Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Litoralul românesc: hoteluri, sanatorii, amenajare etc

- - - - -
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Într-adevăr, se pare că staţiunea Mamaia a fost inspirată de una americană. Citeam într-un "Magazin Istoric" că Gh. Gheorghiu-Dej a fost în vizită în S.U.A., a văzut o staţiune de lângă New York City (N.Y.C.) şi a zis "acum ştiu cum vom amenaja Mamaia".
Olimp, Venus, Neptun, Saturn sunt inspirate de... Nisisipurile de Aur. A fost Nicolae Ceauşescu în vizită la Todor Jivkov, a văzut staţiunea şi, invidios, a vrut şi el aşa ceva!

#38
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 djl, on 17 octombrie 2012 - 12:29, said:

Olimp, Venus, Neptun, Saturn sunt inspirate de... Nisisipurile de Aur. A fost Nicolae Ceauşescu în vizită la Todor Jivkov, a văzut staţiunea şi, invidios, a vrut şi el aşa ceva!

Am niste dubii ... Oricum Mangalia Nord a inceput sa fie dezvoltata prin 67. In 70 erau deja gata primele hoteluri din Saturn , Venus si Jupiter . Stii de ce nu cred ca era inspiratie bulgaresca izvorata din invidie ? Fiindca deja in anul 68 demara succesul Mamaiei. La Mamaia era plin de italieni, de nemti. A fost o cestie hazlie .. eram seara in mamaia .. inca nu ma descurcam pe acolo .. si am vut sa ne retragem (eram in familie) si unde naiba este autobuzul? Intreb pe unii - nemti! Altii ilalieni! eram ca sa zic asa un strain in tara straina!!! Cand mama zice : uite doanna aia e romanca ! Si asa a fost. Mirat " da de unde stiai?" "Cara sacose pline!!" . Dezvolatrea N mangaliei era normala fiindca se inteina atragerea a cator mai multor turisti straini - si ani de zile Jupiteru era cam plin  de francezi.. Aurora si venu cam la fel ... Nu au fost bazdaci ci .. interes economic.
Si la o adica noi luam moelele de la altii... de unde au luat si bulgarri. Oricum in 80 cand am facut o excursie de 1 zi pana la Varna .. scuze da litiralu nost era mai dihai...
A da. Ca ziceam turisti straini. Mamaia era cunoscuta in Europa de vest in anii 69-73. Litiralul era ceva trasnet  de ninechipuit ptr cei care nu l-au vazut atunci !! Agitatie, muzica , lume, straini din plin.. locantele pline. Baruri tematice (pe astea le-am vazut doar pe dinafara .. deh mardelu) , Dupa 73 a inceput morala , plictiseala si decaderea...
A la mica barfa .. ceva cu bazdaci. La Kermlin este o sala a congreselor.. fosrte asemanatoare cu Sala Palatului. Cica aia de la Kermlin este rezultatul bazdacilor .. cica Hrusciv a fost neplacut impresionat de Sala Palatului si a hotarat ca ii trebe una mai mare !!!! (oricum PCUS avea "nevoie" de o sala a Congreselor . Cnava - inainte de 40 avusesra in pan o cestie mosntruoasa, ultargigantica de Plata al Sovetelor insa .. insa ramsa in proiect . Asa ca aveau nevoie de ceva mai "modest" )Insa ptr bazdaci faci o cladire nu un complx de statiuni.. A da.. ideile se pot lua .. stilurile arhitecturale se imprumuta asa ca unele cestii seamana. Si din ce am vazut (poze ca nu am posbiliatea altfel) hotelurile proiectate prin anii 60-80 erau cam in stilul "normal" al anilor 60 pana prin 72-73 de inflienta vestica. Ca dupa 60 infeluenta siovietica s-a redus iar dupa 65 a devenit nedorita. Si deci nep-0am luat dupa vest ca sa nu mai zic ca bazdacii nationali nu ne-ar fi permis sa luam un model bulgaresc ...

#39
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Scrii de pe telefon ?

#40
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Kokoshmare, on 17 octombrie 2012 - 14:48, said:

Scrii de pe telefon ?

Scuze. Insa beneiciez de raodele reformei medicale.

#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Imagini vechi cu Constanţa şi Mamaia: http://www.skyscrape...ad.php?t=888104

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Din "Almanahul Turstic '73" (pozele sunt din 1972): paginile 24 + 25, 27, 30, 62

#43
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
https://www2.landesa...screenhoehe=996

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Din "Overview Romania Panoramic" (albumul a apărut și în versiunea limba română + limba franceză sub denumirea "Roumanie Panorama") apărut la Editura Regia Autonomă "Monitorul Oficial" în 1996 (capitolul "Economie/National Economy", subcapitolul "Turism/Tourism")
pg. 68-69 - vedere panoramică a stațiunii Venus - Aurora + 2 imagini din stațiunea Jupiter
pg. 70
- stațiunea Jupiter - Bar "Paradis"
- stațiunea Olimp - Hotel "Amfiteatru"
- Eforie Nord

Attached File  Overview Romania Panoramoc (1996) Ed. Monitorul Oficial pg. 68-69 staiunea Venus-Aurora + staiunea Jupiter.jpg   1.1MB   52 downloads Attached File  Overview Romania Panoramoc (1996) Ed. Monitorul Oficial pg. 70 diverse statiuni de pe litoral.jpg   566.24K   50 downloads

#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1MyJUWZkik0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
În "Arhitectura R.P.R." nr. 11-12 /1955 (nov.-dec.) se găsește la paginile 32-46 articolul "Studii pentru sistematizarea localităților de pe litoralul Mării Negre" de Arhitect C. Lăzărescu
Din cauza faptului că nu toate paginile ieșeau bine la xerox, nu am xeroxat tot articolul Posted Image Mai era ceva cu un hotel din Mamia, dar d-na de la xerox nu mi-a făcut decât jumătate din pagină
Deci voi pune
- pg. 32-37 despre amenajare
- pg. 4x (x = [0;4]) Solarii pt. nudiști la Eforie!!!
- pg. 45 Hotel la Constanța

Ia să vă uitați voi la prima hartă să vedeți ceva!!!

Edited by djl, 10 April 2013 - 12:55.


#47
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Nu vad ce scriePosted Image

#48
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Păi le-am pus la rezoluţie de circa 2500 x 3460 pixeli. Dacă dai click direct pe imagine, s-ar putea să-ţi afişeze la rezoluţie mai mică imaginea. Dă-i click dreapta şi apoi "open link in new tab". Sau le poţi descărca.

Edited by djl, 10 April 2013 - 19:44.


#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
http://www.docomomo....ladiri_pg_0.htm

#50
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
În Almanah "Magazin" '79, la pg. 192 apare "Fel de fel" - "Tramcarul de Techirghiol" articol de Ing. Silviu Dragomir

Attached File  Almanah Magazin '79 pg. 192 Fel de Fel Tramcarul de Techirghiol.jpg   1.26MB   35 downloads

#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yorWZz33OFc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lfvBJu3-o3I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
http://www.britishpa...s/query/Rumania

http://www.britishpa...t/query/Rumania

#53
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011

 djl, on 27 februarie 2013 - 04:59, said:

- staţiunea Olimp - Hotel "Amfiteatru"
Vara 1989 la acest hotel 3 persoane 4400lei sejurul

#54
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
4.400 lei câte zile? :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate