Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

HTC Explorer

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

 conte3103, on 26th December 2011, 21:44, said:

si ca sa citeasca .doc?
nu exista nicio solutie?
Ai incercat sa cauti pe android market?Scrii la cautare sa zic ... "document viewer" sau chestii de genul asta ...

#20
adyslanic01

adyslanic01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2009
salutare. sunt proaspat posesorul unu htc explorer si am o intrebare: cum pot intra din meniul telefonului in cardul de memorie? stie cineva? va multumesc

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 adyslanic01, on 29th December 2011, 18:23, said:

salutare. sunt proaspat posesorul unu htc explorer si am o intrebare: cum pot intra din meniul telefonului in cardul de memorie? stie cineva? va multumesc
aceeasi problema o am si eu dar pe wildfire s

#22
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

 adyslanic01, on 29th December 2011, 18:23, said:

salutare. sunt proaspat posesorul unu htc explorer si am o intrebare: cum pot intra din meniul telefonului in cardul de memorie? stie cineva? va multumesc
Descarci ASTRO din Android Market,este FREE.

#23
asoka

asoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2003
Stie careva la ce se refera functia de digital compass...ca din cate am vazut nu are componenta hardware anume magnetometrul desi prin fisierele de setari apare ...dar cred ca sunt setari standard android.
Mai clar ce anume face digital compass-ul?

#24
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

 asoka, on 2nd January 2012, 17:08, said:

Stie careva la ce se refera functia de digital compass...ca din cate am vazut nu are componenta hardware anume magnetometrul desi prin fisierele de setari apare ...dar cred ca sunt setari standard android.
Mai clar ce anume face digital compass-ul?
Digital Compass=Busola Digitala

#25
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
stie cineva de niste combinatii de taste? De exemplu aseara am apasat cumva si am facut poza instant la meniu dar nu stiu cum ca nu mi-a intrat in camera foto.

#26
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

 omegaa, on 12th January 2012, 09:12, said:

stie cineva de niste combinatii de taste? De exemplu aseara am apasat cumva si am facut poza instant la meniu dar nu stiu cum ca nu mi-a intrat in camera foto.
Ceea ce ai facut tu se numeste Print Screen sau Screen Shot.
Se realizeaza prin apasarea butonului de blocare/deblocare + tasta Home(cea de jos de tot din stanga)

#27
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Da am descoperit mai tarziu  :coolspeak:

#28
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Cred ca a luat-o wifi razna.........   am un router in casa si ma folosesc de el sa intru pe internet. Pana acum nu am avut nici o problema. Deci telefonul zice ca e conectat la router dar dupa 3 secunde scaneaza iar si iar se conecteaza la router  dar nu stiu dece si face tot asa incontinuare........... ce as putea sa fac ?

#29
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

 omegaa, on 13th January 2012, 11:47, said:

Cred ca a luat-o wifi razna
Incearca sa dai un RESTART la Router si telefon

#30
Blue_Eyed_Devil

Blue_Eyed_Devil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 27.10.2007
Am avut si eu o jucarie din asta pe mana cam jumate de zi.
Ca si termen de comparatie pentru mine ar fi Optimus One, ca am 2 in casa.
In primul rand am fost surprins de cat de senzitiv e ecranul la atingere. De multe ori nici nu simteam ca am atins ecranul si imi sesiza atingerea. Uneori totusi nu e ideala chestia asta, dar per total e mai bine sa fie mai sensibil decat la polul opus. Pe de alta parte, in unele cazuri, nu imi "lua" atingerea nici sa il bati. O instanta din asta era cand eram in managerul de aplicatii si incercam sa schimb intre "taburi" sa ajung la rubrica "Running". Cred ca mi-au trebuit minim 10 incercari. Nu am reusit sa imi dau seama daca era de la display sau de la UI. Oricum enervant.
Altfel am fost surprins de cat de mare este diferenta intre arhitecurile arm6 si arm7. Am instalat 2 joculete care pe O1 abia se chinuie, ajugand pana la punctul la care le-am dezinstalat, desi imi placeau. Asta cu overclock la 729 MHz si CM7 pe el. In schimb pe Explorer mergeau ca unse, cel putin pana la punctul in care grafica devenea prea aglomerata cu "particule" si se simtea o lipsa de putere de procesare. Jocurile sint Wind-up Knight si Age of Wind 2, primul fiind perfect jucabil pana pe la nivelul 9, unde incepe sa mai scada din fluenta. Oricum mult mult mai bine decat pe O1, si asta la frecventa stock si cu toate mizeriile de la HTC ruland in background.
Am incercat si camera, dar lipsa de auto-focus o face sa fie execrabila ca si calitate. Poate doar sa incerci sa faci poze cu el pe un suport, dar nici asa nu cred ca va scoate ceva decent.
Mi-a placut iarasi destul de mult carcasa, eu avand pe mana varianta pe negru, al carei material e putin cauciucat. Face inutila o husa suplimentara, nu aluneca deloc din mana, e aproape perfecta. Nu sint sigur daca in timp va capata sau nu joc de la modul in care se scoate/aseaza la loc, dar oricum operatia asta nu ar trebui sa fie nevoie sa o faci foarte des. Probabil asta a fost si in capul lor cand au gandit-o.

Per total e un telefon bun pentru gama lui de pret, performantele procesorului cuplat cu 512 ram fiind excelente. Daca o sa apara cumva si un CM pentru el va fi un telefon excelent, mai ales ca procesorul cred ca are potential bun de overclock. Oricum si fara asta e un telefon bun pentru incepatorii in Android sau pentru cei care vor un telefon mic si usor, dar cu  toate optiunile pe care ti le ofera un smartphone.
Punctele slabe sint camera, care e execrabila si bateria care mi se pare destul de mica. Ah, si interfata HTC Sense :P , care incarca telefonul suplimentar si mi se pare mai greu de folosit decat cea standard de Android. Plus ca are si un lag sesizabil in majoritatea timpului.

#31
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

 Blue_Eyed_Devil, on 19th January 2012, 11:03, said:

Pe de alta parte, in unele cazuri, nu imi "lua" atingerea nici sa il bati. O instanta din asta era cand eram in managerul de aplicatii si incercam sa schimb intre "taburi" sa ajung la rubrica "Running". Cred ca mi-au trebuit minim 10 incercari.
Daca ecranul este umed de la degetele tale sau de la tenul tau(dupa ce ai vorbit) nu mai merge atat de bine touch-ul.

#32
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Cum as putea sa am mai mult spatiu la memoria interna? mai am 26 mb dar nu am nici o aplicatie instalata in memoria interna daor pe card. (intreb pentru ca am vazut ca a gasit o actualizare si zice ca nu are destul spatiu........) Vreo idee?

#33
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

 omegaa, on 25th January 2012, 15:55, said:

Cum as putea sa am mai mult spatiu la memoria interna? mai am 26 mb dar nu am nici o aplicatie instalata in memoria interna daor pe card. (intreb pentru ca am vazut ca a gasit o actualizare si zice ca nu are destul spatiu........) Vreo idee?
Mai curata la aplicatii memoria cache.Si totusi,intra pe fiecare in parte si vezi care poate fi mutata pe card ...
P.S.:La ce ti-a aparut update?Cumva la soft(ceva mai nou decat 2.3.5 sau la htc sense,adica ceva mai nou decat 3.5?)?

#34
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
toate aplicatiile le am pe card. Mi-a zis ca a aparut un update la soft si am acceptat sa il ia( zicea ca ii trebuie 25 mb minim sa instaleze , am 26). Am vazut ca updateul are 22.68 mb deci mai raman cu 4 mb :| . Nu stiu ce pot sa fac ca nu am nimic in memoria telefonului doar un widget de profil (128 kb) si autostart (36kb).
Scria la soft nu altceva detaliat ca nu am dat sa instaleze cand am vazut ca nu o sa mai am memorie. Imi este frica sa raman cu 4 mb, poate o sa se miste mai greu ..... cu 4 mb liber

Edited by omegaa, 25 January 2012 - 20:21.


#35
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
A aparut un nou update !

#36
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006

 Edwin6000, on 19th January 2012, 14:54, said:

Daca ecranul este umed de la degetele tale sau de la tenul tau(dupa ce ai vorbit) nu mai merge atat de bine touch-ul.

Am crezut ca e ceva in neregula cu telefonul meu...
Intr-adevar, daca degetele iti transpira touch-ul merge foarte greu / aiurea :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate