Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

proba de lucru sofer Tir.

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
gaby_bn

gaby_bn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2010
:confuzzled: Dupa cum bine stiti multi dintre cei care cititi acest forum si dintre care doriti sa ajungeti mai devreme sau mai tirziu soferi pe tir la orice firma te adresezi este necesara experienta.Intrebarea este cum dobindim aceasta experienta daca nimeni nu are rabdare cu noi?Sa va explic putin cazul meu poate vreunul dintre soferi cu experienta care citeste acest forum ma poate ajuta si indirect poate ajuta pe altii aflati in situatia mea.De aproximativ 5 ,6 ani lucrez ca sofer pe diferite camioane mai mici sau mai mari ,microbuze etc.Am hotarit ca ar fi momentul sa trec la un camion cu semiremorca(tir).Am gasit de lucru la mai multe compani .Pina aici totul ok ,problema este ca la 90% din aceste compani inainte de a incepe munca propriu zis trebuie sa treci de o proba care consta in cuplarea si decuplarea semiremorci de capul tractor,parcare cu spatele la rampa.In trecut acum citiva ani am facut citeva curse cu tirul intre Spania si Suedia si m-am descurcat destul de bine.Idea este ca in aceste curse niciodata nu am asistat la cuplarea sau decuplarea remorci cea ce reprezinta una dintre probele principale inainte de angajare.Cea ce urmaresc eu cu aceasta postare este sa gasesc o persoana (sofer de tir),care sa imi poata explica la fata locului ,eventual sa ma lase si pe mine sa agat odata de doua ori capul tractor de semiremorca.Sunt dispus sa platesc pentru o jumatate de ora ,o ora cit este dispus fiecare dar sa imi arate practic.Eventual pot sa plec si intr-o cursa cu cine ar pute sa ma ajute .Daca treceti vreunul dintre colegi pe la Bistrita si aveti o jumate de ora libera ,bineinteles contracost ,ma deplasez cu masina personala la locul de incarcare ,descarcare sau eventual parcare,pentru a exersa si eu o data de doua ori aceste manevre.Locuiesc in Bistrita si astept aici pe forum vesti de la voi.Va rog seriozitate si la toti colegii drumuri bune.

#2
gaby_bn

gaby_bn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2010
Chiar nu exista o persoana binevoitoare.Nu vreau gratis,sunt dispus sa platesc.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aici ai sanse considerabil mai mari sa te ajute cineva :-) http://www.soferii.ro/Forum/index.php

#4
gaby_bn

gaby_bn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2010

 MembruAnonim, on 30th January 2012, 20:15, said:

Aici ai sanse considerabil mai mari sa te ajute cineva :-) http://www.soferii.ro/Forum/index.php
Multumesc mult,oricum sper sa apara si pe aici vreun binevoitor.macar cu ceva sfaturi teoretice daca nu se poate cu sfaturi practice.

#5
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 14.09.2007
Cu dezgatatul remorcii te poti duce la un instructor din oras,si sigur te ajuta .

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
De ce nu mai cumperi ore la o scoala de soferi ? Ore in care sa exersezi doar ce te intereseaza.

#7
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 14.09.2007
Nu prea se compara ce faci la scoala de soferi cu ce te intalnesti pe sosea.
Cel putin in cazul meu asa a fost,n-ai sa simti la sc. de soferi masina incarcata cum merge la panta,cum sa te incadrezi in curbe /depasiri .

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A citit vreunul din voi postul omului ? Stie sa conduca.

#9
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
teoretic degeaba te ajutam
practic tu stai in bistrita si noi nu
rezolvarea ta nu e pe forum , du-te in orasul tau la parcarile mari de camioane , unde vezi semiremorci dezlegate si vorbeste cu un sofer care tocmai cupleaza capul tractor , ai sanse infinit mai mari decat pe net .

#10
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Eu daca m-as angaja ca sofer pe un TIR, prima oara as monta camera in spatele cabinei ce incadreaza sistemul de remorcat, apoi optional o camera la spatele remorcii.  B)

#11
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 14.09.2007
Sigur o sa te angajezi sofer de tir.
Spune-i angajatorului sa-ti monteze camere pe semiremorca  :lol:

#12
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Se gasesc camera+monitor LCD la 100 de euro. Tine in loc de oglinda retrovizoare la TIR.  :)

Astepti angajatorul sa iti puna?

#13
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 14.09.2007
Ca sofer,n-ai nevoie de asa ceva .
Cand te pune la proba de lucru ce faci,iti montezi intai jucariile ?:lol:
Cornele,fugi tare.

#14
gaby_bn

gaby_bn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2010

 mihai!, on 30th January 2012, 20:59, said:

De ce nu mai cumperi ore la o scoala de soferi ? Ore in care sa exersezi doar ce te intereseaza.
M-am gindit si la treaba asta problema este ca Bistrita fiind un oras mai mic scolile de sofer de aici au doar camion rigid si remorca ,(tot nu am facut nimic).O varianta ar fi poate sa merg la Mures poate acolo gasesc,nustiu tre sa caut pe net


 Nicu90, on 30th January 2012, 21:05, said:

Nu prea se compara ce faci la scoala de soferi cu ce te intalnesti pe sosea.
Cel putin in cazul meu asa a fost,n-ai sa simti la sc. de soferi masina incarcata cum merge la panta,cum sa te incadrezi in curbe /depasiri .
Nicu ,condusul la mine nu este o problema ,am mai condus tir,doar ca in cursele care le-am facut nu am avut ocazia sa cuplez ,decuplez capul tractor pentru ca eram sofer secund si nu s-a impus aceasta manevra niciodata pentru ca circulam cu aceiasi semiremorca.La incarcare ,descarcare manevrele cu spatele le facea celalalt sofer.De explicat imi explica prea putin ca vezi tu sunt soferi care nu se coboara la nivelul nostru de parca ei s-au nascut invatati.

#15
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Nicio scoala de soferi nu cred ca au cap tractor cu semiremorca pentru ca in examen esti obligat sa dai cu camion si remorca...legatu asta ii o problema mica pe care poti s-o ai...nu-ti mai fa atatea probleme.

#16
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Poti sa incerci un joc de asta cu tiruri pana una alta, iti faci reflexele cand dai cu spatele.
Cauta Euro truck simulator de exemplu.Pana ajungi live e bun ca sa iti faci o idee.

#17
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 14.09.2007
Omul a mai condus camioane,voi il frecati la cap cu jocuri pe calculator :lol:
Du-te intr-o parcare de camioane si acolo vorbesti cu soferii de tir,sigur te vor ajuta .

#18
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
pai pana sa se duca e bun si un simulator.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate