Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Probleme cu un Huawei B970

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
revin cu screen capture la setari

Attached Files



#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
am 2 routere huawei b970 de la Vodafone, si au aceeasi probelema: cand le scot din priza se pierd setarile , SIID, parola , cripatre, tot.. dau net la tot cartierul fara probleme ... daca are cineva vreo idee, nu va sfiiti ..

#21
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 strongsss, on 13th April 2012, 19:27, said:

am 2 routere huawei b970 de la Vodafone, si au aceeasi probelema: cand le scot din priza se pierd setarile , SIID, parola , cripatre, tot.. dau net la tot cartierul fara probleme ... daca are cineva vreo idee, nu va sfiiti ..
ups ai incercat? e o idee :peacefingers:

#22
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
...sau un update...

#23
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008

 strongsss, on 13th April 2012, 19:27, said:

am 2 routere huawei b970 de la Vodafone, si au aceeasi probelema: cand le scot din priza se pierd setarile , SIID, parola , cripatre, tot.. dau net la tot cartierul fara probleme ... daca are cineva vreo idee, nu va sfiiti ..

Mie nu mi-a mai facut figurile pe care le-am descris mai sus dupa ce am "confectionat" un alimentator dintr-un cablu de imprimanta USB2.0 si sacrificand un alimentator de 5V/2A ! Daca vrei detalii lasa un mesaj ca sa iti spun cum trebuie sa conenctezi firele din interiorul cablului USB2.0 de firele alimentatorului.

#24
bobolino1308

bobolino1308

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.11.2006
Salut,

Posibil sa nu mai fie nimeni pe faza la topicul acesta, totusi incerc...Cum pot rebrandui interfata web ca sa pot folosi o cartela de Digi..cu modemul in discutie (B970)? Momentan i-am facut unlock....merge pe USB cu cartela de Digi..si softul de la Digi.

In speranta ca imi va raspunde cineva...multumesc :).

#25
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 08.03.2011
nu ai nevoie de "rebrending" pentru a fi folosit cu Digi, creezi un profil in interfata web si il setezi default

#26
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 Modemuri3G, on 01 octombrie 2012 - 09:50, said:

nu ai nevoie de "rebrending" pentru a fi folosit cu Digi, creezi un profil in interfata web si il setezi default
spune-mi te rog daca un E960 de la Orange Ro poate fi deblocat pt a functiona cu o cartela de Cosmote.

#27
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 unchiujim, on 03 octombrie 2012 - 21:43, said:

spune-mi te rog daca un E960 de la Orange Ro poate fi deblocat pt a functiona cu o cartela de Cosmote.
Iti spun eu.
Am modelul negru,tot de la Orange,l-am decodat acasa gratuit,acum merge in Digi foarte bine.

#28
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 alexa32, on 04 octombrie 2012 - 18:30, said:

Iti spun eu.
Am modelul negru,tot de la Orange,l-am decodat acasa gratuit,acum merge in Digi foarte bine.
eu am varianta alba.pot sa-l decodez acasa ? cum ai facut? eventual pm daca e ilegal....

#29
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Nu sunt sigur ca varianta alba merge decodat(a) la fel ca cel negru.
  Se decodeaza asemanator cu E220,adica nu prin coduri calculate din IMEI ci prin citirea EFS-ului (parca).
  O sa caut procedura,programele, si te anunt.

#30
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 08.03.2011
Cel alb se poate deoda si pe USB, se deschide routerul se fac 2 strapuri, se scurtcircuiteaza D+ cu D- si o sa vada pentru scurt timp USB-ul
Sau ti-l decodeaza cineva pe lan

#31
lverestiuc

lverestiuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 05.11.2006
M-am pricopsit si eu acum cateva zile cu un B970 customizat Vodafone.
Am avut exact aceleasi probleme ca cea semnalata de voi, cu pierderea setarilor dupa ce am scos din priza alimentatorul.
Solutia a fost simpla. Pe softul original de la Vodafone am suprapus o bucatica mica de soft de la MTN.
Deci ramane pagina aia clasica de laVodafone insa cand cautati la profile , o sa va apara si cel de la MTN .
Pentru cine e curios , asta a fost chiar si prima retea GSM la a carei construire am participat in Africa, numai ca pe atuncise denumea Libertis.
Revenind la oile noastre, o sa observati ca la profilul de MTN totul se customizeaza usor, denumiti manual APN ca fiind "internet: si dupa restart totul merge ca uns daca utilizati o cartela Digi.
Se comporta stabil si e ok pe retelele : Digi , Orange ,Cosmote. Vodafonne nu se prea poarta prin zona noastra...toata populatia e pe Orange.
Am pus in B970 simul meu de Digi si am dat internet free dupa cee am pus rouerul la geam , intre blocuri. Cam 4 giga in doua zile ...
Cine e din Iasi il pot ajuta cu draga inima. Posted Image
Softul mic care se introduce in plus pe langa cel de Vodafone in gasiti pe internet sub denumirea de  "b_e9x0_cust_mtn_za.rar"
Cautati pe Google ,se gaseste usor.

Edited by lverestiuc, 14 November 2012 - 18:45.


#32
miti55

miti55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.04.2010
Router B970 codat Vodafone si cu schimparea pin cartela.Merge perfect ca modem usb. Daca pun in scurt pinii de date pe cablul usb si il alimentez trece in mod router , se aprind ledurile de la porturile ethernet si asa ramane.  As dori ca in configuratia modem usb sa accesez paagin de management 192.168.1.1. Rog ajutor pentru setari.

#33
viorelpanait

viorelpanait

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2006
salut. ma ajuta cineva si pe mine cu un driver pt acest modem? multumesc anticipat.

#34
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
Cum se poate debloca un b970? E blocat pe Vodafone.
Am incercat cu B_E9X0Upgrade-VDF, dar nu am reusit sa fac nimic:

[ https://lh6.googleusercontent.com/-dWAfxQ1MnJ8/VMfgzYxlqmI/AAAAAAAAej0/tzliAv2ykO0/s1074/e970.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc.

Edited by pyu, 27 January 2015 - 21:17.


#35
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
Am reusit pana la urma sa pun alt firmware, insa din meniu, de la Network Settings, nu pot salva 3G only, orice as alege, dupa ce dau apply, nu se salveaza. Default este 3g prefered, insa merge cu 384kbps, nu pot face mai nimic.
Folosesc o cartela digi nelimitat, care oricum merge bine in telefon.

#36
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Salut
Ce firmware ati pus ?
Multumesc

Mie cu profil manual imi vine asa:
http://www.speedtest...sult/4326297264

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate