Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Sony Xperia S

- - - - -
  • Please log in to reply
496 replies to this topic

#55
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
N-am mai avut android si nu pot face comparažie cu altele. Insa se miŗcć rapid fata de Nokia N8 al meu, dar nu e fair sa compar 680 mhz cu 1500 mhz si dual core. La poze mi se pare mai bun N8 insa faptul ca xperia face poze atīt de rapid consecutiv e un pluscīnd ai copii si animale in continua miscare. Si la 12 mp pusa pe o hīrtie A4 e mai mult decīt suficient daca ai focusat corect. Un aspect negativ e forma colturoasa care nu prea comoda la tinut. Tastele de sub display sīnt uneori greu de nimerit pentru ca n-au lumina sub ele ci pe bara luminata de sub ceea ce e doar de design. Ecranul nu se roteste decat in aplicažii nu si in homescreenurile cu icoane.

#56
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Ah, cel mai enervant mi s-a parut transferul contactelor din PC(outlook) in Xperia . Desi exista in PC Companion optiunea ''I ONLY want to copy contacts from my computer'' nu am reusit sa copiez in telefon ceea ce exista in Outlook pentru ca la un moment dat sare la optiunea copiere din telefonul vechi. Singura metroda este sa sincronizezi Outlook cu contul tau de Gmail si apoi telefonul sa citeasca din Gmail contactele. Unii zic ca au reusit chiar sincronizare cu telefoane non-Sony. Mie mi se pare scarpinat dupa cap sa incluzi si Gmail intre PC si telefon, poate nu vreau din motive de securitate sa-mi pun contactele pe internet.

#57
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
eu am iphone 4 si asta o sa fie urmatorul meu telefon, l-am ales in devafoarea 4s :o .

Chiar nu credeam ca o sa ajung sa am android :D ..

#58
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Zi si de ce, pentru castiu ca e asa ... o mīndrie sa spui ca ai iphone, iar eu nu vad de ce. Experienta mea cu iphone 3 se rezuma la imposibilitatea de a salva contactele in pc( cu ce soft scoti in outlook sau in excel sau text) dupa jumatate de ora ge googluit si imposibiltatea de a face tethering fara jailbreak care la Nokia se face in 2 min.

#59
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
deci eu nu suportam iphoneul inainte(acum vroe 2 ani) pana cand am pus mana pe un iphone 3gs si l-am luat la o saptamana a aparut iphone 4 si l-am luat :) ! Sincer nu se compara softul de la android cu cel de la iphone, acum limitele alea pot fi scoase cu jailbreakul untheter.

----

iN fine eu sunt " fan " sony, de fapt mai nou am fost si pot sa spun ca am facut prostia vietii mele+ am pierdut multi bani din aceasta cauza:|.
Telefonul meu SOny Xperia S, noul meu telefon de fapt, are pete galbene pe ecran care se accentueaza odata cu incalzirea ecranului.

Era o mandrie sa ai iphone, acum au toti iphone, de aceea si am renuntat la el si am luat acest telefon care are probleme..exista vreo solutie pt a scapa de aceste pete :( ?

Din cauza acestui defect la un TELEFON HIGH END, adica la iphone jur daca mi s-a blocat 1 secunda si l-am forjat de au fost perioade cand il incarcam de 3 ori pe zi la cat de mult eram pe net sau ma jucam pe el, si xperia S fiind telfon nou se pare ca are ecranul varza :( .. pacat de rezolutia aia superba ca se vede super tare.

Eu l-am cumparat pe alb, materialul e unul placut la atingere, si se zgarie greu pt ca e un material mat si astazi am observat ca am folie pe ecran.. va rog sa-mi spuneti si voi daca aveti folie pe ecran(uitati-va atent) ca si la al meu se vede f greu!
Succes in continuare:(.

Edited by pimpey, 03 May 2012 - 16:26.


#60
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
Pai toate vin cu folie pe ecran. Daca ai pata galbena Sony au anuntat oficial ca schimba telefoanele cu aceasta problema. Nu dau sursa ca nu am timp acum sa o caut, o gasesti tu, sau mergi direct la garantie.

Edited by msjohntm, 03 May 2012 - 18:35.


#61
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
am citit despre ea deja ...n-am garantie dar am inteles ca le schimba si fara garantie deoarece este un defect din fabrica si e vina lor. acum chestia e ca nush unde exista un service sony .

#62
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View Postlbanias, on 27th April 2012, 10:35, said:

N-am observat inca asta si nu pot sa zica ca m-am dat mai mult de 1 ora pe net intr-una. Din ce am citit , vara la temperaturi mari s-ar putea sa apara. Aspteptam...
as dori sa putem discuta despre comportamentul acestui telefon pe facebook sau telefonic.

#63
dogarustfn

dogarustfn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 01.07.2007

View Postursuciz, on 28th February 2012, 15:41, said:

Mult...la aproape aceiasi bani vor aparea telefoane cu procesor quad,ecrane mai mari,etc...

Cand vor aparea acele telefoane s-ul o sa conste mult mai putin.si ai spus bine cand vor aparea...

#64
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
cum va mai merge? se blocheaza, restarteaza? Camera e ok? Focusul la inregistrarea video cum este? O mai scadea pretul sub 20 mil la liber cat e acum in urmatoarele luni? Bateria tine mai mult de o zi cu ecranul 2h aprins?

#65
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
Si cei care n-ati primit smart tags-uri in pachet de unde le-ati cumparat?

#66
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
Mi-am luat pana la urma un "P". Nu stiu cine m-a pus ca eu am avut doar telefoane cu windows WM sau WP si acum tre sa invat si android. Oricum am simtit imediat avantajul la comunicarea cu calculatorul pentru schimbul de fisiere fata de WP unde puteam sa le transfer doar prin contul de windowsLive prin internet (in afara de continutul media unde WP sta parca mai bine). Deci am gasit un plus. Alt plus ce l-am gasit fata de xperia s de data asta ar fi feedbackul butoanelor home/meniu/back care la P se apasa chiar pe banda transparenta si nu ca la S unde se apasa mai sus si sunt greu de nimerit de obicei. Si ecranul mi se pare mai luminos decat la S (poate din cauza Sony WhiteMagic technology?). Am fost croit initial pe xperia S dar datorita plasticului ce nu mi s-a parut premium si a petei galbene ce aparea la destui pe ecran am riscat cu xperia P (am si 2 SmartTags in pachet). Pot sa va spun ca am si navigare cu suport vocal preinstalata in limba romana (beta) care la mine si functioneaza. Si prima poza chiar o faci in 2 secunde cu telefonul blocat.

#67
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

View Postmsjohntm, on 28th May 2012, 17:30, said:

Mi-am luat pana la urma un "P". Nu stiu cine m-a pus ca eu am avut doar telefoane cu windows WM sau WP si acum tre sa invat si android. Oricum am simtit imediat avantajul la comunicarea cu calculatorul pentru schimbul de fisiere fata de WP unde puteam sa le transfer doar prin contul de windowsLive prin internet (in afara de continutul media unde WP sta parca mai bine). Deci am gasit un plus. Alt plus ce l-am gasit fata de xperia s de data asta ar fi feedbackul butoanelor home/meniu/back care la P se apasa chiar pe banda transparenta si nu ca la S unde se apasa mai sus si sunt greu de nimerit de obicei. Si ecranul mi se pare mai luminos decat la S (poate din cauza Sony WhiteMagic technology?). Am fost croit initial pe xperia S dar datorita plasticului ce nu mi s-a parut premium si a petei galbene ce aparea la destui pe ecran am riscat cu xperia P (am si 2 SmartTags in pachet). Pot sa va spun ca am si navigare cu suport vocal preinstalata in limba romana (beta) care la mine si functioneaza. Si prima poza chiar o faci in 2 secunde cu telefonul blocat.

M-ar interesa camera foto poti sa uploadezi niste poze facute cu xperia P?

#68
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
In lumina buna face poze cel putin la fel de bune ca Nokia N8 (probat de mine), daca scoti stabilizarea digitala inutila. In low light nu prea face poze bune ca N8 decit daca il sprijini bine. Exmor pare doar un concept de marketing... Ca viteza de pozare e superb datorita procesorului, poti face poze in rafala foarte rapid. Videourile capturate mi se par gretoase de urmarit cind il misti, tinindu-l in mina, cu sau fara stabilizare. Te dor ochii ... Nu cred ca exista stabilizare digitala care sa se apropie de cea optica.
Ce vreau sa probati cei care aveti Xperia S, P ... ? Poza in mod auto iese aproape oricind in focus. Poza in orice mod manual, adica landscape, portrait, ... iese blurry, miscata afar din focus. La focusare (apasare pe jumatate) pare ca face focus(vezi clar asta), iar cind face focus lock apare afara din focus, iar pozele ies adesea afara din focus. Enervat, deoarece nu te poti baza pe ce vezi inainte de apasare full a shutterului. Chestie vazuta dupa descarcare pe PC si marire la 75-100%, sau chiar din telefon se observa. Desi auto mode selecteaza tot din modurile pe care le alegi tu manual, pare ca face treaba mai bine.

Edited by lbanias, 31 May 2012 - 00:11.


#69
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
Pun niste poze facute cu modul auto. Attached File  DSC_0057.jpg   1.51MB   142 downloads
aceeasi poza facuta cu E900: Attached File  WP_001024.jpg   1.11MB   114 downloads
si aceeasi poza facuta cu Canon A3000: Attached File  IMG_1409.JPG   2.98MB   116 downloads

Parca ar reda culorile mai natural (adica mai aproape de cum se vede cu ochiul in realitate), dar mi se pare totusi cea mai slaba poza din cele 3. Are cam mult zgomot totusi.
Pozele de interior intradevar sunt si mai proaste. Attached File  DSC_0077.jpg   2.05MB   128 downloads

La focusare din buton merge bine, dar la fotografiere (apasarea butonului pana la capat) e destul de incomoda pozitia si misti aproape intotdeauna aparatul. asa ca butonul il folosesc doar pentru trezire si poza o fac de pe ecran.

#70
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Te rog fa poze doar cu Xperia S pe acelasi subiect cu modul SCN Auto , apoi cu Normal (no situation), Landscape, poate si Sport. Vreau sa-mi confirmi ca nu stie sa focuseze corect decit in SCN Auto, ca sa-mi dau seama daca al meu e defect. Uite exemple in care poti vedea info de EXIF cu ce mod au fost facute, la care se vede clar diferenta de focus si zgomot. Nu inteleg cu pe SCN Auto face ok, cind de fapt se alege tot unul din modurile pe care le poti alege tu manual . Doar prima e pe Auto si slecteaza ISO mic si expunere scurta, la restul vrea ISO 400 si expunere lunga. Vreau sa evit SCN Auto deoarece face continuu focus si nu doar cind faci poza , consumind inutil bateria si-asa insuficienta.

Attached Files


Edited by lbanias, 04 June 2012 - 00:26.


#71
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Am mai spus : Ecranul nu se roteste decat in aplicažii nu si in screenurile cu icoane. Nu vi se pare enervant ???

#72
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
La mine in modul SCN Auto ISO incepe de la 50, iar daca pun pe modul manual trebuie sa aleg din lista unde am 100, 200, 400 sau 800. Adica pe manual iti alegi tu ISO. Intradevar am observat si eu ca pe Auto are expunerea mai mica orice as face. Am facut cele 4 situatii sa vezi diferentele (la manual am pus ISO-100).
Poze facute cu Xperia P (nu Xperia S) pe acelasi subiect cu modul SCN Auto , apoi cu Normal (no situation), Peisaj si Sport:
Attached File  DSC_0192.jpg   1.39MB   70 downloadsAttached File  DSC_0193.jpg   1.91MB   63 downloads
Attached File  DSC_0194.jpg   1.92MB   53 downloadsAttached File  DSC_0195.jpg   1.91MB   52 downloads

Pana la urma daca focusezi cu degetul pe ecran (nu cu butonul fizic) ies pozele destul de bune, unele unde ai multa lumina chiar foarte bune.

Edited by msjohntm, 05 June 2012 - 20:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate