Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Mie mi-au placut paginile alea in plus, povestile paralele, de pilda ancheta aia cu pretul vaselor de WC si, in ultima instanta, costul locuintelor, a fost delicioasa. Jurnalism de inalta clasa ridicat la rang de literatura. Omul a vrut sa includa in carti tot ce a intilnit el "bolnav" in societatea suedeza in cariera lui de jurnalist militant, de la hartuirea femeilor la spionaj, de la manevrele imobiliare la crime, de la coruptie la drepturile minoritatilor (etnice, sexuale etc.). Pacat ca nu vom stii niciodata cum ar fi aratat seria completa (10 volume). Momentan astept deznodamintul luptei pe drepturile de autor si o eventuala publicare a volumului 4.

#20
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Pe langa cele 3 parti suedeze am vazut ca exista o serie Millenium, de 6 seriale daca nu ma insel.Le-a vazut cineva?

#21
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostTheGrudge, on 2nd February 2012, 11:55, said:

Pe langa cele 3 parti suedeze am vazut ca exista o serie Millenium, de 6 seriale daca nu ma insel.Le-a vazut cineva?
nu stiu sa fie. a mai fost un serial millenium, dar parca acum vreo 10 ani, destul de sf.

Edited by pierre_de_timp, 02 February 2012 - 12:26.


#22
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Despre asta vorbesc, 6 episoade : http://www.imdb.com/title/tt1634549/

#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Este practic alta taiatura la cele 3 filme suedeze ,in 6 parti ,am inteles ca mai este si ceva material in plus dar nu semnificativ.

#24
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
sunt aceleasi filme cu titlurile in suedeza si impartite in doua pentru ca au fost pentru tv.

#25
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postpierre_de_timp, on 7th January 2012, 18:13, said:

am vazut si eu varianta suedeza a intregii trilogii.
Si eu la fel.Bune.
Pe asta american nu ma mai trage ata sa-l vad,nu mai are nici un farmec cand cunosti deja desfasurarea actiunii.

#26
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Pe mine nu m-a atras destul de mult nici primul film. Actrita din primul film mi s-a parut ca a jucat la fel de bine ca Rooney Mara. Si va zic de ce: amandoua au avut la fel de mult de castigat si ca sa nu faci din personajul asta unul memorabil trebuie sa fii detestabil ca actor...amandoua sunt actrite bune dar personajul "Salander" le-au facut mai bune ca actrite.
Daca ar fi sa aleg una din cele dou ecranizari pe care sa o trimit mai departe copiilor mei aceea ar fi cea noua, a lui David Fincher. Regia lui s-a vazut de la o posta si povestea a fost facuta pentru el. In rest, filmul e la fel...si inca versiunea lui Fincher mi-a atras atentia mai mult. Finalul l-am "vazut" incat de la primul film dar intre cele doua vizionari (cel vechi si cel nou) a fost o lunga perioada de timp pentru mine asa ca mare chestie nu mai tin minte de la prima vizionare asa ca cea noua a fost ca...noua? :lol:

#27
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
cum spuneam, am facut efortul si am vazut si varianta americana. raman la impresia ca varianta suedeza e mai aproape de realitate. au introdus cateva elemente specific americane dar fata de ce ma asteptam sa fie, a fost chiar ok. poate a fost si din cauza cliseului pe care il am despre craig, ca actor de filme de actiune.

#28
mbb

mbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.07.2011
Mie mi-a placut mai mult varianta originala(suedeza)

#29
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Pe mine nu m-a impresionat asa de mult. Adica e usor diferit, dar mie nu mi-a atins nici o coarda sensibila :|

#30
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Destul de draguta si varianta asta, desi originalul isi avea farmecul sau. Plus ca tipa din rolul principal arata mai naspa decat cealalta.
PS: precis vor scoate si celelalte doua parti, in viitor.

#31
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Pentru cine a citit si cartile, varianta suedeza e mai fidela cartilor. Nu-i rau nici asta cu Craig.

#32
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Varianta americana mi-a placut mai putin decat cea originala.

#33
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Varianta suedeza mi-a placut mai mult ,recomand Posted Image

View PostStGermain, on 02 ianuarie 2012 - 12:21, said:



Mi se pare nedrept insa ce ai spus despre Zodiac, care e un film de exceptie,

Apropo,exista un topic dedicat filmului Zodiac?Ca mie imi da cu virgula cand folosesc functia search,si nu cred ca nu sa discutat de el pana acum.

Edited by mobilewave, 01 November 2012 - 23:00.


#34
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Dupa ce am vazut trilogia suedeza am incercat sa vad si varianta americana. Am renuntat dupa 20 de minte.
Desi e greu de crezut, in cartile lui Stieg Larsson personajul principal nu este Mikael, ci Lisbeth. Iar asta e redat foarte bine in seria suedeza.
In varianta americana Lisbeth e transformata intr-o Bond-girl. Personaj secundar care sa sprijine rolul lui Bond... scuze, Mikael. Nu mai are personalitate, nu mai are profunzime.
Nu ar trebui sa ma mir (nici nu ma mir, de fapt), doar filmul e adresat americanilor, care nu pot sa digere o poveste mai complicata decat Rambo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate