Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#379
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Buna Gigi,

    Nu ai mai postat schita pentru oamenii care sunt cu calculele-eu nu calculez, nu sunt in domeniu. Ca meserias la teracote iti spun astfel: In semineul pe colt este greu de montat un schimbator. Daca este mai mare se poate dar greu de realizat parametrii optimi.  Pe linga focar nu poti face nici un fum ,ai putea face niste gauri infundate  care sunt practic izolatoare termic. In spate  se pot face  2 dar riscul de a se infunda repede este mare, nu poti pune ferestre de vizitare, asta este.

    Deasupra focarului in partea din fata poti face de voie 4-5 fumuri  si in spate  cam la fel ,in total 7-9-11 fumuri,care ajuta la incalzirea spatiului unde este amplasat , nicdecum  la regarea temperaturii schimbatorului.
[/quote]


Salut Bobon

Te rog o schita daca ai timp, cum vezi tu fumurile, dupa desenul meu postat aici, mai bine pricep dupa ce vad.

Merci
Gigi

#380
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 giorgio2one, on 21st December 2011, 15:27, said:

Buna Gigi,

    Nu ai mai postat schita pentru oamenii care sunt cu calculele-eu nu calculez, nu sunt in domeniu. Ca meserias la teracote iti spun astfel: In semineul pe colt este greu de montat un schimbator. Daca este mai mare se poate dar greu de realizat parametrii optimi.  Pe linga focar nu poti face nici un fum ,ai putea face niste gauri infundate  care sunt practic izolatoare termic. In spate  se pot face  2 dar riscul de a se infunda repede este mare, nu poti pune ferestre de vizitare, asta este.

    Deasupra focarului in partea din fata poti face de voie 4-5 fumuri  si in spate  cam la fel ,in total 7-9-11 fumuri,care ajuta la incalzirea spatiului unde este amplasat , nicdecum  la regarea temperaturii schimbatorului.



Salut Bobon

Te rog o schita daca ai timp, cum vezi tu fumurile, dupa desenul meu postat aici, mai bine pricep dupa ce vad.

Merci
Gigi

         Miine plec la  Tm si daca ma ajuta fiul sa postez o schita  cu placere dar nu -ti va fi de mare folos.

#381
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 bobon, on 21st December 2011, 15:38, said:

Miine plec la  Tm si daca ma ajuta fiul sa postez o schita  cu placere dar nu -ti va fi de mare folos.


De ce nu ma poate ajuta?

#382
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 giorgio2one, on 21st December 2011, 15:56, said:

De ce nu ma poate ajuta?

        Sa vrea sa imi explice mie cum sa postez schitele ca el este analist programator,repara calc. face niste programe, intretine retele   (virusi), dar nu are programele tale de mixari. , si nici nu cred ca il intereseaza.Iti fac schite si ti le explic,dar la ce ai tu nu merge ,paralel o a iti explic ce are Razvan ca am copiat tot ce a transmis, poate faci ta ca eu nu fac, totusi vei avea nevoie de el.Tie iti trebuie un semineu cum face  Csomi si  Lisapet  care bagi lemne multe o data si culegi roadele in timp cum are si razvan aproximativ.  Razvane, nu te supara in toate postarile ai spus multe pe toate saiturile,  dar mai sunt multe de spus.Prima mea meserie a fost  1+ 1=2  da? dar numai scris, verba volant.

    Noroc.

#383
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 bobon, on 21st December 2011, 16:39, said:

Sa vrea sa imi explice mie cum sa postez schitele ca el este analist programator,repara calc. face niste programe, intretine retele   (virusi), dar nu are programele tale de mixari. , si nici nu cred ca il intereseaza.Iti fac schite si ti le explic,dar la ce ai tu nu merge ,paralel o a iti explic ce are Razvan ca am copiat tot ce a transmis, poate faci ta ca eu nu fac, totusi vei avea nevoie de el.Tie iti trebuie un semineu cum face  Csomi si  Lisapet  care bagi lemne multe o data si culegi roadele in timp cum are si razvan aproximativ.  Razvane, nu te supara in toate postarile ai spus multe pe toate saiturile,  dar mai sunt multe de spus.Prima mea meserie a fost  1+ 1=2  da? dar numai scris, verba volant.

    Noroc.


Iti multumesc anticipat. Programele mele nu sunt de mixaj  :) , sunt programe de grafica, iar eu sunt softist, tot respectul ptr programatori, ei fac programele, dar fara graficieni, nu pot face nimic. Si ca sa revin, eu zic ca se poate face iar proiectul lui Razvan cred ca poate fi luat in considerare. Pana la urma, proiectul lui seamana foarte mult cu ce s-a vb pe aici, mai putin schimbatorul, care cred ca este peste cu mult decat toate tevile, si caloriferele impreuna. Am fost atent la ce face Csomi, si daca ai fost atent la desenele mele, ai sa regasesti asa ceva, doar ca sunt altfel interpretate.

Gigi

#384
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 giorgio2one, on 21st December 2011, 15:48, said:

Iti multumesc anticipat. Programele mele nu sunt de mixaj  :) , sunt programe de grafica, iar eu sunt softist, tot respectul ptr programatori, ei fac programele, dar fara graficieni, nu pot face nimic. Si ca sa revin, eu zic ca se poate face iar proiectul lui Razvan cred ca poate fi luat in considerare. Pana la urma, proiectul lui seamana foarte mult cu ce s-a vb pe aici, mai putin schimbatorul, care cred ca este peste cu mult decat toate tevile, si caloriferele impreuna. Am fost atent la ce face Csomi, si daca ai fost atent la desenele mele, ai sa regasesti asa ceva, doar ca sunt altfel interpretate.

Gigi

Salut Gigi !

A-si vrea sa te intreb de ce nu esti multumit cu proiectul lui Razvan?, nu am citit toate discutiile voastre. Eu cred ca stie ce vorbeste, mai ales ca are testate, facute si puse in functiune x buc. E dreptul lui sa nu divulge prea multe mai ales daca nu este inteleasa constructia, modul de functionare, optimalizarea si modernizarea unei instalatii orecare pt a fi "compatibila" cu acel termosemineu performant.

csomi

#385
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 csomi, on 21st December 2011, 17:09, said:

Salut Gigi !

A-si vrea sa te intreb de ce nu esti multumit cu proiectul lui Razvan?, nu am citit toate discutiile voastre. Eu cred ca stie ce vorbeste, mai ales ca are testate, facute si puse in functiune x buc. E dreptul lui sa nu divulge prea multe mai ales daca nu este inteleasa constructia, modul de functionare, optimalizarea si modernizarea unei instalatii orecare pt a fi "compatibila" cu acel termosemineu performant.

csomi

         Asta este  firea omeneasca, ce vrei daca asa vrea, dar de,.. poate ca asa are spatiu si nu altfel, totusi trebuie  luat in seama el.

#386
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 csomi, on 21st December 2011, 17:09, said:

Salut Gigi !

A-si vrea sa te intreb de ce nu esti multumit cu proiectul lui Razvan?, nu am citit toate discutiile voastre. Eu cred ca stie ce vorbeste, mai ales ca are testate, facute si puse in functiune x buc. E dreptul lui sa nu divulge prea multe mai ales daca nu este inteleasa constructia, modul de functionare, optimalizarea si modernizarea unei instalatii orecare pt a fi "compatibila" cu acel termosemineu performant.

csomi


Salut Csomi

Cred ca nu ati citit bine, si eu sunt obosit, dar stiu ce scriu. Va rog sa nu-mi rastalmaciti vorbele, daca este nevoie subliniez ca sa fiu mai bine inteles.

Gigi



.....paralel o a iti explic ce are Razvan ca am copiat tot ce a transmis, poate faci ta ca eu nu fac, totusi vei avea nevoie de el.Tie iti trebuie un semineu cum face Csomi si Lisapet care bagi lemne multe o data si culegi roadele in timp cum are si razvan aproximativ. Razvane, nu te supara in toate postarile ai spus multe pe toate saiturile, dar mai sunt multe de spus.Prima mea meserie a fost 1+ 1=2 da? dar numai scris, verba volant.

Noroc.



Iti multumesc anticipat. Programele mele nu sunt de mixaj smile.gif , sunt programe de grafica, iar eu sunt softist, tot respectul ptr programatori, ei fac programele, dar fara graficieni, nu pot face nimic. Si ca sa revin, eu zic ca se poate face iar proiectul lui Razvan cred ca poate fi luat in considerare. Pana la urma, proiectul lui seamana foarte mult cu ce s-a vb pe aici, mai putin schimbatorul, care cred ca este peste cu mult decat toate tevile, si caloriferele impreuna. Am fost atent la ce face Csomi, si daca ai fost atent la desenele mele, ai sa regasesti asa ceva, doar ca sunt altfel interpretate.

Edited by giorgio2one, 21 December 2011 - 17:30.


#387
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 giorgio2one, on 21st December 2011, 16:25, said:

Salut Csomi

Cred ca nu ati citit bine, si eu sunt obosit, dar stiu ce scriu. Va rog sa nu-mi rastalmaciti vorbele, daca este nevoie subliniez ca sa fiu mai bine inteles.

Gigi

Ok, Ok!  :mellow: poate nu le inteleg toate din prima, poate si eu sint obosit, numai vroiam sa aflu punctul tau de vedere. Constructie proprie ? cu pozitionarea si marimile respective? asa este?

csomi

Edited by csomi, 21 December 2011 - 18:02.


#388
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 giorgio2one, on 21st December 2011, 17:25, said:

Salut Csomi

Cred ca nu ati citit bine, si eu sunt obosit, dar stiu ce scriu. Va rog sa nu-mi rastalmaciti vorbele, daca este nevoie subliniez ca sa fiu mai bine inteles.

Gigi



.....paralel o a iti explic ce are Razvan ca am copiat tot ce a transmis, poate faci ta ca eu nu fac, totusi vei avea nevoie de el.Tie iti trebuie un semineu cum face Csomi si Lisapet care bagi lemne multe o data si culegi roadele in timp cum are si razvan aproximativ. Razvane, nu te supara in toate postarile ai spus multe pe toate saiturile, dar mai sunt multe de spus.Prima mea meserie a fost 1+ 1=2 da? dar numai scris, verba volant.

Noroc.



Iti multumesc anticipat. Programele mele nu sunt de mixaj smile.gif , sunt programe de grafica, iar eu sunt softist, tot respectul ptr programatori, ei fac programele, dar fara graficieni, nu pot face nimic. Si ca sa revin, eu zic ca se poate face iar proiectul lui Razvan cred ca poate fi luat in considerare. Pana la urma, proiectul lui seamana foarte mult cu ce s-a vb pe aici, mai putin schimbatorul, care cred ca este peste cu mult decat toate tevile, si caloriferele impreuna. Am fost atent la ce face Csomi, si daca ai fost atent la desenele mele, ai sa regasesti asa ceva, doar ca sunt altfel interpretate.


        Gigi, giorgioart, giorgi2one, cum saiti spun, ?

        De cind ati aprut voi pe  aceste forumuri  Razvan, Giorgioart, DummY (care sa lasat pagubas) ma tot uit  la minunile ce le vreti nu cele din Caracal. Ce ai postat tu  tridimensiuonal sau cum o fii ,frumos spus si bine realizat jos palaria ,dar pina la pus in practica mai este. Incercam sa te ajutam cu ce putem. Dar mataluta de ce esti asa  de dur ca atunci cind nu iti iese te razbuni. Apropo pe misiunea casa la asa raspuns  la bogdanbz acum citeva minute ma mira ,si nu este primul caz. Sa nu crezi ca fac cenzura sau acum daca nu am de lucru caut gilceava la altii. Bun, eu cind plec la lucrari(acum am terminat pina la vara stau) apoi cins ma intorc citesc tot  de la data de ... Ca acum daca tot avem minunea asta de net si ne putem ajuta cu toate ca nu necunoastem nu conteaza, poate esti chiar vecinul meu si spui ca esti in Bucuresti,,dar cum se spune, ajuta si nu astepta rasplata. De ce l-ai pus acum pe bogdanbz pe misiunea casa sa isi faca  incalzire prin pereti si nu prin pardoseala?!?Sau poate nu ai vazut ca se fac incalziri si prin pereti ?


  Sa lasam toata ranchiuna si sa fim constructivi atit cit putem,eu la vremea mea am fost un egoist  si am si acum ceva ramasite, dar de, trebuie sa ma debarasez de ele pina nu este prea tirziu.


   Cu explicatiile ulterioare pe care ti le-am promis,

   Cu bine, Bobo  Gheo


?


        Gigi...  vezi ca ai  solicitari de la clienti pentru incalzire prin zid  la misiunea casa  . Bafta .

#389
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 csomi, on 21st December 2011, 17:35, said:

Ok, Ok!  :mellow: poate nu le inteleg toate din prima, poate si eu sint obosit, numai vroiam sa aflu punctul tau de vedere. Constructie proprie ? cu pozitionarea si marimile respective? asa este?

csomi


In principiu, proiectul lui, doar cu cateva modificari, si asta din cauza amplasarii semineului. Asa cum am vazut ca eista variante de sobe cu clopot sau contraflow, pe colt, de ce nu pot face si eu, tot pe colt, spatiu am destul, daca nu am loc, pot sa ma extind si in fata. Am sa fac un desen, bineinteles ca tot 3D,  :) ca sa poata pricepe omul mai bine, si apoi discutam, dar daca vreti sa ma ajutati cu sfaturi, le primesc cu mareeeeee drag., si va multumesc, chiar si cu o mica schita 2D, vazut de sus. Ptr asta va rog sa luati in considerare, desenul facut de mine si postat acum cateva zile, cu niste cote si amplasamentul lui. daca este nevoie de extindere, se poate,, numai in fata fireste :)

Gigi

#390
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 bobon, on 21st December 2011, 18:04, said:

Gigi, giorgioart, giorgi2one, cum saiti spun, ?

       De ce l-ai pus acum pe bogdanbz pe misiunea casa sa isi faca  incalzire prin pereti si nu prin pardoseala?!?Sau poate nu ai vazut ca se fac incalziri si prin pereti ?


        Gigi...  vezi ca ai  solicitari de la clienti pentru incalzire prin zid  la misiunea casa  . Bafta .

  -Eu cred ca a facut intr-un fel bine, de la soba cu lemne poate sa mearga cu o temperatura mare prin pereti ca doar nu mergi pe ei, pe cand la pardoseala nu se poate fara un shunt de amestec adecvat.

  -Am raspuns pentru ca eu i-am facut solicitarea pe celalalt forum, acolo sunt "piciu". :peacefingers:

#391
lisapet

lisapet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.07.2011

 bobon, on 21st December 2011, 10:40, said:

Ca meserias la teracote iti spun astfel: In semineul pe colt este greu de montat un schimbator. Daca este mai mare se poate dar greu de realizat parametrii optimi.  Pe linga focar nu poti face nici un fum ,ai putea face niste gauri infundate  care sunt practic izolatoare termic. In spate  se pot face  2 dar riscul de a se infunda repede este mare, nu poti pune ferestre de vizitare, asta este.

    Deasupra focarului in partea din fata poti face de voie 4-5 fumuri  si in spate  cam la fel ,in total 7-9-11 fumuri,care ajuta la incalzirea spatiului unde este amplasat , nicdecum  la regarea temperaturii schimbatorului.

Salutare, dle bobon.  :peacefingers:
In acest mesaj vreau sa va transmit ca in asa configuratie de amplasament pe colt, cum a prezentat dl Gigi, este dificil de realizat sobele "cu fumuri" , in schimb se pot realiza sobele "in clopote". Dupa cum am mai spus de mai multe ori clopotul poate fi de orice forma si volum.. Atasez o poza mai veche a unei sobe care are 5 fete in plan. Axul Focarului este realizat pe diagonala sobei, si in cele 3 triunghiuri obtinute este realizat clopotul.. Sper ca m-am facut inteles..
Cu mult respect, lisapet.

#392
FLAVIUS76

FLAVIUS76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 25.01.2008
Salutare tuturor,
   @ gigi,

  La schita ta cu semineul pe colt cred ca se potriveste sistemul contraflow pe colt, fumul coboara simultan pe cele 2 laterale, aici ai 2 posibilitati: fie il intorci in spate, fie vi cu el in fata printr-un tunel ca o bancuta in fata semineului si apoi treci cu el pe sub focar in spate, prin spate te ridici cu el fie direct la cos, fie mai faci o intoarcere in pod deasupra semineului inainte de a iesi la cos.  Pt varianta cu tunelul cred ca iti trebuie un cos bun si trebuie sa refaci tot semineul de la baza.

         @csomi, bobon,
  Legat de dry joint, din ce am mai studiat, se pare ca e folosit la sistemul in clopote, unde pe langa rolul de a scoate gazele de balast din focar, mai are rolul de a egaliza temperatura intre focar si restul clopotului si e important ca drumul gazelor care trec prin el sa aibe mai departe un traseu descendent, adica caldura scapata prin el sa nu se poata ridica cum ar fi cazul cand ar face legatura spre un canal(fum) unde fumul urca spre cos.  
  Totusi, daca din modul de concepere a traseului de gaze, rostul il vom pune spre un traseu ascendent spre cos, cred ca in acest caz ar trebui facut pe o inaltime ma scurta, in partea de jos a focarului, si ar avea doar rol de evacuare a gazelor mai reci,  cu cat il facem mai inalt va scapa si caldura mai multa direct spre cos.  Cu alte cuvinte, trebuie studiat fiecare caz in parte si vazut daca merge facut rost si unde anume trebuie pozitionat.  
  PS:  nu trebuie confundat rostul de dilatare dintre zidarii cu rostul uscat(dry joint)

Edited by FLAVIUS76, 21 December 2011 - 23:45.


#393
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
[quote name='FLAVIUS76' date='21st December 2011, 22:43' post='10846212']
Salutare tuturor,
"  @ gigi,

  La schita ta cu semineul pe colt cred ca se potriveste sistemul contraflow pe colt, fumul coboara simultan pe cele 2 laterale, aici ai 2 posibilitati: fie il intorci in spate, fie vi cu el in fata printr-un tunel ca o bancuta in fata semineului si apoi treci cu el pe sub focar in spate, prin spate te ridici cu el fie direct la cos, fie mai faci o intoarcere in pod deasupra semineului inainte de a iesi la cos.  Pt varianta cu tunelul cred ca iti trebuie un cos bun si trebuie sa refaci tot semineul de la baza."

Flavius.
Felicitari dl-e!

In cazul acesta eu as opta trecere numai pe sub focar, poate cu un schimbator in el si cu o bancuta in fata s-ar raci prea tare gazele. Poate asi face si un cenusar, prin spatele cenusarului ar fi canalul de colectare a celor doua fumuri laterale, si asa cum ai scris pot iesi cu un canal direct la cos, Prin cenusar la canalul colector s-ar putea face si "usa" de curatare a canalului spre cos, poate nu ar fii cel mai comod de lucrat acol dar tot mai bun e ca nimic . Daca acel canal daca este pozitionat in spatele focarului ma-s gindi si la incorporarea unui siber pt calea directa dinspre focar.Binenteles depinde ce inbunatatiri si modificari vor fi in acesta constructie. Cred ca ar mai fi idei dar cunoastem prea putine date, mai ales cu pozitionarea cosului si diametrul interior....
Dar sa vedem si dl- Lisapet ,cind are timp, ce spune cum ar pozitiona clopotele in cazul acesta.

      "   @csomi, bobon,
  Legat de dry joint, din ce am mai studiat, se pare ca e folosit la sistemul in clopote, unde pe langa rolul de a scoate gazele de balast din focar, mai are rolul de a egaliza temperatura intre focar si restul clopotului si e important ca drumul gazelor care trec prin el sa aibe mai departe un traseu descendent, adica caldura scapata prin el sa nu se poata ridica cum ar fi cazul cand ar face legatura spre un canal(fum) unde fumul urca spre cos.  
  Totusi, daca din modul de concepere a traseului de gaze, rostul il vom pune spre un traseu ascendent spre cos, cred ca in acest caz ar trebui facut pe o inaltime ma scurta, in partea de jos a focarului, si ar avea doar rol de evacuare a gazelor mai reci,  cu cat il facem mai inalt va scapa si caldura mai multa direct spre cos.  Cu alte cuvinte, trebuie studiat fiecare caz in parte si vazut daca merge facut rost si unde anume trebuie pozitionat.  
  PS:  nu trebuie confundat rostul de dilatare dintre zidarii cu rostul uscat(dry joint)"

De acord.   :coolspeak::coolspea

P.s  Lucrez la un proiect asemanator cu cel drescris,dar e fara schimbator. :rolleyes:

Edited by csomi, 22 December 2011 - 01:09.


#394
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 FLAVIUS76, on 21st December 2011, 23:43, said:

Salutare tuturor,
   @ gigi,

  La schita ta cu semineul pe colt cred ca se potriveste sistemul contraflow pe colt, fumul coboara simultan pe cele 2 laterale, aici ai 2 posibilitati: fie il intorci in spate, fie vi cu el in fata printr-un tunel ca o bancuta in fata semineului si apoi treci cu el pe sub focar in spate, prin spate te ridici cu el fie direct la cos, fie mai faci o intoarcere in pod deasupra semineului inainte de a iesi la cos.  Pt varianta cu tunelul cred ca iti trebuie un cos bun si trebuie sa refaci tot semineul de la baza.

         @csomi, bobon,
  Legat de dry joint, din ce am mai studiat, se pare ca e folosit la sistemul in clopote, unde pe langa rolul de a scoate gazele de balast din focar, mai are rolul de a egaliza temperatura intre focar si restul clopotului si e important ca drumul gazelor care trec prin el sa aibe mai departe un traseu descendent, adica caldura scapata prin el sa nu se poata ridica cum ar fi cazul cand ar face legatura spre un canal(fum) unde fumul urca spre cos.  
  Totusi, daca din modul de concepere a traseului de gaze, rostul il vom pune spre un traseu ascendent spre cos, cred ca in acest caz ar trebui facut pe o inaltime ma scurta, in partea de jos a focarului, si ar avea doar rol de evacuare a gazelor mai reci,  cu cat il facem mai inalt va scapa si caldura mai multa direct spre cos.  Cu alte cuvinte, trebuie studiat fiecare caz in parte si vazut daca merge facut rost si unde anume trebuie pozitionat.  
  PS:  nu trebuie confundat rostul de dilatare dintre zidarii cu rostul uscat(dry joint)


Multumesc Flavius
Asa am gandit si eu, tot cu contraflow, dar si cu schimbatorul lui Razvan :)

#395
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 giorgio2one, on 22nd December 2011, 10:47, said:

Multumesc Flavius
Asa am gandit si eu, tot cu contraflow, dar si cu schimbatorul lui Razvan :)

Salut Gigi !

Esti multumit ? De ce esti asa de nerabdator? :mellow:  saptamina viitoare vrei sa modifici semineul? ti-am batut mai multi " apropouri" ca ar fi nevoie de mai multa date...
Uite o schita ce am facuto, Dar e strict numai ca o idee, eventual pt o dezbatere, sau o simulare, eu nu garantez ca poate fi alegerea cea mai buna . Asta tu vei decide.

csomi

Edited by csomi, 22 December 2011 - 12:27.


#396
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 csomi, on 22nd December 2011, 12:16, said:

Salut Gigi !

Esti multumit ? De ce esti asa de nerabdator? saptamina viitoare vrei sa modifici semineul? ti-am batut mai multi " apropouri" ca ar fi nevoie de mai multa date...
Uite o schita ce am facuto, Dar e strict numai ca o idee, eventual pt o dezbatere, sau o simulare, eu nu garantez ca poate fi alegerea cea mai buna . Tu vei decide.
csomi



Nu sunt nerabdator, asta se va intampla prin ianuarie sau fe, iar ce ai postat tu aici, asta am gandit si eu. Vad ca ai inceput sa lucrezi si tu in 3D, si daca toti te felicita :) , te felicit si eu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate