Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Donatie manastire!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#55
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkruger, on 16th December 2011, 14:42, said:

Uitași sa-i arati ce spune Biblia aici:
2 Corinteni 5:1 Știm, în adevăr, că, dacă se desface casa pământească a cortului nostru trupesc, avem o clădire în cer, de la Dumnezeu, o casă care nu este făcută de mână, ci este veșnică.  [...] de la versetul 6: Așadar, noi întotdeauna suntem plini de încredere; căci știm că, dacă suntem acasă în trup, pribegim departe de Domnul  pentru că umblăm prin credință, nu prin vedere. – Da, suntem plini de încredere, și ne place mult mai mult să părăsim trupul acesta, ca să fim acasă, la Domnul. De aceea ne și silim să-I fim plăcuți, fie că rămânem acasă, fie că suntem departe de casă.

Interesanta expresia din versetul 6:  ...dacă suntem acasă în trup, pribegim departe de Domnul.. Tie exact asa iti place, sa te simti ca acasa aici in trup si sa vrei sa traiesti vesnic aici, departe de casa din cer.

kruger, Pavel vorbea din perspectiva unuia dintre cei aleși de Dumnezeu să primească darul vieții cerești pentru a guverna cu Isus.  Ei au "o clădire în cer", lor le-a promis Isus că merge "să le pregătească un loc".

(Ioan 14:2, 3) . . .În casa Tatălui meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus, fiindcă mă duc să vă pregătesc un loc. 3 Și, dacă mă duc să vă pregătesc un loc, vin din nou și vă voi primi acasă la mine, pentru ca, acolo unde sunt eu, să fiți și voi.


Însă, conform învățăturii lui Isus, marea majoritate a oamenilor drepți, blânzi, etc. vor trăi veșnic aici pe pământ.

(Matei 5:5) 5 Fericiți sunt cei blânzi, căci ei vor moșteni pământul!

Problema este că tu nu înțelegi mesajul "întregii Biblii".....

Te axezi doar pe versetele care "susțin" ideea că "toți oamenii buni vor merge la cer".

Dar așa cum arată Matei 5:5, această învățătură este greșită .....





View Postmario_bril, on 16th December 2011, 13:35, said:

In Kabbalah sunt 72 de nume ale lui Dumnezeu. Oricare din ele este numele Lui. Poti lua si : Ehieh asher ehieh.

Nu e chiar așa ......

În Biblie, Dumnezeu are multe Titluri, dar un singur nume personal pe care și l-a făcut cunoscut.

(Exodul 3:15) . . .Apoi Dumnezeu i-a zis din nou lui Moise: „Iată ce să le spui fiilor lui Israel: «Iehova, Dumnezeul strămoșilor voștri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacob, m-a trimis la voi». Acesta este numele meu pe veșnicie și prin el își vor aduce aminte de mine din generație în generație.


(Isaia 42:8) . . .Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu și gloria mea n-o voi da altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite.

(Psalmul 83:18) . . .ca să se știe că tu, al cărui nume este Iehova, numai tu ești Cel Preaînalt peste tot pământul!

Uite un exemplu din Biblia ortodoxă de prin anul 1921....

#56
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postrichelieu, on 16th December 2011, 14:50, said:

On: Motivul pentru care a facut donatia, chiar nu conteaza si nu ar trebui dezbatut aici. Iti stiu parerea despre biserica si preoti si partial sunt de acord cu tine, dar ....sa-l certi pentru asta, e ca si cand ti-ai bate copilul care vine acasa cu genunchii zdreliti de la o cazatura pe asfalt, pentru ca nu a fost atent :)
S-ar putea sa fii surprins de parerea mea... conteaza foarte mult motivul pentru care ai dat banii. Daca ai gandit ca faci o investitie : bani pentru ajutor de la Dumnezeu sa traiesti o viata fara grijuri, pai ai pierdut banii, ca fericirea nu se cumpara.

Acum, presupunem ca ai motivatia corecta pentru a face o donatie.
Despre "cui i-ai dat banii", aici nu trebuie sa faci pe marele detectiv. Sa zicem ca exista o fundatie specializata (poate doar aparent) in ajutarea saracilor ... chiar daca, in realitate, sunt niste escroci, eu cred ca faci un lucru bun dand acei bani fundatiei. Daca intelegi care e motivatia corecta, atunci intelegi si de ce am spus ca nu conteaza daca fundatia e plina de escroci.

Ex: Daca un homeless iti cere 1 leu, nu e treaba ta sa iti pui problema ca tipu' poate folosi leul ala ca sa isi ia bautura sau tigari deci mai bine nu ii dai. Bineinteles, e de preferat sa ii iei ceva de mancare, cred ca ar ajuta mai mult.

Edited by kruger, 16 December 2011 - 15:09.


#57
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011

View Postkruger, on 16th December 2011, 14:42, said:

Zi-mi si mie, te rog, de ce ai facut donatia? Ce te-a motivat sa o faci?
Atunci incepusem sa cred in calea monahala si isihasm, dar pe care nu puteam sa o urmez. Imi dadeam seama ca acea cale e mult prea grea pentru mine. Trebuia o asceza dura, puritate trupeasca, rugaciune permanenta, smerenie, slujbe etc. Simteam ca nu pot face toate astea, ca nu e pentru mine, desi eram impresionat de cei care au mers pe aceasta cale.
Acum nu mai cred asa ceva de mult. Citeam foarte multe carti de Patristica si eram impresionat de experimentele traite de acei oameni ai crestinismului timpuriu.
Credeam ca asta asteapta Dumnezeu de la mine, iar eu nu puteam oferi.
Asa ca am crezut ca daca donez banii, macar fac ceva pentru Dumnezeu.

Banii erau adunati de mama mea de-a lungul vietii, dar erau pe numele meu, adica depozitul in banca era al meu.
Intamplarea a avut loc dupa ce mama a plecat la manastire si m-a rugat (daca vreau eu!) sa donam intrucat e munca ei de o viata. Nu mi-a impus.
Se construia o biserica noua si spunea ca nu au bani sa o termine. Mi-am dat seama mai tarziu ca nu e adevarat si ca nu duc lipsa de "sponsori".
Dar mama credea sincer ca asa e, cum i se spunea. Si eu am crezut-o atunci.

Eu am crezut sincer ca fac acest gest pentru Dumnezeu. Credeam ca daca ajutam la construirea unui lacas unde oamenii se roaga fac un bine si pentru oameni.

View Postkruger, on 16th December 2011, 15:07, said:

S-ar putea sa fii surprins de parerea mea... conteaza foarte mult motivul pentru care ai dat banii. Daca ai gandit ca faci o investitie : bani pentru ajutor de la Dumnezeu sa traiesti o viata fara grijuri, pai ai pierdut banii, ca fericirea nu se cumpara.
Am mai spus ca nu asteptam profit ca de la un fond de investitii.

Ce n-am inteles e de ce a inceput sa imi mearga din ce in ce mai rau? - asta era de fapt intrebarea.

#58
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpapagalicesti-invataturi, on 16th December 2011, 19:43, said:

Eu am crezut sincer ca fac acest gest pentru Dumnezeu. Credeam ca daca ajutam la construirea unui lacas unde oamenii se roaga fac un bine si pentru oameni.
Atunci iti vei primi rasplata de la Dumnezeu ... El nu ramane niciodata dator.Dar rasplata pe care sa o "cauti" sa fie cea din cer, nu de aici pe Pamant.


View Postpapagalicesti-invataturi, on 16th December 2011, 19:43, said:

Ce n-am inteles e de ce a inceput sa imi mearga din ce in ce mai rau? - asta era de fapt intrebarea.
Sincer, nu cred ca felul cum a inceput sa iti mearga la un moment dat e legat de donatia ta...daca ai facut-o cu gandul pe care l-ai spus.

#59
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011

View Postpapagalicesti-invataturi, on 11th December 2011, 14:05, said:

In urma cu vreo 7 ani de zile m-am lasat influentat de mama si am facut amandoi o donatie foarte consistenta (raportat la posibilitatile noastre financiare) catre o manastire.
Recunosc in mod sincer ca am avut ceva asteptari, chiar daca mi s-a spus ca nu trebuie sa pretind ceva in schimb.
Suma era undeva pe la vreo 3/4 din averea de o viata a mamei. Ea a devenit o persoana foarte religioasa.

De mult ma framanta ceva. Bun, am donat acei bani. Nu astept nimic de la Dumnezeu, ca doar nu e banca sa iti dea profituri si nici sa iti implineasca dorintele.
Dar de ce mi-a mers din ce in ce mai rau dupa aia?
Dupa ceva timp am ramas fara serviciu, am trecut printr-un divort, am probleme de sanatate. Nu imi gasesc de munca pe nicaieri de vreo 2 ani, desi caut permanent.

Acuma zic si eu asa: Bine, bine Dumnezeu nu e obligat cu nimic fata de mine , de acord. Dar chiar asa nu tine de cont de gestul ala macar si ma lasa sa ma zbat ca pestele pe uscat?
Nu pot sa zic ca si inainte imi mergea grozav in viata, dar parca dupa asta toate s-au inrautatit si nu vad nici o iesire din situatia in care ma aflu.

Am intors problema pe toate partile:
Dumnezeu nu exista?
Daca exista, poate ca nu e prezent in ortodoxie?
Am gresit ca am donat banii?

Stiu ca nu sunt un sfant, dar nici nu imi amintesc sa fi omorat pe nimeni. De  ce imi merg toate anapoda ?

Fara mistouri, vreau un sfat serios daca se poate! Mersi frumos!

pana la urma sunt banii vostri si puteti sa va bateti joc de ei cum vreti... puteti sa le dati si foc...

daca doamna mama are o scuza ca e batrana si nu chiar informata, dvs care ati descoperit net-ul nu aveti chiar nici o scuza... doar gandire defectuasa...
bucurati-va ca macar popii aia au stiut sa-si cumpere o masin frumoasa de banii dvs, deoarece dvs nu va trebuia....


sfatul meu sincer si serios e sa va duceti in audienta la popii aia superiori sa va lase sa cersiti la noua casa a poporului, poate trec pe acolo unii mai bogati si la fel de dotati intelectual ca dvs, care pot da la cersetori si un milios.(gen d-l Becali)

sau puteti casca in continuare urechile la blablaurile diversilor habotnici, care sigur va vor spune sa va bucurati ca nu va e mai rau (prin grija unei forte divine cu care au ei fir rosu!!!)

la racle cu ciolane sa va frecati chilotii sau portofelul ati incercat?

stiu eu pe vanessa si melisa care stie magie alba sa va mearga bine dar daca nu prea mai aveti bani eu ce sa va fac???

ati putea totusi sa incercati sa le cedati apartamentul ca au un farmec supercool!


si inca un sfat mai bagati la cutia milei ca popii aia mai au inca nevoie de bani....  poate nu s-a implinit inca suma ce trebuie sa o dati sa ajungeti castigator la loto....
poate maine veti visa numerele norocoase...

uite, va mai dau eu un motiv sa fiti fericit: unii isi cumpara droguri fizice, ceea ce le face rau.... dvs ati cumparat droguri spirituale.... astea distrug altfel....

View PostArkouda, on 11th December 2011, 14:51, said:

Da? Ia  du-te la biserica si intreaba oamenii de acolo daca stiu cine e Einstein si daca stiu la ce temperatura fierbe apa pe varful Everest.

Crezi ca are rost sa ii intrebi de teoria relativitatii? Sau de legea lui Ohm?
pai daca ar putea sa gandeasca atat de departe cum zici tu, crezi ca ar mai da vreunii spaga la popi sau s-ar mai bate cu cersetorii sa-si frece chilotii de ciolane afumate aduse din grecia special cu avionul?

biserica n-are nevoie de destepti!
crede si nu cerceta!!!!

View Postpapagalicesti-invataturi, on 15th December 2011, 18:16, said:

Cine crede ca Dumnezeu e businessman ma?
tu ai citit topicul asta?

era vorba de ce le merge rau oamenilor cu credinta in Dumnezeu si care fac anumite  sacrificii?
si de ce le merge super bine unor oameni care nu cred in Dumnezeu si ii doare fix in cot de toate astea.
e simplu, e supersimplu, doar tu te incapatanezi sa nu accepti adevarul

treaba asta cu dumnezeu si cu cumpararea de indulgente e inventata de niste smecheri inca din cele mai vechi timpuri ca sa le ia banii la fraieri.
vracii din triburile de salbatici faceau acelasi lucru....


copii pe vremea mea spuneau:  "poanta e veche, prostu-i nou". evident ca nu trebuie sa o iei ca atare, doar esenta.

ti-ar fi mai usor daca ai crede ca ai pierdut banii aia la alba-neagra?

oricum tot aia ar fi.

daca voiai cu adevarat sa faci un gest frumos, ajutai sa creasca un copil sau dadeai de mancare 10 ani la cainii maidanezi ; nu dadeai la cea mai bogata institutie din tara....

View Postpapagalicesti-invataturi, on 16th December 2011, 12:09, said:

Nu stiu asta, dar vad ca le merge destul de bine celor care fura, mint si inseala.
Ei au vile, masini, bani, tot ce doresc.
Nu au excelat nici in scoala sau facultate, nici nu erau modele de moralitate.

Cand ma intalnesc cu ei, eu sunt cel care las capul in jos. Ce sa le spun? Ca sunt somer? Mi-ar rade in nas!

Dupa cum vezi e cam invers fata de cum spune Psalmistul.
Poate gresesc, dar asta e realitatea.

Dumnezeu nu  ii doboara pe ei sau caile lor. Ba parca le ajuta si mai mult.
psalmul ala e pentru prostirea prostilor de catre smecheri....


ps, tu vezi si aici cati te invata sa fii la fel de ...."neganditor"?
biserica nu te vrea destept.
biserica prin oamenii ei cauta/ vrea oi de muls.

:nonobad:

View Postpapagalicesti-invataturi, on 16th December 2011, 13:25, said:

Si nu riscam sa facem un idol din suferinta?

Pentru asta ne-a creat Dumnezeu? Ca sa suferim?
nu. nu tea creat nimeni. te-a creat natura ca sa perpetuezi specia.

doar fraierii vin si spun blablauri.

asa le spuneau si boierii (cu lingaii lor popii) in timp ce ragaiau de satuli   taranilor hamesiti de foame: suferiti voi acum si noua ne e bine, dar pe lumea cealalta va fi invers blabla.

tu iti faci rau singur cand te faci ca nu intelegi ca n-ai facut alegerea corecta cand ai preferat sa crezi vrajeli frumoase.

te comporti ca o muiere proasta cand ii spune un smecheri vrajeli ca sa i-o traga....
dupa ce ala se satura, ea se minuneaza: de ce oare nu ma ia de nevasta? ca MI-A SPUS  ca ma iubeste

cat timp vei crede vrajeli de prosteli vei pati la fel.
singura ta sansa ar fi fost statul, dar din nefericire si acolo unii au ales cu urechea, asa ca.... nici o speranta.
forta e in tine, pune mana si fa ceva, nu te mai vaicari!

Edited by iliescuion, 20 February 2012 - 21:44.


#60
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postpapagalicesti-invataturi, on 11th December 2011, 14:05, said:

In urma cu vreo 7 ani de zile m-am lasat influentat de mama si am facut amandoi o donatie foarte consistenta (raportat la posibilitatile noastre financiare) catre o manastire.
Recunosc in mod sincer ca am avut ceva asteptari, chiar daca mi s-a spus ca nu trebuie sa pretind ceva in schimb.
Suma era undeva pe la vreo 3/4 din averea de o viata a mamei. Ea a devenit o persoana foarte religioasa.

De mult ma framanta ceva. Bun, am donat acei bani. Nu astept nimic de la Dumnezeu, ca doar nu e banca sa iti dea profituri si nici sa iti implineasca dorintele.
Dar de ce mi-a mers din ce in ce mai rau dupa aia?
Dupa ceva timp am ramas fara serviciu, am trecut printr-un divort, am probleme de sanatate. Nu imi gasesc de munca pe nicaieri de vreo 2 ani, desi caut permanent.

Acuma zic si eu asa: Bine, bine Dumnezeu nu e obligat cu nimic fata de mine , de acord. Dar chiar asa nu tine de cont de gestul ala macar si ma lasa sa ma zbat ca pestele pe uscat?
Nu pot sa zic ca si inainte imi mergea grozav in viata, dar parca dupa asta toate s-au inrautatit si nu vad nici o iesire din situatia in care ma aflu.

Am intors problema pe toate partile:
Dumnezeu nu exista?
Daca exista, poate ca nu e prezent in ortodoxie?
Am gresit ca am donat banii?

Stiu ca nu sunt un sfant, dar nici nu imi amintesc sa fi omorat pe nimeni. De  ce imi merg toate anapoda ?

Fara mistouri, vreau un sfat serios daca se poate! Mersi frumos!

Iti merg toate pe dos pentru esti asa de naiv sa crezi ca Dumnezeu ,a tot puternic si care are super mega puteri,cumva nu se descurca cu banii.
Totul iti merge rau pentru ca esti negativist si tia intrat in cap ca iti merge rau.Gandeste pozitiv pentru ca autosugestia lucreaza.Daca autosugestia si subconstientul tau merge spre negativ ,de negativ vei avea parte.
Nu are nici o legatura cu manastirea.Cine ti-a spus tie ca reprezentanta lui Dumnezeu pe pamand e o manastice? Sau de ce crezi tu ca Dumnezeu ar avea nevoie de intermediari?Dumnezeu e la tine in inima si in suflet.Dumnezeu nu este in acel SRL numit biserica sau manastire.Acolo sunt niste oameni fara credinta ,care nu platesc impozite si vor bani.Bani pe care ii baga in chiloti la fete ,dar adunati de fraieri influentabili.


View PostArkouda, on 11th December 2011, 14:51, said:

Da? Ia  du-te la biserica si intreaba oamenii de acolo daca stiu cine e Einstein si daca stiu la ce temperatura fierbe apa pe varful Everest.

Crezi ca are rost sa ii intrebi de teoria relativitatii? Sau de legea lui Ohm?

Daca te duci la biserica si intrebi asa zisii credinciosi sa iti dea un citat din biblie ,nici unul nu stie.Daca te duci la popa sa intrebi cate ceva din fizica o sa ramai prost dar stie destul de bine.Si nu numai fizica.
De ce sunt popiii cititi si inteligenti?Pentru ca trebuie sa ai un gram de cultura si cunostinte pentru a fi manipulator de mase.Este cea mai grea meserie din toate serviciile secrete si necesita un IQ foarte ridicat si o viziunea dincolo de "realitatea" data de televizor.Manipulatorii din biserici ,au un mare ajutor in sensul manipularii si anume:toti adeptii au maxim 4 clase  sau au facultate dar IQ este sub 30.Adeptii au ochelari de cal si nu vor sa auda nimic altceva:crede si nu cerceta.

Aceasta manipulare a a maselor ,este lucru pe care il respect la religii .Sperie prostu`in asa hal incat ala da toti banii pentru biserica.

Important e sa citesti si te vei trezi.Daca mergi dupa principiul "crede si nu cerceta" nu vei realiza niciodata ca Dumnezeul adevarat nu are legatura cu pedofilii catolici si nici cu manelofilii cu lanturi de aur ortodoxi.

#61
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011
pot sa te intreb cati ani aveai tu si cati domna mama in momentul  facerii tampeniei respective?

#62
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postiliescuion, on 22nd February 2012, 03:17, said:

pot sa te intreb cati ani aveai tu si cati domna mama in momentul  facerii tampeniei respective?
Outch    :kisstogether:

#63
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostCarapicho, on 20th February 2012, 23:49, said:

Daca te duci la popa sa intrebi cate ceva din fizica o sa ramai prost dar stie destul de bine.Si nu numai fizica.
Vrei sa zici ca educatie FIZICA stiu popii  :naughty:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o50ndm1L6f0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#64
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postlucifer76, on 22nd February 2012, 12:28, said:

Vrei sa zici ca educatie FIZICA stiu popii  :naughty:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o50ndm1L6f0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta e una din definitia religiilor :indobitocirea prostilor in asa fel incat sunt in stare sa omoare pentru acea religie.
Baga imbrancelile de la mostele sfantului nu stiu care e credinta  si iubire atunci hai frate pe stadion ca e la fel.
Daca batai pe sarmale e trecuta in biblie e si mai bine.

#65
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011
offtopic dar sugestiv

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate