Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Boxa pentru pick-up Supraphon (Tesla)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1 răspuns la acest subiect

#1
jmmyeeh

jmmyeeh

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 14.03.2009
Salut!


Am intrat in posesia unui Supraphon GZ 070 (mai multe detalii aici: Gramoplayers). Ideea e ca el merge perfect, numai ca nu aud vinilul prin difuzor (doar prin amplificatorul intern). Boxa scoate ,,pocnituri" la contact si fasaie... Nu stiu ce sa ii fac.


Asa ca am cateva intrebari:
1. Caut alte difuzoare compatibile? Si daca da, care ar fi acelea? Specificatiile prod. pt boxa sunt: 4 Ohm si 2 Watt.
2. Care ar fi problema la difuzorul actual?
3. Cum se numeste intrarea aceasta specifica pt boxele astea vechi?


Va multumesc anticipat,
Razvan

#2
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 522
  • Înscris: 27.07.2010

Vizualizare mesajjmmyeeh, pe 29th December 2011, 15:46, a scris:

Salut!


Am intrat in posesia unui Supraphon GZ 070 (mai multe detalii aici: Gramoplayers). Ideea e ca el merge perfect, numai ca nu aud vinilul prin difuzor (doar prin amplificatorul intern). Boxa scoate ,,pocnituri" la contact si fasaie... Nu stiu ce sa ii fac.


Asa ca am cateva intrebari:
1. Caut alte difuzoare compatibile? Si daca da, care ar fi acelea? Specificatiile prod. pt boxa sunt: 4 Ohm si 2 Watt.
2. Care ar fi problema la difuzorul actual?
3. Cum se numeste intrarea aceasta specifica pt boxele astea vechi?


Va multumesc anticipat,
Razvan
Buna cauta difuzoare de 4 Ohm si ca putere poate fi si mai mare de 2 W ,NU afecteaza amplificatorul numai la rezistenta sa nu fie diferenta (adica 4 Ohm) ,sau incearca cu o boxa pe 3 cai tot de 4 Ohm
Problema la dif actual poate fi timpul, si cit a fost folosit ,gindestete ca e o membrana care se misca continuu si perde din elascitate in timp
Mai poate fi si problema amplificatorului de AF si corectiile din preamplificare aferente tipului de doza (daca a fost schimbata)
Referitor la "intrarea specifica pt boxe vechi" cred ca te referi la IESIRE pt boxa  .Care sunt montati pe aparat se numesc priza iar cei conectati la boxa se numesc fise
Numai bine bafta si Craciun fericit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate