Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Linux, a fi sau a nu fi?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Ma intreb, citi dintre voi folositi Linux SI la altceva decit navigare internet si server web/ftp? Adica, de fapt, citi din voi folositi Linux si pentru a scrie programe C/C++/SQL etc., cu EXCEPTIA programelor referitoare la accesarea paginilor web (php, java, html, perl etc.)

Daca pentru voi Linux se rezuma NUMAI la retele/web/editare documente, atunci, din pacate, NICIODATA Linux NU va putea afecta Windows-ul... :(

Astept comentarii pe aceasta tema. Linux e un sistem in care MULTE lucruri care sint foarte complicate de facut in Windows, se pot face FOARTE usor aici. Si aici ma refer STRICT la domeniul PROGRAMARII sub Linux, FARA a include programarea web (php, java, html & stuff).

#2
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
:) glumesti....io cre' ca procentu' celor care folosesc sistemele unix ca workstation e f mic.....pe mine de ex. nu ma pasioneaza prea mult afectarea sau n a windblowz-ului....si stai tu linistita ca nu sunt sanse prea mari ca luctu' acesta sa se intample....atata timp cat va fi free nimeni nu va avea interes sa dezvolte programe care intr-adevar sa concureze ce-i rulat in windblowz sub patronaj MS la ora actuala.....

#3
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
inafara de ceea ce tine de webserver, am folosit Linux o vreme ca sa ma joc in C++&OpenGL, am facut tot felul de chestii insa nu prea complicate ca nu ma ducea placa video la care nu aveam drivere native.. trebuia sa stau cu Mesa3d

momentan il folosesc pt documente LaTeX

ambele le puteam face si pe windoze (partea OpenGL am si facut-o apoi) insa asa am vrut eu .. probabil sa-mi demonstrez ca se poate... oricum, faza e ca pe Linux programele similare dpdv al constructiei si a ceea ce faceau se incarcau mult mai repede pe Linux (coincidenta? ::).

#4
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
eu am incercat sa fac programare pe linux... dar cum nu stiu decat pascal destul de bine ca sa fac ceea ce vreau, singura solutie era kylix... si sux.
asa ca am lasat-o balta, si am zis ca inca cativa ani linux nu are ce sa caute pe desktop-uri la userii normali.
acum vreo 3-4 ani cand mai stiam cateva boabe de C, ma jucam la un "chat" de linux (amnuts) si il facusem sa arate / sa se comporte destul de bine... era in mod text, prin telnet, dar era simpatic...
acum am uitat si boabele alea de C.. si sa o iau de la 0 nu am timp...

#5
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
Eu m-am gandit la inlocuirea Win cu Linux RH, radical, complet si ireversibil. Dar am nevoie de ceva timp (cca. o luna) pentru invastigatii. Nu intru in amanunte acum, dar am o gramada de teste de facut pana sa ma decid daca trec pe Linux ca si platforma "pentru acasa". (va urma...)

#6
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
depinde si in ceea ce priveste programarea sub linux...in primu' rand nu stiu cati din cei care au programat sub tc sa zicem o vor face cu la fel de mult succes folosind gcc-ul ca si compilator...debuggeru' de linux nu-i chiar asa prietenos...iar limbajele vizuale (vezi vs. net) fac FOOOOARTE usor multe lucruri (in special partea de aplicatii client/server - ca astea aveau de suferit inainte)

Sammy - kylix 3.0 e cel putin marfa :)

#7
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
Linuxul o sa acapareze incet si zona desktop. Poate nu o sa ajunga sa eclipseze M$ Win, dar in ceva timp o sa devina o solutie viabila si un adversar de temut.

Cat despre dezvoltare soft, daca nu te ustura la buzunar o licenta de windows ME/XP + o licenta pentru IDEul ala istetz care te ajuta in toate cele + o alta licenta de Office atunci nu are rost sa te 'complici' cu Linux. Totusi, nu uita ca in ultima vreme steaua Linuxului se inalta pe cer si din ce in ce mai multe companii incep sa-l foloseasca (stiu de o firma romaneasca mai maricica ce dezvolta in delphi, dar acum a trecut repejor pe Linux pt ca mureau de foame cu Windowsul lor cu tot) deci este destul de periculos sa-i intorci spatele :drac:


LINUX va fi...

#8
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Nu zice nimeni ca Linux nu va mai fi... Problema este CE faci cu el acum, dpdv al programarii... Unde s-ar putea folosi programele pe care le-ai putea scrie?  :confused:

#9
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
Eu zic ca programele adevarate stau tot pe platforme UNIX, iar daca faci un program C sub win ce faci cu el? (il folosesti pe win), daca-l faci in Linux il folosesti pe Linux.. daca-l faci in Java.. il pui pe ce vrea mushchiul tau... dar de sa platesc x00 $ pe o licenta de win + x000 $ pe o licenta de BorlandX (or else) cand pot pune un Linux cu un NetBeans (or else) pe gratis? (dar haideti sa nu o judecam atat de simplist)

#10
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
kylix 3 e marfa pe dreq...
tdate nu stie ce e
ttime nu stie ce e
si multe altele.

sa mor, parca era mai compatibil kylix 1 cu delphi 5 decat e kylix 3 cu delphi 7 :(

#11
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by k0n@d
Eu m-am gandit la inlocuirea Win cu Linux RH, radical, complet si ireversibil. Dar am nevoie de ceva timp (cca. o luna) pentru invastigatii. Nu intru in amanunte acum, dar am o gramada de teste de facut pana sa ma decid daca trec pe Linux ca si platforma "pentru acasa". (va urma...)

sa inteleg ca te lasi de chiutreiuri si alte joace in retea care nu merg pe linux? :D

#12
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
r3ddr: doar pt ca o firma din ro a trecut pe linux nu inseamna ca ASTA este tendinta generala...in lume nr de utilizatori de windblowz ii cu mult mai mare decat iubitorii de pinguini. de fapt care este tendinta la ora astcuala - crearea sisteme personalizate si mai mult, de sisteme la cheie. la acest capitol ar putea sa ia fata programele concepute sub sigla unixului (vezi qnx si aplicatiile pe aceasta platforma...intre noi fie vorba, costa de te indoaie). deocamta insa marea majoritate a companiilor isi instruiesc oamenii sa lucreze pe aplicatii windows....pen' ca, vreti sau nu, omu' se simte mai confortabil in ferestrele lu' billica. si cele mai multe companii producatoare de soft in primu' rand pt astfel de platforme isi dezvolta aplicatiile......ca sa nu mai zicem de producatorii de hard, care f. rar se obosesc sa scrie drivere si pt macar o distributie de linux (de ex. io am primit la solteku' meu 2 cd-uri, da' nici urma de driver pt linux). n-a zis nimeni sa intorci spatele linuxului, dimpotriva....e un fenomen ce ia amploare si o sa se dezvolte tot mai mult in urmatoarea perioada, insa raman la parerea ca n-o sa ajunga sa fie o adevarata concurenta pt MS decat in momentu' in care se vor percepe bani. asta e principiu economiei de piata...altfel s-ar numi act caritabil....

Sammy: ai incercat vs. netu'? aia nu mai e programare, aia e pictura...cati programatori crezi ca vor opta in viitor pt a scrie cod muncitoreste si cati crezi ca vor prefera sa "deseneze"? in cat timp crezi ca va exista asa ceva pe linux? (si inca free) inca un ex: quanta-namo5

si io sunt adeptu' pinguinilor, pen' ca am o slabiciune pt inotatoare, insa trebuie sa fim realisti...la utilizatoru' banal linuxu' nu va avea niciodata mare trecere.....a, daca vorbim exclusiv de servere, este posibil sa vedem o cu totul alta ierarhie in cativa ani....desi au destule bug-uri si cele pe linux (vezi exploitu' pt bind....ffff periculos)

#13
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Ca tot veni vorba de qnx: exista si variante free la asa ceva: RTLinux (Real Time Linux, vezi www.fsmlabs.com )
Problema e citi utilizatori au intr-adevar nevoie de asa aplicatii? Pretul unor asemenea aplicatii de aia e asa de mare, pentru ca cei ce intr-adevar stiu sa programeze in timp real nu sint prea multi... Cererea e relativ mica pentru ca astfel de aplicatii sint foarte particulare si nu prea raspindite...

#14
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
BASH scripting, apoi mai e Samba pentru file server.
In rest, perl pentru web.

#15
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
bibicu: variantele alea free is demonstratii....ceva analog daca vrei cu chestiile trial din windblowz pt care cautam cu disperare pe astalavista.box.sk un crack ceva. aplicatiile din qnx sunt o bijutetie insa...sa-mi zica si mie daca a mai vazut de ex. un web server care sa incapa pe 128k? normal ca asa ceva costa.....qnxu' nu e pt muritorii de rand, ci pt aplicatii industriale....aici era insa vorba de workstation si sansa pinguinilor de a acapara un segment cat mai mare din acest sector.

#16
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
server web in 128k? e muuuuuuuuuuuuuuuuuuult
http://kyllikki.fluf...wwpic2/#package

#17
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
DeatRipple: De unde stii ca sint demonstratii? Ai incercat tu RTLinux si ti-ai dat seama de asta? NU sint... poti dezvolta foarte bine aplicatii real time cu rtlinux... chiar si industriale... Deci pinguinul are sanse mari sa acapareze si din piata qnx-ului. Si o si face deja...

#18
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
bibicu: deviem de la subiect....oricat de mult am fi noi faci linux, tre' sa recunoastem ca are limitarile lui....nu a fost conceput ca mediu de programare...CINE scrie programe in C in linux? lasam la o parte faptu' ca la ora actuala linuxu' este aproape in exclusivitate folosit la servere si nu la statiile de lucru. gigel vrea o aplicatie cleint-server care sa fie usor de folosit, din cateva click-uri de soarec, interfata grafica prietenoasa etc etc.... ce faci? te apuci sa deschizi si sa inchizi socketuri pe principii concurentiale? te apuci sa "desenezi" butoane si ferestre pt o aplicatie client care oricum ruleaza numa' sub linux? sau folosesti vizualu' dat de billica? cati dintre administratorii de retele, de servere web, de baze de date etc isi scriu aplicatiile in C? nu-i mai comod un script? aplicatiile soft in linux nu sunt fezabile dpdv al economiei de piata. a programa sub linux este o chestie de vointa pana la urma, de ambitie....in nici un caz nu vor ajunge mediile integrate de dezvoltare ale MS. fie ca ne convine sau nu. n-are rost sa fi suparat pe cei care nu folosesc gcc-ul si nici sa-i desconsideri pe asemenea criterii nu se face.voluntarialu', oricat de sublim ar fi el, nu tine de foame.

Sammy: o sa revin cu info suplimentare despre qnx....daca te pasioneaza. ala era dar un ex.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate