Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Subtitrarea la un film 3d SBS

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004
Salut, eu tot ma chinui pe un tv panasonic sa vad subtitrarea ca lumea. Filmul e .mkv, sbs, left image first. Problema e:

- daca e .srt, o pune stanga-dreapta
- daca o fac cu 3dsubtitler idx/sub, si sterg 3d, n-o mai vede tv-ul.

Ar mai fi solutia sa trimit din PC direct 3d pe TV dar inca nu am inteles cum sa fac asta, cu ce soft :(

Am citit ce ati scris mai sus, dar nu am reusit..

#38
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Si eu am aceeasi problema cu un Panasonic TX-L47ET5E, Full HD. Incerc sa rulez filmele 3D de pe un HDD conectat pe USB, dar subtitrarea mi-o pune stanga-dreapta, imposibil de citit. Am sa incerc direct din PC, o sa-l leg la TV prin cablu VGA si sper sa gasesc un player care sa fie mai flexibil.

#39
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
eu am renuntat de mult sa mai vad filme sbs .... subitrarea se face foarte simplu ffs

si bsblayer si vlc au posibilitatea ca sa pui subtitrarea in stanga .. si el o va afisa corect in MIJ

dar nefiind integrata nativ pe mine ma deranjeaza extrem de mult

este diferenta de la cer la pamant la subtitrarile din bluray vs cele care se pun pe sbs

#40
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.04.2007

View PostHelllBoy, on 02 decembrie 2012 - 11:39, said:

eu am renuntat de mult sa mai vad filme sbs .... subitrarea se face foarte simplu ffs

si bsblayer si vlc au posibilitatea ca sa pui subtitrarea in stanga .. si el o va afisa corect in MIJ

dar nefiind integrata nativ pe mine ma deranjeaza extrem de mult

este diferenta de la cer la pamant la subtitrarile din bluray vs cele care se pun pe sbs
Incearca asta :
http://forum.compute...yer-extern.html

#41
Kerlakovska

Kerlakovska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.02.2009
salut
am si eu o intrebare, daca cineva a reusit sa faca subtitrarea la film 3D. De cateva cateva zile am achizitionat un Finlux 3D, nu e asa de stralucit dar sper sa mearga. am luat un film 3D Blueray, 1080 etc, cu subtitrare inclusa in film. La inceput filmul nu avea sunet si subtitrare, cu sunetul am rezolvat-o foarte usor, iar subtitrarea nu stiu cum sa fac. ma poate ajuta cineva ? stima

#42
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Filmele Blu Ray 3D le redati cu Total Media Theardre 5.3 (versiunea care nu mai decaleaza audio de video).
Daca subtitrarea e inclusa in film,click dreapta si alegi din lista de la subtitrari.

#43
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Eu nu am reusit nicicum sa fac sa mearga pe TV subtitrarea 3D (pe PC am reusit cu 3D subtitler , dar pe mine ma intereseaza pe TV).Singura modalitate a fost sa convertesc din nou filmul respectiv cu hardsub 3D , dar la rezolutie fullHD , e un proces foarte , foarte lung (~10-20 ore , depinde de procesor).

Daca a gasit cineva o solutie si a testat-o e rugat sa posteze.

Edited by Dany noob, 18 April 2013 - 15:29.


#44
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Nu prea vad cum. Ori ai subtitrarea inclusa in film si este 3D,ori pe stick si e 2D.
Si 3D si pe stick langa film nu se poate din pacate. Cel putin eu nu am reusit.

#45
Kerlakovska

Kerlakovska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.02.2009
salut. pana la urma am reusit cu subtitrarea, fara sa o mai transform sau ceva de genul acesta. am pus subtitrarea in acelasi folder cu filmul si le-am dat la amandoua acelasi nume ( difera, doar, ca filmul are extensia "mkv" iar subtitrarea "srt"), de pe stick. la mine asa merge. daca a mai gasit cineva alta modalitatea, rog sa o prezinte. stima

#46
crx

crx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.06.2005
Salut. Posed un tv3d lg lm620s care functioneaza impecabil cu playerul intern atat pe usb cat si din retea folosind un server de streaming(serviio , mezzmo). Parte curioasa este ca playerul pt DLNA si usb foloseste instructiuni diferite. Prin DLNA este limitat strict la protocolul respectiv (nu se pot reda de exemplu fisiere iso.dvd sau iso.bd cu meniuri, nu pot fi incluse in containere mkv decat fisiere .srt-2d, nu se pot schimba pistele audio).Pe parte de usb, functioneaza un pic mai bine cu mai multe optiuni, dar lipseste cu desavarsire formatul titrarilor 3d. Nu cred ca se rezolva curand aceasta pb, ar insemna sa nu mai vanda nimeni playere bluray. Titrarile 2d sunt de cele mai multe ori deranjante atunci cand vizionezi un film 3d.Este greu de focalizat titarea 2d care se afla pe 'sticla' tv-ului atunci cand are loc o actiune care 'iese' din ecran un metru fata de 'sticla', si alte detalii se afla in spatele 'sticlei' la un alt metru. Ochiul se pierde in focalizare, cand in fata, cand pe sticla, cand in spate.Titrarile originale din bluray sunt pozitionate in fata sticlei, tocmai din aceasta cauza. Singurele titrari 3d accesibile sunt cele de forma vobsub(.sub+.idx) sau bluray(.sup).Din pacate majoritatea playerelor integrate in tv-urile 3d nu le pot reda(al meu sigur nu poate-am incercat toate variantele).Nu ramane decat solutia unui player extern care sa nu se supuna strict standardului dlna.Acestea sunt destul de scumpe dar totusi merita.Eu am rezolvat aceasta problema folosind un device extrem de simplu.Raspberry Pi, pe care am instalat o versiune de XBMC. Merge super si prin usb si prin retea, cu fisiere de titrari 3d incluse in mkv sau separat in folder langa film. Citeste si executa foldere bluray(bdmv,certificate) cu meniu, la fel folderele dvd(video_ts). Merge impecabil cu fisiere iso.dvd sau iso.bd cu meniurile respective. Convertirea unei titrari 2d in 3d dureaza cateva minute si e extrem de simpla (3dSubtitler). In functie de dorintele fiecaruia, se poate ingloba(muxa) in mkv (varianta cea mai simpla) sau se pot crea imagini bluray, depinde de gust si de suportul pe care se va folosi.In final se va obtine un 3d de calitate dintru-n mkv si un srt-2d. stima.

#47
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
eu cu playerul tv`ul samsung D8000, nu pot sa vad la un film 3D si subtitrarea, doar daca pun o subtitrare de la un film format 2D, dar parca deranjeaza la ochi :\ ce e de facut

#48
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Nu ai cum sa vezi cu player`ul din TV subtirare externa 3D.
Ai avea nevoie de 2 fisiere,unul .srt/.sub si unul .idx,cel din urma nefiind citit de player`ul TV`ului.

Ori iei film 3D cu subtitrarea inclusa ori il redai prin VLC de pe PC pe TV.
Alta varianta nu ai,cel putin eu nu stiu o alta.

#49
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
cu ce pui subtirarea direct in film`ul 3D ?! dar sa las si format MKV la film, mersi

Edited by ebin_os, 24 August 2013 - 21:05.


#50
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Nu stiu exact cum se face asta pentru ca nu am incercat,dar banuiesc ca Google ar sti mai multe:
http://videotutorial.ro/cum-se-adauga-subtitrari-intr-un-fisier-mkv-in-doar-cateva-secunde-tutorial-video/

Posibil sa fie si metode mai usoare,mai cauta si vezi ce gasesti.

#51
HaoS

HaoS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.09.2004
Am reusit sa fac streaming catre  TV Panasonic  si sa se vada subtitrarea corect pentru filmele 3D.
( aveam aceeasi problema ca multi altii, subtitrarea se impartea in doua cand incercam sa vad un film 3D cu subtitrare srt atasata)

Streamingul l-am facut cu PS 3 Media Server ( Windows )

Subtitrarea am facuto EXACT ca aici http://s10.postimg.o...ginpl/image.png   ( bifati exact aceleasi optiuni, inclusiv fontul )


am copiat subtitrarile create in acelasi folder cu filmul , cu acelasi nume

Merge perfect insa trebuie un pic lucrat la adancimea subtitrarii

#52
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Recomand -3 sau -4 la adancime,spre Front. Daca e pui in spate,de multe ori cauzeaza dureri ale ochilor,fiind mai dificil de focalizat pe ea.
PS: Poti reda bine mersi filmul cu VLC,apoi adaugi cele 2 fisiere rezultate (.idx si .sub) in VLC folosind optiunea Add Subtitle din VLC.

#53
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007

View PostHaoS, on 28 august 2013 - 00:27, said:

Am reusit sa fac streaming catre  TV Panasonic  si sa se vada subtitrarea corect pentru filmele 3D.
( aveam aceeasi problema ca multi altii, subtitrarea se impartea in doua cand incercam sa vad un film 3D cu subtitrare srt atasata)

Streamingul l-am facut cu PS 3 Media Server ( Windows )

Subtitrarea am facuto EXACT ca aici http://s10.postimg.o...ginpl/image.png   ( bifati exact aceleasi optiuni, inclusiv fontul )


am copiat subtitrarile create in acelasi folder cu filmul , cu acelasi nume

Merge perfect insa trebuie un pic lucrat la adancimea subtitrarii

da dar tot nu redai filmul cu playerul tv`ului .. eu la asta ma refer

#54
dannytelo

dannytelo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.01.2009
pentru toata lumea de pe forum interesati si care aveti problema cu redarea subtitrarii pe tv 3D, pararea mea sa nu va mai chinuiti atat, si mai ales cu conversii de ore intregi, doar luati filmul 3D si o subtitrare normala in format .srt dar sa fie pentru o varianta bluray ca se va potrivi sigur cu  varianta de film 3D, o puneti in accelasi folder cu filmul si o redenumiti precum numele fisierului video....normal ca subtitrarea va avea .srt iar fisierul video . mkv....rulati de pe playerul tv-ului 3D, de pe stick sau hdd extern si veti avea subtitrare perfecta.
Doar nu vreti acum scris 3D, nu!?
Bafta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate