Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Trecerea la Mac - Powerbook G4

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
M-am hotarit in final sa trec la Mac dupa ani de zile de nehotarire....
Avind nevoie de un laptop si dupa ce am contemplat toate ofertele de tablet PC actuale si le-am intors pe toate partile m-am hotarit sa trag aer in piept si sa iau un Powerbook G4 de la Macgallery.
Inainte totusi sa fac faimosul pas, nestiind aproape nimic despre Mac-uri, citeva intrebari simple:

Configuratia este G4 / 1,67 GHz, 512 MB RAM, 15,2" TFT, Radeon 9700 64MB, HDD 80 GB UATA, MacOS X 10.4 Tiger.

1. In primul rind nu-mi dau seama daca o astfel de configuratie va rula Mac OS Tiger suficient de rapid. Am auzit ca Tiger-ul este destul de pretentios la resurse si ca pe un G4 se simte chiar si la lucrul cu sistemul de operare lipsa de putere.
Ar fi mai potrivit modelul de 17" care are un Radeon 9700 cu 128 RAM video?

2. In orice caz vreau sa-i cumpar memorie suplimentara pentru a ajunge la 2 GB. Intrebarea este daca pot cumpara orice module de memorie DDR 333 MHz pentru notebook sau e nevoie de memorie Apple? Mai departe, modulul de memorie de 512 MB original cu care vine Powerbook-ul este montat in sloturile de extensie ale laptopului sau este intern?

3. Comptaibilitatea cu Windows. Acesta va fi primul si singurul meu Mac deocamdata, la lucru am numai PC-uri. Presupunind ca am sa cumpar Office 2004 for Mac, exista compatibilitate intre fisierele Office de MAc si Windows? Se pot transfera in ambele sensuri fara erori? Mai departe, am destule PDA-uri cu WinMobile si ActiveSync. Este posibil sa le sincronizez cu Mac-ul ?

4. Accesorii. Ce accesorii ma sfatuiti sa cumpar pentru el? Am nevoie in mod cert de un mouse Apple dar nu ma pricep la ce mouse ar trebui...Apoi, exista baterii de capacitate mai mare decit cea originala?

Scuze pentru avalansa de intrebari, poate unele au mai fost puse in alte post-uri...
Este insa un pas important pentru mine si dat fiind pretul destul de mare (2500 EUR fara memorie suplimentara...gulp :worthy: ) incerc sa aflu cit mai multe inainte de a ma arunca in gol  :console:

#2
mju

mju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 02.07.2005
1. eu am ultmima versiune de powerbook 12" si mac ox tiger merge foarte repede
are multa putere procesorul. e cel putin comparabil cu un centrino la 1.8
exista si 9700 cu 128mb pe cel de 15.2"

2. merge orice fel de memorie
iti recomand sa nu iei de la apple ca costa dublu si nu merita
256 mb sunt interne si 256 mb care se pot scoate

3.pt word excell, etc nai probleme de compatibilitate
nu iuta ca exista OpenOffice care este gratuit
sincronizarea cu pda merge pt palm. eu am incercat si cu nokia 6680 si merge foarte bine prin bt

4. nu e neaparat necesar un mouse
eu utilizez rareori mouseul prin bt de la apple
isightul este foarte bun si are o imagine foarte buna
un ipod este util
despre baterii nu stiu dar te tin cam 3ore

#3
huk

huk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 02.02.2005
1. si 2. Iti va merge foarte bine. Daca il vei folosi pentru taskuri grafice memoria iti va fi de ajutor. PB vine cu 2 sloturi de memorie SODIMM. Nu are mem interna. Deci memoria de pe el iti va ramane daca vrei sa pui doua bucati de 1G. Fa-ti calculele si vezi daca nu e mai bine sa il iei cu memoria multa de la inceput. Tipul? Pai la mine e Samsung si e mem originala :).
3. Office e mai bun pe mac. Compatibilitatea la fisiere e perfecta (eu n-am intalnit pana acum incompatibilitati) dar nu stiu ce sa-ti spun de fisiere cu VB sau alte tampenii MS. Open office e greu de instalat in x11.
Exista solutii pentru sincronizarea cu WM. Cu Palm e totusi mai usor... de ce oare  :notangel: ? Partea buna e ca adio instalari cronofage de drivere, antivirusi, antispyware, firewall, defragmentere, codecuri audio si video, programe de backup, adio dezinstalari tampite cu resturi, cautari prin regedit si services.msc si mai ales... adio reset de la buton!
4. ipod for fun, airport expresspentru o retea wireless, share printer si itunes; maus wireless - mighty maus BT (cand o sa apara :D )

Mai multe detalii poti sa obtii in threadurile pentru incepatori si prin tot site-ul asta, dar si pe altele tot de pe aci (in refacere acum...) ;).
Nu te arunci in gol, intri in alta lume. N-o sa regreti!

#4
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
trebuie ddr333 cl 2.5 atata tot. eu am un router wireless dlink si tst si mouse wireless microsoft si toate merg ok.

tiger merge super ok pe g4 1.33 si 512 ddr

#5
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Intre timp trecind weekend-ul si gindindu-ma la rece, m-am hotarit daca tot fac pasul macar sa-l fac definitiv si sa iau un desktop Mac. Asa ca o sa vind PC-ul saptamina asta  :coolspeak:
M-am hotarit, dupa lesinuri succesive  :P la un PowerMac Dual G5 2,3 GHz / 250 GB HDD, 512 MB RAM / nvidia Geforce 6800 DDP upgrade kit + Apple Cinema 20" TFT + iSight + mouse/keyboard wireless.
Cam atit pot sa ma intind dupa credit etc., eventual la limita un 2,5 GHz in loc de 2,3 dar acea configuratie vine cu HDD 160 GB.

Nu-mi vine sa iau memorie Apple dat fiind costurile exorbitante si ma gindesc sa iau separat 4 stick-uri de 1GB DDR400 din comert, pina cind vine Mac-ul prin Macgallery. Poate cineva sa-mi spuna ce memorie functioneaza in PowerMac-uri G5 (verificata, nu din auzite)? Stiu ca in principiu orice memorie DDR400 cu CL<2,5 dar parca nu-mi vine sa dau 20 mil pe 4GB si sa vad ca nu merge...

Apoi, stie cineva cu PowerMac G5 ce model de HDD este inauntru? Merge adaugat un al doilea HDD din comert, sau e nevoie de un kit de adaptare de la Apple?

#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
poti adauga inca 1 hdd serial ata - nu ai nevoie de nimic

iar de memorie, asteapta sa-ti vina masina si cumpara ulterior memoria, pe incercate...

btw - la ce-ti trebuie 4 GB?  :D



aaa, hardul este barracuda de la seagate

Edited by dacuburebista, 10 October 2005 - 09:04.


#7
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

dacuburebista, on Oct 10 2005, 08:54, said:

poti adauga inca 1 hdd serial ata - nu ai nevoie de nimic

iar de memorie, asteapta sa-ti vina masina si cumpara ulterior memoria, pe incercate...

btw - la ce-ti trebuie 4 GB?  :D
aaa, hardul este barracuda de la seagate

<{POST_SNAPBACK}>


Pai pe PC am 2GB la ora actuala si cu Photoshop CS2 inca sta sa se gindeasca ceva la aplicarea de filtre mai complicate pe fisiere de 30 MB.
Nu stiu la OS X cita memorie e "destula" dar daca tot cumpar, ma gindesc sa iau toata memoria o data sa nu amestec stickuri ulterior daca vreau sa upgradez.

#8
@lcor

@lcor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 09.06.2005

dtancu, on Oct 10 2005, 10:17, said:

Pai pe PC am 2GB la ora actuala si cu Photoshop CS2 inca sta sa se gindeasca ceva la aplicarea de filtre mai complicate pe fisiere de 30 MB.
Nu stiu la OS X cita memorie e "destula" dar daca tot cumpar, ma gindesc sa iau toata memoria o data sa nu amestec stickuri ulterior daca vreau sa upgradez.

<{POST_SNAPBACK}>


vezi  testul cu filtru photoshop facut pe un dual G5 ceva mai slab decat vrei tu sa'ti iei! e un timp f. bun. pe mac memoria nu mai e mancata de tot felul de rahaturi rezidente sau nu mai ramane alocata ca proasta unor aplicatii ce le'ai inchis demult. eu lucrez curent cu fisiere de peste 100 mb si nu mi'a produs mari probleme.

#9
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Am doua precizari de facut. Daca iti pui placa grafica de la NVidia si vei lucra mult in grafica, o sa ai o mica problema de culoare. Ar fi de preferat ATI. Daca, insa vrei sa te joci, nu-ti lua mac (deocamdata). In locul tau as lasa placa grafica asa cum vine compu si mi-as lua CinemaDisplay de 23 "! Memoria ? pe toate drumurile, numia de firma sa fie!

#10
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postfloriniaru, on Oct 15 2005, 22:55, said:

Am doua precizari de facut. Daca iti pui placa grafica de la NVidia si vei lucra mult in grafica, o sa ai o mica problema de culoare. Ar fi de preferat ATI. Daca, insa vrei sa te joci, nu-ti lua mac (deocamdata). In locul tau as lasa placa grafica asa cum vine compu si mi-as lua CinemaDisplay de 23 "! Memoria ? pe toate drumurile, numia de firma sa fie!

Ai si tu dreptatea ta. Sper totusi ca saptamina asta Apple sa anunte noile PowerMac-uri cu PCI Express si in cazul asta folosesc placa mea ATi X850 XTPE de-acum :) si cu diferenta iau un 23" Cinema.

#11
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postdtancu, on Oct 17 2005, 08:45, said:

Ai si tu dreptatea ta. Sper totusi ca saptamina asta Apple sa anunte noile PowerMac-uri cu PCI Express si in cazul asta folosesc placa mea ATi X850 XTPE de-acum :) si cu diferenta iau un 23" Cinema.

nu as fi asa de sigur ca placa ta ATI de acum va putea fi instalata fara probleme pe Mac. de obicei placile de Mac difera de cele de PC si de aceea au un nume cu "Mac Edition". diferenta e de multe ori mai mare decut un firmware diferit.

apropo de memorie. ca user profesional nu iti permiti erorile si instabilitatea pe care ti-o pot da modulele de memorie ieftine. cauta unele cit mai bune in bugetul pe care il ai. imperecherea unor module de la producatori diferiti iti poate da batai de cap mai ales cind folosesti aplicatii care au nevoie de memorie multa. (Photoshop sa zicem)

B)

#12
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View PostCentris, on Oct 17 2005, 09:25, said:

nu as fi asa de sigur ca placa ta ATI de acum va putea fi instalata fara probleme pe Mac. de obicei placile de Mac difera de cele de PC si de aceea au un nume cu "Mac Edition". diferenta e de multe ori mai mare decut un firmware diferit.

apropo de memorie. ca user profesional nu iti permiti erorile si instabilitatea pe care ti-o pot da modulele de memorie ieftine. cauta unele cit mai bune in bugetul pe care il ai. imperecherea unor module de la producatori diferiti iti poate da batai de cap mai ales cind folosesti aplicatii care au nevoie de memorie multa. (Photoshop sa zicem)

B)

Memoria va fi 4x1024 MB OCZ sau Infineon, nu risc sa iau ceva ieftin.
Despre placa asa stiam si eu desi n-am inteles inca ce diferente sunt intre variantele de Mac si ce le de Windows.

#13
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
pot fi diferente hardware, mai mari sau mai mici. cu ceva timp in urma am citit un articol in care se explica cum se poate face o placa ATI OEM sa devina Mac Edition. era vorba de o interventie pe placa cu eliminarea unei (unor) componente deci nu era ceva tocmai usor. de asemenea nu cred ca se mai aplica pentru modelele noi

in afara de asta un argument puternic este ca frecventa bus-ului Apple este mai mica decit in PC-urile traditionale.

Edited by Centris, 20 October 2005 - 09:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate