Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Cel mai bun browser din 2012 ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
260 replies to this topic

Poll: Cel mai bun browser din 2012 ? (565 member(s) have cast votes)

Cel mai bun browser pe sistemele Windows din 2012?

  1. Internet Explorer (32 votes [5.63%])

    Percentage of vote: 5.63%

  2. Firefox (180 votes [31.69%])

    Percentage of vote: 31.69%

  3. Opera (154 votes [27.11%])

    Percentage of vote: 27.11%

  4. Chrome (180 votes [31.69%])

    Percentage of vote: 31.69%

  5. Maxthon (5 votes [0.88%])

    Percentage of vote: 0.88%

  6. Comodo Dragon (9 votes [1.58%])

    Percentage of vote: 1.58%

  7. Safari (2 votes [0.35%])

    Percentage of vote: 0.35%

  8. Altul (6 votes [1.06%])

    Percentage of vote: 1.06%

Vote

#235
Cristy_M

Cristy_M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 11.01.2009

View Postasasinuxp, on 4th August 2012, 20:34, said:

Mai documenteaza-te, Chrome= Chromium+Google,Chrome are la baza proiectul open-source chromium.As fi trecut si eu la Chromium daca ar fi avut actualizare automata si Native client activat.
La problemele pe care le-am avut cu Google Chrome v.21, Chromium este chiar ok. M-am exprimat eu gresit, vina mea, stiam ca Chromium si Google Chrome sunt din aceeasi familie. Insa am observat si o imbunatatire a resurselor in Chromium, nu consuma chiar atat de mult. Mie unul asa mi se pare. Plus ca merge si mai liber, nu se simte nici un pic de sacadare. Asa este nu are Update si nici Native Client, cel putin varianta pe care o folosesc eu (v. 9.576), nu am incercat si v.22. Cine mi-a recomandat Chromium v.9, a spus ca este mai stabila si mai rapida. Pentru mine asta conteaza, sa nu mai intampin aceleasi probleme, pe care le-am avut in Chrome v21.

#236
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Chromium v22 consuma mai putine resurse decat 21,s-au concentrat pe asta,testat de mine. Fata de v9,nu stiu,testeaza si tu si vezi care merge mai bine.

In Chromium 22 vad ca au fixat si native client pe Windows,ultima data pe Linux v19 nu mergea native client.

Edited by asasinuxp, 04 August 2012 - 20:09.


#237
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,018
  • Înscris: 15.04.2011
Dupa 3 zile de folosit Chrome 21 + extensia "Chromium Wheel Smooth Scroller" ma declar foarte multumit de acest broswer, totul parca e mai rapid, fluid. :)  Browserul in sine pare mai bine inchegat. Am mai avut in trecut tangente cu unele versiuni de Chrome dar nu au rezistat mult.

Singurele minusuri pe care le-am gasit sunt ca nu imi afiseaza fontul/incadrarea in pagina cum trebuie pe un site iar bara de bookmarkuri nu e asa de compacta ca la Opera sau Firefox. In total am 4 extensii instalate.

Firefox e parca prea "greoi", incarcat si nu agreez modul "grosolan" in care au copiat Opera.
Pacat de micile probleme pe care le are Opera pentru ca in rest e un browser reusit, pe locul secund dupa Chrome in preferintele mele.

Edited by Papillon_, 07 August 2012 - 21:18.


#238
V1erme

V1erme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 05.09.2010
Dar Chrome inca consuma la memorie de sparge.
L-am deschis de curiozitate cu 3 taburi toate pe diferite pagini din Chrome extension si 5 extensii instalate si a trecut de 457MB de Ram.

#239
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Chrome consuma pentru ca este impartit in mai multe procese,pentru mai multa stabilitate,insa cu Chrome 22 s-a injumatatit cantitatea de memorie consumata.

#240
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,018
  • Înscris: 15.04.2011

View PostV1erme, on 7th August 2012, 22:35, said:

Dar Chrome inca consuma la memorie de sparge.
L-am deschis de curiozitate cu 3 taburi toate pe diferite pagini din Chrome extension si 5 extensii instalate si a trecut de 457MB de Ram.
Eu l-am testat cu 20 de taburi deschise si consuma in jur de 1GB, nu mi se pare mult. Cel mai mult a fost parca 1.4GB, oricum nu prea ma omor dupa consum mai ales ca am 8GB Ram.

asasinuxp Chrome 22, nu e nici beta...cred ca te referi la Chromium.

Asa de drastica e reducerea de consum ? La jumatate? :o

#241
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Atunci Chrome dev era,stiu ca era 22 iar consumul era la jumatate.

#242
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,018
  • Înscris: 15.04.2011
Nu inteleg de ce cu un singur tab am 6 procese deschise.

Mie cu 20 de taburi deschise in Chrome 21 si Chromium 22, al doilea a iesit cu un consum mai redus cu 250Mb(25%). Ma indoiesc ca in Chrome 22 au reusit sa reduca consumul la jumatate.

In fine, nu mi se pare ca are un consum mare iar pana la urma la ce am memorie ram? Nu ca sa fie folosita?

Edited by Papillon_, 08 August 2012 - 15:13.


#243
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Fiecare extensie are propriul ei proces.

#244
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,018
  • Înscris: 15.04.2011
Din moment ce acum am 4 extensii cu un tab deschis de ce am 8 procese ? Nu are logica.

#245
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
apasa shift +escape in chrome si vezi.Mai apare flash ,gpu process si alea alea.

#246
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,018
  • Înscris: 15.04.2011
Pai si daca am 8 extensii si 15 taburi deschise atunci inseamna ca o sa aiba 23 de procese? :w00t:


Apare cam asa:

Attached Files



#247
_darthmaul

_darthmaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 03.02.2008
Eu nu pot spune care este cel mai bun browser. Folosesc FF, Chrome, Opera si IE.
O chestie utila ar fi ca extensia FVD Speed dial sa mearga pe browserele enumerate mai sus, sa nu mai am probleme cu speed dialul.
In rest, pentru mine toate-s proaste. Dar m-am obisnuit, cand unul nu poate face ceva, deschid alt browser.
Noroc ca RAMi sunt ieftini, altfel ar fi fost jale. Cu CPU e putin mai greu, cele performante sunt scumpe.

Edited by _darthmaul, 08 August 2012 - 15:42.


#248
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostPapillon_, on 8th August 2012, 16:23, said:

Pai si daca am 8 extensii si 15 taburi deschise atunci inseamna ca o sa aiba 23 de procese? :w00t:


Apare cam asa:

Cam da.Dar nu iti fa probleme,asta nu e un defect,e un plus pentru stabilitatea browserului.

#249
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,018
  • Înscris: 15.04.2011
Am inteles, multumesc pentru lamuriri.

View Post_darthmaul, on 8th August 2012, 16:41, said:

Eu nu pot spune care este cel mai bun browser. Folosesc FF, Chrome, Opera si IE.
O chestie utila ar fi ca extensia FVD Speed dial sa mearga pe browserele enumerate mai sus, sa nu mai am probleme cu speed dialul.
In rest, pentru mine toate-s proaste. Dar m-am obisnuit, cand unul nu poate face ceva, deschid alt browser.
Folosesti 4 browsere ? :w00t: Eu nu sunt adeptul la a folosi mai multe programe care indeplinesc aceeasi functie, il folosesc pe cel care consider ca e mai reusit.

Intr-un timp tineam cate un program ca backup dar am renuntat la ele.

Edited by Papillon_, 08 August 2012 - 19:10.


#250
_darthmaul

_darthmaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 03.02.2008

View PostPapillon_, on 8th August 2012, 20:08, said:

Folosesti 4 browsere ? :w00t: Eu nu sunt adeptul la a folosi mai multe programe care indeplinesc aceeasi functie, il folosesc pe cel care consider ca e mai reusit.

Intr-un timp tineam cate un program ca backup dar am renuntat la ele.
IEul a fost instalat default, de sistemul de operare.
Sunt gratis, nu ocupa mult pe HDD, toate au probleme, toate au add-onuri, asa ca le folosesc pe toate. Cel mai mult Opera, cel mai putin IE.
Cum am mai spus, nu merge vreun site, filmulet, crashuie, il deschid imediat cu alt browser. Nu mai pierd timpul cu setari inutile sau sa caut solutii.
Probabil si producatorii browserelor stiu ca nu sta userul numai intr-unul singur, de aceia nu se chinuie sa le faca bune. Plus ca sunt si moca (gratuite). Daca ar fi pe bani, alta ar fi situatia.

Edited by _darthmaul, 08 August 2012 - 21:05.


#251
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,018
  • Înscris: 15.04.2011
Pentru mine e foarte enervant sa dau de un site care nu mearge si apoi sa deschid alt browser si sa introduc iar linkul. Din aceasta cauza am renuntat la Opera pentru ca unele site-uri nu imi mergeau si pentru ca imi dadea freez-uri cand aveam 10~15 taburi deschise.

Chrome are probleme minore cu care pot sa ma impac. ;)

#252
Jo3y

Jo3y

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 09.08.2007
Le-am incercat pe toate de-a lungul timpului , insa am ramas la Firefox. Mi se pare cel mai ok si nu mi-a creat probleme prea mari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate