Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Ma mir ca nu exista inca pentru The Girl with the Dragon Tattoo un topic creat deja, la cinema a aparut de doua zile.Este al x-lea film a lui David Fincher, unul dintre cei mai buni regizori in viata, a mai facut Zodiac, The social Network, TCCO Benjamin Button, 7even, Fight Club si alte "nimicuri" dintr-astea.

Filmul este mystery, suspans, crima si drama, dar asa cum se va vedea se axeaza mai putin pe crima in sine ci mai mult pe actiunea de "pana" acolo. Au fost multe momente in care mi s-a facut pielea de gaina, altele in care imi batea inima cu vreo 120 probabil, etc.

Nu am mai trait asemenea senzatii de la Shutter Island, e printre putinele filme la care ma voi duce si a doua oara la cinema sa il vad, saptamana asta.

9/10.

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
tipa arata oribil

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Varianta originala suedeza cu Noomi Rapace (care arata si mai ciudat) e un film excelent. Tinand cont ca nu-mi place Fincher (Zodiac si B .Button mi s-au parut printre cele mai plictisitoare filme facute vreodata, nu mai vorbesc de tampenia aia cu facebook) chiar nu ma intereseaza sa-l vad. Poate deoar prezenta lui Craig sa ma faca curios.
Sunt curios daca se va adauga si asta seriei de fime preluate si "masacrate " de Hollywood. Cateva exemple recente: Dinner for Schmucks, Let me In , sau horror-ile japoneze sau coreene distruse de americani

Edited by edigee, 01 January 2012 - 11:48.


#4
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
edigree daca tu vorbesti despre asemenea filme la modul asta, cu nota aproape de 8 pe imdb, ma intreb Disaster Movie cum ti s-a parut, vorba aceea, e cu Kim Kardashian si Carmen Electra ;).

@MarianG nu stiu daca ai fost deja, intr-adevar tipa are un personaj care iti da toate motivele sa nu-ti placa, dar cu toate astea in final iti place, nu imi dau seama de ce.
Este aceeasi actrita din "tampenia cu facebook", cea din prima scena de la inceputul filmului.

Pentru acest rol va fi nominalizata la Oscar.

edigee, si The Departed ti se pare tot un film masacrat fata de varianta din Orientul Indepartat?

Edit: acum am vazut, edigee, ca tu ai dat nota 5 filmului Drive pe celalalt topic, Drive despre care toti criticii importanti spun ca e filmul anului.
Nu stiu la ce ti-am mai raspuns.

Edited by StGermain, 01 January 2012 - 21:45.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Stimate Saint Germain daca tu imi arati nota aia la Drive pe care am dat-o eu acum o mananc. Nici n-am postat acolo si ca sa stii filmul mi-a placut foarte mult. Sunt fan Ryan Gosling.
Am dat o nota mica la porcaria ai de In Time nu la Drive.
In al doilea rand notele de pe idmb nu-mi spun absolut nimic ,sunt note date de simpli spectatori.
Ai vazut seria suedeza "Millenium 'ca sa vorbesti?
Imi interzici tu sa nu-mi placa filmele lui Fincher?
Cat despre Departed e un film bun ,dar alaturi de Shutter Island face parte dintre filmele mai slabe ale lui Scorsese. nu se compara cu un Raging Bull sau Taxi Driver nu mai spun de Goodfellas.
Si in ultimul rand nu suntem obligati toti sa avem o opinie ca a ta ,eu unul chiar ma bucur cand cineva are alta opinie. Tu vad ca urasti.

Edited by edigee, 02 January 2012 - 01:19.


#6
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Eu am vazut seria suedeza si mi-a placut  , acu nu vad rostul pentru care m-as uita la asta...

#7
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Nu urasc deloc, si mie imi place sa dezbat cand sunt opinii diferite.
Confuzia dintre topicurile In Time si Drive mi-o asum in totalitate.

Mi se pare nedrept insa ce ai spus despre Zodiac, care e un film de exceptie, si Social Network in care de exemplu prima scena s-a tras de 40-50 de ori. Asta nu orice regizor o face :)
Shutter Island combina foarte multe trasaturi, de la tributul adus lui Hitchcock pana la anumite "scapari" intentionate in scenariu si jocul de exceptie. Este un film foarte aproape de perfectiune



Raman la parerea (pe care recunosc am preluat-o  de la un cinefil mai mare ca mine, dar o confirm) ca actrita din Girl Dragon Tattoo va fi nominalizata la Oscar :)

#8
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Fight club, ala film.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postscrisit, on 2nd January 2012, 12:28, said:

Fight club, ala film.
si Seven. Dupa aia nu mi-a mai placut nimic din ce a scos Fincher.
Trivia: Cand proiectul TGWTDT era la inceput Fincher si-ar fi dorit-o chiar pe Noomi Rapace in distributie ,dar aceasta nu era disponibila din cauza proiectului Sherlock Holmes.
Oricum recomand la toti sa vada si varianta originala suedeza.

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Io chiar sint curios sa vad varianta americana (din pacate cred ca tre sa o astept la HBO, daca e sa iau in calcul cit de des am mers la cinema in ultimii 15 ani), dupa ce am citit cartile si am vazut de 2 ori seria suedeza. Din pacate, stiind actiunea, nu am putut trai/gusta filmul cum ar fi trebuit, nu imi dau seama cum resimte scenele de suspans sau complexitatea intrigii cineva care nu a citit cartile, eu, cunoscind aceste "amanunte", a mai ramas sa vad filmul golit de ele, mi-a ramas numai satisfactia de a vedea, prinzind viata, eroii din carte (cel mai asemenator cu ce imi inchipuiam a fost Blomkvist si partenera lui de la ziar - i-am uitat numele).

Totusi americanii se poate sa fi reusit o ecranizare care sa merite vazuta si de catre cineva familiarizat deja cu actiunea, personajele, decorurile, inclusiv in varianta "kino".

#11
EoliThic007

EoliThic007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 22.09.2009
O poveste fascinanta si foarte plina de viata, David Fincher isi pune amprenta iar rezultatul este unul foarte bun, din punctul meu de vedere The Girl with the Dragon Tattoo este unul dintre cele mai bune filme ale anului 2011. Imi plac filmele care nu iti prezinta totul in roz, acest film este exact opusul, ne este prezentatat modul in care un om (Lisbeth Salander) isi traieste viata cu bune si mai ales cu rele, prin viata nu poti sa treci fara sa te lovesti. Prestatia actorilor a fost ok, pentru Rooney Mara cred ca este cea mai buna prestatie de pana acum. Nota mea 8,5/10

#12
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Am citit cartea și am văzut și varianta suedeză. Abia aștept să-l urmăresc și pe ăsta.

#13
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
am vazut si eu varianta suedeza a intregii trilogii. excelenta. dar, deh, pana nu se baga si americanii sa faca un film digerabil pentru publicul lor...

#14
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
pana la urma a vazut cineva atat varianta suedeza cat si pe cea americana? vreau sa stiu daca merita sa imi pierd timpul cu varianta americana.

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Vazut in sfarsit si fillmul american. Ca toate ultimile 3 filme ale lui Fincher am avut aceiasi senzatie: de ceva plat . Comparand cu filmul suedez ,asta american desi e mai lung cu vreo 5 min parca trece mai superficial peste anumite detalii importante ale actiunii lasand telespectatorul sa-si stoarca creierul si sa numeasca asta "mister"(cu accent pe e). Personajele sunt relativ bine conturate si aici desi Craig face din ziarist un tip mult prea "cool" ,imi placea mai mult caracterul suedez care era mult mai uman  ,cu mai multe indoieli si temeri. Punctul tare al filmului american il constituie personajul Lisbeth Sandler ,care e ceva mi complex decat in varianta suedeza. Si jucat foarte bine ,la fel de bine aproape cum o face  Noomi Rapace in filmul din 2009.
In concluzie ,un film evident de vazut. Probabil va fi mai bine gustat de cei ce nu au vazut varianta originala.

#16
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
pana la urma ziaristii, in general, nu prea au atitudinea de "james bond" a lui craig, asa ca varianta suedeza pare mai aproape de realitate.

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Din cele de mai sus rezulta ca cei care au vazut varianta suedeza-si au citit si cartile, ca mine- par cam nemultumiti de americanizarea filmului...
Sincer si eu credeam ca asta o sa dauneze..
Morla. Nu o sa ma duc sa il vad.
PS. Cartile MERITA..Sunt printre cele mai bune citite de mine. E drept ca la un moment dat autorul  cam dat drumul la robinet si a pus multe pagini aiurea, si in final devine usor de necrezut, dar in esenta va fi o lectura placuta...

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostPrien, on 26th January 2012, 10:33, said:

Nu o sa ma duc sa il vad.
PS. Cartile MERITA..Sunt printre cele mai bune citite de mine. E drept ca la un moment dat autorul  cam dat drumul la robinet si a pus multe pagini aiurea, si in final devine usor de necrezut, dar in esenta va fi o lectura placuta...
Filmul e de vazut ,n-am zis ca e prost dar dupa parerea mea ala suedez e mai bun. Si in filmul american personajul principal feminin e foarte misto jucat.
O sa ai o surpriza ,in varianta americana e schimbat ceva esential din carte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate