Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

sfat cumparare camera video

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
salut si la multi ani acuma cu reducerile doresc sa cumpar o camera video
totusi partial m-am documentat vreau o decizie finala un buget de maxim 8 milioane nu mai mult
momentan am 2 produse care m-am oprit:
[url="http://www.pcfun.ro/...sung/hmx-q10/"]
[url="http://www.azerty.ro...r-sx21e-black"]

va multumesc

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
La multi ani!

Aveai topic aici deja: http://forum.softped...howtopic=830481 .
Apoi una din alea este HD, alta SD. Ce vrei de fapt? Daca nu te intereseaza cine stie ce functii/zoom optic poti sa iei un aparat foto care filmeaza bine.

Tot cam in jurul sumei cautam si eu, mai ai ca variante: JVC GZ-HM30, JVC GZ-HM430, Panasonic HDC-SD40. Panasonicul pare cel mai ok, dar te duce in ~900lei.
Din pacate, in banii astia filmeaza dar nu o fac foarte bine mai ales in unele conditii, au aspect si se simt foarte ieftine - pana si acel Panasonic, este FOARTE usor si mic incat zici ca este de jucarie, nu gluma. Dar asta este, luam ce ne place din ceea ce putem... :)

#3
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Eu as merge pe Samsung pare mai OK. :notangel:

#4
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
treaba este ca nu am mari pretentii sa fie hd sau mega zoom optic ci pt familie
sa pot face un film acceptabil de clar-curat dar ma intereseaza si durata bateriei mai mult ca zomul
ar fii o idee buna si o camera foto cu filmare hd dar nu stiu filmarea hd pe o camera foto ca si timp cit tine bateria vs camera video(CIT TIMP POT FILMA FARA A REINCARCA )

Edited by mihai311, 01 January 2012 - 14:49.


#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ia sapa mai multe info dupa un Fujifilm FinePix S2950.



Eu am cumparat demult un JVC GZ-MG155, acum considerat pistol cu apa fata de noutati. Dar filmeaza binisor, exceptie pe intuneric cand ai nevoie de o sursa de lumina sanatoasa. Ce mi-a placut la el a fost spatiul de stocare pe HDD intern, zoom optic mare, autonomie maricica, posibilitatea folosirii unui acumulator mai mare, se simte bine in mana - nu senzatia aia de plastic ordinar, multe setari, bineinteles raportat la pretul de achizitie.

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Vrei sa filmezi pentru familie mai mult de 1h si ceva, sa zicem? Si aparatul foto si camera video au acumulatori reincarcabili, asadar se rezolva.
Nici la camerele video nu tine mult, stai linistit, asadar nu faci nimic.

Sunt variante destule si de camere foto, precum cea amintita de Super Chief sau cea la care ma gandeam eu Canon IXUS 115HS care-mi place mult cum filmeaza pentru banii lui - din pacate nu are zoom optic pe filmare.
Eu as lua ceva HD/FullHD oricum, asadar as scoate din calcul Sony-ul aratat de tine, dar uita-te si la cele amintite de mine.

#7
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
m-am uitat si la Fujifilm FinePix S2950  cum spune super-chief
dar si la canon ixus 115hs cum spune d4m4g3
daca ar fii sa aleg dintre cele doua modele as merge pe fujifilm s2950 si din fotografii pare o camera mare solida si la ce am citit specificatii cam la fel
singura chestie este de filmarea lor hd care vad ca nu are 60 ffraps ci doar 30 fraps
exista camera foto vreun model sa filmeze-inregistreze la 60 fps???

#8
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Filmare SD 24 FPS
Filmare HD 27 FPS
Filmare FULL HD 29.97 FPS(30 FPS)
Exista si 60 vorbesc prosti.

Edited by reddevilnb1, 01 January 2012 - 16:31.


#9
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
baieti ce ziceti de benq gh600 am gasito la oktal.ro cu doar 630 ron mai fac si eu economie la bani,in specificatii zice ca are
senzor de la sony si OIS
Visit My Website

#10
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011

View Postmihai311, on 1st January 2012, 16:39, said:

baieti ce ziceti de benq gh600 am gasito la oktal.ro cu doar 630 ron mai fac si eu economie la bani,in specificatii zice ca are
senzor de la sony si OIS
Visit My Website

ce ziceti de aceasta camera?as dorii un raspuns mai repede daca se poate :huh:

#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Personal nu stiu modelul ala, vad ca-i destul de nou dar nici nu-mi inspira prea multa incredere. La banii aia super zoom, filmare HD cu zoom optic, 16MP, etc.
Vrea multe si nu prea cred ca le poate prea bine. Nici n-am gasit vreun review clar ceva, clipuri, poze sa ma conving. Pretul e bun, dar...mai departe nu stiu.

Despre filmare in sine, am gasit una AICI cu fratele mai mare, GH700 - deci mai bun teoretic. Nu-mi place deloc cum face la filmare, zgomot puternic de la motor, focalizeaza ciudat, pierde focusul aiurea... Am gasit un clip AICI si cu GH600 insa aparatul sta nemiscat, focalizeaza aproape, sta sub lampa, nimic clar - in conditiile astea e normal sa filmeze bine.

Cred ca as ramane cu JVC Everio HD GZ-HM30 ca alegere intre Benq ala si cel amintit adineauri de mine. Acum depinde si de nevoile tale, daca ai nevoie si de foto, daca iti plac clipurile facute cu fiecare - desi la Benq nu gasesti altele se pare. O problema mare care o au toate este filmarea in lumina slaba, si fix de asta cred ca ai nevoie totodata, in casa e mai greu sa filmezi la lumina slaba...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate