Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cum scap de gândaci de bucătărie?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009
Eu am folosit deocamdata doar K-Othrine SC 25 si Aroxol spray, le-am indentificat cuibul si dupoa ce am pulverizat solutiile l-am astupat cu spuma poliuretanica, de vreo 3 zile n-am mai auzit/vazut niciunul. Am purces si la izolarea temeinica a usii camerei prin beghete de cauciuc cu adeziv pe dedesubt si prag.

Acum ramane sa demontez partial mobila de bucatarie sau sa tai o bucata ca sa imi croiesc acces la scurgerea de la chiuveta ( pe unde intuiesc ca ar putea veni chiar daca la renovare mesterii au izolat-o cum au stiut ei mai bine ) si sa incerc si acolo cu spuma ca sa nu mai patrunda deloc.

Bineinteles trebuie sa rearanjez toata mobila si tot din camera afectata pentru ca inca e pusa in mijlocul camerei ca la renovare.

#56
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006
@asda: sfatul meu este sa nu te mai chinui, cheama o firma specializata
nu stiu daca ati vazut postarea mea din acest topic



Am avut si eu probleme cu gandacii de bucatarie; asta in conditiile in care, de 11 ani de cand stau in blocul asta, nu am vazut niciodata vreun gandac. Am vecini ok, si sus si jos, nu-s niste imputiti.
Am astupat cateva gauri pe care le aveam in pereti, pe langa tevi, pe unde banuiam ca or intra din afara apartamentului. Am golit zeci de insecticide. Nu s-a intamplat nimic.
Intr-un final, exasperata, am apelat la nimereala la o firma de dezinsectie/deratizare luata de pe net.
Nu stiu ce substanta au folosit; m-au asigurat ca e una bio si ca nu trebuie sa-mi fac probleme, nu e toxica. Au dat o data si apoi, dupa 3 saptamani au mai dat inca o data. Mi-au motivat ca e indicat sa dea de 2 ori, pentru ca la prima dezinsectie e posibil sa nu moara ouale si larvele (bleah!); dupa 3 saptamani cresc si d-aia trebuie sa mai dea o data.
Dupa prima dezinsectie arata apartamentul meu ca un front de lupta cu gandaci morti sau in agonie:D
Nu am mai vazut picior de gandac inca dupa prima dezinsectie.
A insistat sa astupam TOATE gaurile din pereti, de langa tevi, astfel incat sa nu le dam posibilitatea sa intre de afara in apartament; mi-a spus ca nu au venit neaparat de la vecini. Ii poti aduce si tu, fara sa stii, in vreo cutie, sac sau in vreo electrocasnica, se inmultesc si greu mai scapi de ei.
Sunt multumita de oamenii astia; au facut treaba buna si au fost parolisti cu programarile.
Daca va intereseaza, PM


#57
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009
Multumesc tuturor pentru mesaje si opinii. De mai bine de 2 saptamani nu am mai depistat nici piciorus de "gandacel". Am rezolvat de unul singur.

Ideea e ca am rezolvat puzzle-ul care m-a dus in aceasta situatie si m-a facut sa nu dorm bine mai bine de o saptamana si sa rascolesc si mut o camera mai ceva ca la curatenie generala. "Leak-ul" sau bresa in securitatea anti gandaci a apartamentului s-a numit o scurgere de chiuveta incastrata in mobila de bucatarie, intr-un loc greu accesibil care, dupa 8 ani de la renovare generala a crapat la propriu, practic rigipsul folosit de muncitori la etanseizare a crapat la propriu si astfel s-a format un orificiu de vreo 2 cm diametru si inca unul de 1 cm. Din cauza faptului ca locul e foarte greu accesibil si nu am vrut in prima faza sa demontez jumatate din mobila de bucatarie pentru a avea acces la el am purces la astuparea lui cu spuma poliuretanica care a creeat o bariera de protectie atat pe dinauntru cat si pe dinafara orificiilor.
Suplimentar am pus chedere de cauciuc pe care l-am lipit cu lipici special pe interiorul usii camerei in care si-au facut cuib astfel incat am izolat mult mai bine intrarea atat fonic cat si sper eu in privinta accesului acestor daunator scabrosi. De asemenea am demontat jumatate din plinta camerei si am suflat spuma poliurentanica astfel incat toate subtrefugiile de sub parchet au fost izolate incat daca va mai patrunde picior de gandac in camera cu siguranta nu vor mai avea unde sa-si faca cuib.

Cu alte cuvinte, problema rezolvata !

Multumesc tuturor contributorilor de pe thread si va doresc un camin lipsit de aceste insecte insalubre !

#58
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
La noi intră din astea pe după faianță.

Attached Files



#59
dmugurel

dmugurel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.09.2005
Cum am scăpat de gândaci în 10 zile
Am încercat toate insecticidele (pulverizat, gel, spray) capcane, dar efectul era limitat.
Am luat acid boric, l-am împrăștiat ca sarea pe sub mobila, frigider , prin mobila, sertare ,pe mobilă, și in câteva zile adunam gândacii cu fărașul.
Am refăcut tratamentul pe unde am maturat și de doi ani nu am mai găsit dacat vreo 5-6 morți
Am folosit cam 8 lingurițe de acid boric
Asta da eficiență.

Edited by dmugurel, 04 December 2017 - 09:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate