Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sony Xperia S

- - - - -
  • Please log in to reply
496 replies to this topic

#37
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
:quietsign:
http://europe.nokia....ia-808-pureview
http://europe.nokia...._Whitepaper.pdf

#38
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011

View PostSonyQ, on 15th March 2012, 02:05, said:

Si asta e doar inceputul. La capitolul foto-video-audio, nu va exista nicodata un telefon care sa concureze Sony. Sa-ti intre bine in cap :)
Multumesc pentru complimente.



Foto: Nokia N8, 808.
Audio: Samsung S8500, Iphone 4.

Esti o pierdere de timp...

Daca erai inteligent aduceai in discutie faptul ca noile modele produse de Sony-Ericsson au o contructie de top si o interfata bine optimizata, lucururi care lipsec cu desavarsire la terminalele Samsung cu Android. De asemnea suportul tehnic a fost imbunatatit.



PS.Ma tenteaza Sony Xperia P.

Edited by Papillon_, 18 March 2012 - 23:11.


#39
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004

View PostSonyQ, on 15th March 2012, 02:05, said:

La capitolul foto-video-audio, nu va exista nicodata un telefon care sa concureze Sony. Sa-ti intre bine in cap :)

Asta astept sa vad si eu, incepind de miine , cind vine comanda mindrei - Xperia S ! Si il voi compara cu vechiul meu Nokia N8 tot cu 12 MP. Chestie deja facuta de altii, gasesti cu Google...
Altfel, nu te hazarda cu convingeri personale decit daca o faci din experienta personala, risti sa cazi in penibil ! Forumurile astea ar trebui sa fie pentru ajutor reciproc intre posesori, nu pentru lupte, insulte, ... Poti cel mult deschide un topic de "'X versus Y"' daca vrei concurs !

#40
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
"Sony Xperia S review: NXT of kin" link.

"Sony without Ericsson. Xperia S a couple of cores short and a year late to the flagship party. Doubters may still have a point there but the Xperia S has more things going for it than against.

With a top-notch camera and excellent screen, standard microHDMI port, very good audio quality and plenty of storage, the Xperia S will readily meet your multimedia needs. As long as you install a proper video player from the Play Store that is, as the stock one just doesn't cut it.

We didn't run into a situation where the available processing power wasn't enough, so for the time being the dual-core vs. quad-core argument seems like a matter of pride rather than p"

Main disadvantages


Android 4.0 Ice Cream Sandwich out of the box
Display has sub-par viewing angles
No microSD card slot
microSIM only
Shutter key isn't particularly comfortable

Attached Files



#41
emisan

emisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 01.03.2007
Numai cand vezi valoarea imensa a SAR-ului (1.30 W/kg (head)) fata de 0.34 W/kg (head) la SGS II sau 0.24 W/kg (head) sau primul SGS, iti trece toto cheful sa il cumperi.
Multa lume trece cu vederea valorile SAR-ului dar peste 10, 20 de ani s-ar putea sa ne coste mult.

#42
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004

View Postemisan, on 1st April 2012, 01:27, said:

Numai cand vezi valoarea imensa a SAR-ului (1.30 W/kg (head)) fata de 0.34 W/kg (head) la SGS II sau 0.24 W/kg (head) sau primul SGS, iti trece toto cheful sa il cumperi.
Multa lume trece cu vederea valorile SAR-ului dar peste 10, 20 de ani s-ar putea sa ne coste mult.

Fii tu fara grija ca daca nu daca mori de telefon , mori de multitudinea de transmisiuni radio,TV,WIFI,3G... chiar si de microundele cuptorului ! Sa nu exageram, speranta de viata creste constant si cu astea linga noi. Ca sa nu mai vorbim de aia de la blocurile care pentro o "varuiala" si un "termopan" au acceptat sa le puna operatorii antenele deasupra capului...

#43
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
Sa speram ca daca are SAR-ul mare prinde mai bine semnalul.
Care ati vazut pe viu telefoanele? e mai elegant cel pe alb, sau pentru barbati e de preferat negrul?

#44
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Mindra mea il are de vineri, am preferat negru pentru contrastul barei transparente, insa pare cumva cheap, mai ales capacul din spate care-i un plastic moale. Sper sa nu crape, mai ales ca se sliduie foarte usor , existind riscul sa -l pierzi.

#45
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View Postemisan, on 1st April 2012, 02:27, said:

Numai cand vezi valoarea imensa a SAR-ului (1.30 W/kg (head)) fata de 0.34 W/kg (head) la SGS II sau 0.24 W/kg (head) sau primul SGS, iti trece toto cheful sa il cumperi.
Multa lume trece cu vederea valorile SAR-ului dar peste 10, 20 de ani s-ar putea sa ne coste mult.
eu nu cred ca valorile date  sunt cele reale.efectul SAR este in functie de durata convorbirilor.incearca sa vorbesti cu diferite telefoane si ai sa vezi ce simtila urche dupa fiecare.

#46
asuletz89

asuletz89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2011
Review complet limba romana : http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/sony...ia-s_13030.html

Și dacă mă întrebați ce neajunsuri îi găsesc lui Xperia S:

    * durata de viață a bateriei de doar o zi
    * camera focusează greu la începutul filmării
    * butoanele capacitive frontale sunt foarte greu de nimerit/apăsat
    * nu are slot microSD
    * bateria nu se poate înlătura
    * capacele porturilor/cel al bateriei sunt cam greu de pus la loc/scos
    * putea totuși rula Android 4.0

Edited by asuletz89, 13 April 2012 - 00:05.


#47
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
- Mindra reuseste sa obtina 2 zile lejer, chiar 3 daca se risca sa nu-l incarce (avea 40% inca) cu vorbit destul de serios(adica e medic de familie, deci e sunata des). Insa nu prea se da pe net sau games, eu mai il testez. Problema e ca nu am gasit incorporat un contor de apeluri , desi ala de date exista !!!
- Pe mine ma deranjeaza focusul la foto, adica il face aparent OK la semi-apasare shutter dar inainte sa apas full imi arata imaginea neclara ca si cum ar fi nefocusata. Insa daca apas full sa fac poza , aceasta iese ok ca focus. Deci eu am emotii la compozitie ca nu stiu daca sa refocusez sau sa fac poza care arata neclar.
- De acord ca butoanele capacitive frontale sunt foarte greu de nimerit/apăsat .
- nu are slot microSD : nu vad la ce ti-ar trebui mai mult de 32 GB, poata daca vrei sa vezi filme HD mkv ... desi nu merg fisiere mai mari de 4 GB din cauza limitarii formatarii memoriei telefonului la FAT32. Deci poti pune mai multe fisiere video dar doar pina in 4GB fircare, iar un mkv 720p  e cam peste 4GB.  Mai e mp4 video...
- bateria... de abia l-ai luat, crezi ca moare asa repede? Cit poa sa coste un "mester" s-o schimbe ? Dar cica ar fi doar ceva suruburi de scos.
- De acord  - capacele porturilor/cel al bateriei sunt cam greu de pus la loc/scos
- nu mia fiti nerabdatori dupa updateuri... eu am experiente neplacute cu cele de la Symbian, mai bine asteptati sa vedeti feedback de la altii, sau chiar alte Andriode care deja au 4.0. Si sa nu-mi spuneti ca sperati sa tina bateria dublu dupa un astfel de update, ca rid si va reamintesc ca detineti un mini TV la care cred ca ecranul maninca cel mai mult, deci... luati Nokia 1xxx daca vreti autonomie.


Nu vi se pare capacul din spate ca fiind din plastic ieftin si prea moale ? Oare se rupe usor sau e flexibil ? Mi se pare ca iese prea usor din locas, nici nu trebuie efort sa-l scoti.

#48
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View Postlbanias, on 4th April 2012, 04:35, said:

Mindra mea il are de vineri, am preferat negru pentru contrastul barei transparente, insa pare cumva cheap, mai ales capacul din spate care-i un plastic moale. Sper sa nu crape, mai ales ca se sliduie foarte usor , existind riscul sa -l pierzi.
plasticul de pe sony e cel mai rezistent la crapare si la mizerie.spun asta din experienta folosirii unui xperia cu carcasa alba si am o meserie destul de mizerabila.de la ce magazin ati cumparat telefonul si cat a costat?

#49
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

View PostSonyQ, on 15th March 2012, 03:05, said:

Si asta e doar inceputul. La capitolul foto-video-audio, nu va exista nicodata un telefon care sa concureze Sony. Sa-ti intre bine in cap :)

Hahahaha :)). La capitolul foto il face iphone 4s praf pe xperia s sau samsung galaxy s 2. Vine tare din urma si htc. Camera de 16 MP de pe HTC titan 2 va fi portata pe android si sa vezi ce o sa planga sony. Si nokia vine din urma cu tehnologia pureview.
Sony nici pe xperia S nu a fost in stare sa puna un led calumea care sa lumineze bine noaptea. Are acelasi led ca xperia arc zici ca e lumanare.
Xperia S are lentile din PLASTIC de aici rezulta si calitatea foarte proasta a imaginii pe un crop 100% (la standardele actuale) in ciuda rezolutiei de 12 MP. Mai bine puneau pe xperia s un modul foto decent de 8 MP fara zgomot de imagine. Pana si sony ericsson ELM face poze mai bune ca xperia S. Degeaba are 12 MP camera daca chiar si miscorand fotografia la 8 MP se vede zgomotul cromatic pe imagine.

Xperia ARC a scazut de la 2200 de lei acum se vinde si cu 800 lei SH.. o scadere uriasa de pret intrun singur an ce reflecta ce bun a fost modelul ala de telefon.
Sony se duce in jos. Nu mai vrea sa tina pasul cu tehnologia. Macar daca ar lansa un singur varf de gama si restul pocnitori ar fi mai bine dar nu vor sa invete din anii 2008-2011. Treaba lor ei vor avea de pierdut si au avut de pierdut asta vazandu-se in pierderea financiara imensa pe care au avuto.

Edited by K-X-T, 17 April 2012 - 16:27.


#50
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004

View Postenku11, on 15th April 2012, 14:14, said:

plasticul de pe sony e cel mai rezistent la crapare si la mizerie.spun asta din experienta folosirii unui xperia cu carcasa alba si am o meserie destul de mizerabila.de la ce magazin ati cumparat telefonul si cat a costat?

Alin-GSM, 2150, vad ca acum a scazut sub 2000, primit in Timisoara chiar in ziua urmatoare comenzii.

#51
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Vorbesti din experienta proprie sau din ce ai citit de pe net ? Pina nu faci poze tu cu 2 telefoane competitoare , cadre identice, n-ar fi intelept sa iti dai cu parerea. Eu am facut comparatia Xperia S cu Nokia N8 si mi-a cam iesit la fel cu ce ziceau ceilalti, mai profi in ale foto. Insa pot spune ca au fost si poze in care mi-a placut mai mult Xperia. E relativa comparatia, as zice ochiometrica... atita timp cit nu ai aceeasi rezolutie la cele 2, 8 Iphone - 9 Xperia. Mai jos s-ar putea sa nimeresti poate 5 MP, dar nu e relevant. Mai e si marimea fizicz a senzorului si softwareul care defineste culorile. Am vazut la Nokia N8 cum soft diferit poate da rezultate ciudate cu acelasi hardware. Si, ca sa nu fim copii, cine printeaza foto la full size (8-12 MP) cind un A4 e cam 3MP ? O poza facuta la 8-12 MP printata pe A4 va iesi oricum superb, cu conditia unui focus corect. Fiti multumiti ca nu mai trebuie sa purtati aparat foto clasic la voi pentru orice ocazie.

#52
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View Postlbanias, on 17th April 2012, 17:29, said:

Alin-GSM, 2150, vad ca acum a scazut sub 2000, primit in Timisoara chiar in ziua urmatoare comenzii.
as vrea sa stiu daca se coloreaza displayul in galben atunci cand stai mult pe net.adica are o tenta de galben.am citit ca primele modele au avut problema asta si ca urma sa fie rezolvata problema de producator.

#53
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
N-am observat inca asta si nu pot sa zica ca m-am dat mai mult de 1 ora pe net intr-una. Din ce am citit , vara la temperaturi mari s-ar putea sa apara. Aspteptam...

#54
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View Postlbanias, on 27th April 2012, 10:35, said:

N-am observat inca asta si nu pot sa zica ca m-am dat mai mult de 1 ora pe net intr-una. Din ce am citit , vara la temperaturi mari s-ar putea sa apara. Aspteptam...
multumesc mult pentru asta si astept si alte observatii legate de comportamentul acestui telefon.sunt decis in proportie de 70% sa-l cumpar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate