Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Frumusetea

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 19.11.2011
Am lansat acest thread in speranta ca vom avea o dezbatere interesanta cu privire la subiectivitatea/obiectivitatea sau de ce nu,o combinatie dintre cele doua.
As vrea ca aceasta dezbatere sa fie IN PRINCIPAL DE ORDIN FILOZOFIC.(desi poate incorpora si elemente de stiinta de exemplu,altfel nu-mi imaginez cum am putea ajunge la o discutie decenta).
Prin frumusete,ma refer la frumusetea fizica cat si cea a caracterului.Norme cum sa arati si chestii de genu' asta.
Am sa incep prin a spune doar 1 lucru marunt :
Argumentul de genul,"mie imi place ceva,altul altceva deci este subiectiva" as vrea sa nu existe pentru ca e cam ingust gandit.Lucrurile pot fi subiective in a alege ce materie imi place la scoala dar nu chiar atat de subiective cand vorbim de selectie sexuala.(sper ca stiti despre ce vorbesc ..)
Frumusetea fizica : o consider ca avand mai mult caractere obiective,universale.
Frumusetea caracterului : cred ..ca are o legatura mai mare cu compatibilitatea .. ?deci poate accente mai multe de subiectivitate.
Let's discuss.

#2
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
basic stuff: simetrie si raporturi adecvate. Vezi artele plastice,in special Renasterea si Grecia Antica.
Amu' ca punem un pic de sare si piper,aia-i partea a II-a,of course  :)
Cat despre caracter,e discutie lunga,dar  echilibru pshihologic e un factor pozitiv.

#3
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 19.11.2011

View Posttyrael, on 24th December 2011, 02:12, said:

basic stuff: simetrie si raporturi adecvate. Vezi artele plastice,in special Renasterea si Grecia Antica.
Amu' ca punem un pic de sare si piper,aia-i partea a II-a,of course  :)
Cat despre caracter,e discutie lunga,dar  echilibru pshihologic e un factor pozitiv.
Absolut.Stii,treaba asta cu subiectivitatea clara  face parte din categoria aia retardata .."toata lumea stie .. ".3 oameni au facut un tigru,ca la chinezi ...daca se repeta intruna(desi e o prostie) devine acceptata..fara prea multa gandire..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate