cateva persoane? Un alt detaliu important de care uitasem...cand angajatorul iti spune ca te va plati de exemplu cu 6 gbp/h (am inteles ca asta e minimul) se refera la suma neta care iti revine tie sau suma bruta din care scazi impozit ? Si daca ar fi suma bruta, concret ce-ti raman din cele 6 lire pe ora? Reprezinta cunoasterea limbii la nivel bun un avantaj la salariu sau la sansele de ocupare a unui loc mai bine platit?

#27
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003

View PostCosmin5, on 11th February 2012, 22:35, said:

Poti sa detaliezi te rog ce este acest Council Tax? S-ar intelege un fel de taxa la primarie, un fel de impozit dar pentru ce se plateste atata timp cat nu esti cetatean britanic?
Cat de mare este pretul gazului? (am observat ca majoritatea locuintelor de inchiriat au centrale pe gaz) Cam la cat te-ar duce o factura pe timp de iarna luand in considerare temperaturi normale afara si un grad de incalzire ambientala acceptabil (nici sauna nici sa tremuri)?. Acum o sa te rog sa spui si ce inseamna pentru ei temperaturi normale pe timp de iarna. Pe net am citit ca recordul negativ este de doar -10 grade si ca foarte rar se ajunge la aceste valori (nu de alta dar in comparatie cu -23 cate se inregistreaza de cateva zile la mine in oras ar fi chiar acceptabil  :lol: ).
Cand spui "Daca ai peste 1000 de lire pe luna" te referi la venituri? Cu ce te poti alege din acesti bani o singura persoana fiind si impartind chiria si cheltuielile cu alte cateva persoane? Un alt detaliu important de care uitasem...cand angajatorul iti spune ca te va plati de exemplu cu 6 gbp/h (am inteles ca asta e minimul) se refera la suma neta care iti revine tie sau suma bruta din care scazi impozit ? Si daca ar fi suma bruta, concret ce-ti raman din cele 6 lire pe ora? Reprezinta cunoasterea limbii la nivel bun un avantaj la salariu sau la sansele de ocupare a unui loc mai bine platit?

Nu sunt temperaturi extreme ca la noi nici iarna nici vara. Iarna nu scad cu mult sub 0 si nu prea e zapada.
Vara (desi au fost exceptii) nu e foarte cald, de aceea nu prea vezi aparate de aer conditionat la locuinte, doar ventilatoare.

Insa Anglia nu e o tara ieftina!

Edited by caesar_sw, 12 February 2012 - 19:47.


#28
raduupri

raduupri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 18.01.2009

View PostCosmin5, on 11th February 2012, 22:35, said:

Poti sa detaliezi te rog ce este acest Council Tax? S-ar intelege un fel de taxa la primarie, un fel de impozit dar pentru ce se plateste atata timp cat nu esti cetatean britanic?

Council Tax este gunoiul,pe care il plateste oricine locuieste legal in UK indiferent de cetatenie.

Edited by raduupri, 14 February 2012 - 00:18.


#29
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011

View Postcaesar_sw, on 12th February 2012, 19:47, said:

Nu sunt temperaturi extreme ca la noi nici iarna nici vara. Iarna nu scad cu mult sub 0 si nu prea e zapada.
Vara (desi au fost exceptii) nu e foarte cald, de aceea nu prea vezi aparate de aer conditionat la locuinte, doar ventilatoare.

Insa Anglia nu e o tara ieftina!

UK-ul cuprinde si Scotia. Anul asta, s-au inregistrat si -30 de grade in zona Aberdeen. Din ce stiu eu, minima termica in Londra anul asta a fost -15 grade..

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdiahim, on 14th February 2012, 19:20, said:

UK-ul cuprinde si Scotia. Anul asta, s-au inregistrat si -30 de grade in zona Aberdeen. Din ce stiu eu, minima termica in Londra anul asta a fost -15 grade..

Astia dau alte valori: http://www.metoffice...t_daily_minimum

#31
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011
Dar cum obtinem acte pentru a lucra legal in UK? Astept pareri cum a-ti procedat voi pentru a obtine acte.

#32
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
S-ar putea descurca cineva cu pretentii modeste cu 1300 lire/luna?

#33
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

View PostRiver_Song, on 30 iunie 2013 - 07:20, said:

S-ar putea descurca cineva cu pretentii modeste cu 1300 lire/luna?
Logic ca era mai frumos sa zici despre ce este vorba: 1300 buget pentru chirie, transport, mancare, sau 1300 lire - Leafa.

Parerea mea(ca om care sunt prezent si pe ceva adrese internationale, am n... persoane plecate in toata lumea, nu ma jenez sa fiu platit si in lire, multe astea): Daca ai posibilitatea sa pleci la o leafa de MINIM 2500 lire(pentru inceput) -> Pleaca, daca este vorba de leafa sub 2000 de lire, stai cuminte, la sfarsit de an nu o sa iti ramana mare lucru, apoi cu "mare lucru asta" nu o sa poti face vreo afacere mica, sau sa faci ceva cu suma aia, ca nu muncesti sa stai cu banul in cont, sau sa iti cumperi inca o sursa de venit, gen masina sa treci pe lista: asigurare, taxe, consumabile.

- Trag linia si zic direct: Nu cunosc pe NIMENEA care si-a schimbat viata dupa ce a fost plecat in Italia/Spania/Anglia/Germania, majoritatea au venit in tara si au trecut la faze stupide: Cumparat masina scumpa, renovat casa, poate daramat ->Facut alta, cumparat plasme, sony vaio, facut gardulete de 2-3 metri inaltime din beton, au tot facut treaba asta... pana a picat economia, dupa ce a picat economia - S-au intors acasa.

Anglia/Spania/Italia/Germania - Si astia au nivelul lor crescut de somaj, aici merge doar la birou, ceva functie mare, bine platita, sa stai departe de majoritate.

Vorba lunga si fara rost: Concluzia: Daca mergi la birou, un contract bun, altele in favoarea ta -> Pleaca din Romania, daca pleci acolo pentru un job sub 2000 mii de lire... este treaba ta ce faci, am care lucreaza sezonier, merg cu contract si muncesc pe plantatie, la urma revin in tara si achita ce trebuiau sa plateasca in lunile in care nu au lucrat, la urma ramane ceva profit mic, prea mic sa faca ceva cu el.

Discutia care trebuie purtata inainte de orice decizie care teoretic iti schimba viata: Ce faci cu profitul? Ce faci cu banul castigat, ala care ramane dupa ce platesti taxe? De ce pleci acolo, de ce faci lucrul ala? Ce faci cu profitul? Pentru ce muncesti! Daca pleci pentru masina si alte astea.

Eu ma feresc mult sa discut despre viata mea privata, dar in viata asta am trecut prin toate starile, de la bine, de la fericire, la tristete, la toate cele, de la faza ca nu aveam 5 ron sa imi cumpar un paracetamol daca raceam, pana la partea in care ma gandesc ce sa fac cu profitul, ce pana mea sa fac cu sumele astea care stau aiurea prin vreun cont intern/extern.
Zilele trecut un membru din familia mea nu s-a simtit bine, ca o masea cu puroi, ca sinuzita, in trecut incremeneam daca auzeam asa ceva, nu aveam nici sa cumpar o cutie de amoxiciline, era motiv de panica, acuma am oprit la un bancomat, am scos cateva sute de ron, am luat la mine sa fie in caz ca au nevoie, doar ca pana sa ajung eu acasa, au fost deja la doctor, am platit, au luat pastile, toate cele, m-au surprins si pe mine.

Money management, despre asta discutam, din cauza lui(sau a lipsei lui) pleaca foarte multe persoane din tara, nu stiu sa se gospodareasca, lasa in urma lefe destul de bune, doar ca aud pe acolo LIRE, ca mai multe lire -> O sa insemne o viata mai buna

Este ca in Romania: Eu cu ce mai fac extra, cu toate astea: Ma multumeam(eram fericit, nu glumesc) cu 1500 de ron pe luna, sa am suma asta sa imi intre lunar, dar sa nu fiu ca acuma: La un job fizic de rahat, la care nu stiu daca mai stau o luna, alte astea.
Ce nu m-am gandit in viata asta: La cate persoane cunosc pe tot netul asta, de ce plm nu am cerut si eu un job de frecat menta pe la PC, ceva cu carte de munca, sa nu mai ma apuc sa completez vreo declaratie ca am castigat atata extra, declarat sumele exact ca ma ft aia pentru vreo suma uitata.

Edited by ----, 30 June 2013 - 08:19.


#34
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
1300 lire - Leafa sau mai bine spus bursa, intentia nu e deloc de a pune bani la chimir, ci de a trai timp de un an in Londra/mai departe, cu acces la centrele culturale (librarii, muzee, biblioteci).

#35
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

View PostRiver_Song, on 30 iunie 2013 - 08:23, said:

1300 lire - Leafa sau mai bine spus bursa, intentia nu e deloc de a pune bani la chimir, ci de a trai timp de un an in Londra/mai departe, cu acces la centrele culturale (librarii, muzee, biblioteci).

În cazul ăsta ai toată stima şi respectul meu, îţi zic asta în calitate de om care am făcut tot posibilul să evit să nu plec ca prostul 1 an în armată, am mai băgat o şcoală,  nu am pierdut un an din viaţă, am avut grijă ca în anul ăla să fac cât mai multe, să mă bucur de el, ba m-am şi angajat.

Ce căutăm să zic: Îmi pare o experienţă interesantă, sigur o să legi pe acolo vreo cunoştinţă, o relaţie, poate după anul ăla o să poţi rămâne pe acolo, nu văd ceva negativ la treaba asta.

Edited by ----, 30 June 2013 - 08:32.


#36
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View PostRiver_Song, on 30 iunie 2013 - 07:20, said:

S-ar putea descurca cineva cu pretentii modeste cu 1300 lire/luna?
Da, dacă nu-i cade rangul să stea într-o shared house.

P.S. Vii-n Londra?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate