Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Obturatie canal

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cypy1

cypy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.11.2011
Quick questions.

Am o masea in stare proasta (bine, foarte proasta) si azi am aflat ca trebuie facuta o obturatie de canal.

1. Poate cineva sa`mi explice in ce consta aceasta obturatie de canal mai exact? Nu am gasit pe net o etapa asemanatoare cu ce mi s`a facut azi. Mi`a bagat doctorul 3 ace mai ciudate in masea (ceva in genul unui L) , le`a acoperit cu un material si m`a programat peste o saptamana.. ma macina gandul ca trebuie sa stau cu 3 ace in masea timp de 1 saptamana :/. + ce se va intampla dupa scoaterea acelor ace ?

2. Dupa terminarea tratamentului trebuie facuta coroana la masea neaparat? Daca nu , cam ce perioada poate rezista maseaua fara coroana ? Vreau sa stiu daca sunt chinuit degeaba sau nu :P.

Edited by cypy1, 22 November 2011 - 19:12.


#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
:lol: Ma indoiesc ca ti-a lasat ace in masea! :D Nu stiu ce-ai vazut tu acolo...
Daca e praf maseaua, da, trebuie facuta si coroana, eventual si un pivot.

Edited by ripper, 01 December 2011 - 10:20.


#3
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Ripper, sa se fi referit omul la conurile cu gutaperca? Aparent seamana cu niste ace...

PS: nu da tare, ca nu sunt de meserie, doar m-am dat cu parerea in calitate de fost pacient.

#4
cypy1

cypy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.11.2011
Ace 100%. Au o forma de genul L dar un L cu unghul mai mare..nu stiu cum sa descriu mai bine :)). \_ ceva de genu parca.
Le`a bagat pe rand (probabil in fiecare canal :-?? ) si le`a acoperit cu un material alb , usturator la limba si cu gust oribil.

Edited by cypy1, 22 November 2011 - 19:35.


#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am inteles. Cu acele alea ti-a bagat niste meșe din vata, probabil cu iodoform. E ok. Acele le-a scos, stai linistit! :lol:

View PostXZY, on 22nd November 2011, 19:30, said:

Ripper, sa se fi referit omul la conurile cu gutaperca? Aparent seamana cu niste ace...

PS: nu da tare, ca nu sunt de meserie, doar m-am dat cu parerea in calitate de fost pacient.
Pai daca folosea conurile, era gata obturatia.  :console:

#6
cypy1

cypy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.11.2011
oh well

nici cea mai mica sansa sa crezi ca le`a lasat in masea? stiu ce am vazut :<

inainte de treaba asta m`a scormonit cu o freza ce avea un ac spiralat dupa care a introdus 3 chestii din alea (sa nu le mai zic ace) si le`a acoperit cu material

era pur si simplu 'ce o fi el' fara vata in varf (stiu la ce te`ai referit cu ac+vata...doctorul a facut treaba asta de 3 saptamani incoace pana azi)

le:  pana ma intind la cratima ajung mai repede la `. w/e

Edited by cypy1, 22 November 2011 - 19:52.


#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu cred ca e nimeni atat de nebun sa lase ace in masea! :lol: Cel putin asta n-am mai auzit-o pana acum.

Deci, chill.

P.S. Si scrie te rog cu cratima si fara semne de mess, daca mai postezi!

#8
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Si eu am trecut prin acelasi tratament ca si tine, pana saptamana trecuta. S-a scos nervul apoi s-au facut vreo 3 saptamani tratamente pentru inlaturarea infectiei. Mi-a masurat canalul, mi-a introdus ace in el pana n-am mai stiut de mine, mai ales ultima data cand unele canale dureau ca niciodata. Mi le-a astupat apoi cu acele conuri si mi-a cimentat definitiv canalele.

Am facut asta la 2 dinti, unul scapa doar cu o plomba, altul ajunge la pivot si coroana. Acum realizez cat de pretiosi sunt dintii.  :rolleyes:

#9
cypy1

cypy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.11.2011
@ripper

Gata am gasit exact ce mi s-a facut azi : " se introduce pasta, cu un ac rotativ, pana la 1 mm de apex, se introduce conul de gutaperca si in final se pune o obturatie de baza (ciment cu ionomer de sticla) in camera pulpara - deasupara canalelor, pentru a izola obturatia radiculara. "

Pot sa jur ca acel con de gutaperca nu arata ca cele pe care le gasesc pe net. Arata ca un ac indoit  :lol: . ma rog

Intrebare: acele conuri se vor scoate sau vor ramane inauntru ?

Edited by cypy1, 22 November 2011 - 20:05.


#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cum am spus, daca a pus conuri de gutaperca, obturatia e terminata, nu mai intervine pe canale. O sa vezi daca viitoare si ne zici.
Da, conurile raman acolo.

#11
greph

greph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.09.2008
Mai oameni buni, tot citesc forumul asta de o vreme si ma ingrozesc de lipsa de comunicare medic/pacient. Am si eu o curiozitate. De ce nu va intrebati si nu-l rugati sa va explice pe medicul curant in cazul in care aveti nelamuriri sau reticente sau vi se pare ceva in neregula? Ati platit pentru serviciile sale, eu cred ca va este dator cu niste explicatii simplificate si pe intelesul vostru, dar sa fiti totusi constient de ceea ce are de gand, nu sa umble ca voda prin loboda in gura voastra fara ca voi sa spuneti nimic, plecati din cabinet nemultumiti, cu spranceana ridicata, vi se pare ca ce face omul acolo este gresit si ca n-are niciun habar, sunteti trasi pe sfoara, si veniti pe forum sa va plangeti si sa aflati raspunsuri de la niste straini, de la care nu aveti nicio dovada a licentei sau a profesionalismului lor, nu mai spun ca la unele intrebari este absolut imposibil de raspuns fara un examen clinic - o inspectie, palpare, nu mai spun de o radiografie, etc. Va este rusine? Va intimideaza halatul? Credeti ca o sa fiti luati de prost sau n-o sa fiti luat in serios? Eu sunt studenta si pana acum am avut cativa pacienti, prieteni, carora le-am explicat simplificat inainte de ce au ajuns unde au ajuns, ce presupune fiecare etapa de tratament si cum sa previna pe mai departe ca sa nu mai ajunga in aceeasi situatie. Aveau foarte mare incredere si le placea atat de mult, la un moment dat cand venea medicul - asistentul de grupa sa verifice si punea o intrebare in legatura cu vreo manopera se apucau sa raspunda chiar ei. Nu stiu, parerea mea este sa incepeti sa intrebati, aveti dreptul asta!

#12
Amentys

Amentys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.12.2007
Am si eu cateva nelamuriri, nu mai deschid alt  topic, postez aici:

Cat este de grav daca dentistul depaseste radacina atunci cand curata canalele unui molar? Dupa radiografie e sesizabil binisor, pare a fi intrat/gaurit 1 mm in os, apoi umplut tot cu pasta: "fisura" din os si canalele nervilor.

De ce intreb, stiu pe cineva care a patit acest lucru, acum a facut radiografie dupa nici 3 ani si deja au aparut modificari la radacina. Dentistul zice ca molarul mai rezista maxim 1 an, apoi vine scos  :huh: .

Se practica? E des intalnita aceasta problema? Ne-am mai informat putin (momentan) pe diverse site-uri/bloguri si unii stomatologi erau de parere in cazul unor lucrari asemanatoare,  ca doctorii care au facut lucrarile respective nu au folosit apex locator si din aceasta cauza au gresit, au perforat osul, mergand asa, mai pe "blind-mode".

Se mai pot reface lucrari?
Se mai poate scoate pasta din os si reumplut cu pasta doar pana in varful radacinii?
Se mai poate regenera osul?

Stiu, intrebarile-s doar teoretice si generale, dar deocamdata nici nu doresc altfel de raspunsuri.
Mai incolo voi pune si radiografia pe forum.

Eu am ramas consternat cand am auzit ca dupa doar 4 ani (sau 3 jumate, cine stie cand apare durerea) de la o lucrare, trebuie scoasa o masea tratata si plombata. Apoi sa vezi treaba: gauri, dureri, regenerari, implant, poate aditii de os, multi bani dati de pomana & stuff.

Ma intereseaza parerile voastre, mai ales in legatura cu intrebarea bolduita.
Multumesc anticipat.

Edited by Amentys, 25 November 2011 - 08:02.


#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
E ceva destul de frecvent. Totul depinde de la organism la organism, depinde cat de grava era problema cu acea masea, daca doctorul a respectat ca la carte toate protocoalele si mai multe. Nimeni nu-ti poate da un prognostic bun sau rau, cat te mai tine sau nu. Nu e vina ta, poate nici a doctorului. Tot ce poti face acum e sa lasi maseaua in pace si la 6-8 luni sa faci o radiografie de control sa vezi cum evolueaza lucrurile. Atat.

Bafta!

#14
StefaniaM3

StefaniaM3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.07.2018
De ce nu ai intrebat exact ce ti-a facut? Nu e o rusine sa intrebi, e o curiozitate, si sigur nu deranjezi stomatologul ca intrebi. Data viitoare mai cu curaj :D



Realdent

#15
pirses

pirses

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.07.2016
De ceva timp, mãseaua din dreapta sus numitã primul molar (care avea o plombã inutilã) prezenta durere la masticatie (forta de apãsare exercitatã la mestecarea alimentelor) aproximativ în zona plombei existente (la marginea dinspre premolar). Am sperat cã durerea va dispare în timp (în baza capacitãtii de autovindecare a organismului) dar apoi a apãrut durere la contactul cu apa rece, ceea ce m-a pus în stare de alertã si am solicitat servicii stomatologice.
Pentru cei care nu stiu, este de precizat cã dentistilor nu prea le plac vizitele neanuntate; vor sã îi contactezi telefonic, caz în care (de obicei) te programeazã dupã cîteva zile (probabil ca sã aibã timp sã îti verifice numele într-o bazã de date*, etc.).
Durere la masticatie plus durere la contact cu lichid rece sau fierbinte sînt simptome pentru care (dacã clientul/pacientul nu are altã idee**) se prescrie procedeul stomatologic numit obturatie de canal (în englezã ”root canal”). Cea mai scurtã descriere/definitie a procedeului stomatologic numit obturatie de canal este ceva de genul: te doare mãseaua adicã nervul din interiorul mãselei?... îl scoatem... (mai exact, înseamnã anestezie localã + extractia pulpei dentare/nervului + etansarea/obturarea canalelor/orificiilor din rãdãcinile mãselei + curãtare mecanicã/chimicã + plombare). In comparatie cu o plombã simplã (obturatie directã), obturatia de canal se efectueazã într-un timp de vreo 3 ori mai lung si costã de ~ 5 ori mai mult (se încadreazã la specializarea chirurgie).
Ca urmare a aplicãrii procedeului stomatologic numit obturatie de canal durerile la mãseaua respectivã au dispãrut (în proportie de ~ 99%). Obturatia de canal efectuatã corect/bine din punct de vedere calitativ nu exclude efectele secundare negative asociate procedeului (de exemplu, mãselele cãrora li s-a aplicat obturatie de canal au rezistenta diminuatã cu ~ 15% ceea ce înseamnã necesitatea evitãrii alimentelor foarte tari).
**Notã: dacã sursa problemei este o carie adîncã de sectiune redusã care, din cauzã cã nu a fost observatã/tratatã la timp, a ajuns la pulpa dentarã/miezul mãselei, într-o primã fazã de la aparitia simptomului durere la masticatie, dacã nervul aratã intact (nu deteriorat/infectat/necrozat) pentru clientii care au o stare bunã de sãnãtate (si care vor sã parieze pe capacitatea sistemului imunitar de a însãnãtosi nervul) se pare cã existã o procedurã de favorizare a însãnãtosirii nervului care înseamnã cã în zona unde a fost afectatã membrana pulpei dentare se pune o cãptusealã/carapace etansã si apoi plombã standard urmînd ca într-un anumit timp (probabil relativ îndelungat) sã se constate dacã nervul s-a vindecat sau nu (în caz cã nu se poate aplica procedeul obturatie de canal). Se pare cã dentistii nu se obosesc sã îi prezinte unui novice o asemenea procedurã de favorizare a însãnãtosirii nervului ceea ce înseamnã cã, la modul practic, procedura se aplicã doar la solicitarea clientului (e posibil cã nu toti dentistii au o asemenea procedurã în lista de servicii stomatologice pe care le presteazã). Procedura nu este sigurã (sansele de reusitã par a fi comparabile cu sansele de esec). Dacã clientul observã semne de infectie (gingie dureroasã/umflatã la baza mãselei sau durere de cap la miscarea/rotirea bruscã a capului) sansele de reusitã scad semnificativ.
Observatie: la modul general, orice personaj care îsi zice ”medic stomatolog” ar trebui sã învete sã îi spunã explicit clientului/pacientului sã se ducã în altã parte în caz cã lucrarea solicitatã sau de care are nevoie clientul depãseste raza de competentã a respectivului medic (sau dacã, dupã ce verificã numele în baza de date*, medicul se trezeste cã vreun securist expirat care spioneazã baza de date se dedã la tentative de intimidare sau pretentii inacceptabile de genul “fã-i lucrare proastã cetãteanului X”). Este mult mai bine pentru client sã fie refuzat decît sã se aleagã cu o lucrare proastã sau inutilã.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate