Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

E-Boda HD for all 600WEB

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#37
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
incerc sa vad filmele de pe pc prin dlna, merg dar nu incarca subtitrarea separata!!!, ce trebuie sa fac?. Subtitrare merge doar daca inclusa in fisierul mkv, sau daca rulez filmul de pe stik

#38
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
HELP please. cand incerc sa intru pe retea din media player imi cere un id utilizaor si parola, ce trebuie sa pun? am windows 7

#39
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Ai incercat cu IDiu si passu de la win7? Daca nu ai pass la win7, creaza unul si incearca iar.

#40
Thanatos625

Thanatos625

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.05.2007

 andrey_dumytrescu, on 11th May 2012, 22:47, said:

HELP please. cand incerc sa intru pe retea din media player imi cere un id utilizaor si parola, ce trebuie sa pun? am windows 7

Sal,
Ai doua solutii

Creaza un user nou de admin si pune o parola. Daca vrei sa nu te bazie cu loginul la start in win 7 este o optiune pe atsta care o poti seta pt userul tau (google it).

Dupa care poti introduce userul nou creat la eboda. E posibil sa mearga si direct cu userul care il ai deja dar este nevoie sa ai si parola pe el.
Dupa care poti fara probleme sa faci share. Daca nu iti vede sau nu poate intra eboda in foldere dute in win si cand dai share da Advanced share unde adauga everyone la share si la security.

Da eu inca am o problema cu win7. Dupa un timp cam nedefinit pur si simplu win7 taie placa re retea si eveident nu mai merge share (solutia era da dau restart dau reset di Dev Manager).

Si aici vine cea de-a doua solutie pe care o recomand:
Instaleaza-ti un NFS ( eu am folosit HaneWin ) e super ok si totul merge bine de can mi l-am instalat.

Sunt ffff multumit de ce au reusit sa faca cei de la eboda.

PS:
Daca cumva iti merge solutia 1 sa ne zici si noua ca sa stiu poate are windwosul meu ceva.

Mersi

#41
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
am creat o parola la userul guest din win 7  si la ce am shareuit am precizat pt ce user adica guest, am pus userul guest si parola si asa intra media playerul in retea.
Am observat ca nu vede diacriticile ș si ț , restul le vede am setat si latin romania si europa de sud est si tot nu le vede in locul lor apare spatiu, e vreo solutie?

#42
Thanatos625

Thanatos625

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.05.2007
Trebuie setat pe Central European, dar din meniul de setarile default, nu din meniul de subtitrari cand ruleaza filmul, ca altfel trebuie setat de fiecare data.
De cand am pus pe CE nu am mai avut probleme

Edited by _DelSte_, 17 May 2012 - 15:01.
Scos citat inutil. Citeste Regulamentul!


#43
paulspp

paulspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 08.12.2008
salutare , am facut un download la un update pt hd 4 all 600 si acuma am observat ca am stickul stricat , pot sa fac update de pe un card de memorie , mersi

#44
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005
Doua noutati la HDD Links.
1. Sincronizare subtitrare online
Daca subtitrarea apare prea tarziu apasati "1" (pasi de -1 sec), daca apare prea devreme apasati "3" (pasi +1 sec). Pentru revenire la 0 (reset) apasati tasta "2". Puteti vedea cat e valoarea apasand tasta "info".

2. Playlist pentru youtube. In directorul scripts din HDD Links aveti modelul my_playlist.txt. Copiati acest fisier pe USB  in radacina sau in sau /usr/local/etc.
Cum aflati ID-ul....
youtube, cautare la filtru setati liste de redare. Copiati link-ul, ex:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/asassdsadsds?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]PL7529CCFB6B07ACF6
PL7529CCFB6B07ACF6 e ID-ul

#45
cjsneek

cjsneek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 03.06.2004
salutare
am trecut si eu de curand de la un egreat r500 la eboda 600.
cu egreat-ul am avut numai probleme, a functionat bine primele 2 luni, apoi a luat-o razna pana intr-un final cand a decedat.


de bine:
ca prima impresie e-boda se misca vizibil mai bine (procesor mai nou), am pus ultima varianta de fw (thanks vb6rocod)
calitatea imaginii cam la fel (poate o idee mai buna la egreat - asta din amintiri o zic)
la pc-ul win7 din retea  s-a conectat din prima fara a fi nevoie de alte setari iar viteza de transfer aproape dubla fata de egreat.


de mai putin bine:
am un hdd 1tb sata usb in case extern
sa zicem ca vreau sa opresc hdd-ul in timp ce playerul functioneaza, apas eject pe telecomanda -ok, opresc hdd-ul iar in urmatoarele 2-3 minute orice as face playerul ingheata, revenindu-si doar prin rebransare la alimentare.

s-a intamplat de vreo 2-3 ori, aleator, in momentul cand dau play la orice fisier de pe hdd, playerul sa se restarteze, apoi daca incerc ruleaza ok acelasi fisier.

ma gandesc ca poate e ceva de la hdd, e formatat ntfs pe pc, sa-l fac ext2 ?
alta intrebare: eboda fata de egreat nu are buton "on/off" de oprit alimentarea,  in momentul cand se blocheaza complet nu exista alta metoda de reboot fortat in afara de a scoate si reintroduce cablul de alimentare?

thanx

#46
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005
Am patit-o si eu cu restarul la "play" dar numai dupa ce am folosit HDD-ul cu un alt player. I-am facut si scan, etc dar tot mai facea. Nu m-am prins inca de motiv. Solutia a fost sa pun file browser-ul in mod "list" nu in "preview mode".

#47
cjsneek

cjsneek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 03.06.2004
mai este o problema destul de enervanta, zic eu
pe mai multe servere gen iplay, spicetv, serialefilme... daca pun pauza in timp ce urmaresc un film apoi play - merge cateva secunde apoi isi da singur stop si trebuie sa reiau filmul de la inceput ca nu se poate derula.


alta chestie: in administrare fisiere - intru pe usb hd, am mai multe clipuri intrun folder, dau play la un clip si vreau sa sar direct la urmatorul, daca apas next ( >>!)  imi apare eroarea ca " pt. urmatorul apasa next" sau ceva de genul.
trebuie sa dau stop apoi sa aleg urmatorul fisier din lista apoi play
oare e alt buton pt. "next" ?


poate se pot rezolva intr-un nou firmware.
multumim vb6rocod

#48
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
La ultima versiune, nu functioneaza Youtube-ul din HDD links. Cum il repar? In plus, o intrebare: la Youtube din FW standard, cum fac sa afiseze pe intregul ecran,acum merge doar pe stinga ecranului, iar in dreapta afiseaza lista de fisiere care pot fi redate, iar jos: favourite, Flag, Share,etc. Thx.

#49
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Am observat ca pe net nu prea se gasesc nici poze nici prea multe informatii despre acest player. Este pacat, pentru ca este un player excelent, din toate punctele de vedere. Singurul minus ar fi lipsa conexiunii SATA... dar cred ca se poate trai fara asta. Tocmai am achizitionat si eu un astfel de player impreuna cu adaptorul wireless si, la prima impresie, sunt foarte multumit de el (si nu este primul player HD care imi trece prin mana). Conexiunea wireless se pare ca este suficienta pentru continutul "HD Links" (adica tot ce se poate vedea online, de pe net). Pare ca este suficienta si pentru fisierele HD 1080i (chiar si 1080p cu mici "poticneli" din cand in cand) cu conditia sa fie codate mp4 sau h264 (avchd, mkv). Fisierele HD m2t, care au bitrate de 25MB/s nu pot fi redate prin conexiunea wireless... cel puttin, nu la mine (modem-router HUAWEI, clicknet-Romtelecom).
Atasez si poze detaliate, poate vor ajuta pe cineva in alegerea playerului.
Attached File  IMG_6034.jpg   1.95MB   53 downloadsAttached File  IMG_6035.jpg   2.02MB   45 downloads
Attached File  IMG_6036.jpg   1.95MB   37 downloadsAttached File  IMG_6037.jpg   2.07MB   44 downloads
Attached File  IMG_6038.jpg   2.41MB   31 downloadsAttached File  IMG_6039.jpg   1.9MB   23 downloads
Attached File  IMG_6042.jpg   2.1MB   26 downloadsAttached File  IMG_6043.jpg   2.2MB   22 downloads
Attached File  IMG_6044.jpg   2.35MB   22 downloadsAttached File  IMG_6046.jpg   2.25MB   35 downloads
Attached File  IMG_6047.jpg   2.46MB   43 downloadsAttached File  IMG_6050.jpg   2.35MB   42 downloads
Attached File  IMG_6051.jpg   2.33MB   32 downloadsAttached File  IMG_6053.jpg   1.68MB   36 downloads
Attached File  IMG_6054.jpg   1.63MB   33 downloadsAttached File  IMG_6056.jpg   1.52MB   46 downloads
Attached File  IMG_6057.jpg   1.98MB   57 downloadsAttached File  IMG_6062.jpg   1.57MB   41 downloads
Attached File  IMG_6063.jpg   1.64MB   36 downloadsAttached File  IMG_6065.jpg   1.71MB   42 downloads
Attached File  IMG_6067.jpg   1.79MB   42 downloadsAttached File  IMG_6073.jpg   1.6MB   43 downloads
Attached File  IMG_6075.jpg   1.62MB   35 downloadsAttached File  IMG_6076.jpg   1.87MB   45 downloads
Attached File  IMG_6077.jpg   1.57MB   38 downloadsAttached File  IMG_6078.jpg   1.7MB   51 downloads
Attached File  IMG_6080.jpg   1.56MB   56 downloads

Edited by pif_foto, 03 August 2012 - 16:35.


#50
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
pif_foto, tu de ce ai cumparat modelul asta? Ce are asta in plus comparat cu altele?

#51
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Este lafel de bun ca playerele bune ;)
Nu are nimic in plus fata de cele bune, asa cum spuneam. Are foarte multe in plus fata de cele fara "suport tehnic" aici pe forum. Nu stiu daca pot spune multe in plus fata de prezentarea facuta de vb6rocod, in deschiderea acestui topic... in schimb pot confirma functionarea ireprosabila a playerului. Mai am un player (poate cel mai bun la vremea aceea, dar in mod sigur, cel mai vandut) Egreat EG-R1. Fata de acela, Eboda HD for all 600WEB este... mai frumos :D
Din specificatii, are un procesor mai nou si mai bun. In practica, atata timp cat si EG-R1 putea sa faca "de toate", nu vad nici o diferenta intre ele. Telecomanda lucreaza destul de bine, cel putin lafel ca si cea de la EG-R1 (care este cea mai laudata la playerele Egreat).
De cumparat, sincer, l-am cumparat acum pentru ca am "prins" o promotie la un emagazin (si la player si la adaptorul wireless ;)). Aveam de gand mai demult sa imi mai iau inca un player, deoarece am mai multe televizoare. Mai ales ca simt nevoia sa nu ma mai tot deplasez dintr-o camera in alta sa vad rezultatul randarilor pe un tv real, si nu numai pe monitorul calculatorului.
Pentru ca am renuntat de mai mult de un an la serviciile (execrabile aici) ale UPC, iar DVB-T este disponibil doar pe doua televizoare... acum, al treilea televizor beneficiaza de programele tv online :) cu care playerul se descurca de minune.
La toate astea se adauga OneHD si filmele si serialele HD de pe iPlay. Nu stiu ce se mai poate in plus.
Era sa uit, are si browser (in plus fata de EG-R1), dar nici nu am simtit nevoia sa il incerc pana acum... poate zilele urmatoare ;)
S-auzim numai de bine!

Edited by pif_foto, 03 August 2012 - 19:06.


#52
valyxp

valyxp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.03.2006
Este cel mai penal obiect electronic cumparat de mine pana in prezent. Daca luam un cauciuc la masina eram mai multumit ! Si nu voi da curs intrebarilor sau mistourilor decizia va apartine ...  O seara buna sa aveti !

Edited by valyxp, 03 August 2012 - 19:58.


#53
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Multumesc pentru raspuns pif_foto.
Nu vreau sa intru in discutii penale legat de cat de bun este un media player sau altul, cu atat mai mult cu cat nici macar nu le-am testat, deci nu ar fi un raspuns avizat sau pertinent. Totusi, m-a surprins numarul comentariilor gen "nu-mi citeste fisiere x la un bitrate mai mare de...", "voua va ruleaza formatul asta? la mine nu merge", "cand mai apare un update si pentru rularea fisierelor y?", "am probleme cu vizionarea materialelor progresive", sau asa cum chiar si pif_foto a scris "chiar si 1080p cu mici "poticneli" din cand in cand" si "cu conditia sa fie codate mp4 sau h264".

Eu am un chițibuș de 82 €, dar va spun sincer ca rupe tot, nu am intalnit un singur fisier, indiferent de compresie, care sa nu ruleze perfect. mkv, mts, m2ts, mp4, avi divx/xvid, mpeg-uri... pana si ordinarele alea de flv-uri de pe internet, fara sa excludem fisierele audio/poze. Mai are si destule optiuni legate de internet si alte minunatii din astea care efectiv ma lasa rece, nici macar nu am pierdut timpul sa le testez, pentru asa ceva dispun de calculator. Dar, limitandu-ne exclusiv la redarea fisierelor video, pot afirma ca este impecabil (ma abtin sa scriu imbatabil), l-am testat nu doar cu filmari/fisiere comune, dar si cu mp4/h264/x264 1080p/60fps/28Mbps. Fluiditate absoluta! Inclusiv am avut ocazia sa rulez pe el un documentar facut de catre cei de la Samsung, documentar 1920x1080 23.976 fps, cu un bitrate ce urca pe alocuri pana la 60Mbps. Recunosc ca am fost impresionat, asta se intampla pe la inceputul acestui an cand l-am cumparat.

Acum bine, in general am vazut ca majoritatea pe la noi (adica in Romania) merg cu E-boda, Egreat, etc, etc.... Si ma intrebam cateodata, citind comentariile de mai sus, daca doar cam astea se invart pe piata romaneasca. Adica "bai frate, dar pe la noi doar E-boda asta si Egreat, si cand nu e Egreat e iar E-boda? Alte modele nu mai sunt? Pai daca as veni acolo si as vrea sa-mi iau tot unul ca al meu, nu as gasi?".

Nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa spun ca aceste modele ar avea vreo problema, imi place sa cred ca sunt exceptionale si la un pret foarte bun, eu am scris inca de la inceput ca nu am testat niciodata un astfel de model. Doar ca recitesc anumite comentarii si apoi ma uit la chițibușul asta al meu ce-l am in partea dreapta si continui sa ma gandesc "poate ca alea costa si mai putin de 82 €, poate costa doar 50 sau 60, desi greu imi vine sa cred, ar fi singura scuza plauzibila".

Stiu ca este off-topic (si totusi nu), eu doar imi impart cu voi micile nedumeriri si ganduri.

Edited by _DelSte_, 03 August 2012 - 22:57.


#54
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
_DelSte_, nu cred ca ai fost atent la ce am scris. Spuneam ca probleme (mici) apar in cazul conexiunii wireless. Dar, de cand citesc eu despre mediaplayere, si de cand am asa ceva (a se citi topicul EG-R1) problema asta a existat intotdeauna. Intotdeauna s-a spus ca legatura prin cablu este SFANTA. Asta se intampla si in cazul acestui player. Eu am cumparat si am laudat doar playere care nu au nici o problema de redare. Si le-am probat cu tot ce se putea, si pe USB si in retea (prin cablu).  Acum, despre existenta doar a doua marci de mediaplayere aici... nu prea e adevarat... Sigur vei gasi si alte firme (inclusiv firme FIRME). Multi se tzepuiesc cu ele... nu ca nu ar reda fisiere video de pe USB, dar multe nu au conexiune pentru retea sau daca o au nu au firmware "destept" care sa le faca utile pentru aceasta facilitate. Si sa nu mai vorbim de "partea" de subtitrare, care este marginalizata la firmele FIRME.
Revenind la Egreat si Eboda, se povesteste de ele datorita acestui forum. Acest forum le-a ridicat asa sus si pe bunadreptate. Dar daca nu existau niste "meseriasi" binevoitori nu s-ar fi povestit nici Eboda nici Egreat. Recunoasterea Eboda a inceput odata cu firmwareurile neoficiale ale lui Mtz la dvd-playere, care adaugau subtitrare cu marime si forma decenta, cu outline, cu diacritice. Munca lui Mtz a fost continuata in principal de vb6rocod. El a dezvoltat firmware neoficial la dvd-playerele Philips, care, din "rahat" au devenit bici... si mai si trosneau. Apoi cand au aparut mediaplayerele HD, au fost mai multi care au dezvoltat firmware pentru Egreat EG-R1 sau AVS-R1: kingul, ileg-all, cristian stoica, csgabe, buk... mai multi pe care probabil i-am uitat si nu stau acum sa-i caut, dar le multumesc eu, in numele tuturor utilizatorilor de playere cu fw custom. "Cireasa de pe tort" a adus-o tot vb6rocod. El a adaugat la aceste fw "HDD Links". Pentru asta merita cumparate playerele Eboda si Egreat (doar cele la care exista fw custom, nu toate).
Sper ca m-am facut inteles.
Pretul a fost de 80 euro pentru player si 16 euro pentru adaptorul wireless.
Am uitat sa-ti spun ca este foarte probabil sa gasesti un corespondent al playerului tau si la Eboda sau Egreat. Unii le spun clone. Ideea este ca multe se fac in aceeasi fabrica si li se schimba doar denumirea, in functie de clientul care le-a comandat. Asa gasesti playere Eboda identice cu ACRyan sau Himedia, playere Egreat identice cu AVS sau altele...

Edited by pif_foto, 04 August 2012 - 01:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate