Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 

CCR respinge contestatiile USL

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
50 răspunsuri în acest subiect

#19
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostWhatNot, on 28th November 2011, 14:54, said:

Daca Basescu va zice ca apa e uda, USL-ul va face cumva o lege care sa spuna exact contrariul ? Cam asta este situatia opozitie in Romania. Ceea este mai grav insa este ca  astia chiar au sanse sa castige alegerile
Daca pana si tu crezi asta: - "Ceea este mai grav insa este ca  astia chiar au sanse sa castige alegerile." - ce sa-i mai faci.
Domnia si prostia se platesc.

View PostKint, on 28th November 2011, 15:18, said:

unii au pierdut dar altii au castigat in instanta anumite drepturi salariale
problema e ca daca le dai banii tuturor se modifica deficitul bugetar care a fost convenit cu FMI

P.S. sunt multi romani care cumpara pe datorie, si plata in rate e tot pe datorie
"sunt multi romani care cumpara pe datorie, si plata in rate e tot pe datorie - prostia lor o platesc numai ei, in cazul in care nu si-au facut bine calculele si nu mai reusesc sa plateasca.
Mai grav este cand guvernul face datorii pentru a plati salarii sau pentru consum fara a calcula corect de unde vor fi platiti acei bani - in acest din urma caz prostia guvernului o platim cu totii.

Editat de poadol, 28 noiembrie 2011 - 16:33.


#20
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postoopsminded, on 28th November 2011, 16:16, said:

Sa vezi tu daca tuturor li s-ar pune pata de-o pun de-o greva fiscala, pana in 2016. Sa vezi tu atunci modificare de deficit bugetar.

Pai daca ar fi asa, ceea ce mie mi-ar place maxim, astia cu contestatiile la CC, ar zice doamne ajuta si cu jumatate din salariu ....

Atunci sa vezi ce ar mai chelalalai bugetarii :thumbup: .

#21
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.160
  • Înscris: 28.08.2004

View Posttomaso, on 28th November 2011, 16:48, said:

Pai daca ar fi asa, ceea ce mie mi-ar place maxim, astia cu contestatiile la CC, ar zice doamne ajuta si cu jumatate din salariu ....

Atunci sa vezi ce ar mai chelalalai bugetarii :thumbup: .
Bai, ce sa zic, eu nu m-as juca cu focul, daca as fi mare privat de Romania, in conditiile alea.

Salarii si pensii tot vor fi obligati sa plateasca, datorii, restante, returnari si plati catre companii si firme, din ce ramane.

Ca si la o prabusire a sistemului bancar la noi, banii de inmormantare pe care ii au pensionarii ca depozite, sau ce-or mai avea bugetarii in conturile curente in care le sunt platite salariile, tot vor fi acoperite. Despre ailalti, uhm, da le/va stiu retorica, cum sunt banii aia ascunsi pe-afara si ati fi neafectati. Ce sa zic, nu prea cred, asa ca, in locul vostru, nu m-as juca cu focul.

Editat de oopsminded, 28 noiembrie 2011 - 17:05.


#22
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.926
  • Înscris: 24.12.2009
fostul securist Dan "Felix"  Voiculescu mai vrea un mandat de senator: "Toti cei carora Curtea Constitutionala si Traian Basescu le refuza drepturile salariale castigate in instanta, vor fi sprijiniti gratuit pentru a se adresa Curtii Europene a Drepturilor Omului"

cu alte cuvinte: votati-ma ca eu ma lupt pt voi...votati USL
nu a zis ce va face in caz ca si CEDO (peste 4-5 ani cand va judeca aceste dosare) va respinge contestatiile...


P.S. pe cimpanzeul de la ZOO Baneasa il cheama FELIX (stirea s-a dat ieri la PRO TV)

Îl cheamă Felix, are 38 de ani și trăiește de când se știe în captivitate.

http://www.click.ro/..._918508263.html

Fișier atașat  Felix.jpg   190,37K   3 download-uri Fișier atașat  felix.jpg   30,2K   3 download-uri

Editat de Kint, 28 noiembrie 2011 - 18:02.


#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.164
  • Înscris: 14.08.2007

View Postpoadol, on 28th November 2011, 16:32, said:

Mai grav este cand guvernul face datorii pentru a plati salarii sau pentru consum fara a calcula corect de unde vor fi platiti acei bani - in acest din urma caz prostia guvernului o platim cu totii.
Specifica prostia carui guvern: al celui care a marit salariile bugetarilor fara numar, le-a dat sporuri de lucru cu fonduri europene, sporuri de limbi straine, sporuri de radiatie antena/xerox si a angajat sute de mii de bugetari ;) Aha, da aia, liberalii ;) Aia pe vremea carora economia duduia (desi productia industriala crestea mai lent decat a crescut de exemplu in primul semestru din 2011), si desi totul mergea idilic nu prea s-au omorat cu infrastructura, ba au facut si deficite "simpatice" in 2008 cel putin.

Editat de utopium, 28 noiembrie 2011 - 17:55.


#24
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.942
  • Înscris: 31.03.2003
Si zi asa, vecine utopium, zici ca nu esti inregimentat ?
:)

#25
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postutopium, on 28th November 2011, 17:49, said:

Specifica prostia carui guvern: al celui care a marit salariile bugetarilor fara numar, le-a dat sporuri de lucru cu fonduri europene, sporuri de limbi straine, sporuri de radiatie antena/xerox si a angajat sute de mii de bugetari ;) Aha, da aia, liberalii ;) Aia pe vremea carora economia duduia (desi productia industriala crestea mai lent decat a crescut de exemplu in primul semestru din 2011), si desi totul mergea idilic nu prea s-au omorat cu infrastructura, ba au facut si deficite "simpatice" in 2008 cel putin.

+1

Nu stiu ce este asa greu de inteles.
Sunt unii insa, care tipa ca avem datorii, si in acelasi timp tipa ca nu se dau majorari salariale sau cine stie ce alte bazaconii. Incredibil cum se bat cap in cap ideile !

Editat de tavktm, 28 noiembrie 2011 - 18:30.


#26
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.164
  • Înscris: 14.08.2007

View Postoaspetele, on 28th November 2011, 18:13, said:

Si zi asa, vecine utopium, zici ca nu esti inregimentat ?
:)
Nope, voi ma motivati sa "lucrez" pentru PDL gratis cand vad cate aberatii se debiteaza pe-aci ;) Tariceanu mi-a fost simpatic (in felul lui), s-au luat destule masuri bune intre 2005 si 2008, dar sa vii acum si sa-l lauzi pe Tariceanu si sa-l injuri pe Boc e cel putin stupid. Daca nu esti bugetar cel putin, ca pe ei macar ii inteleg. Adica cei care stiu sa gaseasca si sa interpreteze niste statistici cu caracter economic pot vedea singuri ca Tariceanu ne-a lasat cu o scadere a productiei industriale de -12.2% in dec 2008 desi in anul ala economia "duduia" si ca recesiunea incepuse deja in unele parti ale tarii. Si nu, nu a fost vina lui, a fost o chestie normala legata de criza, doar ca Boc a fost cel caruia i s-au spart oficial toate oalele in cap pentru ca a venit chiar atunci cand incepuse economia sa o ia in jos.

Mai sunt pe-aci pe forum cativa "isteti" care au ajuns sa dea vina si pe mine pentru ca sunt din Cluj, de aia le merge lor prost, din cauza clujenilor :) Asta ca sa vezi ce nivel au unii (nu putini) simpatizanti USL :)

Editat de utopium, 28 noiembrie 2011 - 18:40.


#27
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.208
  • Înscris: 13.07.2005

View PostKint, on 28th November 2011, 15:18, said:

unii au pierdut dar altii au castigat in instanta anumite drepturi salariale
problema e ca daca le dai banii tuturor se modifica deficitul bugetar care a fost convenit cu FMI
.....

Nu stiu daca merita sa intreb, dar totusi:

- Tu vezi vre-o legatura intre cele doua paragrafe subliniate ?

Nu ma afecteaza in niciun fel legea respectiva sau decizia CC, dar sa justifici neaplicarea unor hotarari judecatoresti printr-un contract convenit cu o institutie oarecare ... mi se pare trasa rau de par !

Daca Romania ar fi intr-adevar un stat de drept, ar trebui ca legea sa se aplice tuturor la fel.
Adica daca statul poate sa reesaloneze la plata datorii catre persoanele fizice sau juridice pe motiv de deficit bugetar & stuff, in mod reciproc, ar trebui ca si contribuabili sa-si  poata esalona datoriile catre stat in functie de cash-flow.

Dar asta nu o s-o vedem NICIODATA in Romania.
Chit ca avem un guvern de dreapta condus de un PM jurist !

#28
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.426
  • Înscris: 10.01.2005
Baieti, eu zic sa ne facem bagajele si sa plecam.
Pe bune!
In Zimbabwe!  :rolleyes:
http://www.jurnalul....tual-597736.htm

Uitasem:
Ugachaka Uga Uga!
Ugachaka Uga Uga! :lol:

Editat de CapitanuPICARD, 28 noiembrie 2011 - 18:38.


#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.164
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmarr, on 28th November 2011, 18:34, said:

Adica daca statul poate sa reesaloneze la plata datorii catre persoanele fizice sau juridice pe motiv de deficit bugetar & stuff, in mod reciproc, ar trebui ca si contribuabili sa-si  poata esalona datoriile catre stat in functie de cash-flow.
Daca nu ma insel, dupa noul cod fiscal persoanele juridice pot sa-si re-esaloneze datoriile fata de stat.

View PostCapitanuPICARD, on 28th November 2011, 18:37, said:

Baieti, eu zic sa ne facem bagajele si sa plecam.
Pe bune!
In Zimbabwe!  :rolleyes:
http://www.jurnalul....tual-597736.htm
Probabil erau fiicele sefului de trib daca au avut bani pentru atatea prezervative :)

#30
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.942
  • Înscris: 31.03.2003

View Postutopium, on 28th November 2011, 19:29, said:

Nope, voi ma motivati sa "lucrez" pentru PDL gratis cand vad cate aberatii se debiteaza pe-aci ;) Tariceanu mi-a fost simpatic (in felul lui), s-au luat destule masuri bune intre 2005 si 2008, dar sa vii acum si sa-l lauzi pe Tariceanu si sa-l injuri pe Boc e cel putin stupid. Daca nu esti bugetar cel putin, ca pe ei macar ii inteleg. Adica cei care stiu sa gaseasca si sa interpreteze niste statistici cu caracter economic pot vedea singuri ca Tariceanu ne-a lasat cu o scadere a productiei industriale de -12.2% in dec 2008 desi in anul ala economia "duduia" si ca recesiunea incepuse deja in unele parti ale tarii. Si nu, nu a fost vina lui, a fost o chestie normala legata de criza, doar ca Boc a fost cel caruia i s-au spart oficial toate oalele in cap pentru ca a venit chiar atunci cand incepuse economia sa o ia in jos.
"voi", "il lauzi pe Tariceanu", "nu esti bugetar"
Chiar nu te-ai saturat de placa asta ?
Pareai un om ponderat, cu judecata usor alterata de simpatiile politice (firesc, pana la un punct), dar destul de corect in esenta.

#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.164
  • Înscris: 14.08.2007

View Postoaspetele, on 28th November 2011, 18:54, said:

"voi", "il lauzi pe Tariceanu", "nu esti bugetar"
Chiar nu te-ai saturat de placa asta ?
Pareai un om ponderat, cu judecata usor alterata de simpatiile politice (firesc, pana la un punct), dar destul de corect in esenta.
Pai si ce-am zis incorect mai sus? Tot ce am zis e foarte corect, doar ca unora nu le place sa accepte realitatea si o prefera pe cea fabricata de Antene. In momentul asta eu n-am simpatii politice, simpatii politice ar fi cand as fi dispus sa devin membru al unui partid, cum eram la un momentdat dispus sa intru in PNL. Acum nu exista nici un partid care sa-mi placa, optez pentru PDL pentru simplul fapt ca in Cluj au facut treaba buna, dar nu am prea multe simpatii printre ei, nici mie nu-mi place Olteanu mai mult decat tie (ca stiu ca tu cu el ai treaba) cum nu-mi plac multi altii din partid (dar asta e valabil la orice partid). Bine, si pur si simplu imi face placere sa-i contrazic pe injuratorii de serviciu a lui Boc, doar asa ca sa le arat ca in 90% din cazuri nu au dreptate si poate si pentru ca Boc e de-aci si multi dintre ei fac greseala de a injura mai departe si clujenii/transilvanenii ca i-au votat pe "astia" ;)

Editat de utopium, 28 noiembrie 2011 - 19:31.


#32
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.160
  • Înscris: 28.08.2004
Are cineva un link catre decizie? Sunt chiar curios de ce se poate "pana in 2016" si nu "pana in 2116".

#33
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.942
  • Înscris: 31.03.2003

View Postutopium, on 28th November 2011, 20:29, said:

Bine, si pur si simplu imi face placere sa-i contrazic pe injuratorii de serviciu a lui Boc, doar asa ca sa le arat ca in 90% din cazuri nu au dreptate si poate si pentru ca Boc e de-aci si multi dintre ei fac greseala de a injura mai departe si clujenii/transilvanenii ca i-au votat pe "astia" ;)
Poi da, dar nu inteleg de ce ii contrazici pe 'detractorii' lui Boc mai la subiect, lasand alte javre din celelalte partide la o parte. Poi ori vorbim de Boc, ori de Tariceanu.

#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.164
  • Înscris: 14.08.2007

View Postoaspetele, on 28th November 2011, 20:17, said:

Poi ori vorbim de Boc, ori de Tariceanu.
N-am cum sa-l apar pe Boc de injurii decat comparandu-l cu Tariceanu sau alti prim ministrii. Adica daca tot vin o gramada si zic ca Boc e cel mai prost guvern, atunci vin si le fac comparatia potrivita ca sa-i luminez ;) Sunt prea multi care vad lucrurile doar in alb si negru, fara nuante intermediare. Multi inca nu pricep ca e o problema de perceptie ca lucrurile mergeau bine pe vremea lui Tariceanu si acum merg prost. De fapt daca te uiti la datele reale, acum industria e mai solida si are un aport mai mare la PIB, exporturile sunt mai mari, puterea de cumparare e absolut comparabila (cu un dezechilibru mai mare insa intre bugetari si privati), infrastructura e mai buna, inflatia e mai mica, deficitul e mai mic, etc. Doar ca multi se lasa inselati de prima impresie, de multe ori indusa de presa controlata de opozitie.

Editat de utopium, 28 noiembrie 2011 - 20:46.


#35
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.942
  • Înscris: 31.03.2003
Impresia e bilaterala, ca sa zic asa. Uite, eu spun doar ca Boc e un guvern prost. Nu-l compar cu nimeni.
:)

Ah, cel putin mie, imi mergea mai bine pe vremea lui Tariceanu. Indiferent de cifrele cu care o sa sari imediat.
:)
Da asta ca fapt divers.
:lol:

#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.164
  • Înscris: 14.08.2007

View Postoaspetele, on 28th November 2011, 20:48, said:

Ah, cel putin mie, imi mergea mai bine pe vremea lui Tariceanu. Indiferent de cifrele cu care o sa sari imediat.
Mie imi mergea mai prost (cel putin in anii cand economia "duduia"). Dar nu-mi era rau nici atunci, acopeream ceva mai greu credit cardurile decat acum si nu reuseam sa economisesc mare lucru, dar era ok, cumparam cam tot ce aveam nevoie. N-am dat vina pe Tariceanu pentru asta ;) Nici pe vremea lui Nastase nu pot sa zic ca am dus-o rau, mai ales in ultimii ani cand incepusem sa am un job mai bun.

Dar situatia personala e una, iar evolutia tarii e alta. Mie imi place cum a evoluat tara din 2004 incoace, in special zona pe unde ma invart. Sigur ca ma interseaza situatia personala in primul rand, dar aia mi-o determin mai mult singur, guvernul nu are mare influenta in cazul meu. Pentru cei care asteapta mila statului insa, e normal sa se planga in perioade de austeritate. Eu de la stat ma astept sa-mi asigure infrastructura/administratie decenta, sa nu-mi puna bete in roate si sa nu ma impoziteze excesiv. Si cel putin la capitolul infrastructura/administratie s-a evoluat destul de bine in ultimii ani.

Editat de utopium, 28 noiembrie 2011 - 21:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate