Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Donatie manastire!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#19
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011

View Postblacktiti89, on 14th December 2011, 11:21, said:

Da voi credeti ca Dumnezeu e businessman?Adica,cum merge:
4 cersetori ajutati=o dorinta indeplinita
3 duminici consecutive la biserica=o promovare sau o sansa de slujba mai buna
10 zile de post=impacare cu iubita/sotia?
Nttt....nu cred ca merge asa!Daca ajuti si faci un bine,il faci fara sa astepti vreo rasplata!
Cine crede ca Dumnezeu e businessman ma?
tu ai citit topicul asta?

era vorba de ce le merge rau oamenilor cu credinta in Dumnezeu si care fac anumite  sacrificii?
si de ce le merge super bine unor oameni care nu cred in Dumnezeu si ii doare fix in cot de toate astea.

#20
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Din punctul meu de vedere este o greseala sa faci acest lucru, avand in vedere ca la tine nu era caz de forma am 4 milioane de euro, dau 3, mai raman cu unu.
Trebuia sa iei exemplul bogatasilor straini, fac donatii cam pe ultima suta de metrii, cand deja sunt realizati financiar si nu mor de foame daca fac o donatie consistenta, unii din ei doneaza prin testament, dar lasa si urmasilor ceva avere, cateva milioane de euro, de fiecare.
Majoritatea persoanelor fac donatii la cauze umanitare etc., dar nu inseamna ca isi vand locuintele ca sa doneze acum cuiva banii.
Cred totusi ca Dumnezeu apreciaza intentia ta buna, si vei fi rasplatit pentru ea la un moment dat (Corpul energetic este NEMURITOR).

Edited by Sorin84k, 15 December 2011 - 22:07.


#21
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpapagalicesti-invataturi, on 15th December 2011, 18:16, said:

Cine crede ca Dumnezeu e businessman ma?
tu ai citit topicul asta?

era vorba de ce le merge rau oamenilor cu credinta in Dumnezeu si care fac anumite  sacrificii?
si de ce le merge super bine unor oameni care nu cred in Dumnezeu si ii doare fix in cot de toate astea.
Daca ai fi citit Psaltirea nu ai mai fi pus intrebarea asta. Asa iti ofer eu citatul respectiv.

1. Cat de bun este Dumnezeu cu Israel, cu cei drepþi la inimã.
2. Iar mie, puþin a fost de nu mi-au alunecat picioarele, puþin a fost de nu s-au poticnit paºii mei.
3. Cã am pizmuit pe cei fãrã de lege, cand vedeam pacea pãcãtoºilor.
4. Cã n-au necazuri panã la moartea lor ºi tari sunt cand lovesc ei.
5. De osteneli omeneºti n-au parte ºi cu oamenii nu sunt biciuiþi.
6. Pentru aceea ii stãpaneºte pe ei mandria ºi se imbracã cu nedreptatea ºi silnicia.
7. Din rãutatea lor iese nedreptatea ºi cugetele inimii lor ies la ivealã.
8. Gandesc ºi vorbesc cu vicleºug, nedreptate grãiesc de sus.
9. Panã la cer ridicã gura lor ºi cu limba lor strãbat pãmantul.
10. Pentru aceasta poporul meu se ia dupã ei ºi gãseºte cã ei sunt plini de zile bune
11. ªi zice: "Cum? ºtie aceasta Dumnezeu? Are cunoºtinþã Cel Preainalt?
12. Iatã, aceºtia sunt pãcãtoºi ºi sunt indestulaþi. Veºnic sunt bogaþi".
13. Iar eu am zis: "Deci, in deºert am fost drept la inimã ºi mi-am spãlat intru cele nevinovate mainile mele,
14. Cã am fost lovit toatã ziua ºi mustrat in fiecare dimineaþã".
15. Dacã aº fi grãit aºa, iatã aº fi cãlcat legãmantul neamului fiilor Tãi.
16. ªi mã frãmantam sã pricep aceasta, dar anevoios lucru este inaintea mea.
17. Panã ce am intrat in locaºul cel sfant al lui Dumnezeu ºi am inþeles sfarºitul celor rãi:
18. Intr-adevãr pe drumuri viclene i-ai pus pe ei ºi i-ai doborat cand se inãlþau.
19. Cat de iute i-ai pustiit pe ei! S-au stins, au pierit din pricina nelegiuirii lor.
20. Ca visul celui ce se deºteaptã, Doamne, in cetatea Ta chipul lor de nimic l-ai fãcut.
21. De aceea s-a bucurat inima mea ºi rãrunchii mei s-au potolit.
22. Cã eram fãrã de minte ºi nu ºtiam; ca un dobitoc eram inaintea Ta. Dar eu sunt pururea cu Tine.
23. Apucatu-m-ai de mana mea cea dreaptã. Cu sfatul Tãu m-ai povãþuit ºi cu slavã mai primit.
24. Cã pe cine am eu in cer afarã de Tine? ªi afarã de Tine, ce am dorit pe pãmant?
25. Stinsu-s-a inima mea ºi trupul meu, Dumnezeul inimii mele ºi partea mea, Dumnezeule, in veac.
26. Cã iatã cei ce se depãrteazã de Tine vor pieri; nimicit-ai pe tot cel ce se leapãdã de Tine.
27. Iar mie a mã lipi de Dumnezeu bine este, a pune in Domnul nãdejdea mea, ca sã vestesc toate laudele Tale in porþile fiicei Sionului.
(PSALMUL 72 Un psalm al lui Asaf.)

Edited by mario_bril, 16 December 2011 - 11:58.


#22
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011

View Postmario_bril, on 16th December 2011, 11:57, said:

17. Panã ce am intrat in locaºul cel sfant al lui Dumnezeu ºi am inþeles sfarºitul celor rãi:
18. Intr-adevãr pe drumuri viclene i-ai pus pe ei ºi i-ai doborat cand se inãlþau.
19. Cat de iute i-ai pustiit pe ei! S-au stins, au pierit din pricina nelegiuirii lor.
20. Ca visul celui ce se deºteaptã, Doamne, in cetatea Ta chipul lor de nimic l-ai fãcut.
Nu stiu asta, dar vad ca le merge destul de bine celor care fura, mint si inseala.
Ei au vile, masini, bani, tot ce doresc.
Nu au excelat nici in scoala sau facultate, nici nu erau modele de moralitate.

Cand ma intalnesc cu ei, eu sunt cel care las capul in jos. Ce sa le spun? Ca sunt somer? Mi-ar rade in nas!

Dupa cum vezi e cam invers fata de cum spune Psalmistul.
Poate gresesc, dar asta e realitatea.

Dumnezeu nu  ii doboara pe ei sau caile lor. Ba parca le ajuta si mai mult.

#23
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpapagalicesti-invataturi, on 15th December 2011, 18:16, said:

era vorba de ce le merge rau oamenilor cu credinta in Dumnezeu si care fac anumite  sacrificii?
si de ce le merge super bine unor oameni care nu cred in Dumnezeu si ii doare fix in cot de toate astea.

1.Daca simti ca ai facut un sacrificiu dand banii aia....i-ai dat degeaba.
2.Cat de des te rogi?
3. Dumnezeu ii da fiecaruia, atat cat poate duce.
4. Nu te mai compara cu altii, gresesti enorm facand asta. Nu e treaba ta de ce altii o duc bine, nu ai cum sa stii (nici tu, nici eu, nici altii) ce beneficii are structura asta, la nivel global. Numai Dumnezeu stie.
5. Nu mai fii invidios.

#24
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011

View Postrichelieu, on 16th December 2011, 12:19, said:

4. Nu te mai compara cu altii, gresesti enorm facand asta. Nu e treaba ta de ce altii o duc bine, nu ai cum sa stii (nici tu, nici eu, nici altii) ce beneficii are structura asta, la nivel global. Numai Dumnezeu stie.
5. Nu mai fii invidios.
Nu ma compar numai pe mine cu altii.
Stiu ca nu trebuie sa fiu invidios, dar nu pot. Incerc, dar ma revolta nedreptatea.

Vad in jur oameni de nimic carora le merge foarte bine. Vad alti oameni deosebiti (nu ma includ pe mine aici), oameni de bine, carora le merge foarte rau.

Imi e imposibil sa nu ma revolte toate nedreptatile  sociale. N-am ce-i face! Asta sunt!

#25
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
nedreptatile sociale depind exclusiv de oameni.Ce treaba are divinitatea daca tu ti-ai facut credit si iti ia banca locuinta?Sau ca un cretin decide sa inceapa un razboi mondial si iti ia familia la oaste?Nu o spun sa fiu dur sau ceva...dar totusi,gandeste-te,daca poti sa lupti sa iti fie bine,nimeni n-o sa te opreasca.Niciun dumnezeu n-o sa te ucida daca furi cateva milioane de dolari!Oamenii in schimb,da...te baga la puscarie!:)

#26
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
"3. Dumnezeu ii da fiecaruia, atat cat poate duce."
Nu este adevarat.
Numarul celor sinucisi contrazice acest lucru.

Edited by Sorin84k, 16 December 2011 - 12:52.


#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpapagalicesti-invataturi, on 16th December 2011, 12:25, said:

Nu ma compar numai pe mine cu altii.
Stiu ca nu trebuie sa fiu invidios, dar nu pot. Incerc, dar ma revolta nedreptatea.

Vad in jur oameni de nimic carora le merge foarte bine. Vad alti oameni deosebiti (nu ma includ pe mine aici), oameni de bine, carora le merge foarte rau.

Imi e imposibil sa nu ma revolte toate nedreptatile  sociale. N-am ce-i face! Asta sunt!

Pai vezi tu....daca tot iti pui intrebari de ordin spiritual, de ce le reduci la planul material? Cine ti-a promis tie ceva in viata asta, sau dpdv material? Ai tot ce-ti trebuie sa obtii ceea ce-ti este necesar pe plan material...dar stii tu , e ca-n bancul urmator:

O blonda se duce la biserica intr-o duminica, aprinde o lumanare si se roaga:
-Doamne Dumnezeule, ajuta-ma sa castig saptamana aceasta la Loto, ca am nevoie neaparat de bani, ca incepe copilul scoala si trebuie sa-i cumpar rechizite....si nu stiu ce..
Trece extragerea, nu castiga nimic blonda.
Duminica urmatoare, merge din nou la biserica, aprinde o alta lumanare si iar se roaga:
-Doamne Dumnezeule, saptamana trecuta nu s-a putut, am inteles, dar macar saptamana asta ajuta-ma, chiar am nevoie de bani.
Trece si extragerea asta si nu castiga nimic.
A treia duminica, se duce iar in biserica, aprinde o alta lumanare si incepe :
-Doamne Dumnezeule...
moment in care se aprinde o lumina puternica deasupra ei si o voce ii spune:
-Auzi...eu fac tot ce pot sa te ajut, dar mai trebuie sa te ajuti si singura:macar de data asta,  DU-TE SI CUMPARA-TI UN BILET DE LOTERIE!!!!


Si tot nu mi-ai raspuns la una dintre intrebari:
Cat de des te rogi?



View PostSorin84k, on 16th December 2011, 12:51, said:

"3. Dumnezeu ii da fiecaruia, atat cat poate duce."
Nu este adevarat.
Numarul celor sinucisi contrazice acest lucru.
Nu inseamna ca n-ar fi putut duce, ci doar ca au picat probele...n-au luat bacul :)

#28
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011

View Postrichelieu, on 16th December 2011, 13:06, said:

Am inteles aluzia cu blonda. Hmm..!
Stiam bancul asta de mult, doar ca in loc de blonda eu il stiam cu Moshe. Probabil ai schimbat evreul cu blonda.

Mai, sa stii ca demult ma rugam si indeplineam toate cele in adevaratul sens al cuvantului.
Dupa ceva timp in care am vazut ca nu functioneaza toate astea, am renuntat.
Si acum ma mai rog, dar mult mai rar si nu prea mai cred in lucrurile astea.

Pai daca au picat probele si n-au luat bacul, de ce nu a intervenit Dumnezeu sa nu ajunga oamenii aia la suicid?

#29
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpapagalicesti-invataturi, on 16th December 2011, 12:09, said:

Nu stiu asta, dar vad ca le merge destul de bine celor care fura, mint si inseala.
Ei au vile, masini, bani, tot ce doresc.
Nu au excelat nici in scoala sau facultate, nici nu erau modele de moralitate.

Cand ma intalnesc cu ei, eu sunt cel care las capul in jos. Ce sa le spun? Ca sunt somer? Mi-ar rade in nas!

Dupa cum vezi e cam invers fata de cum spune Psalmistul.
Poate gresesc, dar asta e realitatea.

Dumnezeu nu  ii doboara pe ei sau caile lor. Ba parca le ajuta si mai mult.
Se pare ca nu ai inteles nimic din crestinism cu parere de rau. Psalmul respectiv tocmai iti arata ca de fapt viata pe acest pamant este pentru suferinta iar cei ce nu se bucura de ea vor avea moarte spirituala.
Adevarat graiesc voua: Sunt unii din cei ce stau aici care nu vor gusta moartea pana ce nu vor vedea pe Fiul Omului, venind in imparatia Sa. (Matei 16:28)
Si le zicea lor: Adevarat graiesc voua ca sunt unii, din cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea, pana ce nu vor vedea imparatia lui Dumnezeu, venind intru putere. (Marcu 9:1)

#30
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011

View Postmario_bril, on 16th December 2011, 13:13, said:

Se pare ca nu ai inteles nimic din crestinism cu parere de rau. Psalmul respectiv tocmai iti arata ca de fapt viata pe acest pamant este pentru suferinta iar cei ce nu se bucura de ea vor avea moarte spirituala.
Adevarat graiesc voua: Sunt unii din cei ce stau aici care nu vor gusta moartea pana ce nu vor vedea pe Fiul Omului, venind in imparatia Sa. (Matei 16:28)
Si le zicea lor: Adevarat graiesc voua ca sunt unii, din cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea, pana ce nu vor vedea imparatia lui Dumnezeu, venind intru putere. (Marcu 9:1)
Si dupa tine asta inseamna crestinismul? Sa suferi? Si sa te bucuri de suferinta? La asta se reduce totul? Si sa inchizi ochii la nedreptati?

Tu suferi? Si daca suferi cu adevarat, te bucuri de suferinta? Fii sincer !

Dar aici era vorba de lipsa dreptatii in societate!

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpapagalicesti-invataturi, on 16th December 2011, 13:12, said:

Am inteles aluzia cu blonda. Hmm..!
Stiam bancul asta de mult, doar ca in loc de blonda eu il stiam cu Moshe. Probabil ai schimbat evreul cu blonda.
Nu...asa l-am auzit eu :)

Quote

Si acum ma mai rog, dar mult mai rar si nu prea mai cred in lucrurile astea.
Asta poate fi (total sau partial) sursa problemei. "Cere si ti se va da" "Bate si ti se va deschide" . Daca nu ceri.....nu vei primi. Dar trebuie sa ceri din suflet...si sa intelegi ce sa ceri. Daca vei cere bani, sau bunastare materiala la modul direct, nu vei primi in veci.


Quote

Pai daca au picat probele si n-au luat bacul, de ce nu a intervenit Dumnezeu sa nu ajunga oamenii aia la suicid?
Liberul arbitru :). Daca tu, la bac, sa zicem ca ai gresi o problema, dar vine profesorul supraveghetor si iti arata..uite, vezi ca ai gresit aici, trebuie sa faci asa si asa, se cheama ca ai trecut bacul prin forte proprii? :). Dumnezeu nu intervine in alegerile tale, tu singur esti responsabil de ele.

#32
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@mario_bril deci dupa tine, lumea trebuie sa se mute in Africa, sa sufere toata viata ca sa ajunga in "Cer".
Sau daca ramane in Romania, practic, sa nu mai munceasca, ca daca munceste, are ce manca si deci nu sufera.
Sau si mai bine, sa doneze tot ce are la Biserica, ca suferinta sa fie garantata.
Astea mi se par aiureli.
Dumnezeu nu poate fi de acord cu asa ceva.
Ne-am nascut ca sa traim dupa cat muncim, nu poate fi munca blamata si averile obtinute prin munca.
Doar averile obtinute ilegal trebuie blamate.
PS: @mario_bril: "Tu suferi? Si daca suferi cu adevarat, te bucuri de suferinta? Fii sincer !"
Daca cineva se bucura ca sufera, se numeste masochist, si trebuie sa treaca pe la psiholog sau psihiatru.

Edited by Sorin84k, 16 December 2011 - 13:25.


#33
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpapagalicesti-invataturi, on 16th December 2011, 13:20, said:

Si dupa tine asta inseamna crestinismul? Sa suferi? Si sa te bucuri de suferinta? La asta se reduce totul? Si sa inchizi ochii la nedreptati?

Tu suferi? Si daca suferi cu adevarat, te bucuri de suferinta? Fii sincer !

Dar aici era vorba de lipsa dreptatii in societate!
Da. Chiar asta e: SUFERINTA. Iisus - Dumnezeu insusi a fost nedreptatit si a suferit mai mult decat oricare dintre noi. Nu e suficient exemplul Lui?

Am invatat sa ma bucur de suferinta dar nu in sens masochist.

Societatea a fost, este, si va fi nedreapta. Oamenii sunt nedrepti. Trebuie sa intelegi asta.

#34
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011

View Postmario_bril, on 16th December 2011, 13:23, said:

Da. Chiar asta e: SUFERINTA. Iisus - Dumnezeu insusi a fost nedreptatit si a suferit mai mult decat oricare dintre noi. Nu e suficient exemplul Lui?

Am invatat sa ma bucur de suferinta dar nu in sens masochist.

Societatea a fost, este, si va fi nedreapta. Oamenii sunt nedrepti. Trebuie sa intelegi asta.
Si nu riscam sa facem un idol din suferinta?

Pentru asta ne-a creat Dumnezeu? Ca sa suferim?

#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSorin84k, on 16th December 2011, 13:22, said:

@mario_bril deci dupa tine, lumea trebuie sa se mute in Africa, sa sufere toata viata ca sa ajunga in "Cer".
Sau daca ramane in Romania, practic, sa nu mai munceasca, ca daca munceste, are ce manca si deci nu sufera.
Sau si mai bine, sa doneze tot ce are la Biserica, ca suferinta sa fie garantata.
Astea mi se par aiureli.
Dumnezeu nu poate fi de acord cu asa ceva.
Ne-am nascut ca sa traim dupa cat muncim, nu poate fi munca blamata si averile obtinute prin munca.
Doar averile obtinute ilegal trebuie blamate.
Nu intelege suferinta in sens masochist. Am spus-o si anterior. Ca atare nu trebuie sa o cautam noi intrucat apare singura. Noi doar trebuie sa cautam sa respectam legile divine si sa MUNCIM. Asta e prima porunca data de Dumnezeu lui Adam in Rai. Si Iisus nu blameaza faptul ca te bucuri de munca ta ci altceva: a iti face un scop in a strange avere.

View Postpapagalicesti-invataturi, on 16th December 2011, 13:25, said:

Si nu riscam sa facem un idol din suferinta?

Pentru asta ne-a creat Dumnezeu? Ca sa suferim?
Nu daca intelegem corect mesajul dat de Dumnezeu:

Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant

Painea noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua gresalele noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri
Si nu ne duce pre noi in ispita
Ci ne izbaveste de cel rau
Ca a Ta este imparatia
Slava si puterea
In numele Tatalui
Al Fiului
Al Sfantului Duh
Amin.


#36
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
"Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant"
Despre care cer vorbesti?
In Univers sunt multe planete care au ceruri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate