Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Criza de respiratie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Buna seara, va scriu fiindca ma confrunt cu o problema foarte enervanta de mai mult timp. Cateodata (in general inspre seara)  am cate o criza de respiratie. Nu stiu exact cum sa o descriu  pentru o secunda nu pot sa respir (simt ca ma sufoc), deci totul decurge normal si deocamdata puf parca imi iese aerul din plamani si nu mai pot sa trag. Ultima oara sa intamplat acum 5 minute. Si in general mai simt ca respir dificil tot asa in a doua jumatate de zi cateodata mai tusesc sec in speranta ca voi respira mai usor. Din cand in cand mai simt durere pe langa zona inimii  ce nu este de la inima (examenul cardiologic a iesit OK) si nu respir pe nas (nu stiu de ce ...de mic copil respir pe gura) . Are cineva idee ce ar putea fi? Va multumesc mult.
PS. Voi face si o vizita la medic insa astept si parerile voastre.

Edited by albnegru55, 02 February 2012 - 21:15.


#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pare a fi ceva de ordin nervos. Nu cred ca ai o problema reala, nu prea se manifesta nimic asa, mai ales ca la inima spui ca e totul ok.

#3
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Poate fi un inceput as astm sau pe sistem nervos. E indicat sa-ti faci o spirometrie.
Durerea in piept o poti avea de la diferite atrenamente de dezvoltare a cutiei toracice ( daca faci sala de exemplu ), iar aceste sufocari de la efort. Pot fi o gramada de cauze.

Edited by dgamma, 02 February 2012 - 21:32.


#4
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 ripper, on 2nd February 2012, 22:18, said:

Pare a fi ceva de ordin nervos. Nu cred ca ai o problema reala, nu prea se manifesta nimic asa, mai ales ca la inima spui ca e totul ok.
Multumesc mult pentru raspuns. Da e probabil (si sper din tot sufletul sa nu fie ceva grav) fiindca sufar de atac de panica din august  2011 si mai am in general stare de anxietate (frica de moarte). (pe care nu am tratat-o la vreun psiholog). De asta eram curios fiindca deobicei cand am un atac de panica atunci dispneea intervine treptat si nu asa deodata o contractie in piept si imposibilitatea de a trage aer.  La fel nu am probleme nici in timpul somnului, sau dimineata cand ma trezesc.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- nasul trebuie rezolvat, mergi si la ORL
- astmul se poate pune in evidenta si prin tratament/reactii la - de fapt e una dintre cele mai sigure metode
- inima nu trebuie exclusa cu usurinta, desi durerea in stinga nu inseamna deseori inima. In ce a constat "examenul cardiologic" ?
- cum stai cu febra?

#6
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Atunci du-te la un doctor psihiatru ca, din cate se pare, atacul de panica e cauza si el te va indruma cel mai bine ce analize sa faci etc.
Oricum, nu trebuie sa te sperii prea tare,  si eu mai patesc  de 2-3 ori pe luna ce patesti tu, se intampla in general cand respiri culcat, multi oameni patesc asa ceva.

Edited by dgamma, 02 February 2012 - 21:42.


#7
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 dgamma, on 2nd February 2012, 22:30, said:

Poate fi un inceput as astm sau pe sistem nervos. E indicat sa-ti faci o spirometrie.
Durerea in piept o poti avea de la diferite atrenamente de dezvoltare a cutiei toracice ( daca faci sala de exemplu ), iar aceste sufocari de la efort. Pot fi o gramada de cauze.
Mersi pentru raspuns. Am sa tin minte spirometria sa spun maine la medic. Durerile cred ca le am de la coloana (stau putin cocosat) si iradiaza in fata sau mi se preseaza vreun nerv. Si durerile tot din august le am de cand "m-am" rupt pe un santier.

 f300, on 2nd February 2012, 22:39, said:

- nasul trebuie rezolvat, mergi si la ORL
- astmul se poate pune in evidenta si prin tratament/reactii la - de fapt e una dintre cele mai sigure metode
- inima nu trebuie exclusa cu usurinta, desi durerea in stinga nu inseamna deseori inima. In ce a constat "examenul cardiologic" ?
- cum stai cu febra?
Mersi pentru post.  La inima mi-am facut vreo 5 EKG-uri, ecocardiografie, si ceva Doopler  din august (atacul de panica ma dus de multe ori la medic fiindca credeam ca sunt pe cale sa fac un infarct fiindca in familia mea si tata si unchii au avut cate un infarct plus bunicu a murit de infarct ...mai tarziu m-am documentat si m-am mai linistit plus ca am greutate corporala normala 179 cm / 67kg, si am inceput de vreo 3 luni sa duc un stil de viata mai sanatos. Din august fara cola, cafea, tigari (nici inainte nu fumam) , energizante . La fel am exclus si cartofii pai , oule si alte surse bogate de colesterol. Febra nu am. Pe net am vazut ca majoritate bolilor de plamani merg paralel cu febra.
Mi-am luat si tensiunea 135-137 cu 64. Daca ar fi de la inima ar trebui sa se vada si pe tensiune cred :)

Edited by albnegru55, 02 February 2012 - 21:50.


#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 albnegru55, on 2nd February 2012, 21:34, said:

Multumesc mult pentru raspuns. Da e probabil (si sper din tot sufletul sa nu fie ceva grav) fiindca sufar de atac de panica din august  2011 si mai am in general stare de anxietate (frica de moarte). (pe care nu am tratat-o la vreun psiholog). De asta eram curios fiindca deobicei cand am un atac de panica atunci dispneea intervine treptat si nu asa deodata o contractie in piept si imposibilitatea de a trage aer.  La fel nu am probleme nici in timpul somnului, sau dimineata cand ma trezesc.
O sa treaca cu timpul, ai sa vezi. N-ai nimic.
Rezolva celelalte probleme, un psiholog te poate ajuta.
Mintea dezvolta boli imaginare, trebuie s-o educi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate