Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

CUM E IN SECTIA INCHISA DE LA SPITALUL DE PSIHIATRIE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#19
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Din pacate psihiatria nu prea mai are legatura cu practica medicala ci mai degraba cu farmacia.
Un medic psihiatru in zilele noastre nu mai are strategii de tratament care sa imbine terapia pe latura psihogena, psihoterapia, cu medicatia ca adjuvant. El procedreaza invers. Actioneaza asupra efectului, indoapa pacientul cu medicamente iar sansele de recurenta sunt foarte mari daca pacientul inceteaza cu medicatia (asta e si ideea se pare, anume sa-i faca legati financiar de ele), pentru ca de fapt cauza e alta, iar daca nu e de natura organica, atunci e direct legata de tiparele mentale, de perceptia pacientului asupra sinelui si a mediului, de temerile lui ascunse samd.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eG-tKUIscEg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pentru traducere in romana sau engleza, exista butonul "Transcript", la mijloc, imediat sub video.

#20
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006
Eu cand l-am auzit pe Florin Tudose ca spune ca toata Romania e o tara schizofrenogena, si nu de ieri de azi ci de multi ani am inteles imediat despre ce e vorba.

El a dat niste exemple simple: pe vremea lu ceasca vedeai recolte abundente la tv si nimic in magazine, acum vezi la tv ca moare lumea de la criza si cand te duci la mall e aglomeratie mereu. Si el zicea ca mesajele astea iti rup mintea in doua.

Atunci m-am apucat sa caut pe google "familia schizofrenogena", am gasit 5 randuri despre ipoteza psihogenetica a schizofreniei si m-am ingrozit, ba frate, in tara asta aia sanatosi nu stiu de ce sunt sanatosi si aia nebuni nu stiu de ce sunt nebuni, da` primii incearca sa-i trateze pe ultimii, cu chimicale. Din 2007 am vb  cu multi de pe forumul roportal si softpedia care se plangeau de simptome la aria psiholoigie. Am zis, ok, zi-mi de familia ta. Dezastru, n-a fost unul sa nu fie din familie disfunctionala, dar nu erau constienti, neavand termene de comparatie cu alte familii.

Asa ca m-am apucat eu sa fac un referat despre familia schizofrenogena pe blogul meu. E singurul material care il veti gasi pe google. Am avut o sotie psiholog si 2 prietene psiholog (eu fiind absolvent de medicina generala), si absolente cu nota mare, la stat, in Timisoara, nu stiau nimic despre bolile psihice. Una s-a dus sa faca psihoterapie, asa s-a lamurit, alta a zis nu, ca psihoterapeutii sunt sarlatani si a ramas in minciunile ei (acum are privire de strigoi). Am facut si eu psihoterapie, am citit ceva carti si m-am lamurit.

Edited by orlovisk, 29 June 2012 - 20:29.


#21
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Incredibil ce-am citit aici... sunt socat. Mergeti la televiziuni, nu mai stati asa!!!

#22
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View Postripper, on 29th June 2012, 19:38, said:

Incredibil ce-am citit aici... sunt socat. Mergeti la televiziuni, nu mai stati asa!!!

N-ai unde sa mergi ca si alea schizofrenizeaza populatia, e ca in filmul Body Snatcher cand spune la final, "Unde sa te mai duci cand nu mai e nimeni ca tine?" Adica toti sunt falsi, corupti, ipocriti, ma rog, filmul e o metafora ca si Matrix pentru cine stie cum stau lucrurile.

Un film bun care reda situatia mondiala e

Daybreakers 2009 - vampiri si oameni (medicamentul a venit prea tarziu, "still starving, only 20% blood"). Traim intr-o societate de vampiri...intr-un sistem care promoveaza lacomia si lipsa de scrupule. Si unii traiesc pe seama celorlalti...si-au pierdut umanitatea. Filmul trateaza mai mult vampirizarea la nivel social. De acest tip de vampirizare se tem americanii. Totusi ei sunt mai uniti la nivel social si familial.
Cartonul acelui "cersetor vampir" pe care scrie <<Starving need blood>> e o aluzie sumbra la conducatorii de corporatii si la politicieni. Unii sug prea mult si altii raman fara nimic de supt.

In familiile schizofrenogene e vorba tot despre un vampirism, emotional, moral (hartuire morala), ma rog, inconstientul unora lucreaza puternic sa-i elimine pe ceilalti (de regula copii) insa nimeni nu e constient de nimic. Cifra de vanzari la Seroquel inca original e 4,6 miliarde dolari parca. Zyprexa are deja 25 generice, si am auzit ca nu prea au efect ca originalul.

600 milioane de dolari are de platit astra zeneca bolnavilor ca despagubiri pentru efecte secundare date de seroquel (unii care au luat asa ceva dupa ce n-au mai luat n-au mai putut dormi, manca, zile in sir, vedeti pe google).

Edited by orlovisk, 29 June 2012 - 20:49.


#23
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Eu constat insa altceva: singura metoda de a infrana aceasta inertie mizerabila a anumitor javre care au facut medicina, nu este alta decat niste baieti cu ceafa lata si nedusi la biserica.
Hartuiri, parbrize sparte, roti desumflate.
Sistemul este atat de corupt dar si predispus la coruptie, incat e practic imposibil sa reusesti la un mod just sa ai castig de cauza.
Acestor oameni numiti doctori - unora desigur - li s-au lipit bacnote pe ochi si practic au devenit canalii oarbe. Trebuie sa existe o metoda de trezire si singura cu bataie lunga de actiune este frica.

Voi retineti un lucru: sa nu internati pe nimeni cu probleme psihice in sistemul spitalicesc de stat!
Fugiti cat puteti, evitati cat de mult posibil. Lucrurile de acolo urmaresc si apasa un om pentru tot restul vietii lui.

Edited by Bean, 29 June 2012 - 21:06.


#24
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View PostBean, on 29th June 2012, 20:00, said:

Voi retineti un lucru: sa nu internati pe nimeni cu probleme psihice in sistemul spitalicesc de stat!
Fugiti cat puteti, evitati cat de mult posibil. Lucrurile de acolo urmaresc si apasa un om pentru tot restul vietii lui.

bolnavii sunt internati de catre cei din familie cu acceptul lor

Edited by orlovisk, 29 June 2012 - 21:32.


#25
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
În cazul de aici, medicii de la spitalul 9 au devenit complici la musamalizarea agresiunii asupra politistului Ionut Bratu.
SURSA: Politist batut pana la nebunie

Quote

Ionut Bratu este in prezent o "leguma". Nu-si aminteste aproape nimic despre agresiune si agresori. Vorbeste incoerent si este tinut sub sedative de doctorii Spitalului 9.
.........
"Cine are interes sa-l tina ca o leguma?"
Reporterii ZIUA l-au vizitat ieri pe ofiterul Ionut Bratu la Spitalul 9 - "Prof. dr. Alexandru Obregia" din Capitala. La etajul 1 al Pavilionului 10, in spatele unei usi zabrelite, inspectorul principal Ionut Bratu este de nerecunoscut.
Imbracat intr-un halat albastru, tanarul de doar 28 de ani (sef de promotie la absolvirea Academiei de Politie) abia poate vorbi. Cu ochii intredeschisi, murmura sacadat: "Sa stiti, va pot spune ca aici s-au purtat bine cu mine, da, nu m-a batut nimeni, nu m-a batut nimeni". Ionut Bratu abia merge. Miscarile ii sunt lente, de om sedat. De fapt, tanarul ofiter spune ca "in fiecare zi imi dau un pumn de medicamente".
Cum a ajuns omul acesta intr-un astfel de loc? Ce diagnostic a avut la internare? Sunt intrebari la care nu am gasit raspuns de la medicii de pe salon. Am incercat in repetate randuri sa-l contactam pe directorul Dan Mihailescu insa, in cursul zilei de ieri, nu am reusit sa vorbim cu domnia sa. Alte informatii despre Ionut Bratu nu am putut afla, personalul medical invocand dreptul la intimitate al pacientului si secretul medical. Nu am reusit sa contactam telefonic nici un membru al familiei Bratu.
........................
In incaperea de dincolo de gratii, in jurul inspectorului se afla internati oameni afectati psihic, poate chiar periculosi. Apropiati ai inspectorului ne-au declarat ca, de la internarea sa, colegii sau superiorii nu s-au interesat de starea in care se afla. "Se trezeste, umbla ca un somnanbul, vorbeste cate ceva, dar greu, nu-si aduce aminte precis ce i s-a intamplat. Tine minte doar ca cineva l-a lovit extrem de puternic in zona fetei. Ii tot dau medicamente, nu stim de ce!? Dar pana acum nu i s-a facut nici o analiza, o tomografie, ceva, pentru ca a fost lovit si la cap. Nu stim de ce e tinut in starea asta, ca o leguma, cine are interesul?", ne-au declarat aceleasi surse.
Inspectorul Bratu mai face un semn, cum ca ar vrea sa mai spuna ceva, dar renunta imediat. Usa de fier se inchide cu lacatul. (Tudor BORCEA)

Edited by NelsonMandela, 29 June 2012 - 22:06.


#26
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postorlovisk, on 29th June 2012, 22:16, said:

bolnavii sunt internati de catre cei din familie cu acceptul lor
Evident, asta se stie.
Insa cei care interneaza, nu stiu ce le asteapta pe rude.
Asta incerc sa spun.

#27
EsMismo

EsMismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 30.04.2012
E cald foarte și câteodată noaptea se aude un horcăit, un murmur, ceva.

#28
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostNelsonMandela, on 29th June 2012, 22:41, said:

În cazul de aici, medicii de la spitalul 9 au devenit complici la musamalizarea agresiunii asupra politistului Ionut Bratu.
De asta zic: MARE ATENTIE!
Cei care ajung pe mana acestor infectii umane, in fapt sunt de multe ori pe un drum cu dead end.
Sunt investiti cu atata putere si autoritate in ce priveste viata si libertatea pacientului, incat e practic penitenciar.
O simpla semnatura in necunostinta de cauza poate trimite un om la puscarie, cu niste conditii de "tratament" greu de imaginat pentru cei de afara.

Retineti: punerea in libertate a acestor bolnavi depinde in prima faza de o comise formata in principal din 3 medici, din acelasi spital, de pe alte sectii; colegi cu medicul "curant". Va dati seama cum se pune problema.
Optiunea este plangerea, la procuratura, sau apelul catre un tribunal. Lucrurile astea dureaza enorm si de cele mai multe ori procuratura sau tribunalul mizeaza pe faptul ca persoana este cu adevarat nebuna de legat, nu de alta, dar pe parcursul solutionarii plangerii, pacientul poate fi dopat cu tot felul de medicamente care-i altereaza discernamantul si constienta, incat practic va pica testul in fata unei alte comisii.

Edited by Bean, 29 June 2012 - 21:52.


#29
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Tare asta: “Divided Self” – R.D. Laing (Sinele scindat)

Quote

O fetiță de 17 ani dintr-un spital de boli psihice mi-a spus că era îngrozită că Bomba Atomică se afla înăuntrul ei. Aceasta este o iluzie. Oamenii de stat ai lumii care se mândresc și amenință că au arme apocaliptice, sunt cu mult mai periculoși și mai rupți de realitate decât mulți oameni cărora li s-a atribuit eticheta ‘psihotic’.

Psihiatria ar putea fi, iar unii psihiatri sunt, de partea transcendenței, a libertății autentice și a adevăratei creșteri umane. Dar psihiatria poate fi cu ușurință o tehnică de spălare pe creier, de inducere a comportamentului ajustat, prin tortură nevătămătoare (preferabil). În cele mai bune locuri, unde cămășile de forță sunt abolite, ușile sunt descuiate, leucotomiile în mare măsură uitate, acestea pot fi înlocuite de către lobotomii și tranchilizante mult mai subtile, care iau locul barelor lui Bedlam și ușilor închise înăuntrul pacientului. Astfel, aș dori să subliniez că starea noastră “normală”, “ajustată”, înseamnă prea des abdicarea extazului, trădarea adevăratelor noastre potențialități, că mulți dintre noi avem doar un prea mare succes în dobândirea unui fals sine, pentru adaptarea la false realități.


#30
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View PostBean, on 29th June 2012, 20:42, said:

Evident, asta se stie.
Insa cei care interneaza, nu stiu ce le asteapta pe rude.
Asta incerc sa spun.

Pai nimeni nu stie nimic in materie de cauzele bolilor psihice in Romania, nici medicii psihiatri (ei stiu doar simptomele, acel DSM IV facut de americani, si psihologii clinicieni la fel), nici bolnavii, nici apartinatorii CARE I-AU IMBOLNAVIT PE ASA ZISII BOLNAVI de-a lungul anilor. Apartinatorii, care mai totdeauna sunt agresorii din spatele victimei bolnave, isi linistesc constiinta prin acel diagnostic psihiatric (n-a fost vina mea, e schizofren saracu). Agresorul isi duce victima la spital cica sa o vindece (asta e intentia constienta de moment) insa acasa el agreseaza subtil victima de ani de zile si o va agresa si cand va iesi din spital. E vorba de familii facute prin contract mincinos, interes, care ajung in depresii dar isi baga copiii in psihoza ca sa se mentina ei in nevroza-depresie. Medicii psihiatri doar profita de acest joc. Unii psihiatrii care au pregatire in psihoterapii care lucreaza pe inconstient stiu toata tarasenia, dar nu fac ei psihoterapie la bolnavi pentru nimic. Asta daca stiu sa faca. Eu am facut psihoterapie pe 40 euro ora in Bucuresti. Plus ajutor de la vreo 10 prieteni cu cunostiinte solide in patologie. Altfel dracu stie ce eram acum, profet ceva.

View PostBean, on 29th June 2012, 20:46, said:

Optiunea este plangerea, la procuratura, sau apelul catre un tribunal. Lucrurile astea dureaza enorm si de cele mai multe ori procuratura sau tribunalul mizeaza pe faptul ca persoana este cu adevarat nebuna de legat, nu de alta, dar pe parcursul solutionarii plangerii, pacientul poate fi dopat cu tot felul de medicamente care-i altereaza discernamantul si constienta, incat practic va pica testul in fata unei alte comisii.

Stai linistit ca nu medicamentele il fac pe bolnav sa delireze, sa distorsioneze realitatea.

Edited by orlovisk, 29 June 2012 - 22:21.


#31
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postorlovisk, on 29th June 2012, 23:16, said:

Pai nimeni nu stie nimic in materie de cauzele bolilor psihice in Romania, nici medicii psihiatri (ei stiu doar simptomele, acel DSM IV facut de americani, si psihologii clinicieni la fel), nici bolnavii, nici apartinatorii CARE I-AU IMBOLNAVIT PE ASA ZISII BOLNAVI de-a lungul anilor. Apartinatorii, care mai totdeauna sunt agresorii din spatele victimei bolnave, isi linistesc constiinta prin acel diagnostic psihiatric (n-a fost vina mea, e schizofren saracu). Agresorul isi duce victima la spital cica sa o vindece (asta e intentia constienta de moment) insa acasa el agreseaza subtil victima de ani de zile si o va agresa si cand va iesi din spital. E vorba de familii facute prin contract mincinos, interes, care ajung in depresii dar isi baga copiii in psihoza ca sa se mentina ei in nevroza-depresie. Medicii psihiatri doar profita de acest joc. Unii psihiatrii care au pregatire in psihoterapii care lucreaza pe inconstient stiu toata tarasenia, dar nu fac ei psihoterapie la bolnavi pentru nimic. Asta daca stiu sa faca. Eu am facut psihoterapie pe 40 euro ora in Bucuresti. Plus ajutor de la vreo 10 prieteni cu cunostiinte solide in patologie. Altfel dracu stie ce eram acum, profet ceva.
Ai dreptate, principalii formatori ai schizofrenului sunt cei din familie, parintii in special, caci tiparele schizo se instaleaza in copilarie.

"Ipoteza psihogenetică consideră schizofrenia ca nefiind o boală genetică, constituțională, observațiile corporale, metabolice fiind un efect al unui model familial schizofrenogen și al internărilor azilare prelungite. Familia schizofrenului nu este de tip nuclear, relațiile între soți fiind rigide, fără suport reciproc, o familie dezordonată, rolurile fiind neprecizate. Atmosfera este irațională, paranoidă, apărând uneori o izolare socio-culturală a acestor familii. Comunicarea în familie este vagă, fragmentată, conține două mesaje contradictorii și duce la confuzia copilului care receptează mesajul[12]. Se constată o slabă preocupare a părinților din punct de vedere sexual, copilul ajungând să aibă carențe de identificare sexuală[13]. Unii cercetători au descris tipul de mamă schizofrenogenă, tipul de mamă tiranică, dominatoare, posesivă, insensibilă, rece, supraprotectoare, care manevrează copilul, impunându-i conduita în societate, tatăl fiind în acest timp pasiv și ineficient."

Dar trebuie sa se tina seama si de cauze organice, de exemplu afectarile tiroidiene ori de conditionarile genetice sau congenitale.
Mare atentie la tiroida, la persoanele slabe sau supraponderale! E un factor necesar, dar nu suficient.

#32
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View PostBean, on 29th June 2012, 21:27, said:

Dar trebuie sa se tina seama si de cauze organice, de exemplu afectarile tiroidiene ori de conditionarile genetice sau congenitale.
Mare atentie la tiroida, la persoanele slabe sau supraponderale! E un factor necesar, dar nu suficient.

Tiroida cu hipo sau hiper functie nu te face sa delirezi si sa ai halucinatii, ci sa fi nervos, agitat, sa nu dormi, sau cand e hipo, sa devii amnezic. Atat. Faci un T3/T4 la un laborator privat si ai eliminat tiroida dintre cauze. Apoi iei hormoni de substitutie si iti revii. Dar in boala psihica nu-ti mai revii cu nimic dintre chimicalele curente. Boala psihica se previne, prin psihoterapie. O decompensare se poate ameliora mult prin psihoterapie, dar fara sa stai in mediul unde te-ai imbolnavit. Mai poti da acolo dupa ani de zile, temporar, dupa ce esti deja vindecat.

Da, unii zic ca trebuie sa existe si o vulnerabilitate genetica, mediul e tragaciul.

View PostNelsonMandela, on 29th June 2012, 20:54, said:


E vorba de

Terapia provocativă
http://provocativetherapy.com/

inventata de Frank Farrely și Jeff Brandsma , 1974

De exemplu, eu sunt psihoterapeut, vine la mine un pacient cu delir. Eu zic: ascult! El imi spune: eu (el fiind in Romania sa zicem) in momentul asta vad pana in New York, vad tot ce e pe strazi. Da detalii...
Eu ii raspund: te cred, insa asta e nimic, eu in momentul asta vad pe fata cealalta a Lunii, si sti ce vad acolo? Te vad pe tine gol pusca, ce dracu cauti acolo? Tu chiar crezi ca in momentul asta esti aici prezent?
Pacientul: auzi, tu esti nebun? sigur ca sunt aici.
Eu: nu sunt nebun, dar ce, tu esti? Sa continuam. Mai zi ce vezi prin New York...ca si eu tocmai am sosit in Central Parc, grabeste-te sa ne intalnim.

Ideea e ca tu sa delirezi mai tare decat pacientul ca sa-l scoti din delir, unii se vor infuria (ca somnambulii treziti fortat), altii vor rade.

Copilul zdrobit (de parinti) din pacient incearca prin acest delir sa spuna (sa se impuna, sa faca un joc de putere necinstit), uite ce pot face eu, sunt si eu bun la ceva, sunt chiar deasupra ta cu mult. Accepta-ma! E o exacerbare a narcisimului primar prezent la orice micut de 4-5 ani. Dar daca nu e bine tratat, el devine narcisism secundar patolgic si chiar delir de grandoare.

Familia de terapeuti Schiff din USA a infiat schizofrenici si i-a vindecat (reparentat), intr-un mediu securizat. Apoi au devenit autonomi.

Edited by orlovisk, 29 June 2012 - 23:21.


#33
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postorlovisk, on 30th June 2012, 00:07, said:

Tiroida cu hipo sau hiper functie nu te face sa delirezi si sa ai halucinatii, ci sa fi nervos, agitat, sa nu dormi, sau cand e hipo, sa devii amnezic. Atat. Faci un T3/T4 la un laborator privat si ai eliminat tiroida dintre cauze. Apoi iei hormoni de substitutie si iti revii. Dar in boala psihica nu-ti mai revii cu nimic dintre chimicalele curente. Boala psihica se previne, prin psihoterapie. O decompensare se poate ameliora mult prin psihoterapie, dar fara sa stai in mediul unde te-ai imbolnavit. Mai poti da acolo dupa ani de zile, temporar, dupa ce esti deja vindecat.

Da, unii zic ca trebuie sa existe si o vulnerabilitate genetica, mediul e tragaciul.
Attached File  Tulburari_endocrine_asociate_bolilor_psihice.pdf   74.77K   22 downloads
Attached File  Specificul_Tulburarilor_Psihice_in_Disfunctiile_Tiroidiene.pdf   623.85K   7 downloads
Attached File  Screening_si_evaluarea_psihologica_a_pacientilor_cu_disfunctii_tiroidiene.pdf   2.62MB   7 downloads

Nu te face sa delirezi; spuneam, este o conditie necesara dar nu suficienta. Insa disfunctiile tiroidiene sunt strans intrepatrunse cu disfunctiile psihice, biunivoc.

Edited by Bean, 29 June 2012 - 23:18.


#34
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View PostBean, on 29th June 2012, 21:16, said:

Nu te face sa delirezi; spuneam, este o conditie necesara dar nu suficienta. Insa disfunctiile tiroidiene sunt strans intrepatrunse cu disfunctiile psihice, biunivoc.

Fiecare specialitate medicala trage spuza pe turta ei. Repet, cei decompensati psihic (nu conteaza forma) pot sa-si faca toate analize si RMN la creier daca vor. Ca sa fie linistiti. Psihiatrul nu-i va trimite din motivul enuntat mai sus (vii la mine, esti pacientul meu, pe viata)

Edited by orlovisk, 29 June 2012 - 23:25.


#35
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postorlovisk, on 30th June 2012, 00:24, said:

Fiecare specialitate medicala trage spuza pe turta ei. Repet, cei decompensati psihic (nu conteaza forma) pot sa-si faca toate analize si RMN la creier daca vor. Ca sa fie linistiti. Psihiatrul nu-i va trimite din motivul enuntat mai sus (vii la mine, esti pacientul meu, pe viata)
Absolut de acord.
Afectiunile psihice sunt atat de complexe din punct de vedere sistemic, incat o abordare liniara si ingusta, doar pe linia psihogena a medicatiei e de fapt macabra in cele din urma.

#36
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View PostEsMismo, on 29th June 2012, 20:45, said:

E cald foarte și câteodată noaptea se aude un horcăit, un murmur, ceva.

poetule! m-ai facut sa rad, si eu rad tare greu...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate