Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Telemobil memorabilia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#307
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Am corectat. Mulțumesc pentru feedback

#308
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Mai există rămasă pe undeva vreo antenă N.M.T.?   Posted Image
Mă bucur să văd ce am postat a ajuns pe un site de informaţie. Poate se va mai găsi pe viitor. La cât mai multă informaţie răspândită... că din păcate nu mulţi cunosc istoria   Posted Image
Însă scrisul ăla de pe site e enervant de mare...

Edited by djl, 30 April 2018 - 23:45.


#309
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Când prefixul 018 a fost înlocuit cu 098?   :huh:

#310
alchimistul2100

alchimistul2100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 03.05.2006
Cred ca o data cu rebranduirea in SunTel s-a facut trecerea la 098. Imi amintesc ca avea cineva din clasa in liceu, prin 1998 sau 1999, telefonul acela mic si destul de "sexy" fata de caramizile GSM de la Dialog si Connex. Nefiind posesor de telefon pana in 2000, mi se parea ceva SF, o bijuterie.
Ce nu imi este 100℅ clar : tehnologia SunTel era diferita de NMT-ul anterior, folosit de Telemobil? Era tot aceeasi retea ori au schimbat antenele?

#311
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,527
  • Înscris: 20.10.2006
Normal ca era total diferita.

#312
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Foloseau L.E.M.S. (Low Emision Module Sistem), dar tot reţea N.M.T. 450 era

#313
claudiupop_bm

claudiupop_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 01.02.2010
Site-ul www.zapp.ro a intrat și el īn istorie.

#314
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Nici nu credeam că mai există!  :w00t:
Dar a mai văzut cineva rămăsă pe undvea vreo reclamă din perioda N.M.T.-ului?   :huh:

#315
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
O reclamă la "Benefon" Class Ultra, adus de "Sartelco România S.A." (am un "Benefon" Delta în colecţie şi am impresia că de ei a fost servisat).
Ce O.Z.N. trebuie să fi fost telefonul ăsta. Îmi închipui că avea preţ "de premianţi", dar să fi avut aşa ceva pe atunci era culmea tehnologizării.
Reclama am găsit-o în revista "Auto Pro" (revisă editată de "Motor Presse International" şi "Media Pro") nr. 10/1995 (Oct. 1995) pg. 63, dar am văztu-o şi în alt număr.

Attached File  Auto Pro nr. 10 pe 1995 Octombrie 1995 pg. 63 reclama la Benefon Class Ultra.jpg   129.78K   114 downloads

Edited by djl, 21 July 2018 - 13:52.


#316
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Privind reclama de mai sus (să înţeleg din ea că puteai să-ţi pui un booster pe maşină şi de acolo să trimiţi semnal către telefon?   :huh:  ) am scos bateria de la telefonul "Benefon" Delta din colecţia mea că ştiam că e trecută adresa aia cu Str. Trotuşului (e o stradă între Bd. Ion Mihalache (fost 1 Mai) şi Cal. Griviţei, cumva în continuarea Str. Alexandru Constantinescu (fostă Câmpina) , care vine dinspre Bis. Domenii (Caşin) ). Am descoperit că era trecut numele celui care l-a dus în service şi numărul lui de telefon (ăla de fix). Proprietarul după prefixul de centrală cred că stătea în Militari.
Inetersant e că unele din magazinele din reclama de mai sus aveau doar număr de mobil (celular).

#317
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dar la "Miami Electronics" găseai şi modele mai scumpe de telefoane N.M.T. sau numai din alea mai ieftine?   :huh:

#318
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
În imaginea 2 apare o reclamă la "Dancall"   :rolleyes:   https://forum.softpe...2#entry23895147

#319
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dar dacă exista deja G.S.M.-ul de ce nu s-a optat pentru acesta şi au rămas cu N.M.T.-ul?   :huh:
Dacă vreţi să vedeţi ceva legat de telefonia mobilă, daţi la 7:26. Se vorbeşte şi despre N.M.T.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7xPBs_6BrMY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#320
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Ziarul "Prahova" 23 Iunie 1995 pg. 5. Numai ieftine nu erau telefoanele şi serviciile...

Posted Image

Edited by djl, 18 June 2019 - 16:26.


#321
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
În ce an s-a renunţat la taxare apelurilor primite? (adică plăteai şi când primeai apel). Un coleg a zis că ar fi în 1994, dar pe facebook cineva a zis că ar fi fost în 1997. Aveţi vreo informaţie legată de chestia asta?

#322
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dar celule N.M.T. o mai fi rămas atârnate pe undeva?    <_<

#323
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
"Pagini Nažionale '97" (ghid editat în 1997).
Coperta 1 - reclamć la "Birta Group" S.A. (se pare cć erau mari)
pg. 26 o pozć cu P-ža Unirii din Bucureŗti unde se vede ŗi o reclamć la "Telemobil" - pe bloca cu fosta B.I.R. (Banca Internažionalć a Religiilor)

Attached File  Pagini Nationale '97 (ghid) (1997) coperta 1 reclama la Birta Group S.A..jpg   177.77K   42 downloadsAttached File  Pagini Nationale '97 (ghid) (1997) coperta 1 reclama la Birta Group S.A. (img. rasturnata).jpg   238.54K   40 downloadsAttached File  Pagini Nationale '97 (ghid) (1997) pg. 26 P-ta Unirii din Bucuresti (vedere dinspre Est spre Vest).jpg   487.53K   49 downloads

#324
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

 rz, on 08 octombrie 2005 - 19:25, said:

Excelenta ideea cu acest thread... dar va rog sa postati chiar prima oferta (din '93) Telemobil
Absolut fara a fi rautacios, si fara vreo aluzie/comparatie, doresc sa revad prima oferta Telemobil '93
Pur si simplu nu mai tin minte exact tarifele... si sunt convins ca multa lume nu stie nici acum ca Telemobil a taxat cateva luni de la lansare inclusiv apelurile primite Posted Image
Deci utilizatorul Telemobil platea atat apelurile efectuate cat si apelurile primite (din Romtelecom)
Tin minte ca primul tarif era fix, atat in retea, cat si in Romtelecom, si parca 0.25$/minut
Si se platea o taxa de conectare (aici nu mai tin minte daca era 25 sau 50$)
Iar cel mai ieftin telefon era Dancall (in jur de 800$)
Toate astea in '93 Posted Image
Poate gaseste cineva si acele oferte...

Sunt curios dacă e chiar adevărată partea îngroşată.

"Dancall" era modelul 'Logic'. În 1994 era 900 de Dolari: https://forum.softpe...ost__p__8503621
Cineva a avut unul în 1996. Acum 10 ani încă îl avea ca piesă de colecţie. Ţeapăn. Uitat pe plafonul maşinii, frână mai bruscă, telefonul devnit zburător, desfăcut în bucăţi după ce a încetat zborul şi a lovit realitatea asflatului, reasamblat, funcţional fără probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate