Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#1477
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008

View Postclaudia2008, on 28th May 2012, 21:25, said:

Teoretic diferenta consta intr-o fermitate crescuta pentru saltelele F. Practic da, trebuie sa vii sa testezi pe viu, tolanindu-te pe ele.
Pentru restul raspunsurilor, ai pm.
Sunt fericitul sau nefericitul(asta o sa o decida timpul) posesor al unei saltele din latex de la Ekon  saltea de tipul Latex LUX duritate F....
Prima noapte de somn...un cosmar! O fi de la mirosul specific o fi de la faptul ca nu e obisnuit corpul cert e ca ....pare si foarte rece si nici pe departe atat de ferma cat m as fi asteptat sa fie!.
Promit sa revin cu impresii dupa cateva zile de utilizare!
In ceea ce priveste livrarea, comunicarea ...totul a fost ok !

#1478
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
Daca voiai mai ferma, trebuia sa iei AirAir.
N-ai incercat-o inainte s-o comanzi ?

#1479
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008

View PostSorin2505, on 29th May 2012, 10:57, said:

Daca voiai mai ferma, trebuia sa iei AirAir.
N-ai incercat-o inainte s-o comanzi ?
Pai am mers pe mana voastra!....Ce sa incerci? ca la magazin nu exista o saltea latex lux de duritate f ci doar o bucata de saltea cat un scaunel care parea mai tare. la magazin exista o saltea latex lux dar de duritate M.parea un pic moale!Am zis ca cea de duritate F o sa fie mai ferma  si gata problema rezolvata! Era cam pe la maximul bugetului pe care mi l-as fi putut permite....asa  ca pentru air air mai trebuia sa scot din buzunar inca 240 eurofata de cei aproape 400 cat a costat cealalta.
Concluzie: a doua noapte de nesomn:) Imi trebuie ceva mai tare mai ca o scandura. Asa ca...:
Vand saltea ekon latex lux avand dimensiunile 140 x 200 cm , primita luni,folosita cu husa de protectie si cearceaf, pe care s- a dormit 2 nopti. Ridicabila din dr taberei ofer bonus 50 lei fata de pretul de pe factura.Cine vrea ma contacteaza in privat.

Edited by soreno29, 30 May 2012 - 07:31.


#1480
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
S-a spus (scris) de mai multe ori aici pe topicul asta, nu cumparati saltea fara s-o incercati !
Eu am Latex lux M si ma simt f. bine pe ea, desi am ~92 kg.
M-am dus la Mobexpert sa cumpar Natupalm, aveam banii in buzunar, noroc ca am incercat-o si.... am ajuns
la concluzia ca nu e ce-mi doresc.
Inainte de a o scoate la vanzare, incearca altceva. Pune salteaua jos pe podea si dormi o noapte asa pe ea, vezi cum ti se pare.
Ce fel de somiera ai ?  Somiera este f.f. importanta.

#1481
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008

View PostSorin2505, on 30th May 2012, 15:55, said:

S-a spus (scris) de mai multe ori aici pe topicul asta, nu cumparati saltea fara s-o incercati !
Eu am Latex lux M si ma simt f. bine pe ea, desi am ~92 kg.
M-am dus la Mobexpert sa cumpar Natupalm, aveam banii in buzunar, noroc ca am incercat-o si.... am ajuns
la concluzia ca nu e ce-mi doresc.
Inainte de a o scoate la vanzare, incearca altceva. Pune salteaua jos pe podea si dormi o noapte asa pe ea, vezi cum ti se pare.
Ce fel de somiera ai ?  Somiera este f.f. importanta.
Nu am o somiera ci un pat care are o structura din pal pe care sta salteaua.... sincer nu as putea sa spun ce ma deranjeaza la ea cert e ca nu dormim de doua nopti:)nu ne odihnim bine pe ea..ne invartim de 10000 de ori.. cred ca mai incerc in noaptea asta apoi o scot si o pun pe cea veche!...daca nu o vand o duc la parinti la tara si le cumpar acolo un pat potrivit cu dimensiunile saltelei:)

#1482
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
Nu stiu ce sa zic...imi pare rau ca nu te simti bine pe ea...
Eu am schimbat si somiera, aveam tot asa, niste placi de PAL/PFL.
Am luat somiera cu lamele elastice, am gasit ceva mai ieftina pe la Bacau, in 2 zile era la mine acasa.
Rezultatul este excelent.
Placile alea fara gauri nu sunt recomandate, nu respira salteaua si exista riscul sa faca mucegai.

#1483
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008

View PostSorin2505, on 30th May 2012, 20:45, said:

Nu stiu ce sa zic...imi pare rau ca nu te simti bine pe ea...
Eu am schimbat si somiera, aveam tot asa, niste placi de PAL/PFL.
Am luat somiera cu lamele elastice, am gasit ceva mai ieftina pe la Bacau, in 2 zile era la mine acasa.
Rezultatul este excelent.
Placile alea fara gauri nu sunt recomandate, nu respira salteaua si exista riscul sa faca mucegai.
Nu cred ca apuca sa faca mucegai....daca nu o sa ma pot obisnui cu ea  singura solutie e sa o duc la tara la parinti si sa fac acolo un pat pentru ea si sa mi iau o saltea mai teapana....oricum nu am avut dureri de ceafa ca zilele astea in viata mea....sunt din ce in ce mai convins ca am facut o afacere proasta:(

#1484
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008

View Postsoreno29, on 31st May 2012, 08:23, said:

Nu cred ca apuca sa faca mucegai....daca nu o sa ma pot obisnui cu ea  singura solutie e sa o duc la tara la parinti si sa fac acolo un pat pentru ea si sa mi iau o saltea mai teapana....oricum nu am avut dureri de ceafa ca zilele astea in viata mea....sunt din ce in ce mai convins ca am facut o afacere proasta:(
Lucrurile sunt destul de clare in ceea ce priveste salteaua mea noua din latex... e un pic cam moale pentru ce am eu nevoie...asa ca...daca e cineva interesat de o saltea de 140x200 purtata 2 zile cu husa de protectie si cearceaf o vand cu reducere (zic eu consistenta) de 250 lei fata de pretul de pe factura! adica 1070 lei fata de 1320 lei.
salteaua poate fi vazuta si ridicata din drumul taberei. astept mesaje in privat....este confortabila placuta la atingere dar nu destul de ferma pentru spatele meu praf....fiul meu ma implora sa nu o vand dar eu...clar nu pot dormi pe ea:)

#1485
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008

View Postsoreno29, on 1st June 2012, 08:28, said:

Lucrurile sunt destul de clare in ceea ce priveste salteaua mea noua din latex... e un pic cam moale pentru ce am eu nevoie...asa ca...daca e cineva interesat de o saltea de 140x200 purtata 2 zile cu husa de protectie si cearceaf o vand cu reducere (zic eu consistenta) de 250 lei fata de pretul de pe factura! adica 1070 lei fata de 1320 lei.
salteaua poate fi vazuta si ridicata din drumul taberei. astept mesaje in privat....este confortabila placuta la atingere dar nu destul de ferma pentru spatele meu praf....fiul meu ma implora sa nu o vand dar eu...clar nu pot dormi pe ea:)
uitasem de cei 300 platiti avans:) deci pretul este de 1370!

#1486
Dianitta

Dianitta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.04.2012

View Postsoreno29, on 1st June 2012, 08:28, said:

Lucrurile sunt destul de clare in ceea ce priveste salteaua mea noua din latex... e un pic cam moale pentru ce am eu nevoie...asa ca...daca e cineva interesat de o saltea de 140x200 purtata 2 zile cu husa de protectie si cearceaf o vand cu reducere (zic eu consistenta) de 250 lei fata de pretul de pe factura! adica 1070 lei fata de 1320 lei.
salteaua poate fi vazuta si ridicata din drumul taberei. astept mesaje in privat....este confortabila placuta la atingere dar nu destul de ferma pentru spatele meu praf....fiul meu ma implora sa nu o vand dar eu...clar nu pot dormi pe ea:)
Soreno si eu am cumparat o astfel de saltea acum 3 saptamani si pot spune ca dupa 2-3 nopti, am fost la fel de dezamagiti ca si tine, referitor la duritatea ei, dar pot afirma ca ne odihnim foarte bine, totusi. Dimineata ma trezesc fresh, fara sa ma doara nimic, desi inainte de a avea aceasta saltea, cand ma trezeam, aveam senzatia ca ma doare coloana.
A noastra este M. Sotul meu, care are 83 kg, dupa primele zile sustinea ca s-a facut "gaura" in saltea si ca i se pare ca vine peste mine  :D , dar acum ne-am obisnuit. Insa tot mai am uneori senzatia ca ma afund in ea. Ma asteptam sa ramana mai ferma la lasarea greutatii corpului asupra ei. Dar...am luat-o, am luat-o.
Iti doresc succes in vinderea saltelei, daca tot te-ai hotarat sa nu o pastrezi  :)

#1487
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008

View PostDianitta, on 1st June 2012, 10:32, said:

Soreno si eu am cumparat o astfel de saltea acum 3 saptamani si pot spune ca dupa 2-3 nopti, am fost la fel de dezamagiti ca si tine, referitor la duritatea ei, dar pot afirma ca ne odihnim foarte bine, totusi. Dimineata ma trezesc fresh, fara sa ma doara nimic, desi inainte de a avea aceasta saltea, cand ma trezeam, aveam senzatia ca ma doare coloana.
A noastra este M. Sotul meu, care are 83 kg, dupa primele zile sustinea ca s-a facut "gaura" in saltea si ca i se pare ca vine peste mine  :D , dar acum ne-am obisnuit. Insa tot mai am uneori senzatia ca ma afund in ea. Ma asteptam sa ramana mai ferma la lasarea greutatii corpului asupra ei. Dar...am luat-o, am luat-o.
Iti doresc succes in vinderea saltelei, daca tot te-ai hotarat sa nu o pastrezi  :)
...copilul e incantat de ea...sotia nu zice nimic dar e clar ca mie imi trebuie una mai ferma....poate poate daca e cineva interesat face comparatie cu pretul din magazine si accepta sa o cumpere cu un bonus de 250 lei din partea mea:)

Edited by soreno29, 01 June 2012 - 10:46.


#1488
pan_is

pan_is

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.05.2007
As dori o recomandare pentru o saltea(200x160) pana in 3000RON.
Pe saltea o sa doarma 2 persoane de 85, respectiv 65Kg. Noi dormim in special pe burta, mai rar pe o parte si mai deloc pe spate.
In Iasi, in afara de NatuPalm de la MobExpert, nu stiu daca gasesc ceva mai OK in banii astia, deci nu prea am unde incerca si alte saltele.
PS: nu vreau saltele cu arcuri.

#1489
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
In urma unor schimburi de opinii cu niste prieteni, si dat fiind faptul ca vechea mea saltea e putin cam obosita, m-am decis sa iau una din latex. Dimensiunile sunt 125 X 190, grosimea sa fie 20 sau 20+, densitate nu stiu exact, sustinerea la mine consta intr-o placa solida - pal cred, va las pe voi sa-mi recomandati duritatea, buget disponibil - 1300 RON (se accepta si abateri dar sa fie JUSTIFICATE).
As vrea sa imi spuneti, cei care ati experimentat acest tip de saltele, ce firma detine acest material in calitatea cea mai buna (cat mai naturala), si cam ce s-ar incadra in conditiile mele - raportul cel mai bun calitate / pret / confort.
Multumesc anticipat!

#1490
Bodanica

Bodanica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.11.2009
Eu as vrea sa mi cumpar Premier de la Mobexpert, nu ma pricep si le am cam luat la incercat si asa m am decis sa iau Premier. As vrea sa stiu si eu daca cele din (burete, latex, memory) au vreun avantaj fata de cele cu arcuri cum ar fi Premier? Vad ca majoritatea isi cam iau cu "burete"... Am incercat si ultima saltea de la Dormeo Imemory, dar nu mi a placut deloc. In final am avut de ales intre cea Premier si Diamond si am inclinat catre Premier. Eu am 100 kg si sotia are 55 kg. As vrea sa o cumpar intr o sapt si vreau sa stiu dak am facut alegerea cea mai buna. Si as mai vrea sa stiu care gen de saltea are viata mai lunga la kg noastre, cea cu arcuri sau cea din "burete" (adik sa nu se lase sau sa faca gaura)? Multumesc.

#1491
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostBodanica, on 5th June 2012, 04:20, said:

Eu as vrea sa mi cumpar Premier de la Mobexpert, nu ma pricep si le am cam luat la incercat si asa m am decis sa iau Premier. As vrea sa stiu si eu daca cele din (burete, latex, memory) au vreun avantaj fata de cele cu arcuri cum ar fi Premier? Vad ca majoritatea isi cam iau cu "burete"... Am incercat si ultima saltea de la Dormeo Imemory, dar nu mi a placut deloc. In final am avut de ales intre cea Premier si Diamond si am inclinat catre Premier. Eu am 100 kg si sotia are 55 kg. As vrea sa o cumpar intr o sapt si vreau sa stiu dak am facut alegerea cea mai buna. Si as mai vrea sa stiu care gen de saltea are viata mai lunga la kg noastre, cea cu arcuri sau cea din "burete" (adik sa nu se lase sau sa faca gaura)? Multumesc.

Mie mi se pare ca deformarile buretilor pot fi uneori inselatoare in sensul ca pot sa nu fie vizibile, ci sa le resimti doar la asezare, prin senzatia ca acolo e o gaura desi cand nu e nimic pe burete forma e ok. . Un fel de usura a celuleor in cea zona, care insa nu schimba forma; din pacate garantiile acopera numia deformari vizibile. Mi se pare ca la arcuri sunt mai multe sanse pt a obtine garantia. Pe de alta parte nu trebuie sa pleci de la premisa ca se strica si trebuie sa te concentrezi pe senzatia oferita de saltea. Pe care te simti mai bine, pe aia sa o iei, daca ai dubii nu o lua.

#1492
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006

View PostLL13G, on 5th June 2012, 13:35, said:

Mie mi se pare ca deformarile buretilor pot fi uneori inselatoare in sensul ca pot sa nu fie vizibile, ci sa le resimti doar la asezare, prin senzatia ca acolo e o gaura desi cand nu e nimic pe burete forma e ok. . Un fel de usura a celuleor in cea zona, care insa nu schimba forma; din pacate garantiile acopera numia deformari vizibile. Mi se pare ca la arcuri sunt mai multe sanse pt a obtine garantia. Pe de alta parte nu trebuie sa pleci de la premisa ca se strica si trebuie sa te concentrezi pe senzatia oferita de saltea. Pe care te simti mai bine, pe aia sa o iei, daca ai dubii nu o lua.

Exact asta am patit eu cu Dormeo. Nu se vedea nimic, dar cand te asezai, simteai "santul"

#1493
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View PostBodanica, on 5th June 2012, 04:20, said:

Si as mai vrea sa stiu care gen de saltea are viata mai lunga la kg noastre, cea cu arcuri sau cea din "burete" (adik sa nu se lase sau sa faca gaura)? Multumesc.
Eu zic cea mai lunga viata are salteaua din latex, 10 ani garantie la majoritatea producatorilor, insa s-ar putea interpreta raspunsul meu, ca fiind unul subiectiv. Se stie ca am devenit revanzatoare in Romania pentru aceste saltele, dupa ce aceste saltele m-au cucerit in calitate de clienta.
Vezi daca iti mai confirma si alte persoane sau surse de informare faptul ca sunt saltelele cu viata cea mai lunga, latexul fiind eminamente elastic (nu se deformeaza plastic in timp).

#1494
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008

View Postclaudia2008, on 5th June 2012, 14:09, said:

Eu zic cea mai lunga viata are salteaua din latex, 10 ani garantie la majoritatea producatorilor, insa s-ar putea interpreta raspunsul meu, ca fiind unul subiectiv. Se stie ca am devenit revanzatoare in Romania pentru aceste saltele, dupa ce aceste saltele m-au cucerit in calitate de clienta.
Vezi daca iti mai confirma si alte persoane sau surse de informare faptul ca sunt saltelele cu viata cea mai lunga, latexul fiind eminamente elastic (nu se deformeaza plastic in timp).
Vand saltea latex lux duritate f  fabricata de EKON Bulgaria dimensiuni 140 x 200 cu 400 de lei mai ieftina decat in magazin pretul final fiind de 1250 lei.Pretul real se poate verifica pe site.
E un pic mai moale decat ar trebui coloanelor noastre facute praf si asta e singurul motiv pentru care vreau sa o vand. salteaua a fost folosita fix 2 zile cu husa de protectie si cearceaf si poate fi vazuta, testata, ridicata in Drumul Taberei...pentru doritori....astept pm:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate