Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Litoralul românesc: hoteluri, sanatorii, amenajare etc

- - - - -
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Vreau să fac un topic despre hotelurile (și alte unități de cazare), sanatoriile, amenajarea litorarului românesc în perioada de dinainte de 2000 (sau 1990, cum considerați voi, ținând cont că există topicul cu anii '90). Mă interesează în special schițe și articole, dar sunt binevenite și imaginili.
Încep eu cu un articol din "Arhitectura R.P.R." nr. 8-9/1958 (aug.-sept. 1958), cu articolul "Noi construcții pe litoral". Pe viitor am să pun și cuprinsul în scris (că e cu stângile drepturile de autor  :notangel: ). Îmi cer scuze pentru faptul că paginile 18 și 19 sunt din 2 bucăți, dar ieri și azi nu am mai avut acces la scanner A3 și acasă am doar A4 și nu mai mai avut chef până mâine să le postez.

Edited by djl, 29 January 2012 - 21:29.


#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Continuarea părții cu Vasile Roaită (restul le pun mai târziu sau mâine). Îmi cer scuze că am pus 2 fișiere în format .rar, dar dacă au peste 2 M.B. nu mă lasă forumul să le pun ca .jpg
Attached File  Arhitectura_R.R.R._nr._8_9_1958__aug._sept._1958__pg._18_Asanmblu_de_odihna_si_cura_Vasile_Roata_p1.rar   2.71MB   27 downloads Attached File  Arhitectura_R.R.R._nr._8_9_1958__aug._sept._1958__pg._18_Asanmblu_de_odihna_si_cura_Vasile_Roaita_p2.jpg   821.29K   67 downloads Attached File  Arhitectura_R.R.R._nr._8_9_1958__aug._sept._1958__pg._19_Asanmblu_de_odihna_si_cura_Vasile_Roata_p1.rar   1.2MB   24 downloads

Edited by djl, 29 January 2012 - 23:50.


#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu voi pune chiar totul acuma, ci doar partea cu Eforie
Deci

Pg. 25-35  CENTRUL DE ODIHNĂ EFORIE I
Autor: Arh. C. Lăzărescu,
Coaturi: arhitecții N. Stopler, A. Solari Grimberg
Colaboratori: ahitecții: L. Popoivici, M. Laurian, V. Krochmalnic, V. Petrea, A. Aioanei, H. Gross, J. Rosenberg, N. Florescu, R. Sohn
Rezistență: inginerii N. Lazlo, M. Barbaiani, I. Neacșu, G. Ursu
I.C.S.O.R.

Pg. 36  GRUP DE VILE CU 4 APARATEMNTE LA EFORIE
Autor: arh. N. Stopler

Pg. 37  VILĂ CU 2 APARATEMENTE LA EFORIE
Autor: arh. C. Lăzărescu

Pg. 38-39  
Pg. 38-39   CLUB RESTUARANT LA EFORIE
Autor: arh. C. Lăzărescu
CASA SANATORIALĂ C.F.R. LA EFPORIE
Autori:  arhitecții C. Mendel, S. Tanah

Pg. 40-41  CENTRUL DE ODIHNĂ EFORIE II
Autor: arh. C. Lăzărescu
Coautori: arhitecții L. Popovici și N. Stopler
I.C.S.O.R.

Pg. 50-51  MOBILIERUL LA CENTRUL DE ODIHNĂ EFORIE I

Attached Files



#4
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010
Arhitectura functionalista minimala, prizata la greu si in Occident in vremea aceea [oarecum justificat dupa distrugerile provocate de Razboi].

Din pacate la noi a avut viata lunga.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă nu ar fi avut finisajele alea prea economice, clădirile alea ar fi fost mai mișto. Lasă că unele clădiri sunt noi mai sinistre decât alea comuniste :puke: Uneori mă simt mai bine într-o clădire veche decât într-una modernă.

#6
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postdjl, on 3rd February 2012, 19:52, said:

Dacă nu ar fi avut finisajele alea prea economice, clădirile alea ar fi fost mai mișto. Lasă că unele clădiri sunt noi mai sinistre decât alea comuniste :puke: Uneori mă simt mai bine într-o clădire veche decât într-una modernă.

Eu ma refeream in special la suprafete, compartimentari, etc.

Arhitectura fatadelor, volumetria erau corecte. Arhitectii aia erau de scoala veche mai cunosteau meserie. Din pacate, ca si altii, s-au pus la indemana ideologiei vremii.

#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007
Eu daca privesc arhitectura hotelurilor construite in epoca comunista cu ochii hotelierului de acum vad ca din proiect influenta ideologica si-a spus cuvantul la -
Parcarile sunt intotdeauna subdimensionate
Facilitatile pentru persoane cu handicap practic inexistente
Nu s-a gandit in perspectiva pentru a se modifica, adauga corpuri de cladire care sa adaposteasca alte atractii
Niciun sic ! Nimic sa inspire stil, un aer elitist sa te faca sa te simti un client valoros.

Edited by Kokoshmare, 04 February 2012 - 16:08.


#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
http://www.britishpa...a/query/Rumania cam de la 4.43 până pe la 8.15 sunt filmări de pe litoral
dați de aceleași filmări și pe aici, dar sunt separate. Însă la sfârșit aveți 4 sau 5 secunde cu firme luminoase ale hotelurilor din Mamaia:
http://www.britishpa...m/video/rumania
http://www.britishpa...video/rumania-1 aici de la 0.01 până la 0.10 și de la 0.33 la 0.43
Am pus capturi din el pe aici: http://forum.softped...m...t&p=8961622

Despre calitatea uneori proastă construcțiilor se pomenește și în revistă de unele deficiențe. Și pe aici mai găsiți deficiențe ale costrucților din perioda comunsită  :notangel: http://forum.softped...howtopic=697653
Cât despre lispa parcărilor, cine se gândea pe vremuri că mai tot boborul va avea "conservă". Iar la extindere nu se prea gândea nimeni. Poate de aia a și fost lăsat un anumit spațiu între ele.

Știu că am promis că mai pun și restul de articol, dar am zis că bag și cuprinsul pentru tot ce postez. Din păcate nu l-am scris pe tot, și cum am promis că nu mă culc mai târziu de 2 noaptea am să-l după-amiază sau pe seară (dacă nu s-o ivi ceva).

Edited by djl, 06 February 2012 - 02:08.


#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
În "Arhitectura R.P.R." nr. 1/1963 se găsește un articol despre unele hoteluri de la Mamaia!!! Din păcate revista nu e a mea (am dat de ea la bibloteca Muzeului Muncipiului București), așa că nu am cum s-o scanez (decât dacă fac rost de un scanner A3 și mă duc acolo)
Când mă gândesc la Costinești, mă gândesc la topicul lui duculeana. Localitatea aia arăta mai rău anul trecut decât în 1997!!!  Gunoaie, cocalari și pițipoance, plajă erodată, terase și dughene construite pe unde s-a apucat, muzică de prost gust (house de cea mai joasă speță în discoteci, Pro(st) F.M. și Piss F.M. (Kill F.M.) pe plajă; ce-i drept, într-o seară la un restaurant cu terasă am auzit muzică veche). În 1997 visam să ajung în fiecare an acolo... dar poate bine că nu am mai ajuns. Visam să-mi iau și un apartament în unul din blocurile alea de lângă haltă. Apropos, nici plaja de nudiști nu mai e... oare de ce? În 1997 visam la o linie de tramvai care să lege Municipiul Constanța de Mangalia, trecând prin toate stațiunile; în Costinești urma să existe stația "Costinești Nudiști"  :naughty:
Discotecile au ceva tradiție în Costinești. Știu că "Tineretului" a fost înfiinată în 1971 - cel puțin așa am găsit într-un ghid al României scos prin 1997 sau 1998. Când mai ajung la tatăl meu, dacă îl voi găsi (a zis că-l mai are) am să-l iau și am să scanez partea legată de litoral și Jud. Prahova.
Conform wikipedia românească ( http://ro.wikipedia.... ), Costinești s-ar fi numit în anii '60 Libertatea. Știe cineva de așa ceva? Într-un Atlas rutier al României (scos în 1961) e trecută Gara Costinești, dar localitatea nu apare (că era sat, nu comună... comună a devenit după 2000)).
Ca fapt divers, am fost la Costinești și undeva prin 1985-1986. Sper că pe viitor am să potsez 2-3 imagini de atunci.
Apropos de localități, în zona Mamaia exista și satul... Tataia :lol: De unde scot românii denumirile astea?

Și ce trebuia să pun mai de demult: restul articolului din "Arhitectura R.R.R" din aug.-sept. 1958. Atașez și cuprinsul pentru scanările postate (inclusiv pentru ceea ce pun acuma).

Edited by djl, 07 February 2012 - 02:32.


#10
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010
Doar ca o curiozitate, ati constatat de ce etnie erau arhitectii vremii? Grimberg, Weiss, Mendel, Tanach...

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Da, mulți erau evrei. Și Marcel Iancu (cel care a creeat Ștradnul Kiseleff (Tineretului) original, nu porcăria asta de acum) era evreu. Bine, unii dintre acei oameni puteau să fie și germani.  :rolleyes:

#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdjl, on 7th February 2012, 02:28, said:

[...]Conform wikipedia românească ( http://ro.wikipedia.... ), Costinești s-ar fi numit în anii '60 Libertatea. Știe cineva de așa ceva?[...]
Apropos de localități, în zona Mamaia exista și satul... Tataia :lol: De unde scot românii denumirile astea?[...]

Poate a fost o denumire de scurt moment. Sau doar o denumire a taberei, nu a satului. Pe o hartă din anii 30, și pe alta din anii 40, apar ambele sate, Constinești și Schitu, cu denumirile astea. Într-un ghid turistic din 74 apare tot denumirea de Costinești. Așa că e posibil să fi purtat și numele de Libertatea, în anii Dej, cînd s-a numit și Brașovul Orașul Stalin. Din ce am găsit pe net, nu e clar dacă Libertatea era numele localității, sau al stațiunii.

Tataia e una dintre plajele Constanței. O să mă uit pe hartă, să văd situația din anii 40.

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
In '40 pe harta apar: satul Mamaia (unde e si azi zona denumita Mamaia-sat), Baile Mamaia (pe unde e acu cazinoul, cu gara si cale ferata catre Constanta) si Tataia, cartier al Constantei sau plaja, nu este clar.

Edited by abancor, 10 February 2012 - 08:39.


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Costinești în anii '80
Și din arhiva personală (scuze de tăieturi, dar numai așa m-a lăsat mama mea să le pun pe net). Diapozitivele sunt făcute în 1985 sau 1986 (pe "OR.WO." sau "A.G.F.A.").
Dacă le vrea cineva netăiate, să-mi dea p.m. Trimit numai userilor de încredere!!!

Attached Files



#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
A fost o dată linia Constanța - Mamaia :crybaby: http://www.forumtren...fr-mamaia#88103

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Gara Constanța de altădată: http://constanta-ima...i-cea-noua.html

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Din albumul "Imagini din România", apărută la Ed. "Meridiane" (București, 1960) ceva imagini cu litoralul românesc (pozele cred că sunt din 1959). În afară de poza făcută dinspre mare spre plajă, care e de la Mamaia, restul cred că-s de la Eforie (cel puțin aia cu vederea plajei spre mare e).

Attached Files



#18
Jack2010

Jack2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.03.2010
Litoral 2000 (harta detaliata pe statiuni):

Attached Files


Edited by Jack2010, 15 May 2012 - 20:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate