Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 

Facultate Scotia

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
0wNzY

0wNzY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2012
Salut. Sunt in clasa a XI-a si ma gandesc serios sa aplic la o Universitate din Scotia. Stiu ca taxele de scolarizare le plateste guvernul scotian, dar cam atat. Ce m-ar interesa ar fii sa stiu daca se acorda niste burse lunare pentru studentii ai caror parinti au un anumit venit.
Daca ar putea cineva sa-mi raspunda i-as multumi frumos :)

#2
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Eu am auzit ca ar fi fost ceva revolte, pentru ca englezilor nu le convenea ca strainii sa mearga si sa aiba beneficii, iar ei nu. Mai verifica daca e gratis.

#3
Bubuhd

Bubuhd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2009
Un raspuns concret nu iti pot da. Eu sunt in clasa a XII si prin luna noiembrie au venit niste reprezentanti de la EDMUNDO sa ne prezinte cateva oferte legate de invatamantul in tari straine. Cea mai tare chestie, din ce am auzit acolo, a fost platirea examenului "toefl"(atestat de limba) de catre , doar daca aplicai la anumite facultati. Aici poti gasii mai multe informatii EDMUNDO.

Edited by Bubuhd, 06 January 2012 - 20:41.


#4
pizzaman18

pizzaman18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.03.2008
Salut, si eu sunt interesat de Scotia anul acesta, dar la master. Important e ca inca e gratis in Scotia si asa va mai ramane o vreme. Scotia este posibil cat de curand sa iasa din UK cu un referendum. De examen de limba eu zis sa mergi pe IELTS pt ca e mult mai apreciat la Britanici si crede-ma ca nu e greu cum se spune, daca stii ceva engleza si te pregatesti la testele specifice ;)

Legat de agentiile de plasare a studentilor sa stii ca nu iti ofera absolut NIMIC dinc e poti face si singur, doar iau bani pentru o consultanta pe care o poti avea si tu gratis daca vorbesti pe forumuri sau te interesezi direct la universitati, pt ca site-urile universitatilor explica pas cu pas ce si cum trebuie facut.

#5
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
eu sunt student MBA la RGU Aberdeen dar imi plateste firma la care lucrez, a trebuit sa trec testul IELTS dar a fost usurel.  :coolspeak:

#6
Pikesky

Pikesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.10.2007
Cheerz

Potrivit sursei: http://romaninuk.net..._...30&Itemid=1

Citez: "A crescut numarul studentilor romani inscrisi la universitatile din Scotia deoarece, spune dna Nicholas " ca si cetateni ai Uniunii Europene studentii romani  nu platesc in Scotia taxe universitare ci au de achitat doar costurile de intretinere si acomodare, beneficiind de asemenea de drept de lucru part-time. Totodata universitatile scotiene cauta sa atraga mai multi studenti romani deoarece acestia sunt apreciati pentru performante si abordarea pe care o au vizavi de studii."

--

1. Caut un masterat pe comunicare & PR/mk de preferinta in Glasgow sau in Londra. Ambele stiu ca au potential de afaceri eggcellent.

Fara taxe universitare, mai multe sanse sunt pe Glasgow, cred. Urmeaza in curand sa iau legatura si cu o ambasadoare cu care mai tin legatura.

2. Doresc sa imi legalizez diploma de inginer ca sa fie acceptata pe teritoriul UE > UK. Care imi poate da o sugestie, care a mai facut procedura asta sau urmeaza, sau poate stie cazuri similare (?) Apoi, sunt sanse reale pentru angajare, dincolo de un nivel de lb engleza mediu, cat de mult se gaseste in domeniul electric/energetic/automatizari, se ofera trainingu-ri specializate, burse, cazare samd...sunt niste necunoscute care plutesc in aer

MULTUMESC.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate