Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Militari Residence

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23625 replies to this topic

#23473
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

 medelin992, on 13 ianuarie 2020 - 16:28, said:

Nu isi ia nimeni chirie acolo daca lucreaza in nordul Bucurestiului, care sa spunem ar fi cei mai dispusi sa plateasca bine.
400-450 E/ luna 2 camere in Greenfield, de unde faci 15 min pana in Pipera, nu 1h30 ca din Militari.

La fel cum nu isi ia nimeni chirie in Greenfield daca lucreaza la West Gate. Ba chiar si la AFI, as plusa eu

#23474
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,398
  • Înscris: 25.10.2008

 bmortu, on 16 ianuarie 2020 - 05:30, said:

Pai hai să facem ca la ei..
s-a apucat un primar sa astfalteze vreo 200m catre nicaieri si s-a luat lumea de el. nici asa nu e bine
https://www.digi24.r...am-avut-1208457

#23475
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
aseara am avut placerea de a fi in blocaj pe iuliu maniu, in jur de ora 19 era totul rosu inchis pe waze
drumul s-a eliberat in dreptul metro militari unde intrau toti dreapta spre militari residence
acei oameni sunt masochisti? imi imaginez sa induri zilnic acest calvar, dupa o zi obositoare de lucru sa ajungi in acel fund de cartier pe o straduta ingusta unde se sta pe loc cate juma de ora

#23476
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,155
  • Înscris: 08.12.2008
Și oare doar acolo sunt abuteiaje la ora aia?

#23477
alexalex1989

alexalex1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 19.06.2017

 Flat, on 16 ianuarie 2020 - 08:55, said:

aseara am avut placerea de a fi in blocaj pe iuliu maniu, in jur de ora 19 era totul rosu inchis pe waze
drumul s-a eliberat in dreptul metro militari unde intrau toti dreapta spre militari residence
acei oameni sunt masochisti? imi imaginez sa induri zilnic acest calvar, dupa o zi obositoare de lucru sa ajungi in acel fund de cartier pe o straduta ingusta unde se sta pe loc cate juma de ora
Răspunsul cred că este da.
De câteva ori am trecut cu maşina personală prin Bucureşti apoi nu mi-a mai trebuit. Atât timp cât oamenii nu renunţă la maşină în favoarea Ratb-ului. slabe şanse să se schimbe ceva în general în Bucureşti, iar spre acest cartier în special. Prelungirea metroului e o soluţie, dar va mai dura ani buni până să se concretizeze ceva. Aşa că trebuie alese căi alternative. Vor spune unii că e prea aglomerat în mijloacele  de transport în comun. Dar în egală măsură sunt mulţi care circulă fără să plătească, în condiţiile astea autorităţile consideră că circulă un număr mai mic de călători decât cel real şi nu suplimentează numărul autobuzelor. Părerea mea

Edited by alexalex1989, 16 January 2020 - 11:09.


#23478
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
stb are o singura linie (de fapt doua-trei dar sunt fantome) catre acel cartier, este vorba de 178
acele autobuze sunt foarte folosite dar nu fac fata si stau in acelasi blocaj
o semicursa pe 178 dureaza si 2 ore, are un traseu foarte lung si alambicat prin cele mai aglomerate si inguste artere, nu numai in zona aia dar si mai departe pe uverturii (dimineata poti zari cate 7-8 autobuze 178 stand goale in coloana pe o distanta de 1km), virtutii, crangasi, gara de nord pana hat la sala palatului in centru
rezultatul este ca la intoarcere aceste autobuze sunt complet necadentate si poti astepta si 30 de minute pana sa vina 2-3 trenulet

astfel ca oamenii din acel cartier nu prea au de ce sa foloseasca autobuzul decat daca sunt dublu masochisti, sa stea si in blocaj si in aglomeratie fizica sau asteptand in frig/ploaie/soare
cred ca singura utilitate este plecarea din cartier ca acolo de la cap pleaca la program cadentat cat de cat
ca sa fie viabil acest autobuz trebuia sa aiba banda unica pana la lujerului.


@Calin sunt ambuteiaje si in alte cartiere dar nici chiar asa. asemenea nivel de blocaj eu nu am mai vazut decat pe colentina si pe DN1 in drum spre munte. a da s-ar putea la bucurestii noi sa fie ceva similar cand se termina si acolo blocurile alea multe dar aia macar au metrou. lejer. inca ceva metroul M3 segmentul Pacii Eroilor care deserveste cart Militari este si el suprasolicitat la ore de varf, efectiv abia poate demara ca e plin pana la refuz si vine la intervale mari ca trebuie sa se alterneze cu M1 dupa Eroilor incolo.. deci este horror story si pe dedesubt
am auzit oameni care o iau pe centura si se duc pana in chitila sau buftea sau chiar otopeni! ca sa intre in bucuresti

#23479
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.01.2020
Salut,

Daca acum e aglomerat, asteptati sa se construiasca cele 3000 de apartamente din spate de la McDonald's, alte 4-5000 vis-a vis de Militari Shopping City. S-ar putea ca in parcarea autogarii de la Pacii, unde venea mereu circul sa se mai faca 9 blocuri de 10 etaje. Pe Uverturii, pe strazile laturalnice deja au inceput sa se faca blocuri.  
Asta cu prelungire linie metrou pana in Chiajna e poveste. A facut cineva o petitie si s-au activat toti, au inceput sa viseze. Cea mai buna solutie ar fi dezvoltarea centurii feroviare a Bucurestiului dar deh, o groapa sta neasfaltata 2 saptamani pe bulevard.

#23480
alexalex1989

alexalex1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 19.06.2017
Cred că dupa ce vor intra în vigoare noile taxe traficul se va mai uşura. Era bună acea idee de a face transportul în comun gratuit, în afară de metrou.
Păcat că s-a renunţat la ea. Dacă ar fi după mine aş pune, pe lângă taxa de poluare, şi o taxă de aglomerare în trafic şi toţi banii i-aş învestii în îmbunătăţirea condiţiilor în transportul comun şi în infrastructură.

Edited by alexalex1989, 16 January 2020 - 12:12.


#23481
alexalex1989

alexalex1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 19.06.2017

 Spal01, on 16 ianuarie 2020 - 11:39, said:

Salut,

Daca acum e aglomerat, asteptati sa se construiasca cele 3000 de apartamente din spate de la McDonald's, alte 4-5000 vis-a vis de Militari Shopping City. S-ar putea ca in parcarea autogarii de la Pacii, unde venea mereu circul sa se mai faca 9 blocuri de 10 etaje. Pe Uverturii, pe strazile laturalnice deja au inceput sa se faca blocuri.  
Asta cu prelungire linie metrou pana in Chiajna e poveste. A facut cineva o petitie si s-au activat toti, au inceput sa viseze. Cea mai buna solutie ar fi dezvoltarea centurii feroviare a Bucurestiului dar deh, o groapa sta neasfaltata 2 saptamani pe bulevard.

Cred că ştiu acea petiţie la care te referi doar că era prea bine să se facă o prelungire chiar până în cartier. Mult ar fi ajutat toată zona. Totuşi nu se ştie ce va aduce viitorul, şi ce poate părea acum nerealizabil, în câţiva ani lucrurile se pot schimba. E bine măcar că se doreşte extinderea spre autostrada A1.
De pe site-ul metrorex e luat linkul pag 8

chrome-extension://oemmndcbldboiebfnladdacbdfmadadm/http://www.metrorex.ro/Resurse/Strategia%20Metrorex/Strategia%20de%20dezvoltare%20a%20infrastructurii%20de%20transport%20cu%20metroul.pdf

#23482
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Nu se va rezolva nimic.

Greseala fatala e ca primaria a permis constructia de blocuri inalte in zone deja aglomerate de destule blocuri comuniste.

In 10 ani o sa fie doar omor si atat.

Haios

#23483
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 16.05.2015

 Spal01, on 16 ianuarie 2020 - 11:39, said:

S-ar putea ca in parcarea autogarii de la Pacii, unde venea mereu circul sa se mai faca 9 blocuri de 10 etaje.

L-am auzit de curand pe primarul S6 ca pe acel teren de langa Autogara Militari vrea sa construiasca o parcare supraetajata.

Terenul a fost sau urmeaza sa fie achizitionat de primarie, nu mai retin exact.

#23484
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,155
  • Înscris: 08.12.2008

 Flat, on 16 ianuarie 2020 - 11:30, said:



@Calin sunt ambuteiaje si in alte cartiere dar nici chiar asa. asemenea nivel de blocaj eu nu am mai vazut decat pe colentina si pe DN1 in drum spre munte. a da s-ar putea la bucurestii noi sa fie ceva similar cand se termina si acolo blocurile alea multe dar aia macar au metrou. lejer. inca ceva metroul M3 segmentul Pacii Eroilor care deserveste cart Militari este si el suprasolicitat la ore de varf, efectiv abia poate demara ca e plin pana la refuz si vine la intervale mari ca trebuie sa se alterneze cu M1 dupa Eroilor incolo.. deci este horror story si pe dedesubt
am auzit oameni care o iau pe centura si se duc pana in chitila sau buftea sau chiar otopeni! ca sa intre in bucuresti

Nu știu dacă mă crezi, dar aproape mereu la orele nebune fac pe 200 de metri chiar și o oră. Mă refer la Petricani (Pipera). Am făcut f mult și pe DN1, de la jandarmeriei până la pasajul Pipera, pe Mihalache de la Domenii, până la victoriei, de la universitate până la victoriei... Deci asta cu traficul nu mai poate fi considerat un argument contra. Pentru că inevitabil, la un moment dat, dai de ambuteiaje f nasoale.
Și ai dreptate cu metroul. Efectiv nu mai face fata uneori.

Edited by LauCalin, 16 January 2020 - 22:47.


#23485
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019

 Flat, on 16 ianuarie 2020 - 11:30, said:


... lejer. inca ceva metroul M3 segmentul Pacii Eroilor care deserveste cart Militari este si el suprasolicitat la ore de varf, efectiv abia poate demara ca e plin pana la refuz si vine la intervale mari ca trebuie sa se alterneze cu M1 dupa Eroilor incolo.. deci este horror story si pe dedesubt
...

Right.....Nu ai vazut Pipera-AurelVlaicu-Aviatorilor intre 6 si 7 seara si Victoriei si Unirii intre 8 si 9 dimineata. Si acolo circula metroul la 2 minute.

#23486
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Ei..e ok
Te poti cobora la nodul intermodal de la victoriei si poti lua trenul spre militari residence. Ăla de pe ruta pantelimon - militari.
Sau, daca e vara si ai chef de miscare accesezi pista de bicle Urban17 ce conecteaza herăstrau cu autostrada A1

#23487
Ivarr

Ivarr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 04.01.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/37i8F6qGHRY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23488
90CP

90CP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.12.2015
Salutare! Doua intrebari pentru connoisseuri :)) Mirosul de la reteaua de canalizare canalizare (nu ma refer la cel de la groapa Rudeni) se simte si in dreptul Rotar Park II (cel de pe Drumul Osiei, vis-a-vis de Metro)? si 2. S-a restrictionat vreodata accesul pietonal spre metrou Preciziei prin West Gate sau exista discutii de a nu permite trecerea? Danke!

#23489
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 25.01.2007
1. Depinde cum bate vantul
2. Da, la inceput, prin 2009. Accesul cu masina sigur este problematic prin West Gate

#23490
90CP

90CP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.12.2015

View Postgodaro, on 03 decembrie 2020 - 01:55, said:

1. Depinde cum bate vantul
2. Da, la inceput, prin 2009. Accesul cu masina sigur este problematic prin West Gate

Mersi fain!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate