Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Panasonic TM700/TM900/X900

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
salutare! propun inca un subiect de dezbatut. si anume daca filmeaza cineva dintre voi la nunti cu tm900. cum a iesit filmarea? daca sunt culorile in regula? cum se comporta camera la blitzuri si lumina slaba? pe ce editati? cu ce? etc :rolleyes:

#2
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Panasonic TM900, mi-a sosit din State de Sf.Ion, a.c.In ciuda marimii ei reduse, camera asta are un potential iesit din comun,atat pe timp de zi cat si in conditii de iluminare decenta,  cu lampa modelul asta nu ai niciun fel de problema la capitolul calitate.Am facut doar cateva teste cu ea, in total aprox. 1 ora, am cumparat-o mai mult pentru backup, insa in functie de camera pe care o voi cumpara ptr. sezonul 2012, e posibil sa o vand.

Edited by nirosbog, 25 January 2012 - 20:58.


#3
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
daca postezi imagini pe vimeo sau youtube da-ne si noua linkul. te-as mai intreba ce alta camera mai ai si daca ai facut o comparatie intre cea veche si panasonicul tm900. o zi buna.

#4
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Am facut comparatii cu FX7 si AX2000 insa nu sunt relevante fiindca au fost filmari din locatii diferite.Prin martie-aprilie o sa fac comparatii concrete, momentan nu am timp.
Aici poti compara TM900 cu orice camera vrei tu.De fapt poti compara intre ele orice camere.

#5
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
pe youtube au aparut imagini filmate cu panasonic x900m. in descrierea clipurilor aveti un link in google  documents de unde puteti descarca filmarile, fisierele originale 60p, 60i 17mb/s, si la calitatea cea mai mica de compresie 60i 9mb/s. uitativa, cei interesati, si astept parerile voastre aici.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0M9nOzHZwWM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] un link ptr 60i 17,mb/s

#6
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Cred ca singura schimbare majora ar fi obiectivul 2.84mm - 34.1 mm.Procesorul de imagine sta foarte bine si pe TM900, nu vad ce imbunatatiri in plus ar putea avea x900 la capitolul asta.Una peste alta, nu vad de ce as da 400$ in plus.

#7
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
eu as da cei 400$ in plus daca ar fi macar la fel la lumina slaba, poate doamne ajuta chiar mai buna. imi  place cel mai mult faptul ca are un ecran foarte bun si un angular util. sper ca au imbunatatit programul inclus(hd writer 4.1 parca) si ca au pastrat unele setari ff utile precum wb shift, egalizator de sunet, atenuator joase etc.

#8
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postdacicus09, on 28th January 2012, 19:19, said:

...imi  place cel mai mult faptul ca are un ecran foarte bun ...
LCD-ul de pe TM900 e mult prea ok fata de ce isi poate dori cineva la o camera consumer.

#9
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012

View Postnirosbog, on 28th January 2012, 22:59, said:

LCD-ul de pe TM900 e mult prea ok fata de ce isi poate dori cineva la o camera consumer.
o fi dar la o rezolutie de 800x600 cat are cel de la tm900(aprox 460.000 de pixeli) nu prea vezi daca imaginea e defocalizata sau  nu.  nu poti face corect un focus. nu uita ca mai toate camerele sony si canon in jur de 3500-4000ron au ecrane de 921.000 de pixeli, cam duble fata de cel al panasonicului si cu toate astea tot mai gresesti cand faci focusul. pacat ca nu au implementat si restul desteptilor solutia de la jvc de a marca intr-o muchie(highlight) albastra sau verde, zona de focus.
pentru mine un  ecran perfect e unul de minim 1400x900 si 4,3inchi. din pacate in gasim doar la 2 modele profesionale de la canon si la vreo 3 de la jvc. nimic in mediul consumer.

#10
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postdacicus09, on 29th January 2012, 16:33, said:

... pacat ca nu au implementat si restul desteptilor solutia de la jvc de a marca intr-o muchie(highlight) albastra sau verde, zona de focus.
...
TM900 are are implementata functia asta. :naughty:

Attached Files

  • Attached File  xx.jpg   171.43K   87 downloads

Edited by nirosbog, 29 January 2012 - 18:18.


#11
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012

View Postnirosbog, on 29th January 2012, 20:11, said:

TM900 are are implementata functia asta. :naughty:
mama super tare. chestia asta e geniala. multam mult omule. super tare.

#12
lungu64

lungu64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.09.2008
As vrea sa-mi cumpar si eu o camera Panasonic FullHD HDC-SD900, dar nu stiu daca se merita sa fac o asemenea achizitie si nu stiu ce calculator trebuie sa am pentru a putea face editarea video.Vreau sa folosesc aceasta camera la NBC si as fi interesat sa stiu daca se poate face editare video cu Cyberlink Powerdirector, iar rezultatul final sa fie scris pe DVD.
Va rog sa-mi aratati o configurare minima pentru calculator si eventual sa-mi spuneti cate ceva despre editare,stiu sa lucrez cu Cyberlink Powerdirector,dar nu stiu cum voi lucra cu fisierele de la camera aceasta,stiind ca sunt cu un bitrate de 28Mbps.
Va multumesc anticipat si astept parerea voastra daca pot sa-mi cumpar o astfel de camera.

#13
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
pai eu vreau sa-mi iau ca si tine un pc ptr  a edita avchd.  una din optiunile mele ar fi un calculator cu xeon de la pcmadd, dar nu stiu cat de seriosi si corecti sunt baietii astia.  de aceea nu l-am cumpat  inca.

Edited by dacicus09, 30 January 2012 - 16:54.


#14
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Am comandat un dispozitiv de fixare ca in foto de mai jos.Daca la final nu imi va placea cum arata toata treaba ma voi simti nevoit sa vand camera (cu tot cu sistemul de fixare).Camera e absolut noua, nu are nici 15 min. filmate si e adusa din State.Mi-ar parea rau sa nu arate ok fiindca astept din UK un parasolar si un accu de putere foarte mare (3900mAh).Accesorizata cu toate astea,plus card Lexar Professional 64GB, camera ar trebui sa arate super ok, insa ramane de vazut, voi vedea pe la sfarsitul lui februarie.Pana atunci, camera sta linistita in cutie fiindca nu am chef de niciun test pana nu o vad accesorizata asa cum vreau.

Attached Files


Edited by nirosbog, 30 January 2012 - 20:32.


#15
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
salutare. de unde ai luat un sistem  ca si  cel din poza? cam cat costa? multam

#16
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Sistemul l-am proiectat personal...practic e un prototip.Dupa asteptarile mele va trebui sa iasa mai ok decat cel din poza.Daca totul va iesi conform asteptarilor o sa mai am inca 2 comenzi.Materialul folosit este aluminiu brut.Cand o sa fie gata o sa pun si poze si eventual costul manoperei, fiindca nu-l realizez personal.

Edited by nirosbog, 30 January 2012 - 22:02.


#17
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012

View Postnirosbog, on 30th January 2012, 23:58, said:

Sistemul l-am proiectat personal...practic e un prototip.Dupa asteptarile mele va trebui sa iasa mai ok decat cel din poza.Daca totul va iesi conform asteptarilor o sa mai am inca 2 comenzi.Materialul folosit este aluminiu brut.Cand o sa fie gata o sa pun si poze si eventual costul manoperei, fiindca nu-l realizez personal.
bravo domnu'.  ideea e  foarte interesanta, dar  mai ales utila sub doua aspecte. 1. poti avea 2 talpi ptr accesorii. 2. schimba aspectul camerei. si as mai adauga ca pana la urma poate fi si o modalitate de a proteja cat de cat camera.  bravo. multumim.


nirosbog ai idee cum se numeste in state sistemul asta? si este cumva pe bhphoto?

#18
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postdacicus09, on 30th January 2012, 22:09, said:

bravo domnu'.  ideea e  foarte interesanta, dar  mai ales utila sub doua aspecte. 1. poti avea 2 talpi ptr accesorii. 2. schimba aspectul camerei. si as mai adauga ca pana la urma poate fi si o modalitate de a proteja cat de cat camera.  bravo. multumim.
Fac asta doar pentru look-ul profi...sper sa-mi iasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate