Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Atestat, dar n-am timp să învăț

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ai citit http://php.net/manua...orial.forms.php ?

#20
sergiu1293

sergiu1293

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.10.2010
Am citit da  problema ee ca eu am un drop box care preaia date din baza de date .un drop box simplu e usor de facu , dar ce am eu nevoie nu stiuu sa fac, nu am nici o erroare de cod
Acum uitate peste cod te rog si zim doar unde sa corectez te rog.
<form action="clasa.php" method="post" >

<select name="clasa">
<?php foreach($array as $option) : ?>
<option value="<?php $option->ID ; ?>">
<?php echo $option->CLASA; ?>
</option>

<?php endforeach; ?>
<?php echo $_POST['$clasa'];

$variabila=$_POST['$clasa'] ;
?>


</select>
<input type="submit" name="submit" value="submint">
</form>


<?php
$con = mysql_connect("localhost","root","");
if (!$con)
{
die('Could not connect: ' . mysql_error());
}


mysql_select_db("scoala", $con);
$querey = "SELECT * FROM elevi WHERE CLASA= 'variabila' " ;


Edited by sergiu1293, 26 January 2012 - 19:39.


#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Păi tu te aștepți să știi să lucrezi cu mamuți gen baze de date, când tu nu știi nici să lucrezi cu variabilele?

Ai venit aici acum o lună, într-o lună n-ai avut timp să înveți lucrurile ăstea?

Păi știi C++ de la școală, ar trebui să-ți ia maxim 50 de ore ca să parcurgi și să înțelegi tutorialul (secțiunile "Getting Started", "Language Reference" și "Features").



Știi cât înseamnă 50 de ore? 2 ore zilnic în timpul săptămânii și "full-time job" la sfârșit de săptămână, timp de 2 săptămâni.

2 săptămâni ca să știi un limbaj! E atât de puțin!

#22
sergiu1293

sergiu1293

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.10.2010

View PostOriginalCopy, on 26th January 2012, 19:59, said:

Păi tu te aștepți să știi să lucrezi cu mamuți gen baze de date, când tu nu știi nici să lucrezi cu variabilele?

Ai venit aici acum o lună, într-o lună n-ai avut timp să înveți lucrurile ăstea?

Păi știi C++ de la școală, ar trebui să-ți ia maxim 50 de ore ca să parcurgi și să înțelegi tutorialul (secțiunile "Getting Started", "Language Reference" și "Features").



Știi cât înseamnă 50 de ore? 2 ore zilnic în timpul săptămânii și "full-time job" la sfârșit de săptămână, timp de 2 săptămâni.

2 săptămâni ca să știi un limbaj! E atât de puțin!
Uite  prioritatea mea este bacu deocamdata, nu am timp sa stau sa invat asa mult la php eu nici macar html nu stiuu perfect nu prea am timp si ar trebuii sa mentionez ca nici macar profesoru meu de info nu prea ma poate ajuta mi-a dat o carte de aproape o mie de pagini da acolo da e de nivel mediu eu inteleg ce imi explica in carte dar acolo sant puse niste exeple atat. De exemplu eu folosesc w3school ce este prezentat e ceva simplu general. Am incercat acelasi lucrcu cu drop box-ul meu  dar fara valori dinamice adica valori scrise de mine puse intrun <select> <option> </option> </select> ceva de genu
<html>
<body>
 <form action="demonstratie.php" method="post" >

<select name="dem" >
 <option> "DEMO" </option>
 <option> "DEMO2" </option>
 <option> "DEMO3" </option>
 
 </select>
  <input type="submit" action="submit" value="submit">
  
 </form>
  <?php echo 'am ales optiunea'.$_POST['dem']; ?>
 </body>
 </html>
cu astea mai simple ma descurc  acesta e facut de mine nu e luat de nicaeri, dar la faza cu valorile dinamice nu stiuu dece nu merge .

Uite eu stiu ca  vrei sa ma ajuti si sant de acord nu invat nimik daca nu imi bat eu capu nu stau sa ma gandesc dar , chiar nu am timp sa stau in fata compului ore in sir sa iau tot cap coada de cel putin 10 ori fiecare capitol si sa folosesc toate variabilele si mai este si sql care are o multime de functii care  eu nu le stiuu pe toate. De aia postez aici , nu vreau neaparat codu da explicam unde gesesc sau extrage din cod gresala. Oricum multumesc respect pt tine.

#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Faptul că HTML-ul este generat dinamic nu înseamnă că și variabilele pe care le primești la trimiterea formularului sunt tot dinamice.

Valorile sunt extrem de statice. Dacă, înainte de a trimite formularul, apeși CTRL+U în browserul tău, vei vedea un cod HTML EXTREM de static.

Browserul habar n-are că tu ai generat programatic acel formular, pentru că PHP rulează pe server.

Deci accesează valorile din $_POST așa cum o faci normal.

De ce este așa? Deoarece HTTP este un protocol stateless.

Și puteai pune

echo '<pre>';
var_dump($_POST);
echo '</pre>';

pentru debugging, puteai vedea exact ce ai în acel array.

#24
sergiu1293

sergiu1293

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.10.2010

View PostOriginalCopy, on 26th January 2012, 23:00, said:

Faptul că HTML-ul este generat dinamic nu înseamnă că și variabilele pe care le primești la trimiterea formularului sunt tot dinamice.

Valorile sunt extrem de statice. Dacă, înainte de a trimite formularul, apeși CTRL+U în browserul tău, vei vedea un cod HTML EXTREM de static.

Browserul habar n-are că tu ai generat programatic acel formular, pentru că PHP rulează pe server.

Deci accesează valorile din $_POST așa cum o faci normal.

De ce este așa? Deoarece HTTP este un protocol stateless.

Și puteai pune

echo '<pre>';
var_dump($_POST);
echo '</pre>';

pentru debugging, puteai vedea exact ce ai în acel array.
Mersi chiar mai ajutat cu acest post am integrat codu am observat ca eu defapt in $_POST nu aveam nimik eu aveam ceva de genu <option value="$option->CLASA"> '$option->CLASA' </option>
trebuia doar sa scot acel value. Oricum mulțumesc ca mi-ați acordat atenție și ca mi-ați răspuns la întrebări.
Apropo atestatul meu și-a schimbat tema încerc sa realizez o baza de date cu elevi unei scoli

#25
sergiu1293

sergiu1293

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.10.2010
Problema, primesc aceasta eroare "Notice: Undefined index: page in C:\Program Files\EasyPHP-5.3.8.1\www\sebastienn(mitsubishi).com\detaliitehnice.php on line 67" acuma codu
<ul class="insidelefttoolbar" id="prima">
			<li><a href = "detaliitehnice.php?page=performance" >Performance &amp; Handling</a></li>
			<li><a href = "detaliitehnice.php?page=exterior">Exterior</a></li>
			<li><a href = "detaliitehnice.php?page=interior">Interior</a></li>
			<li><a href = "detaliitehnice.php?page=comfort">Comfort</a></li>
			<li><a href = "detaliitehnice.php">Audio &amp; Communication</a></li>
			<li><a href = "detaliitehnice.php">Seats</a></li>
			<li><a href = "detaliitehnice.php">Light &amp; Visibility</a></li>
			<li><a href = "detaliitehnice.php">Safety &amp; Security</a></li>
		  </ul>
mai sus am pus codu de la meniu acuma o sa pun codu php.
   <?php 
		  
		 
	 
	   $p=$_GET['page'];
	  
	  $page="subpage/".$p.".php";
	  if(file_exists($page))
		 { include($page);
		  echo "You are in page". $page;
		 }
		 else 
		 if($p=="")
		 echo "Sunteti in pagina Detalii tehnice";
		 
	
		  
	 ?>
acesta este codu php il folosesc pt a avea pagini dinamice.
eroarea o primesc de fiecare data cand sunt pe detaliitehnice.php asta deoarece nu am nimik in page, dar cand dau clik pe "Performance &amp; Handling" nu imi mai apare defapt nu mai apare deloc. chiar vreau sa rezolv problema asta o primesc si la alte proiecte.

#26
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004
Tu ai auzit de functia isset()? Iti validezi parametrii primiti? Invata asta si nu vei mai avea probleme, chiar iti vei si rezolva multele gauri de securitate pe care le ai cu siguranta.

#27
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
isset o folosesti intr-o conditie  if ( isset ($variabila) ){do something} , while ( isset ( $variabila)) {do something}  sau do { ceva } while ( isset($variabila));

#28
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
isset() nu e functie...

#29
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
bool isset ( mixed $var [, mixed $... ] )
Modul de prezentare si definire seamana cu o functie, in plus la o cautare pe lista de functii de pe php.net apare o pagina.  Constanta nu este pentru ca nu e scrisa cu litere umari, clasa nu este, cel putin din exemple nu am vazut sa instantiezi obiecte sau sa apelezi metode. Daca nu e functie ce este?

#30
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

View Postopo, on 27th April 2012, 04:04, said:

... in plus la o cautare pe lista de functii de pe php.net apare o pagina. ...

pai in lista de functii gasesti si echo, fiind construct si nu o functie la fel ca isset

Edited by andronic312, 27 April 2012 - 06:40.


#31
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
good enough for me  :peacefingers:

#32
sergiu1293

sergiu1293

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.10.2010
Da am auzit, am doua proiecte unu din ele a mers asa cu isset  nu mai primesc erroarea nu stiu poate ca nu am scris bine mai incerc am crezut ca poate este si alta metoda.
codu urmator este din alt proiect unde am rezolvat aceasi erroare cu isset
 if(isset($_POST['nume'],$_POST['comment'],$_POST['submit']))
	 {
		 
	 $nume=$_POST['nume'];
	 $comment=$_POST['comment'];
	 $submit=$_POST['submit'];
	 
	   if($submit)
	 {
		  if( $nume)
		  {	if($comment)
			 {
			  $insert=mysql_query("INSERT INTO comment (nume, comment) VALUES ('$nume' , '$comment')");
			  header("location: succes.php");
			  
			  $k=$k+1;
			 }
		  }
		  else
		  {
				$alert=" VA ROG UMPLETI TOATE CAMPURILE!";
				
		  }
aici a rezolvat erroarea, poate nu am scris eu bine la cel de al doilea proiect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate