Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Consultație psihologica cu Cristian Andrei

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Mateiescu90

Mateiescu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.10.2011
Salutare.

Aveți idee cam cât ar costa o ședință cu Dr Cristian Andrei ? Din câte știu e un doctor bun, nu ?

Cautând pe net, am dat de blogul / site-ul lui, dar n-as vrea să mă trezesc că-mi cere eu mai știu ce sumă fabuloasă...

Deci. Cam la cât ar ajunge o ședință ?

#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Nu stiu.
Dar stiu ca el e psihiatru.
Daca vrei consultatie psihologica, cred ca trebuie sa mergi la un psiholog.
Psihiatri se ocupa cu rezolvarea problemelor cu ajutorul pastilelor.

#3
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Un psiholog presteaza in medie ~150 ron/90 min.

#4
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011

 loveparade, on 9th February 2012, 23:27, said:

Un psiholog presteaza in medie ~150 ron/90 min.
Tarifele sunt f.f. variate, de la 0 (pro bono) la 100 euro, dupa cum umbla vorba, la mari somitati sau enormitati :). Sedintele sunt de cca 50 min.

#5
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Din cate am auzit da consultatii si online  B)
Tot contra cost (PayPal?!)

Edited by adadoi, 10 February 2012 - 14:09.
offtopic și bârfe


#6
Mateiescu90

Mateiescu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.10.2011
Știu că e scump, dar vezi tu... decât să caut un psiholog care îmi poate spune numai prostii, prefer să mă duc la cineva pe care îl cunosc măcar de la televizor. Nu știu cum de nu m-am gândit la Hanibal Dumitrascu....



Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Cred că o să mă duc la Hanibal Dumitrascu.... Problema e că nu știu cum să dau de el :(

Edited by adadoi, 10 February 2012 - 14:09.


#7
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
http://www.unibuc.ro...indumitrascu_ro
http://sas.unibuc.ro...SCU_HANIBAL.pdf
Gasesti tel si email.

#8
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 Mateiescu90, on 10th February 2012, 04:23, said:

Știu că e scump, dar vezi tu... decât să caut un psiholog care îmi poate spune numai prostii

Ca sa scapi din Chateau D`If, trebuie sa-l intalnesti pe abatele Faria. Apoi, si cel mai greu, e sa nu-i urasti pe cei care te-au bagat in Chateau D`If, si mai ales sa nu te razbuni pe ei. Ci sa-ti vezi de viata ta, posedand doar comoara intelepciunii.

Edited by orlovisk, 27 February 2012 - 16:23.


#9
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 Mateiescu90, on 10th February 2012, 05:23, said:

... Nu știu cum de nu m-am gândit la Hanibal Dumitrascu.... Cred că o să mă duc la Hanibal Dumitrascu....

Stand de vorba cu un psiholog pe probleme de serviciu acesta mi-a zis ca in acest domeniu exista - declarat sau nu- mai multe specialitati: psihologie de medicina muncii, de copii, etc.
Asadar cine are nevoie de un psiholog trebuie mai intai sa se intereseze daca persoana la care vrea sa apeleze ar fi cea mai potrivita.

#10
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 Mateiescu90, on 9th February 2012, 22:14, said:

Deci. Cam la cât ar ajunge o ședință ?

In 2009 era 200 RON/ora la Cristian Andrei. La Siegfrid Schnapp in 2010 era 40 euro/sedinta. Nu stiu in prezent cat au tarifele.

#11
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Cand am consultat eu ultima oara internetul referitor la aceasta problema nu era nicidecum vorba de aceste sume enorme care s-au vehiculat anterior, ci 80 de lei la dr. Cristian Andrei. Ar mai fi fost o solutie atunci cand doctorul facea emisiune la Antena1, 9595, dar pretul era cam mare si anume ca iti stia o tara intreaga probleme intime.

#12
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 yronick, on 9th March 2012, 10:26, said:

ci 80 de lei la dr. Cristian Andrei

dovedeste

#13
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Citat de pe saitul doctorului Andrei:

Exista o politica de flexibilitate a tarifelor pentru consultatii, in functie de fiecare situatie. Important este fii ajutat! Nu costurile sunt criteriul prioritar in selectarea clientilor nostri. Si chiar daca nu vei putea beneficia de competenta echipei clinicii noastre, vei pleca de la noi cu cel putin o informatie utila.

Acum un an era specificat costul unei sedinte. 80 de lei. Dar pe buna dreptate, nu ai niciun motiv sa ma crezi pe cuvant :)

#14
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 yronick, on 12th March 2012, 02:15, said:

Acum un an era specificat costul unei sedinte. 80 de lei. Dar pe buna dreptate, nu ai niciun motiv sa ma crezi pe cuvant :)

O fi fost 80 lei, dar nu la el, ci la psihologii mai tineri ai clinicii. Ca sa faci psihoterapie e necesar un minim 10-20 ani experienta. Am fost si eu si am dat 80 lei pentru tacere la psihologi tineri, in final pierzi mai mult decat daca dai un 40 de euro la un terapeut cu 30 ani experienta.

Edited by orlovisk, 13 March 2012 - 01:33.


#15
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 orlovisk, on 13th March 2012, 01:20, said:

O fi fost 80 lei, dar nu la el, ci la psihologii mai tineri ai clinicii. Ca sa faci psihoterapie e necesar un minim 10-20 ani experienta. Am fost si eu si am dat 80 lei pentru tacere la psihologi tineri, in final pierzi mai mult decat daca dai un 40 de euro la un terapeut cu 30 ani experienta.

E un rationament gresit, in opinia mea. Acei oameni si-au construit cariera in acei 10-20-30 de ani tocmai prin frecventa cu care au fost cautati. Si din experienta mea iti pot spune ca profesionalismul (sau potentialul daca doresti) unui terapeut se vede inca din supervizare/formare, numeste-o cum vrei. Lucrurile in fapt se deceleaza destul de repede. :)

In alta ordine de idei daca merg pe rationamentul tau ar trebui sa spun ca am auzit, nu o data, experiente nefericite cu "somitati" ale clientilor care ulterior au stabilit o relatie terapeutica autentica, nemaiavand nicio speranta, tocmai cu terapeuti tineri adica care nu au o experienta de zeci de ani in spatele lor. Ar fi trebuit sa conchid ca somitaile (toate, deci sa generalizez) sunt mult prea pline de sine ca sa mai aiba rezultate.

Sigur, experienta in aceasta profesie e deosebit de importanta insa nu e totul. Daca n-ai interesul "s-o folosesti" e egal cu zero. Pana la urma profesionalismul e foarte important dar cel mai important este ca relatia terapeutica sa se poata forma. Ea este in fapt cea care "transforma".

Edited by roua, 19 March 2012 - 22:57.


#16
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 roua, on 19th March 2012, 19:05, said:

Sigur, experienta in aceasta profesie e deosebit de importanta insa nu e totul. Daca n-ai interesul "s-o folosesti" e egal cu zero. Pana la urma profesionalismul e foarte important dar cel mai important este ca relatia terapeutica sa se poata forma. Ea este in fapt cea care "transforma".

Am intalnit un terapeut care pareaza din start orice tentativa de transfer a clientului asupra sa, prin aparare "definita" si manifestata cu satisfactie rautacioasa, de genul, "pai da, ai tai asta iti faceau de fapt...descurca-te acum", ce parere ai? Ti se pare un contra-transfer sanatos? Eu zic ca e cat se poate de sanatos pentru terapeut, ca nu lasa clientii sa se razbune pe parinti pe seama lui, dar pentru clienti e cat se poate de dezastruos, noroc ca majoritatea clientilor sunt femei si nu se duc acasa sa puna mana pe topor sa-si hacuiasca parintii agresori sau sotul impostor. Acest aspect cred ca a fost observat de Dem Zamfirescu care i-a spus terapeutului in cauza, ca tu, n-ai sa profesezi vreodata in Romania. Asa ca terapeutul in cauza, cu 40 de ani de experienta in strainatate, s-a apucat cu de la sine autoritate sa formeze in AT terapeuti, inclusiv sa faca psihoterapie. La el am nimerit si eu. Pai cand am aflat ce mi-au facut parintii, era sa ma apuce psihoza (intrerupsesem terapia, pentru ca aflasem cu lux de amanunte ce mi-au facut parintii si am considerat ca imi era de ajuns si era timpul sa ma razbun pe ei). Ce am constatat eu in terapie e ca nu a fost joc care sa nu mi-l dejoace, in timp real, si sa-mi repete mereu ca eu de fapt ba vreau sa ma razbun, ba vreau sa-mi plang de mila, dar nicidecum sa ma vindec. Am renuntat la terapie dupa 28 ore. Dar am continuat sa aflu informatie terapeutica de la altii care au facut 2 ani terapie, saptamanala. Nu m-am vindecat, dar m-am ameliorat.

Edited by orlovisk, 20 March 2012 - 06:26.


#17
marlene07

marlene07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.01.2007

 orlovisk, on 20th March 2012, 07:25, said:

Asa ca terapeutul in cauza, cu 40 de ani de experienta in strainatate, s-a apucat cu de la sine autoritate sa formeze in AT terapeuti, inclusiv sa faca psihoterapie.

Cine este acest terapeut? S-ar putea sa il cunosc, de aia intreb.

#18
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

 marlene07, on 20th April 2012, 13:11, said:

Cine este acest terapeut? S-ar putea sa il cunosc, de aia intreb.

Eu pun pariu că este Bogdan Șerbănescu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate