Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#3925
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
nu am zis nicaieri ca ikea foloseste doar marfa suedeza sau chinezeasca, era o generalizare.
La fel cum nu am zis ca relaxa ar fi singurul producator de saltele din lume. Doar ca am fost placut impresionat de produsele lor in ciuda faptului ca oamenii au impresia ca un produs ieftin este automat prost.
Si legat de mobexpert... poate aranjarea e mai buna un pic dar nu se apropie de ikea de nici o culoare. Cel putin la showroom-ul ala din pipera... Este vorba de detalii. La ikea nu se aranjeaza doar o camera, ci si detaliile din camera, tablouri, culori pe perete, accesorii, au un designer ceva. La mobexpert cred ca e Gica maistrul care trage un rigips si baga mobila in camera dupa cum ii place lui.
Si repet, ca sa nu se inteleaga gresit, nu zic nici ca mobexpert face mobila proasta sau nu sunt buni in ceea ce fac, doar ca se putea mai bine. Ce ii trage pe ei in jos ar fi preturile alea nesimtit de mari. Practic nu imi pot permite nimic de la ei decat la promotii de 50%. Soacra-mea a prins o astfel de promotie dar sincer sa fiu nu m-au dat pe spate. Pe site mobila arata intr-un fel, cand o ai montata in casa arata ca o mobila de pal ordinar cu pretul umflat de zici ca e lemn masiv. Sa  nu mai zic ca le-a luat 4 saptamani sa aduca marfa in loc de 2 si montajul a fost destul de aiurea facut. Usile de la dulap arata de parca le-as fi montat eu, nealiniate si cu spatii intre ele. WTF.
Se pare ca firmele romanesti de mobila si nu numai, nu inteleg ca multe chestii tin si de detalii si marketing, cred ca daca ai un oarecare renume si ceri mult pe produse automat o sa se inghesuie clientii.

#3926
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
In mare parte sunt de acord cu tine , legat de mobexpert si de livrare si montaj mobilier ( le-as da un nota 5-6 din 10 )
Cred ca la calitate stau similar cu ikea , doar ca la ikea preturile sunt statistic mai mici ; in trecut mobexpertul era axat pe calitate superioara , acum cred ca nu orea mai este , sau produsele de calitate superioara nu prea se mai vand si incearca si ei sa se adapteze la piata
Revenind la saltele , sa incerci sa revii cu un review dupa cateva luni de utilizare a acelei saltele
Cand iti vei lua urmatoarea saltea iti recomand sa te documentezi mai mult si legat de cat de importanta este................
Alege o saltea cu husa detasabila si daca se poate macar din amestec fibra naturala cu sintetic sau 100 % natural

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:22.
spam


#3927
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
husa la relaxa aia, e detasabila, cand am facut comanda, tanti aia mi-a zis sa pun si fermoar. Pt 5 lei in sus sau jos... si sintetic e la toate. Atata timp cat e certificata oeko-tex...
mai aveau inca 2 versiuni de husa, fata de aia comandata margaree. Astia la toate saltelele lor au 3 versiuni. Violet, Hermia si Margaree. Prima e cea mai sintetica, Hermia are vreo 20 si ceva % bumbac si Margaree e dintr-un material certificat, tot sintetic si ala si singurul care se detaseaza si se poate spala.
Pe langa asta o sa mai pun o protective de saltea si cearceaful. Cred ca ajung la ditamai carnatul de sanwici :)
Ma uitam si de perne, nu stiu de ce imi plac alea cu memorie, dar fiindca nu prea sunt inalte, fac o combinatie, pun una de puf si peste aia cu memorie.
Am mai vazut o chestie de genul asta. Perna 3 in 1, adica o perna normala cu ceva polistiren, poliester, ce mama lui de poli fas era in ea, se desfacea in 2 cu fermoar, si in mijloc mai avea 2 perne in functie de cat de moale/inalta vroiai sa o faci. una din alea 2 era cu memory, si cealalta cu nano limbrici. nu mai stiu ce. Dar mi s-a parut destul de scumpa.

#3928
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Perna ia-ti de la ikea , alege varianta din puf , costa dar merita ; nu-ti bate capul cu pernele din materiale sintetice

#3929
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Am de la ikea si cu memorie si de puf, insa aia de puf, ar trebui luate 3 si bagate puful intr-una, asa de... zgarciti au fost chinezii aia. Au jumulit o gaina si au bagat-o in 3 perne.
Cand eram mic, mamaia facea niste perne de pene si puf cat un raft de perne de la ikea. Adica era si grea si mare si umflata. Statea batz.
Desi sunt mai sintetice, pernele alea cu memorie parca sunt mai comode si mai odihnitoare. Dar e doar o impresie. Poate altii se simt bine pe perne de puf.

Edited by unpuisor, 28 February 2019 - 09:47.


#3930
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Fiecare cu preferintele sale

#3931
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postunpuisor, on 25 februarie 2019 - 10:29, said:

...daca faceau si ei macar o toneta cu cremwusti ca sa nu zic un fast food, tot cum are ikea, un pic de marketing mai agresiv si un site cum trebuie... Erau departe. Asa arata ca un depozit de mana a 2-a in care au imprastiat cat mai multa mobila si bate vantul.
Se duce naibii de rapa tara asta ca ajung la conducere niste gusteri care habar nu au ce e ala un management insa nici nu recunosc lucrul asta sa angajeze ei pe alcineva, si se cred buricul pamantului.

Daca te duci sa cumperi mobila, atunci aia e importanta, nu „cremwustii“. Ai timp dupa aia sa bagi in tine, din nou intr-un "magazin" specializat pe mincare si nu pe saltele.
Ikea vinde porcarii pentru fraieri

#3932
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Ikea vinde porcarii pentru fraieri
Corect dar fraierii pun botu' si se inghesuie acolo nu la vanzatorii locali. Ikea scoate mai mult din porcariile alea de mancare decat din mobila.
Eu am o vorba, daca e bun, copie tot. Decat mandru si sarac, mai bine copiez ideea si fac concurenta la straini.
Sa nu mai zic ca mancarea de la ikea vine tot dinafara. Daca producatorii romani de mobila ar copia ideea si ar vinde si mancare romaneasca nu ne-am mai plange de mila pe forum.

#3933
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Iti garantez ca ikea are produse extraordinar de bune pe anumite segmente . Romanii ar trebui sa invete de la ikea strategii de marketing

#3934
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postproagro, on 28 februarie 2019 - 17:47, said:

Iti garantez ca ikea are produse extraordinar de bune pe anumite segmente . Romanii ar trebui sa invete de la ikea strategii de marketing

Ei, daca garantezi tu...

#3935
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
pai eu asta ziceam, sa copiem si noi de la ei. daca nu ne-a dus capul, macar sa copiem. Uite la chinezi, astia o copie si pe masa si au succes.
De ce sa nu facem la fel?

#3936
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postunpuisor, on 28 februarie 2019 - 18:16, said:

pai eu asta ziceam, sa copiem si noi de la ei. daca nu ne-a dus capul, macar sa copiem. Uite la chinezi, astia o copie si pe masa si au succes.
De ce sa nu facem la fel?
Copiem si noi dar ce e prost.

#3937
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Am o saltea pe arcuri de prin 2006, cred că sunt ceva arcuri rupte prin ea de 2 ani, are și adâncitură mare pe o parte. Vreau să o schimb, dar bugetul nu este cel mai mare.

Aș cheltui în jur de min 1000 - max 1500 lei pe o saltea 160x200 deși am văzut și pe la 350 lei.

Una dintre cerințe este aceea să nu se transmită un șoc în tot patul când mă mișc peste noapte. Am cam 80-85kg iar dacă mă întorc brusc, prietena care are 45kg sare în sus. Recunosc, mi-ar plăcea cele cu spumă pentru că mi se par confortabile la test, dar nu am dormit niciodată pe vreuna.

Asta cum ar fi? https://jysk.ro/dorm...s-s65-dreamzone Precizez că nu pot testa cum se transmite șocul, în magazin sunt expuse pentru testare saltele de 80cm. Observ că cele cu arcuri, la aceleași dimensiuni, sunt mai scumpe decât cele cu spumă. Bănuiesc că sunt mai durabile?

Precizez că patul nu are somieră, ci are 2 plăci din pal de 80 puse pe un cadru de lemn.

Recomandări?

Edited by aiulianctin, 10 March 2019 - 15:20.


#3938
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Mobexpert are saltele foarte bune

#3939
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Cred ca cea mai buna recomandare pentru tine este : ..............    oricum de oriunde te decizi sa ti-o cumperi  documenteaza-te alege una cu husa detasabila . eu am ........................
Daca vrei sa-ti iei saltea gen dormeo , cauta si specificatiile tehnice si alege una care are burete cu densitatea peste 30Kg/m3 , cu cat e mai mare densitatea cu atat mai bine .
Ar mai fi o idee si cele din latex , dar pretul e cam mare cam 3000 ron , le gasesti la ikea si mobexpert

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:21.
spam


#3940
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 proagro, on 12 martie 2019 - 14:40, said:

Cred ca cea mai buna recomandare pentru tine este : .............. , oricum de oriunde te decizi sa ti-o cumperi  documenteaza-te alege una cu husa detasabila . eu am ............
Daca vrei sa-ti iei saltea gen dormeo , cauta si specificatiile tehnice si alege una care are burete cu densitatea peste 30Kg/m3 , cu cat e mai mare densitatea cu atat mai bine .
Ar mai fi o idee si cele din latex , dar pretul e cam mare cam 3000 ron , le gasesti la ikea si mobexpert
De ce e mai bine sa fie densitatea mai mare? Nu inseamna ca e si mai rigida in felul asta?

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:21.
spam


#3941
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
cred ca tu faci o greseala , anume :  confunzi Densitatea  cu DURITATEA  ,
uite aici cel mai simplu exemplu :............ este foarte Moale si are densitatea foarte MARE  ( in jur de 50 kg/m3 )

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:20.
spam


#3942
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Mi-a venit sambata salteaua de la Relaxa :)
Dupa ce am carat ditamai salteaua pe jos pana la etajul 10 am tras un pui de somn... pe ea.
Sunt super incantat de ea. Fata de aia veche, e cam dublu la grosime si dublu ca greutate, si stratul ala de memorie isi face treaba. Dorm acum ca un bebelus.
Ca sa nu ii laud si sa aduc si o parte constructiva... as fi preferat sa ofere si astia transport gratuit. la 12 bulioane... Dar m-am descurcat, am imprumutat o masina cu portbagaj mare si gata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate