Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#1459
Bodanica

Bodanica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.11.2009
Dar fata de cele Dormeo?? Stiu ca cele Dormeo nu sunt cu arcuri...

Edited by Bodanica, 24 May 2012 - 22:04.


#1460
KKiralina

KKiralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.01.2012

 Bodanica, on 24th May 2012, 20:35, said:

Care credeti ca ar fi cele mai bune saltele de pe piata? Exista mai buna decat cea Premier fosta (Diamond Plus) de la Mobexpert?

Tempur, le gasesti tot la Mobexpert. Dar cele mai bune sunt, ca de obicei si cele mai scumpe.  :naughty:

#1461
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
...

on topic: Tempur se gaseste nu doar la mobexpert, gasesti si in KIKA. La Mobexpert se gaseste insa si serta, care sunt super misto, dar si astea au un pret pe masura.

Edited by euribiontuL, 07 June 2012 - 22:32.
eliminat offtopic


#1462
senkovici

senkovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.07.2007
@amotida > foarte documentat...un big like!
PS: Latex sau burete?! :))))))

Edited by senkovici, 27 May 2012 - 16:27.


#1463
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
Cred ca cel mai edificator ar fi un poll  ;)

#1464
senkovici

senkovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.07.2007
Stie cineva care e diferenta intre saltea Latex si saltea Latex Lux de la Ekon?
Si...intre saltelele F si M diferentierea de duritate se face printr-un latex de diferite densitati?...Apropos, ce densitate (kg/m3) spun cei de la Ekon ca au la latex...ca nu am vazut scris pe site?

#1465
senkovici

senkovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.07.2007
Am auzit ca cei din VITAN AU SCUMPIT SALTELELE LATEX LUX cu cca 25-30 %.
Un Latex lux 160x200x20 era acum vreo luna jumatate 1565 ron...acum pe site este 450 E.
La revedere, drum bun!!! Atentie cumparatori!
PS: Voiam sa imi cumpar, dar daca ceea ce am auzit este adevarat...ma las pagubas.

Edited by senkovici, 27 May 2012 - 19:26.


#1466
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
Nu te lua dupa ce vezi pe site, da un telefon  ;)
Da, cam atata am dat si ei ~1565

#1467
senkovici

senkovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.07.2007

 Sorin2505, on 27th May 2012, 18:30, said:

Nu te lua dupa ce vezi pe site, da un telefon  ;)
Da, cam atata am dat si ei ~1565
Conform site-ului acum salteaua ta este 416,86E=1860 RON...deci cu 3 milioane mai mult decit ai dat tu acum o luna jumate :(.
O sa ii sun sa vad daca se confirma.

#1468
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
Daca nu ma insel eu, inca de cand a scris Kiralina de site-ul Ekon aici pe forum, a spus ca preturile de pe site nu sunt reale, la magazin sunt preturi mai mici.
Cel mai bine e sa dai un telefon.

#1469
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
pai depinde de cursul leului presupun..

referitor la duritati ei bine va trebui sa verifici tu, eu m-am asezat pe saltele catalogate ca fiind moi si erau tari si invers :/

#1470
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 senkovici, on 27th May 2012, 19:43, said:

Stie cineva care e diferenta intre saltea Latex si saltea Latex Lux de la Ekon?
Si...intre saltelele F si M diferentierea de duritate se face printr-un latex de diferite densitati?...Apropos, ce densitate (kg/m3) spun cei de la Ekon ca au la latex...ca nu am vazut scris pe site?
Diferenta la Lux o face fermoarul si faptul ca nu are pretul la promotie.
Despre fermitati:
- M -  medium hardness - with density 63 kg / cubic meter  -  4,8 kPa
- F  -  hard penolatex     - with density 73 kg / cubic meter  -  5,8 kPa
The difference in hardness does not come from the matrix form and location of holes, it comes from the input material - to make a mattress with hardness  F- it means -  more material, the mattress is heavier and therefore - more expensive .


 senkovici, on 27th May 2012, 20:20, said:

Am auzit ca cei din VITAN AU SCUMPIT SALTELELE LATEX LUX cu cca 25-30 %.
Un Latex lux 160x200x20 era acum vreo luna jumatate 1565 ron...acum pe site este 450 E.
La revedere, drum bun!!! Atentie cumparatori!
PS: Voiam sa imi cumpar, dar daca ceea ce am auzit este adevarat...ma las pagubas.
Ma poti intreba un pret prin pm, spunandu-mi tipul, dimensiunile si daca doresti M sau F.

Edited by claudia2008, 28 May 2012 - 10:16.


#1471
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 claudia2008, on 28th May 2012, 11:12, said:

Diferenta la Lux o face fermoarul si faptul ca nu are pretul la promotie.
Despre fermitati:
- M -  medium hardness - with density 63 kg / cubic meter  -  4,8 kPa
- F  -  hard penolatex     - with density 73 kg / cubic meter  -  5,8 kPa
The difference in hardness does not come from the matrix form and location of holes, it comes from the input material - to make a mattress with hardness  F- it means -  more material, the mattress is heavier and therefore - more expensive .

Ma poti intreba un pret prin pm, spunandu-mi tipul, dimensiunile si daca doresti M sau F.

medium hardness 63/metru?
pt ca multe saltele din categoria medie mi s-au parut tocmai bune, cand am testat-o pe cea pe care am luat-o credeam ca duritatea simtita e data de temp rece din camera aia si de folia de protectie, e destul de aproape de ce vreau, dar nu fara paturica peste. credeam ca e la fel precum celelealte medii, doar ca o simt eu rigd pe moment, well a mea are 45kg/m cub.. guess what, e tare. pune omul sa testeze salteaua, sa se suie pe ea si sa zica cum se stimte atunci.

#1472
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 LL13G, on 28th May 2012, 11:39, said:

...doar ca o simt eu rigd pe moment, well a mea are 45kg/m cub.. guess what, e tare. pune omul sa testeze salteaua, sa se suie pe ea si sa zica cum se stimte atunci.
Tu ce ai : latex sau burete? La burete 45 kg/m3 poate fi o saltea ferma. La latex ar fi prea soft acel 45, la o perna s-ar potrivi.
We do not offer mattresses with density 35 kg./ m3 . This density ( 35 - 40 kg / m3 ) is only used for the manufacture of pillows.

Sigur ca recomand omului sa stea intins 15-30 minute pe fiecare tip de saltea, fara sa se simta stresat. Bine, la mine nici nu se intalnesc clientii intre ei, nu am asa vad. In Calea Vitan daca stai intins sa probezi o saltea si vezi ca si alt client asteapta sa faca acelasi lucru, te simti oarecum ... si te ridici.

#1473
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 claudia2008, on 28th May 2012, 12:19, said:

Tu ce ai : latex sau burete? La burete 45 kg/m3 poate fi o saltea ferma. La latex ar fi prea soft acel 45, la o perna s-ar potrivi.
We do not offer mattresses with density 35 kg./ m3 . This density ( 35 - 40 kg / m3 ) is only used for the manufacture of pillows.

Sigur ca recomand omului sa stea intins 15-30 minute pe fiecare tip de saltea, fara sa se simta stresat. Bine, la mine nici nu se intalnesc clientii intre ei, nu am asa vad. In Calea Vitan daca stai intins sa probezi o saltea si vezi ca si alt client asteapta sa faca acelasi lucru, te simti oarecum ... si te ridici.
spuma poliuretanica... :/

totusi am mai stat pe bureti de densitati mari, dar nu erau asa duri..

#1474
senkovici

senkovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.07.2007
Claudia...nu stiu care e diferenta intre F si M decit daca pot sa ma tolanesc pe ele...nu?!

#1475
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postsenkovici, on 28th May 2012, 18:02, said:

Claudia...nu stiu care e diferenta intre F si M decit daca pot sa ma tolanesc pe ele...nu?!

Teoretic diferenta consta intr-o fermitate crescuta pentru saltelele F. Practic da, trebuie sa vii sa testezi pe viu, tolanindu-te pe ele.
Pentru restul raspunsurilor, ai pm.

#1476
vici1

vici1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.07.2009
Dragi colegi,

Multumesc tuturor pentru toate postarile, in special lui Adi T. pentru informatiile documentate si (pe cit mi s-a parut mie) obiective.

Ca si altii, am crezut ca va fi mai clar pentru mine cum trebe sa aleg o saltea, si mai ales care saltea e "cea mai buna si mai ieftina". Am renuntat la dezideratul acesta :)

Am vrut sa postez zilele trecute ceva aici, si am postat din greseala, la un topic mai general, legat de mobila (de unde am aflat de topicul prezent, legat de saltele). Propuneam o idee (si implicit ceream o parere) legata de somiere. Deja am primit niste raspunsuri acolo, poate vreti si voi sa comentati (acolo sau aici).

In alta ordine de idei, am o intrebare: este OK sa se depoziteze saltelele "in picioare" (temporar, respectiv pe termen lung, fara sa apara riscul deteriorarii)? Ma refer la saltelele fara arcuri, ca cele cu arcuri stau in picioare cu lunile in magazine, am vazut.

O zi buna tuturor si somn cit mai odihnitor.

@ moderator(i): sper sa nu fie cu suparare ca am postat initial gresit (fata de intentia mea), iar aici am oferit un link. Daca nu e OK, va rog sa imi spuneti cum pot corecta greseala  :newblush:

vici

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate