Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

activitate nedeclarata

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cjcina

cjcina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2011
Salut,

De ceva timp am infiintat un SRL (activitati de realizare a soft-ului la comanda - software orientat client), neplatitor de TVA, insa pana acum nu am avut nici o activitate pe aceasta firma. De ceva vreme insa ma bate un gand sa deschid un website ce va vinde servicii online, respectiv mentenanta / dezvoltare aplicatii (site-uri) / web design .. pe international (.com). Ideea este ca .. bugetul fiind limitat .. as vrea sa cumpar domeniul pe numele meu (nu sunt pfa). Pana cand veniturile imi vor permite continuarea activitatii pe firma (angajarea de programatori, designeri, angajarea unui contabil etc.) as vrea ca income-urile sa le fac folosind paypal, direct in contul meu.

Aveti idee cam la ce riscuri ma supun ? Cum ar putea fisc-ul sa se prinda de activitatea mea ? Ce ar putea face fisc-ul daca m-ar prinde cu matza-n sac ?

Va multumesc anticipat pentru staturile / raspunsurile voastre.

#2
samdoria

samdoria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 17.11.2011

 cjcina, on 26th November 2011, 12:21, said:

De ceva timp am infiintat un SRL (activitati de realizare a soft-ului la comanda - software orientat client), neplatitor de TVA, insa pana acum nu am avut nici o activitate pe aceasta firma.
Adica firma ai avut-o suspendata sau nu ai avut tu activitate? Daca nu ai suspendat firma indiferent ca ai avut/nu ai avut tu activitate trebuiau depuse anumite declaratii...achitate anumite impozite dupa caz...

 cjcina, on 26th November 2011, 12:21, said:

Aveti idee cam la ce riscuri ma supun ? Cum ar putea fisc-ul sa se prinda de activitatea mea ? Ce ar putea face fisc-ul daca m-ar prinde cu matza-n sac ?
Control financiar de la ANAF sau de fond (cel mai pacatos) de la Administratia Fin. nu te poate ocoli mai mult de 2 ani
Ce risti? Amenzi, majorari de intarziere, dobanzi...adica bun de plata

#3
cjcina

cjcina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2011
Nu am avut-o suspendata doar ca nu am avut activitate. Si da .. am avut pe cineva care mi-a depus declaratiile trimestriale si mi-a platit tot ce trebuie.

Pe de alta parte insa nu inteleg cum ar putea un control de la ANAF sau orice alta autoritate .. sa afle in cazul unui control ce domeniu online am eu sau nevasta-mea cumparat si ce bani intra in contul meu personal sau al ei, atata timp cat n-are nici o legatura cu firma.

#4
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 cjcina, on 26th November 2011, 12:21, said:

Aveti idee cam la ce riscuri ma supun ? Cum ar putea fisc-ul sa se prinda de activitatea mea ? Ce ar putea face fisc-ul daca m-ar prinde cu matza-n sac ?

Va multumesc anticipat pentru staturile / raspunsurile voastre.

Nu te supui la nici un risc. Toti programatorii independenti pe care-i cunosc fac asa. Fiscul romanesc ii arde numai pe cei inscrisi in sistem. Adica, daca ai o firma si te prinde ca n-ai platit 1 leu TVA, te arde. Daca lucrezi pe cont propriu si incasezi bani dracu stie de unde si cum, pentru ei nu existi si in consecinta nici nu-si bat capul cu tine.

LE: ca sa-ti fie mai clar. In tarile civilizate, adica NU la Romanistan, exista ceea ce se numeste controale incrucisate. Venituri declarate + avere afisata. Ok, ok, nu ai firma, nu muncesti, 0 venituri, dar de unde ai bani de casa si masina? Si asa te prinde. La Romanistan insa nu exista asa ceva, deci pe cale de consecinta nici nu risti nimic. Si nici nu va exista prea curand deoarece primii care ar trebui sa dea cu subsemnatul pe la fisc ar trebui sa fie politicienii si acolitii lor.

Edited by inius, 29 November 2011 - 10:58.


#5
samdoria

samdoria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 17.11.2011

 inius, on 29th November 2011, 10:54, said:

LE: ca sa-ti fie mai clar. In tarile civilizate, adica NU la Romanistan, exista ceea ce se numeste controale incrucisate.

Inius poate nu esti actualizat, dar nu mai veni cu asemenea sfaturi...pot fi costisitoare pt cineva care poate chiar le crede...controale incrucisate sunt si la noi...si inca foarte multe deoarece aici sunt cele mai mari amenzi
Atat la prestari/achizitii interne cat si externe exista declaratii recapitulative (394 intern / 390 extern) pe baza carora se merge INCRUCISAT.

#6
cjcina

cjcina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2011
Stati un pic .. ca mai e o treaba .. veniturile mele din salarii sunt substantiale. Si nu exista nici o discrepanta intre veniturile "pe bune" din salarii / chirii / whatever versus proprietati.

Pe mine nu ma intereseaza sa fac averi din asta... Practic vreau sa testez piata ne-legal .. ca sa stiu daca se merita sa bag bani in combinatie mai tarziu legal.. sa nu ma incurc cu angajari, investitii 'n stuff si sa-mi dau seama peste juma de an ca am luat o decizie proasta.. care m-a costat. Cam despre asta este vorba. Si da este foarte logic ce spuneti voi .. dar chiar si in cazul unor controale incrucisate .. nu vad cum ar sesiza ei o diferenta de +/- 10 - 20 % fata de veniturile mele justificate.

Adica totusi .. eu zic ca traim in tara tuturor posibilitatilor .. inca! :-)

#7
samdoria

samdoria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 17.11.2011

 cjcina, on 29th November 2011, 11:56, said:

Stati un pic .. ca mai e o treaba .. veniturile mele din salarii sunt substantiale. Si nu exista nici o discrepanta intre veniturile "pe bune" din salarii / chirii / whatever versus proprietati.

Pe mine nu ma intereseaza sa fac averi din asta... Practic vreau sa testez piata ne-legal .. ca sa stiu daca se merita sa bag bani in combinatie mai tarziu legal.. sa nu ma incurc cu angajari, investitii 'n stuff si sa-mi dau seama peste juma de an ca am luat o decizie proasta.. care m-a costat. Cam despre asta este vorba. Si da este foarte logic ce spuneti voi .. dar chiar si in cazul unor controale incrucisate .. nu vad cum ar sesiza ei o diferenta de +/- 10 - 20 % fata de veniturile mele justificate.

Adica totusi .. eu zic ca traim in tara tuturor posibilitatilor .. inca! :-)
Tu pana la urma ce vrei cjcina? Sa promovezi pe un forum public evaziunea fiscala si furtul? Vrei sa te incurajam sau ce te astepti pana la urma?
PERSOANELE CA TINE fac Romania sa fie tara tuturor posibilitatilor...

#8
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 samdoria, on 29th November 2011, 11:42, said:

Inius poate nu esti actualizat, dar nu mai veni cu asemenea sfaturi...pot fi costisitoare pt cineva care poate chiar le crede...controale incrucisate sunt si la noi...si inca foarte multe deoarece aici sunt cele mai mari amenzi
Atat la prestari/achizitii interne cat si externe exista declaratii recapitulative (394 intern / 390 extern) pe baza carora se merge INCRUCISAT.

Vrajeala. Arata-mi mie cati manelisti au fost amendati pana acum. Si astia au averi imense, pe care si un copil le-ar mirosi ca sunt ilegale. In cazul unui programator, care cat poate castiga lunar lucrand pe burta pe site-uri din afara? 500 de euro?... 800 de euro?... 1000 de euro?... 1500 de euro?... chiar nu vad ce ar putea sa-i faca fiscul cu un control incrucisat.

 samdoria, on 29th November 2011, 12:12, said:

Tu pana la urma ce vrei cjcina? Sa promovezi pe un forum public evaziunea fiscala si furtul? Vrei sa te incurajam sau ce te astepti pana la urma?
PERSOANELE CA TINE fac Romania sa fie tara tuturor posibilitatilor...

Gresesti. Persoanele care supraimpoziteaza in mod ticalos munca cinstita si marunta a unui om, in timp ce trec cu vederea peste averi de milioane si Ferrari-uri si Bentley-uri si vile facute din nimic ale baietilor destepti sunt cei care fac ca Romania sa fie tara tuturor posibilitatilor.

cjcina, da-i bice, gandesti foarte sanatos. Incearca intai sotto sa vezi daca iese ceva, nu te grabi sa te legi la cap cu o firma daca nu esti convins ca eventualele profituri nu iti vor acoperi inclusiv f*terea in cur pe care o vei din partea autoritatilor. Si, repet, toti pe care ii cunosc (si cunosc o gramada) sunt cel mult PFA, ca sa poata da o factura clientilor din Romania, in rest Paypal scrie pe fruntea lor - si o duc foarte ok. Nu senzational, dar se descurca. Daca ar fi sa plateasca impozit si pe banii aia nedeclarati ar ajunge sa manance din gunoaie. Oricum banii aia sustin consumul si sunt (supra)impozitati de toa'rsu stat pe alta parte.

#9
cjcina

cjcina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2011

 samdoria, on 29th November 2011, 12:12, said:

Tu pana la urma ce vrei cjcina? Sa promovezi pe un forum public evaziunea fiscala si furtul? Vrei sa te incurajam sau ce te astepti pana la urma?
PERSOANELE CA TINE fac Romania sa fie tara tuturor posibilitatilor...

Asa este... persoanele ca mine... care platesc impozite la stat peste 1000 EUR / luna si care se duc sa-si ridice o adeverinta dintr-o primarie si sunt tratati ca ultimii oameni. Persoanele ca mine care sunt lasate sa cada pe holul spitalului universitar bucuresti cu cateva luni in urma, pentru ca exista si cazuri mai grave decat al meu. Persoanele ca mine care se duc sa-si ia o adeverinta din facultatea pe care au terminat-o si secretarele au program cu publicul intre 12:30 si 14:30 si pauza de masa intre 13:00 si 13:30. Persoanele ca mine care vor sa faca ceva .. dar pentru 50 de lei profit pe o firma care a vandut 100 pixuri ti se ia pielea de pe tine. Persoanele ca mine care inainte de a lua o decizie privind o chestie care ar putea aduce locuri de munca sau alti bani la bugetul de stat, vor intai sa testeze terenul si sa vada daca aceasta treaba ar merge sau nu. NOI suntem cei care facem lucrurile sa mearga asa in tara asta. Mi-e sila! Mi-e scarba! Mi-e jena de noi!

Nu ti-o spun cu repros... spun doar ce ma framanta... si chiar iti multumesc pentru raspunsuri si pentru sfaturi samdoria.

inius multumesc mult pentru interventie.

#10
samdoria

samdoria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 17.11.2011

 cjcina, on 29th November 2011, 12:44, said:

Asa este... persoanele ca mine... care platesc impozite la stat peste 1000 EUR / luna si care se duc sa-si ridice o adeverinta dintr-o primarie si sunt tratati ca ultimii oameni. Persoanele ca mine care sunt lasate sa cada pe holul spitalului universitar bucuresti cu cateva luni in urma, pentru ca exista si cazuri mai grave decat al meu. Persoanele ca mine care se duc sa-si ia o adeverinta din facultatea pe care au terminat-o si secretarele au program cu publicul intre 12:30 si 14:30 si pauza de masa intre 13:00 si 13:30. Persoanele ca mine care vor sa faca ceva .. dar pentru 50 de lei profit pe o firma care a vandut 100 pixuri ti se ia pielea de pe tine. Persoanele ca mine care inainte de a lua o decizie privind o chestie care ar putea aduce locuri de munca sau alti bani la bugetul de stat, vor intai sa testeze terenul si sa vada daca aceasta treaba ar merge sau nu. NOI suntem cei care facem lucrurile sa mearga asa in tara asta. Mi-e sila! Mi-e scarba! Mi-e jena de noi!

Nu ti-o spun cu repros... spun doar ce ma framanta... si chiar iti multumesc pentru raspunsuri si pentru sfaturi samdoria.

inius multumesc mult pentru interventie.
Cjcina sustin tot ce spui...si eu sunt antreprenor, imi platesc taxele...dar trebuie sa acceptam regulile jocului.
Vrem sa schimbam ceva? Nu este o metoda sa combati furtul prin furt, nesimtirea prin nesimtire...
Si nu poti intreba pe un forum cred eu serios : CUM SA FAC EVAZIUNE? OARE ESTE LEGAL?

#11
cjcina

cjcina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2011

 samdoria, on 29th November 2011, 13:28, said:

Cjcina sustin tot ce spui...si eu sunt antreprenor, imi platesc taxele...dar trebuie sa acceptam regulile jocului.
Vrem sa schimbam ceva? Nu este o metoda sa combati furtul prin furt, nesimtirea prin nesimtire...
Si nu poti intreba pe un forum cred eu serios : CUM SA FAC EVAZIUNE? OARE ESTE LEGAL?


Parerile sunt impartite... ti-am inteles punctul de vedere! Din pacate nu-l pot sustine insa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate