Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Deblocare AMD II Athlon X3 450.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postdevilboost, on 19 octombrie 2013 - 14:15, said:

deci tu vrei sa spui ca ei fac procesoare x4 si daca un core e defect il blocheaza si il vinde din nou ca x3? Posted Image)

e posibl ca procesorul meu care nu are gpu sa fi avut inainte gpu si sa fie defecta si blocata?

chiar, pot sa imi fac athlon II x4 651k in phenom x6? nu ca as avea nevoie de 6 cori ca nu l-am dus apogeu nici cu x4, dar se poate?

mobo asrock a55m-hvs
Asa-i ca doar trollezi de dragul discutiei?Dar ca sa iti raspund la intrebare da,atat amd cat si intel recicleaza procesoarele cu anumite parti defecte,Amd a vandut x3 si x2 care fie aveau nuclee cu probleme,fie le blocau ei intentionat din cauza unei cerereri foarte mari.Intel a facut la fel cu procesoarele cu P in capat,gen i5 3350p,care are partea GPU defecta.La amd procesoarele cu gpu defect sunt cele care trebuiau sa fie APU dar au grafica defecta astfel aparand amd athlon pe socket fm1/fm2.Cat despre deblocatul in x6,este posibil doar pe phenom 2 x4 960T,cel cu nucleu Zosma.

#20
devilboost

devilboost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 22.09.2009
uite o coincidenta, procesorul meu este amd athlon II x4 quad core 651k black edition care nu are gpu si este pe socked FM1, deci al meu e un rebut nu? :))

#21
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da,e un Apu cu grafica defecta.asta nu înseamnă ca profesorul are standarde mai joase de calitate.

#22
devilboost

devilboost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 22.09.2009

View Postxeleron, on 19 octombrie 2013 - 22:30, said:

Da,e un Apu cu grafica defecta.asta nu înseamnă ca profesorul are standarde mai joase de calitate.
corect, si eu pot fi exemplu pentru urmatorii care o sa intrebe daca e bun procesorul reciclat, ei bine la mine merge perfect, nu m-am plans niciodata de el, nu am reusit sa il duc in full stress cu nici un joc inca, in render nu se incinge (ei bine se incingea acum cateva zile dar nu mai aveam pasta buna si am inlocuit-o) desi folosesc racirea stock si nici nu am nevoie sa ii fac overclock, am mai spus si in alt topic aici ca se incalzeste doar daca stai in bios uefi si te belesti la hd monitor, dar pana la 60-65 grade doar (si cred ca biosul il forteaza acolo)

desi imi pare rau de un singur lucru, placa mea de baza are noua dehnologie dual APU si nu pot profita de ea Posted Image)

Edited by devilboost, 19 October 2013 - 23:30.


#23
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Stai,partea defecta e invizibila sistemului de operare(si biosului),aceasta este codata de AMD in procesor.

#24
devilboost

devilboost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 22.09.2009
de asta sa inventat si soclul fm1, trebuia sa faca alt soclu care sa nu utilizeze pinii de la gpu i think

totusi procesoarele pe fm1 si fm2 consuma mai mult decat cele pe am2/3(cu plus sau fara)

#25
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
soclul fm1 s-a inventat pentru ca era necesar.Amd datorita unei cote mici de piata trebuie sa mentina un anumit nivel de comaptibiltate cu socketurile anterioare,ori pe socketurile clasice am2/am2+/am3 chipseturile nu au fost create pentru a "trage" semnal video din procesor,ci dintr-un IGP separat.

#26
devilboost

devilboost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 22.09.2009
totusi cu noua tehnologie APU cred ca ar fi benefica laptopurilor nu sar mai incinge asa tare din cauza la cipul grafic care in multe cazuri sa dezlipit de pe placa de baza

ar face procesoare cu apu si le-ar pune o racire mega ultra super uber buna si ar obtine performante

#27
Sthylo

Sthylo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.11.2012
Si eu am aceiasi placa de baza a55m-hvs si procesor athlon II x4 641. Socket-ul fm1 s-a  creat pt apu, corect?
Sunt 99% sigur ca cei de la amd nu s-au obosit sa faca noi tipuri de procesoare asa ca le-au reciclat pe cele actuale a4, a6, a8 facandu-le athloane si semproane. Deci 641/651k sunt convins ca sunt A6 3650 si probabil A8 3870k cu grafica dezactivata.
Daca se poate debloca un X2,3,4 in X4,6 cred ca se poate debloca si grafica integrata din ale noastre, intrebarea este CUM??
Raman recunoscator daca imi ziceti si mie o varianta pt a face asta.
Un argument in plus cred ca e urmatorul: revizia. Pe cpu-world apu-rile au revizia LN-B0, iar athlon are B0. Al meu in cpu-z si alte prog. de genu are revizia LN-B0 exact ca un APU

Edited by Sthylo, 20 October 2013 - 17:29.


#28
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu se poate debloca partea grafica,aceasta este 100% defecta.

#29
Sthylo

Sthylo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.11.2012
Pfff, pacat, chiar vroiam sa vad daca se poate activa partea video din procesoarele de genu....

#30
devilboost

devilboost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 22.09.2009
crudul adevar :))

#31
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,683
  • Înscris: 13.12.2006
amd athlon ii x3 450...tocmai ce l-am deblocat la x4 phenom, la un restart am apasat tasta 4 in boot si mi-a transmis "core unlocked"

intr-adevar vede doar 3,15 rami in loc de 4. asta inseamna ca e un procesor facut pentru win x64?

#32
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 28.12.2008
Păi pune pe 64 bit dacă vrei să vadă tot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate