Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Donatie manastire!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#37
Catalin3

Catalin3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 24.11.2011

View Postmario_bril, on 16th December 2011, 13:27, said:

Nu daca intelegem corect mesajul dat de Dumnezeu:

Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant

Painea noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua gresalele noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri
Si nu ne duce pre noi in ispita
Ci ne izbaveste de cel rau
Ca a Ta este imparatia
Slava si puterea
In numele Tatalui
Al Fiului
Al Sfantului Duh
Amin.

Care este numele lui Dumnezeu, pentru care Isus ne-a învățat să ne rugăm "să fie sfințit?"

#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSorin84k, on 16th December 2011, 13:32, said:

"Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant"
Despre care cer vorbesti?
In Univers sunt multe planete care au ceruri.
In simbolistica este vorba de o alta dimensiune inaccesibila noua ca muritori dar accesibila sufletelor dupa moarte.

#39
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011

View Postmario_bril, on 16th December 2011, 13:27, said:

Nu daca intelegem corect mesajul dat de Dumnezeu:

Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant
Vrei sa spui ca voia Tatalui este sa suferim ?

#40
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostCatalin3, on 16th December 2011, 13:33, said:

Care este numele lui Dumnezeu, pentru care Isus ne-a învățat să ne rugăm "să fie sfințit?"
In Kabbalah sunt 72 de nume ale lui Dumnezeu. Oricare din ele este numele Lui. Poti lua si : Ehieh asher ehieh.

#41
Catalin3

Catalin3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 24.11.2011

View Postmario_bril, on 16th December 2011, 13:33, said:

In simbolistica este vorba de o alta dimensiune inaccesibila noua ca muritori dar accesibila sufletelor dupa moarte.

Ce este sufletul?  Are el sentimente?  Are personalitate?  Mănâncă?

#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpapagalicesti-invataturi, on 16th December 2011, 13:34, said:

Vrei sa spui ca voia Tatalui este sa suferim ?
Da. Si exemplul dat cu Iisus este elocvent. Pe langa mesajul dat lui Adam si Evei:

16. Iar femeii i-a zis: "Voi inmulti mereu necazurile tale, mai ales in vremea sarcinii tale; in dureri vei naste copii; atrasa vei fi catre barbatul tau si el te va stapani".
17. Iar lui Adam i-a zis: "Pentru ca ai ascultat vorba femeii tale si ai mancat din pomul din care ti-am poruncit: "Sa nu mananci", blestemat va fi pamantul pentru tine! Cu osteneala sa te hranesti din el in toate zilele vietii tale!
18. Spini si palamida iti va rodi el si te vei hrani cu iarba campului!
19. In sudoarea fetei tale iti vei manca painea ta, pana te vei intoarce in pamantul din care esti luat; caci pamant esti si in pamant te vei intoarce".
(Facerea 3:16-19)

#43
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
"Care este numele lui Dumnezeu, pentru care Isus ne-a învățat să ne rugăm "să fie sfințit?"
Adica ca Dumnezeu sa isi sfinteasca propriul nume trebuie sa ne rugam noi de El ca sa si-L sfinteasca?
Nu are logica.

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostCatalin3, on 16th December 2011, 13:35, said:

Ce este sufletul?  Are el sentimente?  Are personalitate?  Mănâncă?
Depinde de ce principiu alegi: cel al dihotomiei sau cel al trihotomiei. Eu inclin spre ultimul. Deci sufletul ar fi compus din spirit si ratiune. Are sentimente intrucat afectul se adreseaza spiritului si nu ratiunii sau trupului. Are personalitate intrucat fiecare dintre noi suntem priviti ca entitati separate. Si se hraneste cu Cuvantul lui Dumnezeu.

View PostSorin84k, on 16th December 2011, 13:39, said:

"Care este numele lui Dumnezeu, pentru care Isus ne-a învățat să ne rugăm "să fie sfințit?"
Adica ca Dumnezeu sa isi sfinteasca propriul nume trebuie sa ne rugam noi de El ca sa si-L sfinteasca?
Nu are logica.
Trebuie sa intelegi exprimarea biblica intrucat este simbolica si nu una rationala. De altfel toata Biblia este asa. Iti furnizez explicatia data de dogmatica:

Sfinteasca-se numele Tau”, si inseamna ca numele Tatalui «se sfinteste in noi si de catre noi, cand noi ne sfintim pe noi insine cu viata cucernica si imbunatatita intru slava numelui Sau»370 (Marturisirea ortodoxa, 11, 13).
«Numele lui Dumnezeu este sfant din fire»371 (Sf. Chiril al Ierusalimului, op. cit., Cateheza V Mistagogica, 12, p. 571), ca zice: „Sfant este numele Lui” (Luca 1, 49); si zicem „sfinteasca-se numele Tau”, nu ca si cum am dori ca Dumnezeu sa se sfinteasca prin rugaciunile noastre372 (Sf. Ciprian, op. cit., II, p. 47); nici nu putem spune despre El ca s-ar putea sfinti in felul cum se sfintesc oamenii; adica prin cat mai mare departare de rele si prin necontenita inaintare intru implinirea faptelor bune (virtutilor). Ci prin aceasta zicere: «rostim limpede si raspicat numai sfintenia ce El o are”373 (Sf. Ioan Gura de Aur, Omilia Poarta stramta, op. cit., vol. IV, p. 22). «Cerem de la El ca numele Lui sa se sfinteasca in noi»374 (Sf. Ciprian, op. cit., II, p. 48; Tertulian, op. cit., 3, p. 231). Sau, «de vreme ce esti sfant, sfinteste si intru noi numele Tau. Sfinteste-ne si pe noi, ca fiind ai Tai sa sfintim numele Tau si ca un sfant sa fie propovaduit intru noi si preaslavit, iar nu sa se huleasca din pricina noastra»375 (Sf. Simion al Tesalonicului, Voroava de intrebari si raspunsuri, Bucuresti, 1765, cap. 320, p. 316). Iar Sfantul Ioan Gura de Aur ne spune ca se zice „sfinteasca-se numele Tau, in loc de preamareasca-se numele Tau de catre toti oamenii si de catre toata faptura”376 (Sf. Ioan Gura de Aur, Omilia Poarta stramta, 4, op. cit., vol. IV, p. 22.
Preamarim numele lui Dumnezeu, ducand o viata cucernica, impodobita cu virtuti si fapte bune, de la care oamenii sa se indemne sa slaveasca numele lui Dumnezeu377 (Marturisirea ortodoxa, II, 13). Cu alte cuvinte, oricine rosteste „Tatal nostru... sfinteasca-se numele Tau” isi ia indatorirea sa preamareasca prin faptele si vorbele sale pe Dumnezeu, asa incat sa se implineasca in el porunca lui Iisus Hristos: „Asa sa lumineze lumina voastra inaintea oamenilor, incat sa vada faptele voastre cele bune si sa slaveasca pe Tatal vostru Cel din ceruri” (Matei 5, 16). Deci, lucru de capetenie al cererii „sfinteasca-se numele Tau” este nu numai sa nu se huleasca numele lui Dumnezeu prin viata noastra, ci si sa se slaveasca si sa se sfinteasca378 (Sf. Grigorie al Nissei, op. cit., c. III, p. 426). „Sfintim numele Tatalui nostru cel dupa har, Care este in ceruri, omorand pofta pamanteasca si curatindu-ne de patimile aducatoare de stricaciune”379 (Sf. Maxim Marturisitorul, Scurta talcuire a Rugaciunii Tatal nostru, in „Filocalia”, trad. cit., vol. 11, p. 263).,
Preamarim prin fapte numele lui Dumnezeu atunci cand ne intocmim intreaga viata spre cinstirea lui Dumnezeu si a sfintilor, „prietenii” Sai (Iacov 2, 23), spre propovaduirea, cinstirea si apararea Bisericii Sale. Preamarim prin cuvinte numele lui Dumnezeu atunci cand toata vorba noastra va fi o lauda necontenita a lui Dumnezeu si a tuturor bunatatilor Lui.


#45
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postmario_bril, on 16th December 2011, 13:43, said:

Depinde de ce principiu alegi: cel al dihotomiei sau cel al trihotomiei. Eu inclin spre ultimul. Deci sufletul ar fi compus din spirit si ratiune. Are sentimente intrucat afectul se adreseaza spiritului si nu ratiunii sau trupului. Are personalitate intrucat fiecare dintre noi suntem priviti ca entitati separate. Si se hraneste cu Cuvantul lui Dumnezeu.


Trebuie sa intelegi exprimarea biblica intrucat este simbolica si nu una rationala.

Ce a vrut să spună Isus prin următoarele cuvinte?

(Ioan 17:6) . . .Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume. . . .

(Ioan 17:26) . . .Eu le-am făcut cunoscut numele tău și-l voi mai face cunoscut, . . .

#46
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011
Mario, ma uit la semnatura ta: "Acela care este intr-adevar bun nu va fi niciodata nefericit".
Dar nu e asa.
Iisus nu a fost intr-adevar bun? Si nu a fost nefericit?
Crezi ca pe cruce era fericit?

#47
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postmario_bril, on 16th December 2011, 13:43, said:

Depinde de ce principiu alegi: cel al dihotomiei sau cel al trihotomiei. Eu inclin spre ultimul. Deci sufletul ar fi compus din spirit si ratiune. Are sentimente intrucat afectul se adreseaza spiritului si nu ratiunii sau trupului. Are personalitate intrucat fiecare dintre noi suntem priviti ca entitati separate. Si se hraneste cu Cuvantul lui Dumnezeu.

Atunci de ce spune Biblia că sufletul are sânge, mănâncă și poate muri?

(Ieremia 2:34) . . .Pe poalele hainelor tale s-au găsit chiar urmele de sânge ale sufletelor sărmanilor nevinovați. Nu le-am găsit la locul spargerii, ci le-am găsit pe poalele tuturor hainelor.

(Leviticul 7:18) . . .Dacă cineva mănâncă însă din carnea jertfei lui de comuniune a treia zi, cel ce a prezentat-o nu va fi aprobat. Jertfa nu-i va fi luată în considerare. Va fi un lucru întinat, iar sufletul care mănâncă din ea să răspundă pentru nelegiuirea lui.

(Ezechiel 18:4) . . .Sufletul care păcătuiește, acela va muri.







View PostSorin84k, on 16th December 2011, 13:39, said:

"Care este numele lui Dumnezeu, pentru care Isus ne-a învățat să ne rugăm "să fie sfințit?"
Adica ca Dumnezeu sa isi sfinteasca propriul nume trebuie sa ne rugam noi de El ca sa si-L sfinteasca?
Nu are logica.

Așa i-a învățat Isus pe apostoli să se roage ....

(Matei 6:9) . . .Voi așa să vă rugați: «Tatăl nostru care ești în ceruri, să fie sfințit numele tău.

#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostEugen3, on 16th December 2011, 13:52, said:

Atunci de ce spune Biblia că sufletul are sânge, mănâncă și poate muri?

(Ieremia 2:34) . . .Pe poalele hainelor tale s-au găsit chiar urmele de sânge ale sufletelor sărmanilor nevinovați. Nu le-am găsit la locul spargerii, ci le-am găsit pe poalele tuturor hainelor.

(Leviticul 7:18) . . .Dacă cineva mănâncă însă din carnea jertfei lui de comuniune a treia zi, cel ce a prezentat-o nu va fi aprobat. Jertfa nu-i va fi luată în considerare. Va fi un lucru întinat, iar sufletul care mănâncă din ea să răspundă pentru nelegiuirea lui.

(Ezechiel 18:4) . . .Sufletul care păcătuiește, acela va muri.
Tu ma testezi sau chiar nu ai priceput nimic din Biblie? Vreau sa stiu pe ce pozitie te situezi inainte de a-ti raspunde.

View Postpapagalicesti-invataturi, on 16th December 2011, 13:47, said:

Mario, ma uit la semnatura ta: "Acela care este intr-adevar bun nu va fi niciodata nefericit".
Dar nu e asa.
Iisus nu a fost intr-adevar bun? Si nu a fost nefericit?
Crezi ca pe cruce era fericit?
Fericirea nu e data de absenta suferintei ci de intelegerea ei. Iisus a fost fericit inclusiv pe cruce da.

#49
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postmario_bril, on 16th December 2011, 13:53, said:

Tu ma testezi sau chiar nu ai priceput nimic din Biblie? Vreau sa stiu pe ce pozitie te situezi inainte de a-ti raspunde.

Nu te testez.  Îți arăt ce spune Biblia, și încerc să înțeleg de ce afirmi că sufletul este conștient după moarte și că merge în cer, atâta tot.

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpapagalicesti-invataturi, on 16th December 2011, 13:47, said:

Mario, ma uit la semnatura ta: "Acela care este intr-adevar bun nu va fi niciodata nefericit".
Dar nu e asa.

Ooo..ba da..si cata dreptate are :).


Quote

Iisus nu a fost intr-adevar bun? Si nu a fost nefericit?
Crezi ca pe cruce era fericit?

Iisus nu a fost nefericit, era foarte fericit pe cruce.
Interpretezi tare aiurea invatamintele crestine.....si pe urma te miri .

#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostEugen3, on 16th December 2011, 13:55, said:

Nu te testez.  Îți arăt ce spune Biblia, și încerc să înțeleg de ce afirmi că sufletul este conștient după moarte și că merge în cer, atâta tot.
Ok... Uitasem ca voi de fapt afirmati ca numai 144.000 se vor mantui iar restul sufletelor nu.

Ieremia 2:34 se refera la rautatile facute de catre poporul lui Israel sangele avand valoarea simbolica a suferintei.

Leviticul 7:18 se refera la actiunea directa a pacatului trupesc asupra sufletului.

Ezechiel 18:4 se refera la moartea sufletului in sensul explicat de evanghelisti:
25. Si Iisus i-a zis: Eu sunt invierea si viata; cel ce crede in Mine, chiar daca va muri, va trai.
26. Si oricine traieste si crede in Mine nu va muri in veac.
(Ioan 11:25-26)

1. Si le zicea lor: Adevarat graiesc voua ca sunt unii, din cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea, pana ce nu vor vedea imparatia lui Dumnezeu, venind intru putere. (Marcu 9:1)

#52
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 16th December 2011, 13:55, said:

Nu te testez.  Îți arăt ce spune Biblia, și încerc să înțeleg de ce afirmi că sufletul este conștient după moarte și că merge în cer, atâta tot.
Uitași sa-i arati ce spune Biblia aici:
2 Corinteni 5:1 Știm, în adevăr, că, dacă se desface casa pământească a cortului nostru trupesc, avem o clădire în cer, de la Dumnezeu, o casă care nu este făcută de mână, ci este veșnică.  [...] de la versetul 6: Așadar, noi întotdeauna suntem plini de încredere; căci știm că, dacă suntem acasă în trup, pribegim departe de Domnul  pentru că umblăm prin credință, nu prin vedere. – Da, suntem plini de încredere, și ne place mult mai mult să părăsim trupul acesta, ca să fim acasă, la Domnul. De aceea ne și silim să-I fim plăcuți, fie că rămânem acasă, fie că suntem departe de casă.

Interesanta expresia din versetul 6:  ...dacă suntem acasă în trup, pribegim departe de Domnul.. Tie exact asa iti place, sa te simti ca acasa aici in trup si sa vrei sa traiesti vesnic aici, departe de casa din cer.

View Postpapagalicesti-invataturi, on 11th December 2011, 14:05, said:

In urma cu vreo 7 ani de zile m-am lasat influentat de mama si am facut amandoi o donatie foarte consistenta (raportat la posibilitatile noastre financiare) catre o manastire.
[.........]

De  ce imi merg toate anapoda ?

Fara mistouri, vreau un sfat serios daca se poate! Mersi frumos!
Zi-mi si mie, te rog, de ce ai facut donatia? Ce te-a motivat sa o faci?

Edited by kruger, 16 December 2011 - 14:38.


#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai n-ai vazut? Maica-sa.

On: Motivul pentru care a facut donatia, chiar nu conteaza si nu ar trebui dezbatut aici. Iti stiu parerea despre biserica si preoti si partial sunt de acord cu tine, dar ....sa-l certi pentru asta, e ca si cand ti-ai bate copilul care vine acasa cu genunchii zdreliti de la o cazatura pe asfalt, pentru ca nu a fost atent :)

#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostEugen3, on 16th December 2011, 13:47, said:

Ce a vrut să spună Isus prin următoarele cuvinte?

(Ioan 17:6) . . .Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume. . . .

(Ioan 17:26) . . .Eu le-am făcut cunoscut numele tău și-l voi mai face cunoscut, . . .
Este vorba de intruparea lui Dumnezeu. Ce e asa de greu de inteles de aici, ma rog?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate