Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Telemobil memorabilia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Fiindca recent s-au aniversat recent 12 ani de la aparitia telefoniei mobile in Romania, m-am gindit sa ofer celor pasionati in premiera absoluta pe internet o colectie de brosuri cu tarife, acoperire, servicii si terminale din perioada '95-'99
Cu ocazia asta, daca va uitati atent puteti observa cea mai buna oferta promotionala si cea mai mare acoperire care au existat vreodata la un operator din Romania : apeluri nationale gratuite(nelimitat) in primele 4 luni de la abonare si 86% acoperire din teritoriu!!! V-ar place sa mai existe si azi, nu? Deh, ce vremuri...
Sinteti bineveniti sa adaugati si voi alte amanunte si sa ne reamintim cu placere/nostalgie de vremurile apuse ale telefonie mobile de pina in 2000...
  Enjoy them...and share your thoughts...

Attached Files



#2
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Excelent rememberul.

Nu stiu de ce mereu traiesc cu impresia ca tarifele cresc, nu scad.

De observat ca SunTel facea taxarea la 30 secunde din primul minut. Si mai avea si faza cu primele 5 secunde sunt gratuite.

Ce vremuri :)

#3
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Eh ... dar nimeni nu-si aduce aminte cit costa un abonament.
Putem face si acum convorbiri locale nelimitate la un abonament de 100 eur pe luna.

#4
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

cmidp, on Oct 7 2005, 07:03, said:

Excelent rememberul.

Nu stiu de ce mereu traiesc cu impresia ca tarifele cresc, nu scad.

De observat ca SunTel facea taxarea la 30 secunde din primul minut. Si mai avea si faza cu primele 5 secunde sunt gratuite.

Ce vremuri :)

<{POST_SNAPBACK}>


Nu e doar o impresie, chiar au crescut pt ca nu stiu sa mai ofere cineva azi tarife de seara incredibile de $0.08 in afara retelei(pe GSM/fix) si $0.01 in retea. Sau ma insel?

PS Primele 5 secunde gratuite chiar erau cool. Pe GSM parca erau doar primele 3 parca. Ah, gata ca ma ia nostalgia  -_-

#5
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Masterboy, on Oct 7 2005, 06:44, said:

cea mai mare acoperire care au existat vreodata la un operator din Romania... 86% acoperire din teritoriu!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Daca ma uit pe harti, acoperirea pare destul de restrânsa. De ce spui ca a fost cea mai mare acoperire care a existat vreodata în RO ? :huh:

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Mișto. Dar aș vrea ceva tarife dinainte de aparația G.S.M.-ului.

#7
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005
Propun sa transformam topicul in Telecom memorabilia, poate sunt utilizatori pr forum care vor sa posteze materiale non-Telemobil, dar la fel de interesante.
Oricum felicitari pentru idee, Masterboy.  :coolspeak:

Edited by tiff, 08 October 2005 - 13:13.


#8
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, ar fi foarte interesant sa gasim aici harti de acoperire foarte vechi (de genul 1997-1998) si tarifele de la lansarea GSM-ului ! :coolspeak:

#9
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005
Si diferite documente scanate (flyere promotionale, etc.), memorabilia, ce mai are omul prin biblioteca proprie  :naughty:

#10
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Eu stiu ca am (în RO) o "cartulica"t Connex (ofertele) din 2000, si un pliant Alo (Dialog) de pe la sfârsitul lui 2000. Astea sunt cele mai vechi documente pe care le am.

#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Excelenta ideea cu acest thread... dar va rog sa postati chiar prima oferta (din '93) Telemobil
Absolut fara a fi rautacios, si fara vreo aluzie/comparatie, doresc sa revad prima oferta Telemobil '93
Pur si simplu nu mai tin minte exact tarifele... si sunt convins ca multa lume nu stie nici acum ca Telemobil a taxat cateva luni de la lansare inclusiv apelurile primite :D
Deci utilizatorul Telemobil platea atat apelurile efectuate cat si apelurile primite (din Romtelecom)
Tin minte ca primul tarif era fix, atat in retea, cat si in Romtelecom, si parca 0.25$/minut
Si se platea o taxa de conectare (aici nu mai tin minte daca era 25 sau 50$)
Iar cel mai ieftin telefon era Dancall (in jur de 800$)
Toate astea in '93 :D
Poate gaseste cineva si acele oferte...

#12
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

rz, on Oct 8 2005, 19:25, said:

Excelenta ideea cu acest thread... dar va rog sa postati chiar prima oferta (din '93) Telemobil
Absolut fara a fi rautacios, si fara vreo aluzie/comparatie, doresc sa revad prima oferta Telemobil '93
Pur si simplu nu mai tin minte exact tarifele... si sunt convins ca multa lume nu stie nici acum ca Telemobil a taxat cateva luni de la lansare inclusiv apelurile primite :D
Poate gaseste cineva si acele oferte...

<{POST_SNAPBACK}>


Da, pina prin '96 era $50 taxa de conectare. Apelurile primite s-au taxat pina prin '94 parca.
Din pacate aveam si un din primele arii de acoperire(in alb-negru) de prin '94-'95 insa nu o mai gasesc :(
Cel mai puternic terminal era Motorola 2000 care avea 15W si cel mai mic( ca dimensiuni si putere) era  Dancall-ul lui rz la 1.5W :w00t:

#13
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005
How about Telecom memorabilia?
Sau sa deschid un alt thread?

#14
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Wow, Nokia 550  :w00t: ; cred ca daca ii spuneai lu unu pe vremea aia de polifonice si telefoane cu camera se uita urat la tine, zicea ca faci misto de el  :D . Si Telemobil avea pe vremea aia, pentru 5 $ un abonament "social" (puteai numai sa primesti apeluri). Si mai vorbeai si cu 1 cent / minut noaptea.

#15
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

tiff, on Oct 12 2005, 17:30, said:

How about Telecom memorabilia?
Sau sa deschid un alt thread?

<{POST_SNAPBACK}>

Da, si asta ar fi interesant. Dar nu prea este subiectul thread-ului...

#16
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

tiff, on Oct 12 2005, 17:30, said:

How about Telecom memorabilia?
Sau sa deschid un alt thread?

<{POST_SNAPBACK}>

Posteaza in thrad-ul de mai jos. S-au postat acolo fel si fel de harti si terminale de 'nostalgie' de la toti operatorii.
http://forum.softped...pic=36390&st=90

#17
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Masterboy, on Oct 12 2005, 18:02, said:

S-au postat acolo fel si fel de harti si terminale de 'nostalgie' de la toti operatorii.

<{POST_SNAPBACK}>

Sunt numai terminale ; nu este nici o harta. :crying:

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Da' mai tine minte careva, cat costa un "Benefon" Delta? Eu am dat 150.000 ROL mai demult pe el (am si incarcator, telefonul are antena julita si clema cu care il prinzi de haina rupta insa).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate