Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Omul se trage din maimuta ?

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3996 replies to this topic

#3349
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdan1980_25, on 24 martie 2019 - 14:05, said:

Pai e o polemica spirituala daca omul se trage din maimuta sau e creat de Dumnezeu.

deci nu ar putea exista un dumnezeu care sa lase naibi evolutia natural  ? obligatoriu daca  evolutia e adevarata dumnezeu numai exista,eu sunt ateu,dar asta e cel prost argument care l-am citit vreodata , poti crede in dumnezeu si sa cunosti big bang ,evolutia ,nu au legatura ,una e credinta alta e stiinta la fel si ateismul

#3350
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,268
  • Înscris: 06.07.2007
Asa e cum zici,  insa la originile ei teoria evolutiei il cam excludea pe Dumnezeu.
Oricum dilema topicului e alta: evolutie vs creatia directa a omului in forma actuala.
Asta am vrut ss spun de la inceput. Nu am considerat ca trebuie sa-ti si traduc.
In locul tau m-as procupa mai mult sa dau o definitie a ateismului agnostic daca tot ai deschis topic poll.
Ca ateismul e una, agnosticismul e alta.

Edited by dan1980_25, 24 March 2019 - 14:31.


#3351
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdan1980_25, on 24 martie 2019 - 14:28, said:

Asa e cum zici,  insa la originile ei teoria evolutiei il cam excludea pe Dumnezeu.
Oricum dilema topicului e alta: evolutie vs creatia directa a omului in forma actuala.
Asta am vrut ss spun de la inceput. Nu am considerat ca trebuie sa-ti si traduc.
In locul tau m-as procupa mai mult sa dau o definitie a ateismului agnostic daca tot ai deschis topic poll.
Ca ateismul e una, agnosticismul e alta.

În esență sunt același lucru, ambele variante resping Divinitatea Creatoare, prima într-un mod mai dur, a doua într-un mod mai blând!
La nivel fundamental, există două tabere, din prima fac parte ateii și agnosticii care îl resping pe Dumnezeu sau conceptul de Dumnezeu și în a doua sunt cei care îl acceptă pe Dumnezeu sau conceptul de Dumnezeu!

Edited by heart_of_ice, 24 March 2019 - 15:01.


#3352
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,268
  • Înscris: 06.07.2007
Ateii:  nu exista Dumnezeu.
Agnosticii: poate exista, poate nu exista Dumnezeu... Cert e ca Dumnezeu nu poate fi cunoscut iar existenta lui nu poate fi demonstrata.
Exista agnosticism ateis dar exista si un agnosticism teist.
Din cauza asta nu poti spune ca toti agnosticii sunt atei.

#3353
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdan1980_25, on 24 martie 2019 - 15:34, said:

Ateii:  nu exista Dumnezeu.
Agnosticii: poate exista, poate nu exista Dumnezeu... Cert e ca Dumnezeu nu poate fi cunoscut iar existenta lui nu poate fi demonstrata.
Exista agnosticism ateis dar exista si un agnosticism teist.
Din cauza asta nu poti spune ca toti agnosticii sunt atei.

nu e adevarat ,ateismul nu inseamna nu exista Dumnezeu ,ateismul este lipsa credinteti atat ,nu este o afirmatie ca exista sau ca nu exista ,a fi agnostic inseamna ca afirmi ca niciodata nu se va putea dovedi ca exista dovedi ,desigur exista si agnostic negativ = inca nu stim dar poate candva se va dovedi ,practic un ateu negativ este si agnostic negativ ,lipsit de credinta  ,afirmati

Edited by Ray25tm, 24 March 2019 - 15:55.


#3354
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,268
  • Înscris: 06.07.2007
Aha. Deci un ateu nu neaga existenta lui Dumnezeu doar atat ca nu crede.
Pune si tu mana pe o  carte de logica elementara.

Iar despre agnosticism, am spus aceleasi lucruri, nu inteleg ce anume doresti sa combati.

#3355
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdan1980_25, on 24 martie 2019 - 15:34, said:

Ateii:  nu exista Dumnezeu.
Agnosticii: poate exista, poate nu exista Dumnezeu... Cert e ca Dumnezeu nu poate fi cunoscut iar existenta lui nu poate fi demonstrata.
Exista agnosticism ateis dar exista si un agnosticism teist.
Din cauza asta nu poti spune ca toti agnosticii sunt atei.

După cum spuneam, agnosticii fac parte din tabăra ateilor, pentru că nu acceptă ideea de Divinitate, chiar dacă spun că "nu știm dacă Dumnezeu există sau nu", prin asta ei îl resping pe Creator!
Agnosticii teiști, fac parte din tabăra teistă, din care mai fac parte credincioșii și religioșii!
Mai meditează! :)

Edited by heart_of_ice, 24 March 2019 - 19:07.


#3356
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,268
  • Înscris: 06.07.2007

View Postheart_of_ice, on 24 martie 2019 - 19:04, said:



După cum spuneam, agnosticii fac parte din tabăra ateilor, pentru că nu acceptă ideea de Divinitate, chiar dacă spun că "nu știm dacă Dumnezeu există sau nu", prin asta ei îl resping pe Creator!
Agnosticii teiști, fac parte din tabăra teistă, din care mai fac parte credincioșii și religioșii!
Mai meditează! :)
Nu stiu ce tot piscui acolo dar nu ai coerenta si faci o amestecatura. Sa o luam de la inceput.
Exista agnisticism. Acesta se imparte la randul lui in 2:
1. Agnosticism ateist. Agnosticii ateiști sunt atei datorită lipsei credinței în existența vreunei zeități și agnostici pentru că nu pretind cunoașterea că o zeitate nu există.
2. Agnostici teisti. Acestia nu sunt atei pentru ca de fapt cred in existenta unei zeitati, in schimb considera ca aceasta zeitate nu poate fi cunoscuta.

In concluzie nu putem spune ca TOTI agnosticii sunt atei. Oricat te dai cu curu' de pamant...


#3357
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdan1980_25, on 24 martie 2019 - 22:29, said:

Nu stiu ce tot piscui acolo dar nu ai coerenta si faci o amestecatura. Sa o luam de la inceput.
Exista agnisticism. Acesta se imparte la randul lui in 2:
1. Agnosticism ateist. Agnosticii ateiști sunt atei datorită lipsei credinței Ă®n existența vreunei zeități și agnostici pentru că nu pretind cunoașterea că o zeitate nu există.
2. Agnostici teisti. Acestia nu sunt atei pentru ca de fapt cred in existenta unei zeitati, in schimb considera ca aceasta zeitate nu poate fi cunoscuta.

In concluzie nu putem spune ca TOTI agnosticii sunt atei. Oricat te dai cu curu' de pamant...

Nici n-am afirmat așa ceva (cum că toți agnosticii sunt în tabăra ateilor)!
Eu am spus doar că, la nivel fundamental, există două tabere, cei care îl acceptă pe Dumnezeu și cei care îl resping! Agnosticii atei fac parte din tabăra ateistă, iar agnosticii teiști fac parte din tabăra teistă, ce n-ai înțeles?!

#3358
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,268
  • Înscris: 06.07.2007

View Postheart_of_ice, on 24 martie 2019 - 23:19, said:



Nici n-am afirmat așa ceva (cum că toți agnosticii sunt Ă®n tabăra ateilor)!

N-ai afirmat dar asta s-a inteles.
Ai amestecat agnosticismul cu ateismul desi NU intotdeauna au conceptii identice.
Citeste mai jos firul discutiei.

View Postdan1980_25, on 24 martie 2019 - 14:28, said:

ateismul e una, agnosticismul e alta.

View Postheart_of_ice, on 24 martie 2019 - 15:00, said:



ĂŽn esență sunt același lucru, ambele variante resping Divinitatea Creatoare, prima Ă®ntr-un mod mai dur, a doua Ă®ntr-un mod mai blând!



Edited by dan1980_25, 24 March 2019 - 23:44.


#3359
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdan1980_25, on 24 martie 2019 - 23:40, said:

N-ai afirmat dar asta s-a inteles.
Ai amestecat agnosticismul cu ateismul desi NU intotdeauna au conceptii identice.
Citeste mai jos firul discutiei.

Există mai multe tipuri de agnosticism! Dintre toate, doar una singură intră în tabăra teistă, și anume agnosticismul teist! Eu inițial mă referisem la celelalte!
Însă ideea era că tu spuneai că sunt trei tabere, adică ateii, agnosticii și teiștii, iar eu ți-am replicat că în esență există doar două tabere, cei care îl acceptă pe Dumnezeu și cei care îl resping, agnosticismul din punctul ăsta de vedere se împarte în două!
Marea majoritate intrând în tabăra ateistă, iar o mică minoritate, în tabăra teistă!
Acum ai înțeles?! :)

Edited by heart_of_ice, 25 March 2019 - 00:29.


#3360
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdan1980_25, on 24 martie 2019 - 14:28, said:

Asa e cum zici,  insa la originile ei teoria evolutiei il cam excludea pe Dumnezeu.
De fapt nu, absolut deloc. Darwin nu a fost ateu.

Edited by mario_bril, 25 March 2019 - 11:45.


#3361
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Nu a fost ateu, dar e interesant de studiat cum teoria sa l-a transformat din credincios in agnostic.

#3362
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostTOPCATBV, on 23 aprilie 2019 - 13:41, said:

Nu a fost ateu, dar e interesant de studiat cum teoria sa l-a transformat din credincios in agnostic.

Datorită lipsei de informații din biologie, genetică, fizică cuantică etc!
Fii sigur că dacă Darwin ar învia și ar avea acces la nivelul actual de cunoaștere, s-ar pocăi în sac și cenușă! :)

#3363
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ceea ce l-a facut pe Darwin sa aibă îndoieli si lupte interioare, NU a fost teoria lui. Ci suferinta pe care a observat-o in lume. Si nu este singurul. In zilele noastre arhiepiscopul de Canterbury a recunoscut ca are momente cand se indoieste de existenta lui Dumnezeu, in mod special atunci cand realizeaza cata nedreptate exista in aceasta lume.

Darwin a exprimat explicit ca un om poate fi și teist fervent, dar și evolutionist in acelasi timp.

#3364
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Another source of conviction in the existence of God, connected with the reason and not with the feelings, impresses me as having much more weight. This follows from the extreme difficulty or rather impossibility of conceiving this immense and wonderful universe, including man with his capacity of looking far backwards and far into futurity, as the result of blind chance or necessity. When thus reflecting I feel compelled to look to a First Cause having an intelligent mind in some degree analogous to that of man; and I deserve to be called a Theist.
This conclusion was strong in my mind about the time, as far as I can remember, when I wrote the Origin of Species; and it is since that time that it has very gradually with many fluctuations become weaker. But then arises the doubt–can the mind of man, which has, as I fully believe, been developed from a mind as low as that possessed by the lowest animal, be trusted when it draws such grand conclusions? May not these be the result of the connection between cause and effect which strikes us as a necessary one, but probably depends merely on inherited experience? Nor must we overlook the probability of the constant inculcation in a belief in God on the minds of children producing so strong and perhaps an inherited effect on their brains not yet fully developed, that it would be as difficult for them to throw off their belief in God, as for a monkey to throw off its instinctive fear and hatred of a snake.

I cannot pretend to throw the least light on such abstruse problems. The mystery of the beginning of all things is insoluble by us; and I for one must be content to remain an Agnostic.

Dupa cum vezi, teoria evolutiei (aplicata creierului nostru) il face sa se intrebe daca e cazul sa se increada in el atunci cand trage niste concluzii atat de grandioase. Daca nu cumva evidenta designului si a unui designer nu e rezultatul necesitatii rationale ci doar a indoctrinarii produse asupra unui creier insuficient dezvoltat.

#3365
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Tensiunea dintre teoria evolutiei si crestinism  a aparut si din cauza modului in care teologii si bisericile crestine au ales sa argumenteze in favoarea existentei unui Dumnezeu. Practic si-au creat singuri, fara sa stie o problema.
Argumentul era : "Priviti in jur!! Cum se poate ca natura sa fie atat de complexa, frumoasa, oragnizata, fara interventia unui creator?" Tipul asta de argument (in diverse forme) a fost folosit extrem de mult si pana la un punct a fost si convingator.
Darwin si altii au aratat ca exista un mecanism prin care natura poate deveni atat de compexa. Ba mai mult ca in tot acest mecanism nu apare un creator. Darwin nu a inclus in teoria lui apartitia viatii si considera ca acolo a intervenit creatorul. In plus teoria lui lasa loc pentru argumentul nou mai inteligent dacat cel vechi cum ca Dumnezeu a stabilit legile dupa care se desfasoara evolutia.
Asa incat crestinii pot sa aiba in continuare credinta in creatorul legilor dar si sa accepte teoria evolutiei.
Dar unii crestini se agata inca de vechile argumente si nu pot accepta noul.

Edited by idaho333, 24 April 2019 - 11:41.


#3366
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostEndinion, on 08 februarie 2012 - 18:02, said:

Alaltaieri seara am urmarit pe programul Alfa si Omega o discutie intre un rom^n american Dan ... si un pastor /om de religie american pe tema creationism versus evolutionism cu accentul pe presupusa evolutie a omului din maimuta.

Desi sunt o persoana religioasa ce a cochetat candva cu ateismul si am inteles evolutia in toate cotloanele acesteia, desi nu ma impiedic in acestea pt. a explica infinitul si divinitatea, totusi inca imi pun intrebari daca nu cumva descendenta omului din maimuta este o inventie plina de erori.

In acea discutie se spunea ca toate maimutele au patru maini, iar ca intelect nu sunt semi-animale, ci animale 100%, nu produc cultura si civilizatie, nu isi pun intrebari despre oameni, desi oamenii se intreaba despre tot.

De asemenea maimutele au ocupat toate nisele ecologice nefiind nevoie sa fie fortate sa se transforme in oameni. Iata cum geladele traiesc in stepele montane inalte in frig, macacii in zonele montane reci de la latitudini mari, alte maimute traiesc in zone impadurite inundate din Asia de sud-est, chiar Europa era locuita de maimute inainte ca acestea sa fi fost exterminate de oameni la fel ca si tigrii, leii si alte animale ce vietuiau in arealul european, Asia Centrala, ... Asadar Africa nu pare interesanta din aceasta perspectiva.

Exista animale cu creiere superioare oamenilor si cu toate acestea nu produc cultura si civilizatie (balenele, elefantii, delfinii, si animale cu creiere similare maimutelor cum ar fi ierbivorele, ursii, canidele, ...).

Membrele au o forma variabila in toata lumea animala, de la broaste, la ursi, maimute, ..., laba ursului fiind cea mai apropiata formei umane, iar mana /palma broastei ori a unor lemurieni primitivi, insectivore, rozatoare se apropie cel mai mult de mana umana.

Exista animale primitive ce au o infatisare mai umana decat multe dintre maimutele antropoide, iar dentitia maimutelor difera de la o specie la alta, s.a.m.d

Precizez faptul ca evolutia nu ma deranjeaza, dar ar fi posibil ca ea sa fie mai nuantata ?!
Este posibil ca DNA-ul sa fi fost construit aprioric de la A la Z sa poata forma fiinte de la bacterie la om odata cu aparitia mediului propice fiecarui tip ?!

Este posibil ca omul sa se afle oarecum in afara lantului evolutiv ?!
De unde poate proveni viata, omul si in ce fel ?!

Teoria evolutiei are dreptate, dar este pe invers:

Adica  nu omul a evoluat din maimuta, ci maimuta a involuat din om.

De aceea, ”teoria evolutiei” ar trebui numita corect ”teoria involutiei”. Amin

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate