Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8837 replies to this topic

#5455
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
Salutare! Ce soluții de egalizare ar fi mai bune pentu un banc de 48V / 100A / 6 siruri? Ma gandesc ca 1 sau 2 din acestea, pe care sa le mut prin rotatie (pana mai fac rost de bani...) http://www.ebay.com/...8cAAOSwo0JWQD01
Mai demult vazusem o solutie (parca facut in Italia) cu un egalizator alimentat de o a 5-a baterie (care si ea se incarca din sirul de baterii pe care-l egaliza) si care ma gandeam ca ar fi putut fi automatizat sa egalizeze prin rotatie fiecare sir. problema este ca nu mai gasesc produsul... poate careva sa-l stie?... Alte solutii? si inca o problema: rezistenta interna a fiecarei baterii! E necesar ca bateriile din sir sa aiba aceeasi impedanta? ca sa nu dam prea mult de lucru egalizatorului? Am avut acum 2 ani un tester MST-A600 si m-a ajutat sa fac sirurile cu acumulatori SH. De unde as mai putea cumpara unul asemanator? si ieftin... Multumesc anticipat pentru orice sprijin!
am gasit un tester asemanator (si in aceeasi gama de pret), dar nu în Europa... si dureaza cam mult sa vina din  China... http://www.ebay.com/...984.m1436.l2649

Edited by crisvp, 28 April 2017 - 22:32.


#5456
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

View Postvast, on 28 aprilie 2017 - 08:37, said:

Ady, nu uita ca tu vorbesti de o solutie personalizata gandita de tine prin prisma cunostintelor in regenerabile. Cu totul altfel sta situatia in cazul modulelor gandite pentru electric car.
Nu mai intru in controverse ca am obosit. Un singur lucru mai spun. Am dezvoltat aceasta solutie pentru incarcarea si managementul bateriilor proprii de la vehicul (bicicleta electrica); solutia functioneaza ca management HVD si LVD pentru orice capacitati pentru ca fenomenul fizic nu depinde de capacitatea bateriei; egalizarea este scalabila usor pana la de 10-20 ori capacitatea acumulatorilor de bicicleta (care au 10Ah) si intr-adevar un pic mai dificil peste aceste valori. Functioneaza impecabil - deconectare consumator, deconectare incarcare; egalizare la fiecare incarcare.
Asta e tot.

#5457
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Ady, nu e nici o controversa aici. Eu ziceam de solutiile din comert care au fost gandite pentru EV si nu pentru regenerabile si apreciez ca ai venit cu o solutie.

#5458
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Adevarat, mi-am dat seama prea tarziu, recitind mesajul tau ultim dupa vreo ora. Sunt cam obosit si am senzatia ca ma lupt cu morile de vant incercand sa propun ceva ce eu consider ca merita, si vazand/simtind opozitie.. Scuze. Am si programul de somn decalibrat, se vede uneori dupa orele la care postez.

#5459
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Fara sa jignesc si fara polemici inutile, dau urmatorul sfat apostolilor calculelor la virgula gen: 3000 de euro baterii + radical din PI *1/2-soare+ doar nu o sa fie curentul luat 3 zile= nu merita sa bagi bani daca esti on-grid ca ii scoti in 10 ani, urmatorul sfat:
Lasati nevasta acasa, ca e riscant si mergeti aici sa-i convingeti de utilitatea calculelor voastre pe bastinasi. Stiu, se intampla rar...
https://www.realitat...ti_2057900.html

Si apropo, 600 de stalpi costa, nu gluma. Mie imi cer 800 de lei doar sa il mute. Sigur se va ieftini curentul!
http://www.bursa.ro/...col=321674.html

#5460
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Il asteptam pe Addysoftware sa ne viziteze, calare pe matura lui de 20Ah.

#5461
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Il asteptam pe Addysoftware sa ne viziteze, calare pe matura lui de 20Ah.
LE A ajuns, deci se poate!

#5462
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
Cum e mai bine la LiFePO4 - 3 grupuri in paralel  de cate 16 elementi sau 1 sir de 16 grupuri a cate 3 elementi in paralel?

#5463
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Varianta 2 cu siguranță pentru a avea control la încărcare pe fiecare grup de 3 elemenți și 3,2 V. Dar de ce nu un singur element de capacitate egală cu a celor 3?

#5464
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
E mai ieftin per bucata, daca cedeaza il inlocuiesc mai repede

#5465
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Nu e mai ieftin, ai alte costuri suplimentare.

#5466
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Și nu se strică unu ci 3,plus alte probleme :punți și alte probleme cum spunea colegul Doega -eu zic să nu te legi la cap fără să te doară încă o dată e doar părerea mea.

#5467
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
Sunt luate deja, le am acasa. Si daca fac 3 stringuri de cate 16 celule?

#5468
gyc968

gyc968

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.11.2007
Ti- a scris rotxm cum este indicat,  dar tu fă ce vrei doar sunt banii tai.

#5469
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

View Postdoega, on 30 aprilie 2017 - 15:36, said:

...Stiu, se intampla rar...
https://www.realitat...57900.html....Si apropo, 600 de stalpi costa, nu gluma. Mie imi cer 800 de lei doar sa il mute. Sigur se va ieftini curentul!
http://www.bursa.ro/...col=321674.html
Nenicule....
Da, am fost calare pe matura pana la Doega, da' nu mai fac drumul asta never-ever/. Prea lung, nenicule... sunt frant, chit ca n-am dat la pedale cei cca 100km.

#5470
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Pentru cei care au sau vor avea CellLog 8s de la ev-power. Conform manualului, va cere sa faceti upgrade la ultima versiune de firmware, de la 2.01 la 2.09.
Ei bine, eu n-as mai face-o, acum il folosesc pe post de licurici sa nu dau peste baterii. Doar clipeste din 2 in 2 secunde.
Am dat 2 mailuri si un telefon, cand le-am cerut versiunea 2.01 parca i-am intrebat cati ani are soacra-mea. Nici nu stiu producatorul, l-am gasit eu: http://jun-si.com/En...tShow.asp?ID=96.

Edited by doega, 09 May 2017 - 18:31.


#5471
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
Eu era sa prajesc unul din CellLoguri, cand l-am conectat la usb a inceput sa-mi citeasca tensiuni de 52V, nu stiu ce am facut gresit. Isi ia vreo masa din usb?

#5472
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Si apropo de CellLog, merge orice mufa de 2.5mm intre pini, inclusiv IDE:

Attached Files


Edited by doega, 10 May 2017 - 14:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate