Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Filme mkv, xvid direct pe tv samsung le32d550 de pe stick

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
eugen_lb

eugen_lb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 07.05.2009
Cum fac sa imi vada subtitrarea la filme mkv, xvid de pe stick direct pe tv? Televizorul este un Samsung LE32D550, bag stick-ul, vede filmul (formate mkv sau xvid, pe care le-am incercat) dar nu vede subtitrarea, chiar daca le-am dat acelasi nume ca si numele filmului (nume.SRT) nu le deschide automat, iar daca aoas pe butonul SUBTITLE imi apare mesajul "Indisponibil". La unele seriale imi apare direct subtitrarea chiar de apas pe butonul "SUBTITLE" si imi apare mesajul "Indisponibil", dar nu imi apare toata subtitrarea, imi apar 1-3randuri si apoi un rand sare (nu imi apare subtitrarea) si nu am reusit sa il fac sa mearga toata subtitrarea. A mai patit cineva asa ceva? Ce setari trebuie facute (in afara de marimea fontului "Mare" si zona "Central Europe") ?

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
cu un soft gen Freemake Video Converter pui subtitrarea direct pe film si ai rezolvat problema

#3
eugen_lb

eugen_lb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 07.05.2009
Am citit ca televizorul nu stie sa redea subtitrarea direct integrata in film si deci nu am incercat!

Edited by _DelSte_, 17 April 2012 - 23:18.
scos citat inutil.


#4
eugen_lb

eugen_lb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 07.05.2009
Am rezolvat cu subtitrarea, nu citea corect srt facute cu DirectSub pentru DVDPlayer Philips (ce are cip MKV), dar salvate in alt format, MicroDVD, .sub/txt sau SubViewer, .sub, nu stiu exact care ca nu am avut timp sa verific care, eu le-am pus pe toate cele trei formate .srt, .sub, .smi, le citeste corect fara erorile mentionate. Deci nu le faceti cu DirectSub, ci doar cuSubtitle Workshop si o sa le vada televizorul!

Edited by _DelSte_, 17 April 2012 - 23:19.
scos citat inutil.


#5
rusnela

rusnela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.11.2011
@eugenlb

Sunt si eu detinatoarea unui LCD identic cu al tau.
Am reusit sa fac sa apara subtitrarile la .mkv dar dimensiunea fontului este prea mica in raport cu imaginea. Din setarile televizorului am dat pe "mare"
dar nu este suficient de mare.
Stie cineva cum pot face subtitrarea MAI MARE?

#6
nikolas73

nikolas73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.09.2011
Incearca includerea subtitrarii in film cu aplicatia "AVISUB" ( foloseste doar filmele in format avi si subtitrarile "srt", "txt", "ssa")
In aceasta aplicatie exista functia: FONT SIZE , unde ai posibilitatea de a marii s-au micsora subtitrarea.
Aplicatia mai contine printre altele fuctii pentru diacritice:Font Charset ( in cazul nostru- Esteuropean-) si  alte fuctii utile precum ar fi culoarea subtitrarii , forma ei, etc!
Bafta!

Edited by _DelSte_, 17 April 2012 - 23:19.
scos citat inutil.


#7
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu nu pot sa-l fac sa scoata sunetul prin sistemul de boxe atunci cand ruleaza de pe stick (scoate doar prin boxele lui, desi am comutat la difuzor extern din meniu). Stie cineva cum se rezolva?

#8
Smithsonian

Smithsonian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.04.2005

View Postionut27, on 17 aprilie 2012 - 20:31, said:

Eu nu pot sa-l fac sa scoata sunetul prin sistemul de boxe atunci cand ruleaza de pe stick (scoate doar prin boxele lui, desi am comutat la difuzor extern din meniu). Stie cineva cum se rezolva?
Pana la urma ai gasit solutia ? Eu am reusit doar prin cablul primit odata cu televizorul conectat in mufa ext a televizorului la mufele rca audio stanga - dreapta din player si selectat la dvdplayer aux, dar numai sunetul de pe posturile tv se aude nu si cel de pe stick.
Vreo alta combinatie stie careva de a scoate sunetul filmelor de pe stick conectat la televizor in homecinema ?

Edited by Smithsonian, 02 March 2013 - 11:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate