Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Omul se trage din maimuta ?

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3996 replies to this topic

#1
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007
Alaltaieri seara am urmarit pe programul Alfa si Omega o discutie intre un rom^n american Dan ... si un pastor /om de religie american pe tema creationism versus evolutionism cu accentul pe presupusa evolutie a omului din maimuta.

Desi sunt o persoana religioasa ce a cochetat candva cu ateismul si am inteles evolutia in toate cotloanele acesteia, desi nu ma impiedic in acestea pt. a explica infinitul si divinitatea, totusi inca imi pun intrebari daca nu cumva descendenta omului din maimuta este o inventie plina de erori.

In acea discutie se spunea ca toate maimutele au patru maini, iar ca intelect nu sunt semi-animale, ci animale 100%, nu produc cultura si civilizatie, nu isi pun intrebari despre oameni, desi oamenii se intreaba despre tot.

De asemenea maimutele au ocupat toate nisele ecologice nefiind nevoie sa fie fortate sa se transforme in oameni. Iata cum geladele traiesc in stepele montane inalte in frig, macacii in zonele montane reci de la latitudini mari, alte maimute traiesc in zone impadurite inundate din Asia de sud-est, chiar Europa era locuita de maimute inainte ca acestea sa fi fost exterminate de oameni la fel ca si tigrii, leii si alte animale ce vietuiau in arealul european, Asia Centrala, ... Asadar Africa nu pare interesanta din aceasta perspectiva.

Exista animale cu creiere superioare oamenilor si cu toate acestea nu produc cultura si civilizatie (balenele, elefantii, delfinii, si animale cu creiere similare maimutelor cum ar fi ierbivorele, ursii, canidele, ...).

Membrele au o forma variabila in toata lumea animala, de la broaste, la ursi, maimute, ..., laba ursului fiind cea mai apropiata formei umane, iar mana /palma broastei ori a unor lemurieni primitivi, insectivore, rozatoare se apropie cel mai mult de mana umana.

Exista animale primitive ce au o infatisare mai umana decat multe dintre maimutele antropoide, iar dentitia maimutelor difera de la o specie la alta, s.a.m.d

Precizez faptul ca evolutia nu ma deranjeaza, dar ar fi posibil ca ea sa fie mai nuantata ?!
Este posibil ca DNA-ul sa fi fost construit aprioric de la A la Z sa poata forma fiinte de la bacterie la om odata cu aparitia mediului propice fiecarui tip ?!

Este posibil ca omul sa se afle oarecum in afara lantului evolutiv ?!
De unde poate proveni viata, omul si in ce fel ?!

#2
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

 Endinion, on 8th February 2012, 18:02, said:

Exista animale cu creiere superioare oamenilor si cu toate acestea nu produc cultura si civilizatie
Nu e adevarat,creierul uman prezinta circumvolutiuni,iar neuronii sunt asezati pe mai multe straturi(nu-mi mai amintesc numarul exact acum),si datorita acestora,are mai multi neuroni decat creierul unui animal.Descendenta noastra din maimute este doar o teorie.

Edited by asasinuxp, 08 February 2012 - 18:20.


#3
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011

Quote

Desi sunt o persoana religioasa ce a cochetat candva cu ateismul si am inteles evolutia in toate cotloanele acesteia, desi nu ma impiedic in acestea pt. a explica infinitul si divinitatea, totusi inca imi pun intrebari daca nu cumva descendenta omului din maimuta este o inventie plina de erori.
ai garantia mea ca nu ai inteles evolutia :)
Also,din ce propui ca ne tragem,din hipopotami ?

Edited by thomas222, 08 February 2012 - 18:24.


#4
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012
Omul nu se trage din maimuta, nu stiu de unde ai auzit asta. Omul e o maimuta, o maimuta antropoida, mai exact.

#5
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Si eu is in dubii:
-cand vad cocalari, gay, oameni idioti si fete curve tind sa cred ca omul se trage din maimuta
- cand vad oameni normali , ce se iubesc femeie si barbat, ce se respecta tind sa cred ca omul se trage din Adam si Eva
.... mie personal imi place mai mult varianta a doua :)...si totusi ... poate Adam si Eva...erau maimute :)

#6
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012

 asasinuxp, on 8th February 2012, 18:19, said:

Descendenta noastra din maimute este doar o teorie.
Huh?  :huh:
Parca erai in tabara ateista, sau te-ai dat de partea raelienilor?
Descendenta noastra din maimute e "doar o teorie" in aceeasi masura in care teoria atomica e "doar o teorie".

#7
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

 asasinuxp, on 8th February 2012, 18:19, said:

Nu e adevarat,creierul uman prezinta circumvolutiuni,iar neuronii sunt asezati pe mai multe straturi(nu-mi mai amintesc numarul exact acum),si datorita acestora,are mai multi neuroni decat creierul unui animal.Descendenta noastra din maimute este doar o teorie.

Elefantul si cetaceele au mai multe circumvolutiuni cerebrale decat omul, creiere mult mai mari si neuroni mai multi.

Nu pot sa precizez ce ne face umani, pot doar specula cu privire la partea din creier responsabila de abstractizare si creativitate in stransa corelatie probabil cu niste substante /gene ce deblocheaza /activeaza "umanismul" ?

#8
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

 thomas222, on 8th February 2012, 17:23, said:

ai garantia mea ca nu ai inteles evolutia :)
Also,din ce propui ca ne tragem,din hipopotami ?

Omul are dreptate 100% !
Nu ne tragem din maimute, si chestia e dovedita deja. Nu mai mult decit se trag maimutele din om, in orice caz. In realitate, maimutele si omul se trag din acelasi stramos comun, care a trait mai demult. Dar acum se pune intrebarea, de care maimute vorbim? Ca ramificatiile s-au facut in mai mult eteape, intii ramura noastra s-a separat de lemurieni, dupa aia ramura care a dus la maimutele cu coada a plecat in drumul ei, urmata de cele cu orangutani, giboni, gorile si in cele din urma cimpanzei. Ultima separatie s-a produs cam cu 6 mil de ani in urma.
Dealtfel, avind in vedere ca separatia s-a produs cu atat de putina vreme in urma si pentru ca 95% din genomul uman este identic cu al cimpanzeului, conform tuturor regulilor taxonomice  - pe care le-am facut tot noi, si pe care le aplicam la late specii - sintem in aceeasi familie: homo sau pan. Deci, cum vrei sa sune mai bine " Homo Troglodites" sau "Pan Sapiens"? Ca ambele sint corecte.

#9
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

Quote

Omul se trage din maimuta ?

NU!

Maimuta se trage din om! Sunt sanse ca maimuta sa fi aparut ca rezultat al zoofiliei

Omul a fost adus de cineva ........ intr-o zi cu soare  :naughty: ....... cu un mic ufo ...... intr-un loc de pe Terra numit si Eden, paradis, etc, etc,........... daca-l cauti o sa-l gasesti.

Ganditi-va numai ca omul are ceva ce nu se gaseste la nici o alta entitate de pa fata pamantului! Inteligenta!

Si asta ar trebui sa va dea de gandit

Edited by spyderman, 08 February 2012 - 18:42.


#10
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012

 Endinion, on 8th February 2012, 18:35, said:

Elefantul si cetaceele au mai multe circumvolutiuni cerebrale decat omul, creiere mult mai mari si neuroni mai multi.
Pai sunt si mult mai mari decat omul. Banuiesc ca raportul corp/creier are o oarecare importanta.
Chiar daca o balena ar fi mai inteligenta decat omul, ce te-ai astepta sa faca, sa descopere focul sub apa? Sa faca roata submarina? Sa apuce unelte?

Eu cred ca e posibil ca delfinii sa fie mai inteligenti decat noi, dar asta nu ii ajuta sa construiasca o civilizatie tehnologica din motive evidente.

#11
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011

 Jumping Jack, on 8th February 2012, 18:36, said:

Omul are dreptate 100% !
Nu ne tragem din maimute, si chestia e dovedita deja. Nu mai mult decit se trag maimutele din om, in orice caz. In realitate, maimutele si omul se trag din acelasi stramos comun, care a trait mai demult. Dar acum se pune intrebarea, de care maimute vorbim? Ca ramificatiile s-au facut in mai mult eteape, intii ramura noastra s-a separat de lemurieni, dupa aia ramura care a dus la maimutele cu coada a plecat in drumul ei, urmata de cele cu orangutani, giboni, gorile si in cele din urma cimpanzei. Ultima separatie s-a produs cam cu 6 mil de ani in urma.
Dealtfel, avind in vedere ca separatia s-a produs cu atat de putina vreme in urma si pentru ca 95% din genomul uman este identic cu al cimpanzeului, conform tuturor regulilor taxonomice  - pe care le-am facut tot noi, si pe care le aplicam la late specii - sintem in aceeasi familie: homo sau pan. Deci, cum vrei sa sune mai bine " Homo Troglodites" sau "Pan Sapiens"? Ca ambele sint corecte.
ma rog,nu ma refeream la maimute maimute da am impresia ca stramosu ala dadea mai mult a maimuta decat a om daca exista

#12
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 albnegru55, on 8th February 2012, 18:31, said:

Si eu is in dubii:
-cand vad cocalari, gay, oameni idioti si fete curve tind sa cred ca omul se trage din maimuta
- cand vad oameni normali , ce se iubesc femeie si barbat, ce se respecta tind sa cred ca omul se trage din Adam si Eva
.... mie personal imi place mai mult varianta a doua :)...si totusi ... poate Adam si Eva...erau maimute :)

La punctul unu zici ca sunt iepuri, nu maimute. Maimutele nu fac atata sex.
La punctul doi femeia zice catre barbat ca e porc (cand se imbata sau whatever), deci nu e nicicum omul tras din maimuta.

#13
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011

 albnegru55, on 8th February 2012, 18:31, said:

Si eu is in dubii:
-cand vad cocalari, gay, oameni idioti si fete curve tind sa cred ca omul se trage din maimuta
- cand vad oameni normali , ce se iubesc femeie si barbat, ce se respecta tind sa cred ca omul se trage din Adam si Eva
.... mie personal imi place mai mult varianta a doua :)...si totusi ... poate Adam si Eva...erau maimute :)
cand te vad pe tine....

#14
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

 thomas222, on 8th February 2012, 18:23, said:

ai garantia mea ca nu ai inteles evolutia :)
Also,din ce propui ca ne tragem,din hipopotami ?

- din maimuta, insectivore, ...???  printr-un hazard aprioric stabilit din soft inca de la primele forme de viata;
- din extraterestrii pierduti ...
- creatie a cuiva (ET, zei, ...) pentru ceva (avatari, ...

#15
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 thomas222, on 8th February 2012, 18:40, said:

cand te vad pe tine....
Te gandesti ca ti-as putea fi tata. Salutari mamei tale!

#16
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

 mcmlxxxvi, on 8th February 2012, 18:34, said:

Huh?  :huh:
Parca erai in tabara ateista, sau te-ai dat de partea raelienilor?
Descendenta noastra din maimute e "doar o teorie" in aceeasi masura in care teoria atomica e "doar o teorie".
Aceasta teorie se bazeaza pe niste descoperiri arheologice,e mult mai plauzibila,ai dovezi palpabile,insa nu poti fi sigur 100% ca asa e.La fel cum crestinii sunt 100% siguri ca se trag din Adam si Eva,de ce trebuie sa repetam aceasi greseala ca ei,si sa nu luam in considerare si alte teorii,pe baza dovezilor existente?La fel si cum nucleul atomilor este alcatuit la randul lui din alte elemente si mai minuscule,intotdeauna trebuie sa tii cont de mai multe lucruri,sa nu consideri ca detii adevarul suprem,pentru ca cu o asemenea atitudine suntem mai predispusi la greseli.

#17
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
Nu poti sa zici ca maimutele nu au trait intr-un mediu care sa nu presupuna schimbare.
Aici nu vorbim de maimute, si nu poti ca sa vorbesti despre maimutele de azi. Omul a evoluat dintr-o primata care din cate stiu eu inca nu a fost descoperita si se numeste "missing link"

 mcmlxxxvi, on 8th February 2012, 18:34, said:

Huh?  :huh:
Parca erai in tabara ateista, sau te-ai dat de partea raelienilor?
Descendenta noastra din maimute e "doar o teorie" in aceeasi masura in care teoria atomica e "doar o teorie".

Daca esti ateu nu inseamna neaparat ca trebuie sa crezi in TE sau BB sau alte teorii ale stiintei care vor sa arate cum a aparut lumea.

#18
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

 mcmlxxxvi, on 8th February 2012, 18:39, said:

Pai sunt si mult mai mari decat omul. Banuiesc ca raportul corp/creier are o oarecare importanta.
Chiar daca o balena ar fi mai inteligenta decat omul, ce te-ai astepta sa faca, sa descopere focul sub apa? Sa faca roata submarina? Sa apuce unelte?

Eu cred ca e posibil ca delfinii sa fie mai inteligenti decat noi, dar asta nu ii ajuta sa construiasca o civilizatie tehnologica din motive evidente.

Asa gandeam si eu si uitam de elefant!... si are si trompa prehensila si super manevrabila pe deasupra.  :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate