Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 

ce parere aveti despre urmatoarele trenduri in piata imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
_Minime_

_Minime_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 01.11.2011

Quote

Ne zice ca atunci cand statul nu a intervenit pe piata
Pai tu cred ca nu intelegi ca interventie mai mare ca in anii 90 cand statul a aruncat in piata cateva milioane de locuinte la preturi derizorii nu exista? Nu o sa mai prinzi tu asa pleasca in viata ta, asta e, si eu regret ca n-am avut bani in 2000 sa cumpar case.

Edited by _Minime_, 16 December 2011 - 12:31.


#20
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Toti indivizii care propaga in diverse forme ideile pe care le-am sumarizat eu aici au nostalgia interventiei statului in economie si societate; absolut toti au opinii de stanga mergand uneori pana la extrem (chiar fara sa constientizeze explicit acest lucru). Atat timp cat isi consuma energia doar in mediul online e totusi in regula - durerea mare e ca bunicii si strabunicii lor au comis-o la modul sever de exemplu in anii '50 cand s-au umplut puscariile cu intelectuali, proprietari de fabrici, oameni politici sau pur si simplu "chiaburi".

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006

View Posturgenta, on 16th December 2011, 12:22, said:

........in 2002  ..........cand salariile erau ca acum(posibil totusi sa fi fost mai mici)  ....salariile azi sunt putin mai mari ca in 2002.......

se vede ca n-ai prins perioada aia :)
salariul mediu brut pe economie in 2002: 6.520.266 lei vechi ( sursa: http://stiri.kappa.r...-lei-53354.html ). dolarul era cam 33000 pe atunci, deci iese un pic sub 200 $
salariul mediu brut pe economie in 2011: 2.022 ron (sursa: legea 287/2010). cursul a fluctuat in jur de 3.3, deci rezulta putin peste 600$

mda...200 e posibil sa fie mai mic decat 600....600 e putin mai mare decat 200...

#22
_Minime_

_Minime_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 01.11.2011
La sfarsitul lui 2002 a fost 6.5 milioane, la inceputul anului era 5. Iar in anul de gratie 2000 era 2.2 milioane iar dolarul 22.000 adica salariul mediu brut era 100$.

Salariul mediu net in 2000 era 1.75 milioane adica sub 80$. Cum draq sa nu coste un 2 camere 10000$ cand salariul era 80? Si credite zero in perioada aia.

Datele astea sunt publice dar e mai simplu sa ne prefacem ca nu exista si sa visam la apartamente cu banii de logan.

Edited by _Minime_, 16 December 2011 - 13:47.


#23
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 13.08.2008

View Post_Minime_, on 16th December 2011, 13:45, said:

La sfarsitul lui 2002 a fost 6.5 milioane, la inceputul anului era 5. Iar in anul de gratie 2000 era 2.2 milioane iar dolarul 22.000 adica salariul mediu brut era 100$.

Salariul mediu net in 2000 era 1.75 milioane adica sub 80$. Cum draq sa nu coste un 2 camere 10000$ cand salariul era 80? Si credite zero in perioada aia.

Datele astea sunt publice dar e mai simplu sa ne prefacem ca nu exista si sa visam la apartamente cu banii de logan.
Si eu sunt de parere ca in timp ( 10- 20 ani ) va avea loc o apropiere de preturile in imobiliare din Occident. Un factor poate fi chiar si faptul ca e posibil ca multi romani sa plece sa lucreze in strainatate dupa 2014, cand piata muncii in UE se va liberaliza complet, strainii vor putea cumpara teren pe persoana fizica din 2012- rezidential si 2014- agricol etc.
In Occident e greu sa-ti cumperi casa/ teren. Preturile sunt mult mai mari. Multi romani au facut credite pentru sume mari ( > 100.000 Euro ) in Occident, dar nu mai pot plati ratele.
Si la terenurile agricole e posibil sa asistam la scumpiri in urmatorii ani.

Edited by vacantamijlocie, 16 December 2011 - 19:23.


#24
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postv3lsatis, on 16th December 2011, 10:54, said:

Normal.
Care-i faza, blocurile se pastreaza intacte?
Pai cand cumperi o masina la a 2-a mana de a 2-a zi nu ii mai faci nimic.
Cand cumperi un apartament trebuie sa renovezi totul, sa mobilezi totul + mesteri, te mai costa 10k(Asta in cazul in care iti permiti si nu aduci mobila lu' bunica).

Eu as fi de parere ca ar trebui sa se stabileasca pret fix per mp.Sa fie totul standard.
Restul imbunatatirilor eu as considera sa fie pe riscul proprietarului pentru ca daca le face le face pentru el.Cine vine sigur schimba gresia, usile, etc.
hai ca asta e culmea,pai voi vreti salarii din ce in ce mai  mari sau daca va ia 10% sunteti ca si morti in schimb vreti case la 10k.
pai nu ai vrea tu ca muncitor calificat(meserias) un salariu min. de 1000€/luna si sa cumperi un apartament cu 10k?
tocmai spui ca renovarea unui apartament costa in jur la 10k si tu vrei tot cu atit sa il cumperi?
eu nu doresc la nimeni sa ajunga u apartament in bucuresti 10k,pt ca atunci inseamna ca €=50ron,vom lucra pt 80€/luna si paine va fi 2€,si cu siguranta vei cumpara cu 10k 4 camere in bucuresti si vei avea o sumedenie de oferte dar nu vei putea sa vezi decat 2-3 pt ca nu vei putea sa stai in picioare de foame  :roflmaofast:

#25
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postvacantamijlocie, on 16th December 2011, 19:19, said:

Si eu sunt de parere ca in timp ( 10- 20 ani ) va avea loc o apropiere de preturile in imobiliare din Occident. Un factor poate fi chiar si faptul ca e posibil ca multi romani sa plece sa lucreze in strainatate dupa 2014, cand piata muncii in UE se va liberaliza complet, strainii vor putea cumpara teren pe persoana fizica din 2012- rezidential si 2014- agricol etc.
In Occident e greu sa-ti cumperi casa/ teren. Preturile sunt mult mai mari. Multi romani au facut credite pentru sume mari ( > 100.000 Euro ) in Occident, dar nu mai pot plati ratele.
Si la terenurile agricole e posibil sa asistam la scumpiri in urmatorii ani.

De unde ai dedus ca in occident e greu sa-ti cumperi casa? eu mi-am luat casa in Irlanda cu 80k,bani obtinuti din vanzarea unei proprietati in Romania,si chiar daca ar fi fost vorba de un credit,la un venit de 3-4000 euro pe luna de familie,sa platesti un credit de 100k e mult mai usor decat la 1000 sau 1500 euro pe familie in Romania! Raportat la venituri ,preturile sunt inca exagerate in Romania,in unele cazuri ,mult peste ceeea ce gasesti in occident!

#26
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 13.08.2008

View Postady_77, on 17th December 2011, 11:35, said:

De unde ai dedus ca in occident e greu sa-ti cumperi casa? eu mi-am luat casa in Irlanda cu 80k,bani obtinuti din vanzarea unei proprietati in Romania,si chiar daca ar fi fost vorba de un credit,la un venit de 3-4000 euro pe luna de familie,sa platesti un credit de 100k e mult mai usor decat la 1000 sau 1500 euro pe familie in Romania! Raportat la venituri ,preturile sunt inca exagerate in Romania,in unele cazuri ,mult peste ceeea ce gasesti in occident!
Depinde si despre ce zone vorbim, cand a avut loc vanzarea etc. Sa nu comparam mere cu pere. Acum in putine locuri din tara in afara Bucrestiului si cateva orase mari mai poti obtine 80 K dintr-un imobil ( doar cazuri mai deosebite ). O casa veche cu circa 1.000 mp teren in orasele mici din Romania se poate gasi cu 20.000 - 25.000 Euro.
In ciuda scaderilor, dupa bula din perioada 1997- 2007, in Dublin nu sunt atat de ieftine imobilele ( chiria unui apartament e de circa 1.000 Euro/ luna, pretul de vanzare e de circa 3.000 Euro/ mp ). In Irlanda pretul mediu al unei proprietati de circa 200.000 Euro; in Dublin, evident, e mult mai mare.  E si de asteptat, Dublinul fiind un important centru de afaceri ( Top 25 mondial ), cu jumatate din populatie de pana in 25 ani.
In general, in marile orase din Occident pretul mediu e de cateva mii Euro/ mp. Si terenuri goale nu prea gasesti de vanzare.
Stiu ca se spune ca pretul pe mp de locuinta ar trebui sa fie 1- 2 salarii medii nete in zona respectiva/ mp ( asta ar fi o definitie teoretica a pretului corect, dar nu si practica, pentru ca realitatea bate teoria, mai ales in Romania ), DAR:
- in Romania exista piata neagra circa 40 % din PIB- deci si venituri/ salarii de acest gen etc
- exista cateva milioane de romani plecati in strainatate care investesc o parte din castiguri in imobiliare in Romania
- mai sunt unii care spala bani, probabil
- e posibil ca unele banci sa aiba probleme, iar atunci oamenii vor redescoperi faptul ca imobiliarele ( mai ales terenurile ) le poate conferi o siguranta mai mare
- va fi o criza alimentara, deci terenurile agricole vor fi mai cautate
- cetatenii UE vor putea cumpara terenuri ca persoana fizica
- massmedia manipuleaza dupa cum i se canta/ comanda/ plateste ( cine plateste mai bine; clientul nostru, stapanul nostru ), indiferent de consecinte
- lipsa reglementarilor ( poate ca nu intamplator )
Etc.  

Vorbim de mai multi factori care influenteaza piata imobiliara.

Edited by vacantamijlocie, 17 December 2011 - 12:31.


#27
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postady_77, on 17th December 2011, 11:35, said:

De unde ai dedus ca in occident e greu sa-ti cumperi casa? eu mi-am luat casa in Irlanda cu 80k,bani obtinuti din vanzarea unei proprietati in Romania,si chiar daca ar fi fost vorba de un credit,la un venit de 3-4000 euro pe luna de familie,sa platesti un credit de 100k e mult mai usor decat la 1000 sau 1500 euro pe familie in Romania! Raportat la venituri ,preturile sunt inca exagerate in Romania,in unele cazuri ,mult peste ceeea ce gasesti in occident!
pai casa pe care tu ai dat 80k in romania o cumperi linistit cu max.15k
in occident am mai fost si noi si stim cum e,o casa ieftina o iei doar daca este intr-o zona rau famata(pt ca sunt si acolo) sau e uitata de lume,sau zona nu este dezvoltata(pt ca sin aceste sunt).
si eu unde stateam in vecinatate erau localitati unde cumparai o vilisoara la 60k doar ca in acea zona nu exista un loc de munca pe o raza de 30-50km,transportul in comun era ca si inexistent iar daca dimineata te lasa masina si avei un patron mai sever te trezeai somer in timp record.
eu am niste amici care locuiesc in italia si au cumparat o casa de 120mp+1000mp teren doar ca sunt trebuie sa aiba in permaneneta 2 masina in perfecta functionare in permanenta,cel mai aproape magazina alimentar este la cca 5km o farmacie la 8km iar ca sa ai un loc de munca in cazul in care esti extrem de norocos de deplasezi doar 15km altfel cei din zona fac zilnic 50km pina la munca.
dute in sudul italiei sa vezi ce case iei cu 50k doar ca nu ai nici politie nici popa nici doctor deci esti in mainile destinului,de munca nu gasesti nici daca vrei sa muncesti degeaba,caritabil,deabea daca misca frunza in pomi,dar in schimb ai o vila de zici ca e muzeul brukenthal

Edited by mardraaxi, 17 December 2011 - 22:24.


#28
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmardraaxi, on 17th December 2011, 22:23, said:

pai casa pe care tu ai dat 80k in romania o cumperi linistit cu max.15k
in occident am mai fost si noi si stim cum e,o casa ieftina o iei doar daca este intr-o zona rau famata(pt ca sunt si acolo) sau e uitata de lume,sau zona nu este dezvoltata(pt ca sin aceste sunt).
si eu unde stateam in vecinatate erau localitati unde cumparai o vilisoara la 60k doar ca in acea zona nu exista un loc de munca pe o raza de 30-50km,transportul in comun era ca si inexistent iar daca dimineata te lasa masina si avei un patron mai sever te trezeai somer in timp record.
eu am niste amici care locuiesc in italia si au cumparat o casa de 120mp+1000mp teren doar ca sunt trebuie sa aiba in permaneneta 2 masina in perfecta functionare in permanenta,cel mai aproape magazina alimentar este la cca 5km o farmacie la 8km iar ca sa ai un loc de munca in cazul in care esti extrem de norocos de deplasezi doar 15km altfel cei din zona fac zilnic 50km pina la munca.
dute in sudul italiei sa vezi ce case iei cu 50k doar ca nu ai nici politie nici popa nici doctor deci esti in mainile destinului,de munca nu gasesti nici daca vrei sa muncesti degeaba,caritabil,deabea daca misca frunza in pomi,dar in schimb ai o vila de zici ca e muzeul brukenthal

tu numesti occident tigania aia sud al italiei? dupa logica ta bucurestiul ar fi oras civilizat si demn de a locui in el.....

#29
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Posturgenta, on 16th December 2011, 12:22, said:

Oameni buni , de ce va prefaceti ca nu aveti creier si ca nu intelegi propozitia urmatoare:

" - un apartament normal de 2 camere in Bucuresti nu are voie sa coste mai mult de 10k euro;

garsoniera cotroceni: 9999 euro
garsoniera primaverii: 9999 euro

garsoniera sinaia: 9999 euro

garsoniera mamaia: 9999 euro

#30
vioreldudau

vioreldudau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.12.2011

View Postady_77, on 17th December 2011, 11:35, said:

De unde ai dedus ca in occident e greu sa-ti cumperi casa? eu mi-am luat casa in Irlanda cu 80k,bani obtinuti din vanzarea unei proprietati in Romania,si chiar daca ar fi fost vorba de un credit,la un venit de 3-4000 euro pe luna de familie,sa platesti un credit de 100k e mult mai usor decat la 1000 sau 1500 euro pe familie in Romania! Raportat la venituri ,preturile sunt inca exagerate in Romania,in unele cazuri ,mult peste ceeea ce gasesti in occident!

Apartament 4 camere in Glasgow la etajul 4 din 4, zona ok dar nu centrala: 200.000 LIRE cumparat in criza. Deci casa aia de 80k mai mult ca sigur nu e cumparata "in oras" si in niciun caz in Dublin.

Da, in satul bunicilor mei se gasesc case cu curte si teren la 5000 euro, si faci doar o ora pana in Bucuresti, dar cred ca o sa raman in cartierul Titan intr-un apartament de 80.000.

#31
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postvioreldudau, on 17th December 2011, 23:12, said:

Apartament 4 camere in Glasgow la etajul 4 din 4, zona ok dar nu centrala: 200.000 LIRE cumparat in criza. Deci casa aia de 80k mai mult ca sigur nu e cumparata "in oras" si in niciun caz in Dublin.

Da, in satul bunicilor mei se gasesc case cu curte si teren la 5000 euro, si faci doar o ora pana in Bucuresti, dar cred ca o sa raman in cartierul Titan intr-un apartament de 80.000.

dar cine a pomenit de Dublin?

#32
vioreldudau

vioreldudau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.12.2011

View Postady_77, on 17th December 2011, 11:35, said:

Raportat la venituri ,preturile sunt inca exagerate in Romania,in unele cazuri ,mult peste ceeea ce gasesti in occident!

Ai facut afirmatia de mai sus si ti-am raspuns ca nu-i adevarat, decat daca vrei sa compari un sat din Irlanda cu capitala Romaniei. Daca vei compara sat cu sat, e o diferenta uriasa.

#33
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postvioreldudau, on 18th December 2011, 09:12, said:

Ai facut afirmatia de mai sus si ti-am raspuns ca nu-i adevarat, decat daca vrei sa compari un sat din Irlanda cu capitala Romaniei. Daca vei compara sat cu sat, e o diferenta uriasa.

Oare? cat se castiga in Irlanda si cat in Romania? In Irlanda iei casa de la 60-70K in sus intr-un oras de provincie,unde ai acees la absolut orice( autostrada aproape,toate magazinele mari prezente in Irlanda,scoli,spitale,locuri de recreere),pe cand in Romania cu banii aia iei un bloc vai de el,unde izolatia termica si fonica e un vis frumos,spatiile verzi in fapt hectare de beton acoperite de mizerie,vecini care fac mici pe balcon si dau manelele la maxim cand altul ar vrea sa se odihneasca,scandaluri la ordinea zilei,praf,nesimtire...... cam asta e diferenta! capitala Romaniei e un mare jeg,nu se poate compara cu nici o capitala civilizata a Europei,e din alt secol si din alt film,sa dai acolo zeci de mii de euro pe o proprietate e teapa vietii!!!

#34
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postady_77, on 17th December 2011, 22:38, said:

tu numesti occident tigania aia sud al italiei? dupa logica ta bucurestiul ar fi oras civilizat si demn de a locui in el.....
da ce crezi tu ca lumea cind se refera la preturile de 80k o casa ti se pare ca sunt in centru al paris,londra,madrid,milano,roma,berlin,viena?nu,sunt in aceste zone despre care am explicat,hai sa coboram cu picioarele pe pamant,adica in occidenta ponderea cea mai mare o au chiriile,si atunci cum iti explica ca famili cu venituri de 3-5000? nu pot sa isi ia o casa de 80-100k,ma bufneste si rasul nu alta,stiu si eu conceptia occidentalilor dar nici chiar asa,cum iti explici ca in italia de nord cea mai ieftin cotineata o inchiriezi cu min.400? si crezi ca o casa in acea zona costa 80k,stai linistit.
sudul italiei o fi tiganie dar oricum nu tigania de la noi.
bucuresti nu e un oras civilizat dar este un oras cu multi oameni si oricat de necivilizat ar continua sa fie nr locuitorilor cresc in continuu,acest oras necivilizat pina la ora actuala asa cu chiu cu vai da de munca la din ce in ce mai multe persoane si tot mai multe vin sa caute de munca in bucuresti.

Edited by mardraaxi, 18 December 2011 - 12:39.


#35
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 13.08.2008

View Postmardraaxi, on 17th December 2011, 22:23, said:

pai casa pe care tu ai dat 80k in romania o cumperi linistit cu max.15k
in occident am mai fost si noi si stim cum e,o casa ieftina o iei doar daca este intr-o zona rau famata(pt ca sunt si acolo) sau e uitata de lume,sau zona nu este dezvoltata(pt ca sin aceste sunt).
si eu unde stateam in vecinatate erau localitati unde cumparai o vilisoara la 60k doar ca in acea zona nu exista un loc de munca pe o raza de 30-50km,transportul in comun era ca si inexistent iar daca dimineata te lasa masina si avei un patron mai sever te trezeai somer in timp record.
eu am niste amici care locuiesc in italia si au cumparat o casa de 120mp+1000mp teren doar ca sunt trebuie sa aiba in permaneneta 2 masina in perfecta functionare in permanenta,cel mai aproape magazina alimentar este la cca 5km o farmacie la 8km iar ca sa ai un loc de munca in cazul in care esti extrem de norocos de deplasezi doar 15km altfel cei din zona fac zilnic 50km pina la munca.
dute in sudul italiei sa vezi ce case iei cu 50k doar ca nu ai nici politie nici popa nici doctor deci esti in mainile destinului,de munca nu gasesti nici daca vrei sa muncesti degeaba,caritabil,deabea daca misca frunza in pomi,dar in schimb ai o vila de zici ca e muzeul brukenthal
Cu cat au cumparat casa de 120 mp ?

#36
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postady_77, on 18th December 2011, 10:02, said:

Oare? cat se castiga in Irlanda si cat in Romania? In Irlanda iei casa de la 60-70K in sus intr-un oras de provincie,unde ai acees la absolut orice( autostrada aproape,toate magazinele mari prezente in Irlanda,scoli,spitale,locuri de recreere),pe cand in Romania cu banii aia iei un bloc vai de el,unde izolatia termica si fonica e un vis frumos,spatiile verzi in fapt hectare de beton acoperite de mizerie,vecini care fac mici pe balcon si dau manelele la maxim cand altul ar vrea sa se odihneasca,scandaluri la ordinea zilei,praf,nesimtire...... cam asta e diferenta! capitala Romaniei e un mare jeg,nu se poate compara cu nici o capitala civilizata a Europei,e din alt secol si din alt film,sa dai acolo zeci de mii de euro pe o proprietate e teapa vietii!!!
asta e romania si face parte din viata tuturor romanilor fie ca la uni plac sau nu,asta nu insemna ca o casa trebuie sa o iei cu echivalentul unei auto de tot rahatul.
prefer romanii cu manele si mici pe gratar decat sa imi gasesc copilu inpuscat in cap lungit pe un trotuar din u.s.a.
personal cred ca aceste afirmati le fac persoanele care nu au fost prin alte parti sau au fost doar in vizita ca si turisti,eu am locuit intro perioada foarte scurt pe o strada fix in centrul orasului torino si iti spun ca ferentari era cartier rezidential in confront,dupa lasarea intunericului nu puteai sa iesi afar din casa,decat cu riscul unei seringi la gat sau dezbarcat cu japca in cel mai fericit caz,trebuia sa ai numai incaltaminte cu talpa groasa pt ca la cate ace erau pe jos riscai sa te intorci in casa cu hiv sau daca erai norocos doar o hepatita.
am fost la nise in franta si exact aceeasi chesti,aparte faleza de la mare cu luxul aferent in spate la 200m era infern,ghetouri ca in filme,milano la fel,roma idem,berlin la fel,paris si mai si.si aste vazute de mine live nu povesti,si in oricare din aceste zone nu luai o garsoniera de 20-25mp fara 60k.
apropo in torino unde am stat 1 luna jumate la fiecare 7-10 zile intra politia in tot blocul te scotea toata lume pe palier si perchezitiona tot blocul cap coada,exact ca la puscarie,cine nu ma crede il invit sa faca o plimbare in via Saluzzo in torino,si va dau adrese in parte pt fiecare din orasele mentionate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate