Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Hepatite - generalitati

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 rox, on Jun 25 2008, 12:32, said:

1. hepatita A se transmite fecal-oral; apa/alimente contaminate, muste/gindaci/insecte care iau virusul de la fecale contaminate si-l pun pe alimente, etc. Teoretic se poate si prin singe, da' e destul de rar pentru ca e viremia scurta. Nu degeaba se cheama " boala miinilor murdare"
2. B - parenteral, sexual, prin contact direct, vertical, prin saliva, cum vrei si cum nu vrei
3. C se transmite 90% parenteral; in rest vertical sau sexual ( putin probabil totusi)
ce înțelegi prin "vertical", pentru că nu cred că are legătură cu "poziția"
deci hepatita B se ia prin sărut, prin pupat pe obraz, prin sărutul mâinii? întreb pentru că din ce știam eu hepatita B era o boală exclusiv transmisibilă prin sânge sau sexual(mai puțin oral  :rolleyes: )

referitor la hepatita C nu cred că probabilitatea transmisiei pe cale sexuală e chiar așa scăzută, altfel nu s-ar mai face testele respective la donatorii de sânge(unde se testează B și C dar nu și A)

#38
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 gigel de hohențolărn, on Jun 25 2008, 16:45, said:

ce înțelegi prin "vertical", pentru că nu cred că are legătură cu "poziția"
"Vertical" inseamna de la mama la copil (in timpul sarcinii).

Quote

deci hepatita B se ia prin sărut, prin pupat pe obraz, prin sărutul mâinii?
Nu, decat daca ai pe mana o rana deschisa, de exemplu.

Hepatita A nu prea are legatura cu B sau cu C, e o boala destul de usoara, multi au trecut prin ea in copilarie, se vindeca fara sechele deci nu e foarte periculoasa.

Edited by antigen, 25 June 2008 - 16:17.


#39
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 gigel de hohențolărn, on Jun 25 2008, 16:45, said:

ce înțelegi prin "vertical", pentru că nu cred că are legătură cu "poziția"
deci hepatita B se ia prin sărut, prin pupat pe obraz, prin sărutul mâinii? întreb pentru că din ce știam eu hepatita B era o boală exclusiv transmisibilă prin sânge sau sexual(mai puțin oral  :rolleyes: )

referitor la hepatita C nu cred că probabilitatea transmisiei pe cale sexuală e chiar așa scăzută, altfel nu s-ar mai face testele respective la donatorii de sânge(unde se testează B și C dar nu și A)
donatorii de singe sunt in general... aceiasi. de aia se testeaza, ca sunt intepati si rasintepati la viata lor. in plus, singele se testeaza obligatoriu pt vhc ca asa se ia cel mai adesea ( se lua, mai bine zis): prin transfuzie.  deci e obligatoriu ca ala care primeste singe de la tine sa fie sigur ca nu-l infectezi ( desi sa fie sigur 100% e imposibil, ca exista fereastra serologica) . A nu se testeaza ca nu se prea ia prin singe ( ti-am zis mai sus cum se ia; pentru ca viremia tine doar vreo 2- 3 saptamini)

#40
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 antigen, on Jun 25 2008, 17:16, said:

Nu, decat daca ai pe mana o rana deschisa, de exemplu.
tot nu m-ai scos din ceață, adică virusul se află în salivă și poate să infecteze numai dacă intră în contact cu o rană deschisă, sau organ sau țesut puternic vascularizat(nu mă pricep) - adică organe sexuale sau gură?
cu alte cuvinte din pupatu pe obraz nu se transmite, dar prin sărut și sex oral neprotejat da?

Quote

Hepatita A nu prea are legatura cu B sau cu C, e o boala destul de usoara, multi au trecut prin ea in copilarie, se vindeca fara sechele deci nu e foarte periculoasa.
deci B și C se pot vindeca cu sechele? nu există riscul ca o hepatită A să avanseze într-una de tip B sau C, sau, persoana care a avut hepatită A să fie mai sensibilă la virușii B și C

 rox, on Jun 25 2008, 17:24, said:

donatorii de singe sunt in general... aceiasi. de aia se testeaza, ca sunt intepati si rasintepati la viata lor. in plus, singele se testeaza obligatoriu pt vhc ca asa se ia cel mai adesea ( se lua, mai bine zis): prin transfuzie.  deci e obligatoriu ca ala care primeste singe de la tine sa fie sigur ca nu-l infectezi ( desi sa fie sigur 100% e imposibil, ca exista fereastra serologica) . A nu se testeaza ca nu se prea ia prin singe ( ti-am zis mai sus cum se ia; pentru ca viremia tine doar vreo 2- 3 saptamini)

care e treaba cu fereastra aia serologică? eu țin minte când mi-au făcut analizele în vederea donării, că m-au expediat destul de repede cu ștampila OK pe frunte(figurativ vorbind) - cu alte cuvinte am donat și dabi după 3 zile mi-au venit rezultatele analizelor, ceea ce mi se pare oarecum ciudat, chiar dacă analizele au ieșit bune.

#41
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 gigel de hohențolărn, on Jun 25 2008, 17:53, said:

cu alte cuvinte din pupatu pe obraz nu se transmite, dar prin sărut și sex oral neprotejat da?
Da. Se transmite mai greu prin saliva, dar e posibil.

Quote

deci B și C se pot vindeca cu sechele? nu există riscul ca o hepatită A să avanseze într-una de tip B sau C, sau, persoana care a avut hepatită A să fie mai sensibilă la virușii B și C
Hepatitele B si C se pot croniciza (adica nu se vindeca), pot sa dea in ciroza sau in cancer hepatic, sau poti deveni purtator de virus. Daca esti purtator poti transmite boala, iar la tine sa nu se manifeste decat daca organismul e slabit. Hepatita C se cronicizeaza in proportie de vreo 85-90%. Hepatita A nu are nicio legatura cu B sau cu C, sunt date de virusuri diferite.

Quote

care e treaba cu fereastra aia serologică?
La analize se masoara cantitatea de anticorpi impotriva virusului C, nu virusul in sine, si dureaza cateva saptamani-luni din momentul infectiei pana cand corpul sintetizeaza anticorpii aceia in cantitate suficienta.

#42
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008
Nu mai raspunde nimeni?

Moderatorii sunt in vacanta?

#43
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
am si eu o problema sa zic asa,acum trei ani am facut o extractie dentara[de fapt am mai lucrat si trei plombe acolo] la un cabinet de medici rusi[cred ca sunt basarabeni] si,cand am facut extractia doctorita mi-a spus ca ma intreaba daca am hep b si c,pentru ca in acest caz sterilizeaza special instrumentarul.
Voi ce parere aveti ,ca aia pot sa nu stie ca sunt infectati sau sa minta ca nu sunt infectati?
De atunci mi-am facut analiza anticorpilor si mi-a iesti negativa.

#44
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Bineinteles ca oamenii pot sa fie infectati fara sa stie, de cele mai multe ori hepatitele virale se descopera accidental, ori prin teste serologice/virusologice ori in urma unor transaminaze crescute la analizele periodice.
La fel sunt si unii care mint de teama sa nu fie respinsi de doctori, anturaj.

#45
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Trebuie sa te gandesti ca toti au de toate.

Ce sterilizare speciala??? Sterilizarea obisnuita rezolva si virusurile hepatice, si HIV-ul.

#46
daci_leasing

daci_leasing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.04.2008
Buna ziua tuturor!

Am fost si eu de curand sa donez sange.

In momentul in care au facut analiza sangelui au gasit transaminazele de 3 ori peste valoarea normala plus trimitere la interne (suspect hepatita C).
Am facut analizele la o clinica privata cu urmatoarele rezultate:

ALT(TGP): 140 - normal ar fi intre 0-55
AST(TGO): 49 - normal ar fi intre 5-34

HBsAG: 0.28
HBaAG Interpretare: Negative
Anticorpi HCV_3: 0.21
HCV_3 Interpretare: Nonreactive

Ceea ce vreau eu sa stiu este de ce este trecut Nonreactive in cazul hepatitei C (pozitiv ar fi insemnat valoare mai mare decat 1) si nu negativ s daca trebuie sa imi fac probleme in continuare in ce priveste hepatita C.
Fac precizarea ca, la fel ca si geopos, trec printr-o perioada foarte stresanta din toate punctele de vedere...

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#47
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu cred ca trebuie sa iti mai faci probleme in legatura cu hepatita C (si nici cu B ). In cazul asta, "nonreactiv" inseamna "negativ". Daca vrei, poti repeta testul pentru anticorpii antiHCV peste vreo 3 luni. Poti face si o ecografie abdominala, ca sa excluzi o steatoza hepatica.

Edited by antigen, 23 February 2009 - 12:28.


#48
daci_leasing

daci_leasing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.04.2008
Multumesc mult pentru raspuns.

Acest lucru urmeaza sa fac : ecografie abdominala.

O zi minunata tuturor!

#49
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Hello,

Imi permit sa ma bag in acest topic - observ ca e destul de mare si banuiesc ca nu toate reply-urile sunt pentru persoana care l-a inceput.
Simt o oarecare jena in partea dreapta si mi-am facut o ecografie (am atasat rezultatul).
Doamna doctor care mi-a facut ecografia (medic generalist/medic de familie) mi-a sugerat sa imi fac ceva analize mai amanuntite, dat fiind faptul ca am ficatul cam marit. "E posibil sa fie din cauza ca esti gras sau poate e o chestie virala. De asta trebuie sa-ti faci analizele."
Trebuie sa spun ca am 110Kg la 175cm (STIU ca sunt gras, am inceput sportul si regimul alimentar).

Intrebarea mea este: ce analize "mai amanuntite" trebuie sa-mi fac? Si... unde?

Thanks!

P.S.: daca cineva se pricepe sa interpreteze rezultatele... cat de serioasa e problema mea?

Attached Files



#50
ela_2710

ela_2710

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.03.2009

 ciureanuc, on Mar 24 2009, 16:25, said:

Hello,

Imi permit sa ma bag in acest topic - observ ca e destul de mare si banuiesc ca nu toate reply-urile sunt pentru persoana care l-a inceput.
Simt o oarecare jena in partea dreapta si mi-am facut o ecografie (am atasat rezultatul).
Doamna doctor care mi-a facut ecografia (medic generalist/medic de familie) mi-a sugerat sa imi fac ceva analize mai amanuntite, dat fiind faptul ca am ficatul cam marit. "E posibil sa fie din cauza ca esti gras sau poate e o chestie virala. De asta trebuie sa-ti faci analizele."
Trebuie sa spun ca am 110Kg la 175cm (STIU ca sunt gras, am inceput sportul si regimul alimentar).

Intrebarea mea este: ce analize "mai amanuntite" trebuie sa-mi fac? Si... unde?

Thanks!

P.S.: daca cineva se pricepe sa interpreteze rezultatele... cat de serioasa e problema mea?

asta e o ecografie,da informatii despre morfologia organelor...nu cred ca la asta te-a trimis sa vezi daca cumva "e ceva viral"...ma rog, ficat si splina marite de volum...ei si? ce mare lucru ai aflat cu asta? fa-ti niste transaminaze ceva,teste de laborator,serice...ar fi mai concludente daca vrei sa vezi daca e treaba de vreo hepatita(doamne fer, dar vad ca pui raul inainte...).
Succes!  :peacefingers:

#51
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 ciureanuc, on Mar 24 2009, 16:25, said:

Hello,


P.S.: daca cineva se pricepe sa interpreteze rezultatele... cat de serioasa e problema mea?
Stii ce ma amuza? Ti-a trecut 3 diagnostice pe rezultatul de la ecografie, dar nici unul despre litiaza renala. Si pietricelele alea cand se vor hotari sa se plimbe o sa fie jale.
Gastrita nu prea are ce cauta in diagnosticul de la ecograf, doar poate i-ai spus tu ca te mai doare stomacul. Stomacul (si mai ales mucoasa) nu se vede la ecograf (decat in cazuri exceptionale, tumori etc, dar nu e cazul aici).

Fa o cura de lichide pentru litiaza, poate le elimini fara durere, cativa litri de apa pe zi, preferabil ar fi sa te obisnuiesti sa bei 1,5-2 l de apa zilnic ca mod de viata.

Pentru ficat sa iti faci probele hepatice (TGO, TGP, bilirubina, FA, albumine), lipide, colesterol (si fractiile HDL, LDL), trigliceride si pentru virusi AgHBs si AcHVC. Testele virale costa cam 1 mil, e bine sa le faci stiind ca hepatitele virale nu dor.

Diskinezia biliara....sa o pastrezi sanatos  B) E o afectiune functionala, se trateaza si nu prea (la fel ca si colonul iritabil), conteaza mult si factorul psihologic.

Du-te si fa analizele pentru virusi ca poate scapi de o grija si poti slabi linistit.

#52
icoca

icoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2009

 Amalia28, on Oct 7 2005, 15:12, said:

Stie Careva?...A avut careva?! ..buna all..ma refer la "Hepatita b shi c" ..sunt un om normal si foarte sanatos..nu am avut niciodata treaba cu spitalele..cu nimic....pana astazi cand mi`a zis cineva ca s`ar putea sa am hepatita b sau c..si cineva sigur cum se manifesta?...cum se transmite? ( am facut dragoste cu acea persoana si acuma mi`a zis ca sotul ei a avut aceasta boala..nu stie cum si de unde..) please...as putea avea si eu garantat 100% ?..sau ?..si apropo..cat costa analizele de sange ..(nimic nu stiu din aria spitalelor) ..merci mult all  :confuzzled:  and btw: use condoms!
Virusurile hepatitice B si C se transmit cam la fel ca si virusul HIV adica prin contact cu sange contaminat. Ca urmare, in urma unor partide de sex mai "salbatice"cu o persoana infectata cu aceste virusuri, cand se pot produce microleziuni ale mucoaselor (glandul penisului,vagin,mucoasa rectala), este posibila transmiterea acestor boli. Insa sansele efective de transmitere cresc daca: contacte sexuale multiple neprotejate, daca persoana bolnava are o viremie importanta(concentratie mare de virusi in sange), imunitate scazuta a persoanei contaminate, contact direct si prelungit cu sange infectat.
In cazul tau, ar trebui ca persoana cu care ai facut dragoste sa fie cea bolnava nu sotul ei

#53
mitsumi_ibm

mitsumi_ibm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2010
Buna ziua...am si eu o intrebare...de cateva zile tatalui meu a descoperit ca are hepatita dar inca nu se stie de care tip...intrebarea mea este..daca mama poate avea virusul si la ea sa nu fie activ si sa il fii transmis tatalui meu si la el sa se fii activat intre timp...daca se poate sa-mi spuneti care sunt cele mai frecvente cai prin care se poate transmite boala indiferent de tip...mentionez ca parintii mei nu au intretinut acte sexuale de cativa ani...Poate imi puteti recomanda pe cineva care ma poate ajuta online...va multumesc anticipat...Multa Sanatate!

#54
ninasandulache

ninasandulache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.10.2009
BUNA SEARA
AM O RUGAMINTE MARE
POATE SA MA LAMUREASCA CINEVA CU ACESTE ANALIZE?
ACUMULARE FLUIDALA IN CANTITATE MARE IN INTREAGA CAVITATE PERITONEALA,
pelvis,septuri fibroase hiperecogene.
ficat 70/30/139mm.micromacroneomogen,exista mai multe diseminari secundare aflate in diverse stadii de evolutie cu axul de 20mm_32mm,majoritatea in curs de formare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate