Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4615 replies to this topic

#1495
Dianitta

Dianitta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.04.2012

View PostSorin2505, on 5th June 2012, 13:47, said:

Exact asta am patit eu cu Dormeo. Nu se vedea nimic, dar cand te asezai, simteai "santul"
Eu am acesta senzatie de "santuri" in salteaua Latex Lux. Nu sunt deloc multumita de ea, dar... asta este viata.

#1496
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 08.01.2007
Salut....
Am si eu ceva timp de cand vreau sa-mi schimb salteaua.......
Decizia finala a fost luata......Sultan Hjardal de la Ikea......numai ca sunt nevoit sa mai astept pana in toamna.....
Am testat destul de multe modele....dar aceasta mi s-a parut ca e tocmai ceea ce-mi doresc.....si sotia a fost de aceasi parere...
Plus ca am cam fugit de "bureti" pentru ca patul e din pal si sta destul de prost la capitolul aerisire......
Suces.......

#1497
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postsoreno29, on 6th June 2012, 08:49, said:

Vand saltea latex lux duritate f  fabricata de EKON Bulgaria dimensiuni 140 x 200 cu 400 de lei mai ieftina decat in magazin pretul final fiind de 1250 lei.Pretul real se poate verifica pe site.
E un pic mai moale decat ar trebui coloanelor noastre facute praf si asta e singurul motiv pentru care vreau sa o vand. salteaua a fost folosita fix 2 zile cu husa de protectie si cearceaf si poate fi vazuta, testata, ridicata in Drumul Taberei...pentru doritori....astept pm:)
Ai pm de la mine.

View PostDianitta, on 6th June 2012, 09:00, said:

Eu am acesta senzatie de "santuri" in salteaua Latex Lux. Nu sunt deloc multumita de ea, dar... asta este viata.
Senzatia probabil ca vine de la cele "7 zone de confort" de care srie producatorul pe site.

#1498
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008
[quote name='claudia2008' date='6th June 2012, 10:01' post='11565500']
Ai pm de la mine.

Am citit mesajul .....din pacate nu ma ajuta:)

#1499
Dianitta

Dianitta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.04.2012

Quote

Senzatia probabil ca vine de la cele "7 zone de confort" de care srie producatorul pe site.
Buna Claudia, nu cred ca senzatia de santuri este de la cele "7 zone de confort" intrucat santurile sunt pe lungimea saltelei. Ca sa fiu mai explicita, pe marginea saltelei, unde normal ca nu se lasa greutatea corpului, a ramas ferma, iar pe partea pe care dorm, deja simt ca ma afund, ma intelegi. Daca ma duc spre mijlocul saltelei, iarasi este ok. SOtul meu a sesizat asta dupa numai cateva zile, iar eu abia dupa 3 saptamani, probabil din cauza ca eu am 56 kg, iar el 83 kg.
Spune-mi, te rog, crezi ca am vreo sansa sa trimit salteaua inapoi, la furnizor ?
Multumesc mult.

Edited by euribiontuL, 07 June 2012 - 22:40.


#1500
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Noi avem cam aceleasi greutati (el avand doar vreo 75 acum) si nu am patit asta. Chiar acum le-am pipait putin, eu avand si una S.
Cu returul, poti incerca, daca citesti cateva pagini in urma vei vedea cum KKiralina a schimbat o astfel de saltea.
Imi pare rau sa aud ca nu mai sunteti multumiti de saltea, desi dupa primele nopti inteleg ca totul era ok:

View PostDianitta, on 14th May 2012, 11:12, said:

Sorin, in sfarsit am primit mult asteptata saltea Latex Lux si cele 2 perne cilindrice. Dupa cateva zile de dormit pe ele, pot spune ca sunt absolut perfecte, atat salteaua cat si pernele...
Despre saltea, pot afirma acelasi lucru, ca ma dau dimineata jos din pat, in cea mai buna forma, adica fara acea durere de coloana pe care o aveam deseori.
Multumescu-ti pentru ca datorita tie, am aflat despre aceasta saltea ;)

View PostDianitta, on 1st June 2012, 10:32, said:

...referitor la duritatea ei, dar pot afirma ca ne odihnim foarte bine, totusi. Dimineata ma trezesc fresh, fara sa ma doara nimic, desi inainte de a avea aceasta saltea, cand ma trezeam, aveam senzatia ca ma doare coloana...

PS: Daca salteaua a suferit totusi o modificare, se poate face apel la garantie si atunci cu siguranta se va rezolva problema. Fiind Latex Lux, deci cu fermoar, cred ca ar merita sa o scoateti din husa pentru a o analiza mai bine.
Succes.

#1501
Dianitta

Dianitta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.04.2012
[quote name='claudia2008' date='6th June 2012, 14:23' post='11566437']
Noi avem cam aceleasi greutati (el avand doar vreo 75 acum) si nu am patit asta. Chiar acum le-am pipait putin, eu avand si una S.
Cu returul, poti incerca, daca citesti cateva pagini in urma vei vedea cum KKiralina a schimbat o astfel de saltea.
Imi pare rau sa aud ca nu mai sunteti multumiti de saltea, desi dupa primele nopti inteleg ca totul era ok:

Da, pentru mine a fost ok pana in weekend, atunci am inceput sa simt ca ceva este in neregula. Sotul meu a plecat de o saptamana, deci el nu se mai poate pronunta :(
Voi desface fermoarul in aceasta seara si ma voi uita cu atentie la saltea.
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.

#1502
BOGMIT

BOGMIT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.10.2007

View Posttyr, on 5th March 2012, 17:51, said:

Despre Ergoflex - primele impresii

Dupa cca o saptamana de la efectuarea comenzii online, in sfarsit a sosit salteaua in Iasi (prin TNT). Am fost eu la sediul TNT pentru a o ridica intrucat nu mai aveam rabdare pana luni (a sosit vineri seara, iar in weekend baietii de la TNT nu fac livrari). Prima impresie a fost placuta: salteaua a sosit ambalata intr-o cutie de carton 164*37*37 fiind foarte bine protejata. Coletul cantarea 42 kg, ceea ce pe ansamblu inseamna o densitate de aprox. 64 kg/m3. Daca tinem seama ca densitatea spumei cu memorie este 85 kg/m3 ar trebui ca densitatea spumei suport sa fie pe undeva la 43 kg/m3. Pare verosimil. Salteaua a veni insotita de toata documentatia necesara (vezi mesajul precedent in care ma plangeam ca Natupalm nu a venit insotita de documente).

Dupa ce am asezat-o pe pat am fost cam dezamagit.

In primul rand era mai lata de 160 cm (162 cm) si desi trecusera 3 ore (perioada indicata pe site pentru "umflarea" completa) nu reuseam sa o presez in lacasul patului. Eram dezamagit pentru ca la Natupalm m-am descurcat mult mai usor, desi si ea a fost un pic mai lata. Dupa ce m-am chinuit ceva timp, in sfarsit am reusit sa o fixez in cadrul patului. Ulterior am pus dificultatea de a indesa salteaua pe seama densitatii mai mari a spumei suport ce facea compresia mult mai dificila. Intr-un final am reusit si salteaua s-a fixat extrem de bine.

In al doilea rand, la presarea cu palma mi se parea ca "are memorie mai putina" decat Natupalm, deoarece parca conturul palmei nu era asa de bine definit, mana nu se afunda asa de tare, iar amprenta disparea mai repede decat in cazul Natupalm. Poate fi doar o impresie. Cel mai bine mi-as da seama daca le-as avea alaturi pe amandoua, lucru imposibil, cel putin in cazul meu. Oricum primul meu gand a fost ca am de-a face cu o spuma cu memorie de slaba calitate. Mai mult cand ma asezam in sezut era mai moale decat Natupalm, mai corect raspundea mai repede la greutatea corpului. La Natupalm, dura ceva mai mult pana incepeai sa te afunzi in spuma (era o senzatie ce mie imi placea foarte mult). Mai mult, in cazul Ergoflex, cand ma ridicam, salteaua isi revenea mult mai rapid la forma initiala (nu aveam timp sa vad "groapa" lasata de greutatea corpului meu (87 kg). Cu alte cuvinte, aceste aspecte nu mi-au placut si m-au facut sa intrepretez salteaua ca avand "mai putina memorie". Ramanea testul final: cel al somnului.

Pot sa spun ca din acest punct de vedere salteaua mi-a intrecut asteptarile (care erau la un nivel destul de redus dupa primele impresii). Ceea ce initial am pus pe seama "lipsei de memorie" dupa 3 nopti fantastice petrecute pe saltea pun pe seama sustinerii mai consistente pe care o ofera. Densitatea mare o face ca testul palmei sa nu fie convingator, iar rezilienta ridicata face ca urma palmei sa nu dureze asa mult ca in cazul Natupalm. (Nu stiu daca interpretez corect, poate amotida citeste acest mesaj si ne ajuta cu explicatii). Foarte important este si faptul ca nu incalzeste ca Natupalm, ceea ce confera un plus de confort, dar si de sustinere. In cazul Natupalm, dupa o perioada mai indelungata petrecuta in aceeasi pozitie (mai ales la dormitul pe spate), se facea o "groapa" de toata frumusetea care numai sustinere nu iti oferea. Cu alte cuvinte, in loc sa plutesti, te afundai, astfel ca te trezeai cu dureri. Cand incercam sa schimb pozitia, trebuia sa ma chinui sa ies din groapa (valabil pentru dormitul pe spate). Imediat ce iti gaseai alta pozitie, primele senzatii erau intr-adevar placute, insa pana cand salteaua se incalzea si tu incepeai iar sa te afunzi. Ma gandesc ca pe timp de vara, lucrurile puteau fi si mai neplacute. In cazul Ergoflex, nu se intampla asa ceva. Neincalzindu-se, salteaua ofera un suport constant, foarte consistent, fara a fi insa tare. Este moale, dar in acelasi timp iti ofera suport. Este incredibil cum iti poate oferi ambele lucruri in acelasi timp. Cu alte cuvinte, este mai moale decat Natupalm, dar iti ofera o sustinere mult mai buna, parca te imbraca.

Cam acestea ar fi primele impresii. Ce sa zic, deocamdata sunt super incantat de achizitia facuta. Ramane sa vad cum se comporta in timp. Voi reveni cu impresii, imediat ce sesisez aspecte noi, fie ele bune, fie ele rele.

P.S. Acest mesaj nu constituie o recomandare de achizitie. Fiecare individ se simte bine in felul lui. Am riscat, gandindu-ma ca daca nu m-as fi simtit bine pe saltea, as fi dat-o parintilor sau unor rude apropiate si eu as fi continuat cautarile cel mai probabil incercand sa-mi confectionez propria saltea prin lipirea a 2 sau mai straturi de spume PU din oferta celor de la eurofoam.

Sa auzim numai de bine ... si fara dureri de spate :).

Dupa cateva saptamani de cautari si de urmarit forum-uri m-am "cam" hotarat asupra acestei saltele Ergoflex, incovenientul este ca aceasta se comercializeaza in Marea Britanie dar se pare ca trimit si in alte tari din Europa inclusiv in Romania, unul dintre cumparatori fiind si userul TYR pe care am tot incercat sa il contactez pentru detalii pe PM dar nu am primit nici un raspuns asa ca pe aceasta cale il rog daca poate sa ne dea mai multe impresii si informatii legate de aceasta saltea. Multumesc anticipat!

#1503
Dianitta

Dianitta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.04.2012

View Postclaudia2008, on 6th June 2012, 14:23, said:

Noi avem cam aceleasi greutati (el avand doar vreo 75 acum) si nu am patit asta. Chiar acum le-am pipait putin, eu avand si una S.
Cu returul, poti incerca, daca citesti cateva pagini in urma vei vedea cum KKiralina a schimbat o astfel de saltea.
Imi pare rau sa aud ca nu mai sunteti multumiti de saltea, desi dupa primele nopti inteleg ca totul era ok:





PS: Daca salteaua a suferit totusi o modificare, se poate face apel la garantie si atunci cu siguranta se va rezolva problema. Fiind Latex Lux, deci cu fermoar, cred ca ar merita sa o scoateti din husa pentru a o analiza mai bine.
Succes.

Revin cu amanunte si sunt tare suparata. Am desfacut fermoarul husei si salteaua arata asa cum am simtit, adica are santuri... :(( Pai, daca dupa nici o luna, timp in care cateva zile nici nu am dormit pe ea, arata asa, atunci cum va arata peste 3 ani, sa zicem ?... Sunt de-a dreptul mahnita ! De abia astept sa sun maine la furnizor, sa ii trimit pozele si sa vedem ce parere are. Chiar nimeni nu a mai avut ghinionul sa pateasca asta cu o saltea Latex Lux ?
Oricum, voi merge pana in panzele albe numai sa mi se inlocuiasca salteaua. Nu este posibil sa dai aproape 1500 RON si dupa aproape o luna sa simti ca domir printre "santuri".

Attached Files



#1504
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 21.09.2006
Ptiu drace, eram hotarat sa comand un Cocos, dar.........m-am razgandit !

P.S. Totusi sa revenim la sentimente mai bune, pozele ar putea fi mai concludente daca salteaua nu ar avea panza aia deasupra !!!

Edited by AxelRo, 06 June 2012 - 19:41.


#1505
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View PostDianitta, on 6th June 2012, 18:44, said:

Din ce se vede in poze (mai putin a doua), eu sunt sigura ca se va rezolva problema, chiar de catre furnizorii bulgari. Pare mai degraba un defect de fabricatie, sau o fi stat ani de zile in pozitia impachetata (indoita la mijloc), ceeace nu cred.
Sper ca ati pastrat garantia. In garantie oricum scrie de 15% din inaltimea totala, dar eu cred ca se rezolva oricum. Noi avem 5 saltele ale noastre si nici una nu a avut acest ghinion.

LE: Pozele arata ca si cum salteaua ar sta pe doua somiere separate, desi sunt aproape sigura ca sta pe o placa de pal.

Edited by claudia2008, 06 June 2012 - 19:48.


#1506
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
@Dianitta - e clar ca salteaua ta are o problema majora.
Ia legatura cu vanzatorul si sunt convins ca se rezolva.
Daca si Titanicul a avut vicii ascunse, dar o biara saltea... mai glumim si noi  :lol:

#1507
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Am dat un email furnizorului bulgar sa-l instiintez despre aceasta situatie, sa se gandeasca inainte sa ia o decizie. Chiar daca nu este treaba mea si nu s-a facut vanzarea prin intermediul meu, consider ca brandul Ekon este acum pus intr-o lumina negativa.
Asa ca eu cred ca ar trebui sa contactati intermediarul roman (din Calea Vitan presupun) si problema s-ar putea rezolva daca nu se va constata ca nu ati respectat vreuna din indicatiile din garantie (ma pot gandi acum doar sa nu gaseasca concluzia ca a stat in razele soarelui, sau mai stiu eu ce).

Cam ce am scris in email-ul meu:  (care sper sa fie de folos macar cateva procente)

"Avem pe forum online un caz de saltea Ekon cumparata cam pe 14.05.2012 din Calea Vitan cred, care s-a deformat plastic mai mult de 15% si au aparut poze cu aceasta saltea si nemultumirea clientului.

Nu este treaba mea, nu am vandut-o eu, dar de modul cum se va rezolva acest caz vor depinde comenzile viitoare atat de la mine cat si din Calea Vitan. Eu aveam deja vreo 4-5 potentiali clienti care spuneau ca atunci cand vor ajunge la mobilare ma vor contacta.

Cred ca este bine sa va informez eu, inainte de a va informa intermediarul prin care s-a facut vanzarea (Calea Vitan presupun), care probabil va va contacta in curand
."

Edited by claudia2008, 06 June 2012 - 20:46.


#1508
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
Pai Dianitta vad ca este din Mangalia, nu stiu daca a cumparat-o din Buc/Vitan...
Ne lamureste ea  ;)

#1509
KKiralina

KKiralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.01.2012

View PostDianitta, on 6th June 2012, 09:00, said:

Eu am acesta senzatie de "santuri" in salteaua Latex Lux. Nu sunt deloc multumita de ea, dar... asta este viata.

Poate se simteau spatiile dintre lamelele somierei, fiind salteaua moale.

View PostDianitta, on 6th June 2012, 18:44, said:

Revin cu amanunte si sunt tare suparata. Am desfacut fermoarul husei si salteaua arata asa cum am simtit, adica are santuri... :(( Pai, daca dupa nici o luna, timp in care cateva zile nici nu am dormit pe ea, arata asa, atunci cum va arata peste 3 ani, sa zicem ?... Sunt de-a dreptul mahnita ! De abia astept sa sun maine la furnizor, sa ii trimit pozele si sa vedem ce parere are. Chiar nimeni nu a mai avut ghinionul sa pateasca asta cu o saltea Latex Lux ?
Oricum, voi merge pana in panzele albe numai sa mi se inlocuiasca salteaua. Nu este posibil sa dai aproape 1500 RON si dupa aproape o luna sa simti ca domir printre "santuri".

Ce distanta exista intre lamelele somiere? Arata ca si cum saltraua s-a mulat pe acestea.

#1510
Dianitta

Dianitta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.04.2012

View PostKKiralina, on 6th June 2012, 23:33, said:

Poate se simteau spatiile dintre lamelele somierei, fiind salteaua moale.



Ce distanta exista intre lamelele somiere? Arata ca si cum saltraua s-a mulat pe acestea.

In primul rand as dori sa va multumesc tuturor pentru raspunsuri si Claudiei pentru ajutorul dat in sensul ca a informat frunizorul despre aceasta problema.
Salteaua mea sta pe scanduri, care au intre ele distanta de 1 cm si nimic mai mult. Deci se exclude ideea cum ca ar fi distanta dintre lamele sau scanduri, prea mare. Salteaua a stat pe o suprafata dreapta si la cele 56 kg ale mele, nu cred ca este normal sa se intampale asta dupa aproape o luna.
Eu fiind din Mangalia am achizitionat salteaua online, de la www.animavision.ro. Astept sa se faca ora 09.00 sa sun la ei si sa vedem ce parere au. Va voi tine la curent cu raspunsul lor.
Atasez si singura hartie care am primit-o si care ar insemna asa-zisul certificat de garantie. Ce parere aveti ?


View Postclaudia2008, on 6th June 2012, 21:44, said:

Am dat un email furnizorului bulgar sa-l instiintez despre aceasta situatie, sa se gandeasca inainte sa ia o decizie. Chiar daca nu este treaba mea si nu s-a facut vanzarea prin intermediul meu, consider ca brandul Ekon este acum pus intr-o lumina negativa.
Asa ca eu cred ca ar trebui sa contactati intermediarul roman (din Calea Vitan presupun) si problema s-ar putea rezolva daca nu se va constata ca nu ati respectat vreuna din indicatiile din garantie (ma pot gandi acum doar sa nu gaseasca concluzia ca a stat in razele soarelui, sau mai stiu eu ce).

Cam ce am scris in email-ul meu:  (care sper sa fie de folos macar cateva procente)

"Avem pe forum online un caz de saltea Ekon cumparata cam pe 14.05.2012 din Calea Vitan cred, care s-a deformat plastic mai mult de 15% si au aparut poze cu aceasta saltea si nemultumirea clientului.

Nu este treaba mea, nu am vandut-o eu, dar de modul cum se va rezolva acest caz vor depinde comenzile viitoare atat de la mine cat si din Calea Vitan. Eu aveam deja vreo 4-5 potentiali clienti care spuneau ca atunci cand vor ajunge la mobilare ma vor contacta.

Cred ca este bine sa va informez eu, inainte de a va informa intermediarul prin care s-a facut vanzarea (Calea Vitan presupun), care probabil va va contacta in curand
."

Claudia, iti tmultumesc din suflet pentru ceea ce ai facut.
Asa cum am scris pe forum, salteaua am achizitionat-o online, de pe www.animavision.ro" si singurul certificat de garanatie este cel din pozele incarcate pe forum.
Voi reveni cu amanunte dupa ce aflu raspunsul furnizorului la problema saltelei mele.
O zi buna ! :)

Attached Files



#1511
KKiralina

KKiralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.01.2012
Atunci trebuie clar returnata.

#1512
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Cu placere, macar sa aiba un folos.
Aceea este /era garantia. Asa au primit si ceilalti colegi de forum (stiu pentru ca o intrebasem candva pe KKiralina prin privat, ce garantie a primit din Cal.Vitan, ca asa dadeam si eu).
Acum au scos cei de la Ekon si una in limba romana.

Edited by claudia2008, 07 June 2012 - 08:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate