Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

BMW X5

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Poate ca nu e chiar asa... :D :D Uite inca un articol care nu e chiar atat de entuziasmant. :D

Ever since the X5 invented the sporting off-roader back in 1999, the fact that it was genuinely fun to drive set it apart from the pack. Even when Porsche and Land Rover tried to muscle in with the Cayenne and Range Rover Sport, the X5 remained the pick of the three.

But now the very thing that defined the X5, gave it its character, built the image and helped ensure that a staggering 580,000 of them emerged from BMW’s plant in Spartanburg, South Carolina, in just seven years has gone.

Am I being picky? Probably, but it is the natural way of things for cars to become more boring to drive with each successive generation, and one of the things I have admired most about BMW over the years is its determination to buck this trend. Not this time.

Still, there is a bigger issue here. Though the X5 may now be just another car in the growing ranks of two-ton SUVs, I’d be surprised to find out it was not the most accomplished. It is better looking and more spacious than a Cayenne, quicker by far than a diesel Range Rover Sport, almost certainly more comfortable and rewarding than an Audi Q7, and its option of a third row of seats gives it something you’ll not find in a VW Touareg or even the hitherto class-leading Mercedes-Benz M-class. If BMW takes the opportunity to firm up the car just a little to handle the extra performance, the result could just be the finest SUV of them all.

http://driving.times...2480731,00.html

____

On the road, the X5 has marginal understeer and a whole load of general day-to-day grip. To push willfully past the generous limits should bring absolute disaster because you'll be travelling horrendously quickly atop two-and-a-bit tonnes of car with normal (albeit huge) road tyres. But it doesn't.

The brakes, even when stomped on most ungraciously halfway round a corner stutter slightly under your foot, but bring the X5 to as serene a halt as you've ever seen. You won't be surprised to hear that CBC (Corner Brake Control) is involved with the ABS, meaning that if all four wheels are sliding and one manages to find some grip, the X5 can slow itself down using just the one rim.

It also compensates for brake fade by applying more braking force as the temperatures get higher - no matter what you're doing in the cabin - and will gently apply the brakes in the wet to keep them dry.

Torque will even be apportioned specifically between front and rear axles to counteract both over and understeer so that the X5 doesn't wander off line, as well as that Active Steering applying opposite lock.

Say, for example, you come in too hot and the car starts to understeer, the xDrive system will punt almost 100 per cent of power backwards, curing the problem. The same can happen in an oversteer situation, shoving power to the front axle and balancing the car without steering input.

Even on gravel roads, with too much throttle, mid-corner braking and sawing at the wheel like a joyrider, the X5 just understeers a bit and goes where you point it. I even initiated what should have been crash-worthy oversteer by approaching a bend on a private gravel road at twice the speed recommended, braking late and giving a left-right-left on the wheel.

I shut my eyes and went for it, photographer Bramley jumped out of the way faster than I've ever seen him move. The X5 corrected most of the slide on its own. This car is awesomely clever.

The thing with the new X5 is that although it looks very big, it just doesn't drive like it. It should be super-comfy, but it rides like a sports car. Taking its lead from an extremely well-sorted new double-wishbone front axle arrangement, it doesn't seem to wallow, or lean, or squeal like it should considering its visual c-of-g, and it doesn't have any problem tearing up twisty lanes like some kind of freakishly fast land yacht. But it feels fake.

Even though it does it all with enormous aplomb, it's not really a car that you enjoy driving. You may respect it as a machine; but it's not emotive. Which, I suspect, is exactly what 99.5 per cent of those who buy an X5 really want; a tank version of a 3-, 5- or 7-Series.

http://www.topgear.c...ests/07/04.html
http://www.topgear.c...ests/07/04.html

#92
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
poze cu x5 din romania gasiti aici

#93
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
noul BMW x5 @ detroit. din ce vad in pozele astea calitatea interiorului a crescut comparativ cu vechiul x5, spatele e reusit, la partea din fata trebuia lucrat. De exemplu spoilerul fata la 4.8i mi se pare cam trivial

Attached Files



#94
rares20012000

rares20012000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.08.2006

View Postromaximusro, on Jan 26 2007, 14:43, said:

noul BMW x5 @ detroit. din ce vad in pozele astea calitatea interiorului a crescut comparativ cu vechiul x5, spatele e reusit, la partea din fata trebuia lucrat. De exemplu spoilerul fata la 4.8i mi se pare cam trivial


de cand se va comercializa si in romnia ? abia astept sa vad masina  live :) ca din poze ii cam greu sa imi dau seam cat e de inlata  dar si mie mi se pare ca e un breck poate gresesc eu dar mi se pare ca e mai joasa ca modelul precedent.

#95
rares20012000

rares20012000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.08.2006

View Postromaximusro, on Jan 9 2007, 04:31, said:

poze cu x5 din romania gasiti aici


sal nu merge site pe care lai postat . daca cumva poti sa imi dai altu ti-as  fi recunoscator

#96
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
dimensiuni x5 nou: 4854 mm x 1933 mm x 1766 mm, ampatament 2933 mm
dimensiuni x5 vechi: 4667 mm x 1872 mm x 1715 mm, ampatament 2820 mm

dupa cum vezi a crescut in dimensiuni .. cat despre data lansarii in romania.. nu stiu, poti intreba la automobile bavaria

#97
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Mda, nu e mare branza modelul nou fata de cel vechi, doar interiorul e putin mai luxos, fata e 95% la fel ca si spatele...

De ce sa scoti model nou cand poti face tuning la cel vechi?   Mai ales ca modelul vechi se invarte pe la aceleasi preturi.   Mare dezamagire!

#98
dimaggio

dimaggio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.03.2006
E nasol, nu imi place deloc. (decat poate la spate e ok)  Dpdv estetic, la motor nu discut.  :D  Oricum stim cum e cu gusturile...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aXqzm-GEo3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dimaggio, 13 April 2007 - 08:45.


#99
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
de cateva zile se plimba prin giurgiu un X5 Nou ALB ... e superb, nu credeam ca poate arata atat de bine alb

#100
volvoman

volvoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.02.2006
Salut. Este cineva care are noul BMW x5 deoarece astazi am achitat si eu avansul pentru un exemplar, as vrea mai multe detalii in legatura cu comportamentul masini si cu gradul de multumire al posesorului.
Multumesc.

#101
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Salut. suntem mai multi care avem noul X5, ca a fost promotie in luna lansarii si am platit banii integral din ianuarie, cand s-a anuntat data oficiala a aparitiei noului model. Cam nemultumit, consuma cam mult, peste 8% media. Acum daca tot ai pus intrebarile alea, sa te intreb si eu cum ai dat 15000 euro si te-ai indatorat cu inca 50000 euro fara sa cunosti raspunsul cel putin la prima?
Te ajuta si baietii de peste Canal cu un comentariu in partea de sus a paginii curente    :)

Edited by SIR, 23 June 2007 - 17:44.


#102
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Desi sunt proprietar de X3, si am asteptat cu sufletul la gura noul X5, BMW mi-a inselat asteptarile, scotand o versiune mai mare a lui X3 si refuzand sa puna niste motoare diesel sportive.

Sa lasi acelasi varsnic motor 3.0d pe X5 cand concurenta a scos Q7 4.2 TDI si ML 420 CDI este... sinucigas.
Suspensia este aceeasi nenorocire, care simte orice denivelare din sosea, iar daca iesi pe macadam te doare inima/coloana/smaltul de la masele.

Am mers cu 50 Km/h cu ML pe camp si pluteam, iar cu X3 imi era mila la 30 Km/h si ma durea inima de la sgomotele scoase de trenul de rulare.
Antifonarea la BMW este execrabila !
La 150 Km/h nu mai auzi muzica in cabina si trebuie sa tipi ca sa comunici cum trebuie. Trebuie sa vedeti cum este intr-un ML ca sa ma credeti.

Pretul mi se pare mult prea mare fata de ceea ce ofera.

Problema care o vad eu este:
- daca vreau diesel imi iau ML 420, cu garda la sol reglabila, suspensie pe perna de aer, 0-100 Km/h in 6 sec.
- daca vreau benzina imi iau Porsche Cayenne S !

Daca ne uitam la interior.. iar injur BMW. Si-au batut joc. Da, este functional, insa parca e desenat de un orb !
De ce sa dau 100 000 euro pe o masina ce inauntru e sub Megane ?
Scaunele de la BMW (la x5 sunt destul de largi) sunt in continuare TARI, iar la drum lung sunt super obositoare.

Oare nu puteau "imprumuta" si ei niste scaune "multicontour", cu "spatial foam" de la Merc ?

P.S. Adaptive drive distruge orice samanta de capabilitati offroad de la noul X5.
X5 nu are capacitati offroad, ci doar 4x4, care te ajuta in situatii relativ simple.
P.S.2 Sa nu uitam de praguri !
La BMW (atat x3, cat si X5) sunt de design ONLY !
Nu poti sa te sprijini de ele si credeam ca situatia este asa peste tot, insa sa vedeti la Cayenne si ML, ca atunci cand cobori, chiar pui piciorul le ele... (si nu murdaresti tot timpul pantalonii)

#103
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

View Postrares20012000, on Feb 10 2007, 11:55, said:

sal nu merge site pe care lai postat . daca cumva poti sa imi dai altu ti-as  fi recunoscator

Site-ul merge insa a expirat acel album.  Poze poti gasi si aici pe forum .

#104
volvoman

volvoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.02.2006
In legatura cu concurenta la BMW x5 si compararea acestuia cu Audi Q7. Audi nu este masina este un pericol pe drumurile publice . NU  mai faceti comparatii inutile legate de motorizari si de altele. Priviti aici :

http://accident-audi...skynetblogs.be/

#105
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

View PostCourage, on Jun 23 2007, 19:32, said:

Desi sunt proprietar de X3, si am asteptat cu sufletul la gura noul X5, BMW mi-a inselat asteptarile...


E, nici chiar asa...  Pe capitole:

Motorul 3.0d e o dezvoltare a celui precedent de 218CP. Acum are 235CP, 550Nm (!!), si cateva zeci de kg (pe puntea fata) mai putin ca are bloc integral din Al, ceea ce imbunatateste sensibil comportamentul dinamic al masinii.
Q7 si ML (G) cu 4.2d pe ele sunt pentru cei care cred ca asa arata ca o au pe cea mai mare si mai tare (si complet nefolositoare ...ca sa iasa rima). Ceea ce e important nu e puterea bruta a motorului, ci cat e capabila masina sa transmita la sosea fara sa o ia aiurea. Ca in linie dreapta scot alealalte cu cateva zecimi de secunda suta mai repede nu inseamna nimic. Doua trei curbe si le-ai pierdut in retrovizor... Oricum foarte putine locurile unde motorul poate fi folosit la putere maxima chiar prin locuri mai rasarite. Cui nu-i ajunge suta in 8' si vrea suta in 6' sa ia motorul 4.8i sau o masina sport adevarata, nu un suv greu.

Vrem suspensii moi + scaune moi + motoare "mai" sport... aproape "no comment": - ia omu pachetul "sport" ca arata volanul mai bine si crede ca o sa-l arate oglinda mai suplu; si dupa aia se plange ca sunt scaunele prea tari si transmisia prea rigida. Exista scaunele "normale", exista cele "sport", si mai exista si scaune "comfort" cu incalzire, aerisire si gadilire ca optiune, dar care nu se poate alege cu pachetul "sport" bineinteles.

Adaptive drive - alta aiureala pentru cei cu bani multi si cunostinte putine in domeniu. Nu te pune nimeni sa bifezi optionalul asta.

Vrei liniste in masina la 150km/h: nu iei diesel, nu iei suv cu suprafata (si zgomot) in vant imensa si cu cauciucuri (si zgomot) de 255. Ca mai puteau sa puna ceva spuma pe acolo...da.

Pretul. Se ia pretul de baza 3.0d, plus tapiterie piele, plus volan piele, plus vopsea metalizata - cu tot cu TVA sub 60k. A, vrei pachet sport, vrei adaptive drive, vrei navigation care exclude estul, vrei jenti de 19" sa simti gropile si mai bine, etc, sigur, ajungi la 100k daca-ti pui mintea (in fine, vorba vine, ca de fapt e pe dos).

Off road, praguri, etc. Sa fim seriosi, se ia cu 5k o niva, un Nissan, un landcruiser vechi ceva in ideea asta, nici nu se inmatriculaza, i se pun cauciucuri adevarate de offroad ca fara alea e numai iarba verde, nu offroad, se pune pe remorca dupa bijuterie si ai fun in mud cat te tine. Eu personal n-am inteles niciodata "sportul" asta, asa ca paranteza.

:cheers:

#106
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Din pacate la BMW nu este nevoie sa iei suspensii sport ca sa ai nevoie de dentist.

Eu nu am suspensii sport si ma deranjeaza, iar cand discutam de ~ 100 000 euro, am tot dreptul sa obiectez.

Desigur, fiecare are afinitati/dorinte proprii si daca vrei BMW, atunci nimic nu iti va sta in cale.
Eu scriu din prisma omului care a trecut prin  Megane, Outback, X3 si incerc sa scriu obiectiv, cu +/-
Am mers zilele astea cu ML 320 si sunt indragostit !

SUV-ul sport ideal pt mine ara cam asa:

- Sistemele dinamice de pe Porsche Cayenne Turbo
- Motor Mercedes  420 CDI
- Dotarile de pe Mercedes S Klass

Din pacate nu exista in realitate si trebuie sa faci compomisuri, in fct de ceea ce intereseza prioritar la o masina.
Acum 2 ani doream in primul rand viteza; rar ieseam de pe asfalt.
Acum ies des de pe asfalt si limitarile X3-ului se simt (garda sol insuficienta + suspensii contra-confort) in plin.

#107
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
cel mai bine ar fi sa faci o analiza a ofertei si sigur se va gasi ceva si pt tine. ca nu esti primul care doreste ce vrei tu...poate oferta pentru romania sa fie incompleta la diverse branduri (majoritatea) ca doar nu se apuca sa aduca tot felul de masini care nu au volume mari de vanzari, si sa ramana cu ele pe stoc...
numai bine

#108
volvoman

volvoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.02.2006
Mai SIR , vad ca esti atotstiutor ,daca nu sunt prea indiscret ce masina conduci ?,
Spui toatr acestea despre X5 doar pentru ca  "struguri sunt acri"
Lasa comentariile acide pt alta data.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate