Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

Subtitrarea la un film 3d SBS

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
AlexBalamuc

AlexBalamuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.12.2011
Am si eu o intrebare cu subtitrarea! Cum pot face sa afiseze normal caracterele cu Ș si Ț ??

#20
ciprebbe

ciprebbe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 29.05.2010

View Postcs_alexandru, on 26th February 2012, 21:21, said:

salut..subscriu si eu la problema ridicata aici..am un panasonic full hd 3d seria st30..si nu reusesc sa vad un film 3d cu subtitrare ..
Mentionez ca nu este blu ray,intrucat vreau sa il vizionez direct de pe playerul televizorului
este 720p.mkv am subtitarea pentru 720p,dar cand dau drumul se vede in lateral
am vazut ca cativa care au ridicat problema au si rezolvat insa eu nu am inteles cum
Daca se poate un pic de ajutor ar fi foarte apreciat
cu stima
si eu am intalnit ieri aceeasi problema pe un panasonic GT30.... din ce am citit pe aici daca filmul(e bluray3d pus direct pe player TV) e denumit de ex1.mkv si subtitrarea e denumita 1.srt ar trebui sa mearga?

#21
terminator08

terminator08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.11.2007
Prieteni , eu sunt in domeniu cu prostiile astea de 3d hai sa va zica mosu cum sta treaba.
Samsungul e singurul televizor care cand ii pui orice subtitrare la film , bineinteles cu acelasi nume ca sa ti-o redea(fie ea 2d, 3d) ti-o reda cum trebuie.
La LG , nu trebuie convertit nici un film , ce prostii spuneti voi ca sa faceti dts in ac3 , asta e bullshit , intrati la setari , facetii un update la televizor , apoi va va merge sa citeasca orce format audio. Cu subtitrarea nu mai tin minte exact cum era , parca o lua direct ca samsungul , nu mai tin minte( sau e posibil sa o imparta prost cand dati butonul 3d)
La Panasonic ( am incercat eu azi si pe st30 si pe gt30 updatate la zi) filmul 3d sbs ti-l arata stanga dreapta si subtitrarea ti-o reda pe mijloc , tu cand apesi butonul 3d, iti ia subtitrarea de pe mijloc si ti-o face sbs , jumatatea dreapta din subtitrare ti-o trece in stanga , jumatatea stanga din subtitrare ti-o trece in dreapta. Dasta e necesar convertiti subtitrarile din 2d in 3d , cu ajutorul programului asta 3d-subtitler ca sa arate subtitrarea si stanga si dreapta , iar cand apasati butonul 3d o sa uneasca imaginile intr-una singura.

PROBLEMA MEA E CA NU MERGE PROSTIA ASTA DE PROGRAM , CIK ERROR LINE ... CRED CA E DIN CAUZA CA NU POATE CONVERTI ANUMITE LITERE , SI NU STIU CE SA II FAC.

#22
ciprebbe

ciprebbe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 29.05.2010

View Postterminator08, on 12th April 2012, 02:21, said:

Prieteni , eu sunt in domeniu cu prostiile astea de 3d hai sa va zica mosu cum sta treaba.
Samsungul e singurul televizor care cand ii pui orice subtitrare la film , bineinteles cu acelasi nume ca sa ti-o redea(fie ea 2d, 3d) ti-o reda cum trebuie.
La LG , nu trebuie convertit nici un film , ce prostii spuneti voi ca sa faceti dts in ac3 , asta e bullshit , intrati la setari , facetii un update la televizor , apoi va va merge sa citeasca orce format audio. Cu subtitrarea nu mai tin minte exact cum era , parca o lua direct ca samsungul , nu mai tin minte( sau e posibil sa o imparta prost cand dati butonul 3d)
La Panasonic ( am incercat eu azi si pe st30 si pe gt30 updatate la zi) filmul 3d sbs ti-l arata stanga dreapta si subtitrarea ti-o reda pe mijloc , tu cand apesi butonul 3d, iti ia subtitrarea de pe mijloc si ti-o face sbs , jumatatea dreapta din subtitrare ti-o trece in stanga , jumatatea stanga din subtitrare ti-o trece in dreapta. Dasta e necesar convertiti subtitrarile din 2d in 3d , cu ajutorul programului asta 3d-subtitler ca sa arate subtitrarea si stanga si dreapta , iar cand apasati butonul 3d o sa uneasca imaginile intr-una singura.

PROBLEMA MEA E CA NU MERGE PROSTIA ASTA DE PROGRAM , CIK ERROR LINE ... CRED CA E DIN CAUZA CA NU POATE CONVERTI ANUMITE LITERE , SI NU STIU CE SA II FAC.
da-mi voie sa iti zic ca nu te pricepi deloc la ce afirmi legat de DTS
ia citeste aici inainte de a mai spune citez "bullshit" :
"Tot apare in mod insistent intrebarea despre decodarea audio a formatului DTS. Mai oameni buni, ca sa fie lucrurile clare:
- LG nu plateste licenta pentru DTS, din acest motiv televizoarele lor nu decodeaza DTS si nici nu fac passthrough DTS
- nu mai asteptati update de firmware care sa va activeze decodarea DTS, acest lucru ne se va intampla niciodata; politica LG este de a lansa un nou model atunci cand vor sa ofere o noua functionalitate, si nu activeaza niciodata feature-uri "bonus" pe modelele vechi prin update de firmware (mai corecteaza bug-uri cateodata, dar nu activeaza feature-uri noi); fiti si voi rezonabili si judecati logic: pentru a activa pe modelele vechi decodarea DTS, LG ar trebui sa plateasca mai multi bani catre DTS Inc., ca sa acopere aceste enorm de multe modele vechi - cam ce sanse credeti ca sunt sa faca asa ceva ?! Daca ati fi voi, in locul celor de la LG, pusi sa decida ce suma de bani sa plateasca, ati face lucrul asta ?!

Iar referitor la prezenta in viitor a decodarii DTS pe televizoarele LG, s-ar putea sa fie un pic de dezinformare in acest thread. Daca acordul de licentiere e cel mentionat, asta inseamna ca:
- da, va fi prezenta decodarea DTS pe unele modele de televizoare - insa doar pe modele destinate pietii din Korea; LG a platit licenta DTS pentru playere-le din televizoare doar pentru piata din Korea;
- in Europa si Australia, s-a platit licenta de DTS doar pentru media playere digitale (DMP-uri: media playere de fisiere), nu si pentru televizoare.
Deci daca ar fi inceput sa activeze decodarea DTS pe modelele noi de televizoare si din alte regiuni (in afara de Korea), ar fi fost de asteptat sa se intample deja din 2011.
Genul asta de licentiere nu se face pentru toate produsele unei firme, ci doar pe categorii, si pentru anumite arii geografice. Veti gasi press-release-uri similare, valabile doar pentru smartphone-uri, sau doar pentru tablete, etc. Iar pentru televizoare, nu mai exista nici un press release mai nou, care sa mentioneze licentierea DTS pentru alte arii geografice."
Cam asa sta treaba "mosule"!!!  asa ca hai sa nu ne mai apucam de vorbit prostii dupa capul nostru decat daca stim ceva sigur (iar eu iti spun inside service autorizat)

#23
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
salut, ca sa nu deschid alt topic, am spre exemplu un film 3D DTS 1080p HSBS , cum as putea sa ii atasez subtitarea sa fie si ea 3D , daca pun subtitrarea normal este cam deranjanta la ochi,  .. trebuie convertita?! nu ma intreseaza neaparat sa fie bagata in film deoarece nu mi`o pune pe banda neagra ci mi`o pune pe film, as prefera sa am filmul si subtitrarea atasata, multumesc!

#24
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
nimeni?!

#25
rookmaster

rookmaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.05.2012

View Postterminator08, on 12th April 2012, 02:21, said:

Prieteni , eu sunt in domeniu cu prostiile astea de 3d hai sa va zica mosu cum sta treaba.
Samsungul e singurul televizor care cand ii pui orice subtitrare la film , bineinteles cu acelasi nume ca sa ti-o redea(fie ea 2d, 3d) ti-o reda cum trebuie.
La LG , nu trebuie convertit nici un film , ce prostii spuneti voi ca sa faceti dts in ac3 , asta e bullshit , intrati la setari , facetii un update la televizor , apoi va va merge sa citeasca orce format audio. Cu subtitrarea nu mai tin minte exact cum era , parca o lua direct ca samsungul , nu mai tin minte( sau e posibil sa o imparta prost cand dati butonul 3d)
La Panasonic ( am incercat eu azi si pe st30 si pe gt30 updatate la zi) filmul 3d sbs ti-l arata stanga dreapta si subtitrarea ti-o reda pe mijloc , tu cand apesi butonul 3d, iti ia subtitrarea de pe mijloc si ti-o face sbs , jumatatea dreapta din subtitrare ti-o trece in stanga , jumatatea stanga din subtitrare ti-o trece in dreapta. Dasta e necesar convertiti subtitrarile din 2d in 3d , cu ajutorul programului asta 3d-subtitler ca sa arate subtitrarea si stanga si dreapta , iar cand apasati butonul 3d o sa uneasca imaginile intr-una singura.

PROBLEMA MEA E CA NU MERGE PROSTIA ASTA DE PROGRAM , CIK ERROR LINE ... CRED CA E DIN CAUZA CA NU POATE CONVERTI ANUMITE LITERE , SI NU STIU CE SA II FAC.

Eu folosesc acest program.
Si intr-adevar apar erori cu referire la o anumita linie (ultima sau penultima) ... cele care apar cu www.....
Practic sterg din fisier ultima linie sau ultimele linii care contin un link de site si apoi nu mai am probleme

bafta

#26
Floryan

Floryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.04.2004
Eu am TV LG si nu merge DTS. Am in schimb Blue Ray Sony si nu am probleme cu sunetul Problema este legata de subtitrare 3D. Daca o pun cu acel soft 3DSubtitler aparatul nu o citeste individual, chiar daca are acelasi nume cu filmul. Tb integrata in formatul mkv. AM incercat clasicul MKVmerge GUI, initial cu subtitrarea nemodifcata cu 3DSubtitler, apare scris text dar nu se poate citi, o imparte aiurea pe ecran, asa ca am convertit-o 3D cu 3DSubtitler si am atasat subtirarea mkv-ul. In n momentul in care dau 3D , apare o mazgaleala in locul subtirarii. Exista vreo solutie sa o integrez suntriarea in containerul mkv si sa vizionez filmul in format 3D?

Edited by Floryan, 14 September 2012 - 15:13.


#27
aslan4narnia

aslan4narnia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.09.2012
salut!


Nu s.a mai raspuns de mult aici dar sper ca cineva isi va arunca un ochi si va fi in masura sa.mi dea un raspuns favorabil. In legatura cu subtitrarile pt filmele side by side (mkv) 3D. Problema e urmatoarea: Mi.am achizitionat de curand un Tv 3D Orion si un sistem 5.1 LG 3D Blu-Ray cu intrare usb care citeste si mkv. Toate bune pun filmul pe stick cu subtitrare dau play convertesc filmul SBS in 3D si... se vede bine numai ca subtitrarea se deregleaza. Adica tv.ul converteste 3D cu tot cu menul playerului plus subtitrarea. Am folosit programul 3D subtitle dar degeaba imi face format .sub playerul il vede dar nu citeste imi face format .idx dar nimic. Daca doresc sa convertesc din acel .sub (care mi.l face 3D subtitle) in .srt nu primeste, folosesc easy subtitle converter este singurul care il stiu. Inca o varianta,am deschis cu mkvmerge am pus filmul dar cand doresc sa adaug si .sub imi zice Not found. Nu stiu ce sa mai fac pt ca nu am gasit NIMIC un program care sa.mi faca subtitrari SBS (sau normal numai sa nu fie afectata de convertirea filmului) in asa fel incat atunci cand convertesc filmul SBS sa nu.mi afecteze subtitrarea. Tin sa precizez ca atunci cand pun stickul in usb.ul tv.ului si convertesc filmul in 3D  nu.mi afecteaza subtitrarea. Cel care citeste acest msg si stie vreo rezolvare la dilema mea il rog din tot sufletul sa ma ajute. Cred ca am ajuns la ideea ca am dat niste bani degeaba si nu ramane decat sa.mi cumpar filme 3D originale sa ma pot bucura de sistemul cumparat care arata o subtitrare normala! Multumesc ca ai avut rabdarea sa citesti!

#28
Floryan

Floryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.04.2004
Dupa lungi cautari am gasit o solutie pentru aceasta problema. Am facut asa si mi-a mers. Ideia este asta. Subtirearea trebuie convertita 3D cu 3D Subtitle, apoi RipBot264 se face demuxarea, atasarea subtirearii direct in film si remuxarea. Tot precesul pt un mkv de 11 Gb dureaza cam 6 ore (depinde de configuratie).
Pasi:
1. Convertirea subtirearii srt cu 3D subtitile.
2. In RipBot264 se da add la fisierul mkv, iar la partea de sunet se pune "fara sunet". Alegeti din mp4 in mkv
3. Selectati  proprietati si se alege ultimul tab " permanent subtitle" si se alege "build in picture", se va deschide o fereastra si selectam subtitrarea obtinuta la pasul 1
4. Dupa ce termina cu ajutorul mk merge GUI selectati fisierul mkv obtinut si cel original. Din cel original deselectati tot mai putin sunetul. Muxati, iar fisierul final va fi un mkv 3D cu sunetul nemodificat, iar subtitrarea 3D corecta.
Pt lamuriri stau la dispozitie. Daca cineva are o metoda mai simpla sunt interesat.

Edited by Floryan, 20 September 2012 - 14:11.


#29
aslan4narnia

aslan4narnia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.09.2012
Acum nu sunt acasa dar diseara cand voi ajunge voi incerca varianta ta. Deocamdata am un film de 4Gb si un pic. Tinem legatura!

#30
aslan4narnia

aslan4narnia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.09.2012

View PostFloryan, on 20 septembrie 2012 - 13:42, said:

Dupa lungi cautari am gasit o solutie pentru aceasta problema. Am facut asa si mi-a mers. Ideia este asta. Subtirearea trebuie convertita 3D cu 3D Subtitle, apoi RipBot264 se face demuxarea, atasarea subtirearii direct in film si remuxarea. Tot precesul pt un mkv de 11 Gb dureaza cam 6 ore (depinde de configuratie).
Pasi:
1. Convertirea subtirearii srt cu 3D subtitile.
2. In RipBot264 se da add la fisierul mkv, iar la partea de sunet se pune "fara sunet". Alegeti din mp4 in mkv
3. Selectati  proprietati si se alege ultimul tab " permanent subtitle" si se alege "build in picture", se va deschide o fereastra si selectam subtitrarea obtinuta la pasul 1
4. Dupa ce termina cu ajutorul mk merge GUI selectati fisierul mkv obtinut si cel original. Din cel original deselectati tot mai putin sunetul. Muxati, iar fisierul final va fi un mkv 3D cu sunetul nemodificat, iar subtitrarea 3D corecta.
Pt lamuriri stau la dispozitie. Daca cineva are o metoda mai simpla sunt interesat.

Nu obtin nici un mkv ci doar un fisier numit job 1 undeva in programs C-Temp-RipBot264temp aici am un folder numit job 1 dupa care niste fisiere job.list,job.state etc in folderul numit job 1 sunt alte fisiere din care nici unul nu este in format mkv. Oare unde am gresit sau ce nu am facut bine? am urmat intocmai pasii scrisi de tine numai ca atunci cand doresc sa optin subtitrarea convertita imi deschide cea de .srt si ,sub fara .idx. e nu este in neregula? Multumesc!

#31
Floryan

Floryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.04.2004

View Postaslan4narnia, on 20 septembrie 2012 - 19:34, said:

Nu obtin nici un mkv ci doar un fisier numit job 1 undeva in programs C-Temp-RipBot264temp aici am un folder numit job 1 dupa care niste fisiere job.list,job.state etc in folderul numit job 1 sunt alte fisiere din care nici unul nu este in format mkv. Oare unde am gresit sau ce nu am facut bine? am urmat intocmai pasii scrisi de tine numai ca atunci cand doresc sa optin subtitrarea convertita imi deschide cea de .srt si ,sub fara .idx. e nu este in neregula? Multumesc!
Job1 e un folder Temp. Ti-am facut niste printscreenuri sper sa le poti vedea. Pozele sunt in ordine 1,2 ..5

http://s1201.photobu...zpsde71fc13.jpg

Edited by Floryan, 20 September 2012 - 23:47.


#32
aslan4narnia

aslan4narnia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.09.2012
Nu vrea prietene desi urmez intocmai pasii ca si in imaginile puse de tine. Singurul loc unde imi creeaza folder este acolo in Temp isi face job.1. Ii face muxing in 2 secd si atat in afara de Temp isi mai creeaza un alt folder unde sa zic ca se afla mkv.ul? dar asa repede sa-l ripuieasca? Uite daca ai nervii tari si doresti sa ma ajuti cu un teamwiwer intri la mine in pc, asta e add meu de mess  creeda19. Maine dupa ce vin de la munca undeva dupa ora 18. Multa bafta!

#33
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Vis-a-vis de subtitrari 3D, personal nu cred (si luati-o ca pe o parere personala, deci subiectiva) ca producatorii de tv-uri s-au complicat prea mult cu softul dedicat pentru asa ceva.In primul rind deoarece acest tip de subtitrari sunt executate cu softuri nelicentiate, fiecare si-l face cum il taie capul, deci ar fi posibil ca numai un anumit tip de sub sa fie recunoscut de tv, celelalte nu.

De aici apar probleme legate de garantie, scandaluri, banii ceruti inapoi. Asa cum amintea cineva mai sus, care firma s-ar lega la cap daca n-o doare? Si nu in ultimul rind marii producatori nu incurajeaza pirateria. Este evident ca nici home cinema-urile (ma refer la cele blu-ray) nu recunosc fisierele de subtitrare 3D create cu acest tip de softuri la filmele redate de pe hdd-uri externe/stick-uri.

Si atunci cam ce-ar fi de facut? Cred ca achizitionarea unui media player ar fi optiunea ideala deoarece (in functie de marca/model), datorita unor echipe de entuziasti, beneficiaza de o dezvoltare software cu mult dincolo de ce-au gindit initial producatorii.Cel putin asa s-a intimplat in cazul firmelor AC-Ryan, E-Boda, E-Great, ca sa nu amintesc decit de cele mai cunoscute si apreciate media playere de pe piata noastra care decodeaza impecabil fisierele de subtitrare 3D.

Singurul soft mai acatarii gasit (dupa indelungi cautari) a fost 3D Subtitler. N-am reusit sa fac pina acum cu ajutorul lui decit 2 subtitrari 3D, la celelalte incercari aparind invariabil mesjul 'Error in n... line'. Ideea este ca cine nu se pricepe sa cirpeasca o subtitrare ar trebui sa cauate una alternativa pina la gasirea uneia care sa satisfaca gusturile 3D Subtitler-ului. Oricare din media player-ele enumerate mai sus (cu fw-ul actualizat) vor reda impecabil acest ansamblu de fisiere rezultatul fiind o subtitrare 3D perfecta.

Edited by costidraghia, 08 October 2012 - 11:19.


#34
puiuf

puiuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2009
rookmaster esti cel mai tare. Scurt si la obiect, exact ce trebuie spus despre acea eroare, fara sa bati campii. Ai perfecta dreptate, se rezolva imediat fara probleme. Esti genial. FELICITARI !

#35
gia3

gia3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2007
Foloseste " Subtitles modifier " pentru a corecta  ( .srt) ,eu personal sterg si liniile cu ( www.) ,dupa care se foloseste
" 3DSubtitler2710Se " si nu vei avea nici o eroare.

#36
bebedoru

bebedoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.10.2009
de trei zile ma chinui sa vad 3d pe un lg 47 lm 660s, in final am reusit
folosesc un media player Dune basic 2.0 care stie 3d pe partea de video dar nu subtitrare
am studiat pe forum si am constatat ca trebuie subtritare cu idx/sub ceea ce nu stia playerul si nici playerul de la tv
mai aveam in dormitor un media player e-boda all475 care am vazut ca stie subtitrare pntru 3d
am convertit subtitrarea srt  cu 3d-subtitler (chinuit pana am invatat toate chitibusurile )
daca filmul in mkv are titrarea inclusa in container o scot cu mkmerge gui, apoi o folosesc la convertire cu 3d sub
redenumesc toate fisierele rezultate cu ex 1.mkv  1.sub  etc taote in alt folder cu o denumire generica a filmului
a mers foarte bine dupa vreo patru dupa amiezi de munca si testari
pt raspunsuri bebedoru pe mess

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate